Elektronické schránky pre firmy od augusta povinne. Really?

Ako spotrebitel mozem komentovat iba z tohto velmi obmedzeneho pohladu, ale open source projekty (pokial nejde o projekty, do ktorych neskor seriozne spolocnosti naliali svoje proprietarne technologie, napr. WebKIT/Swift a pod.) mi prisli ako inferiorne riesenia, robene sposobom “najmensi spolocny menovatel” a tie sa do profesionalnej sfery velmi nehodia. Mam rad nativne aplikacie za ktorymi stoja seriozne spolocnosti. Mozno nejake ciastkove riesenia urcite benefituju z open source, to nepopieram, ale z mojho, ako som uz vyssie posminal, obmedzeneho pohladu, je filozofia “open source all the way” zla.

To pochybujem, maju plne ruky prace riesit troubleshooting s tymi ich otrasnymi webovymi aplikaciami a riesenim eID/ZEP. Ja ako priemery, ale vcelku technicky zdatny uzivatel mam problem s orientaciou a pouzivanim toho ich primitivneho systemu postaveneho na java/.NET prastarych technologiach. Ale tak verim ze sa to zlepsi a konecne niekoho napadne riesit veci prostrednictvom nativnych aplikacii pre kazdu platformu. Idealne by som to videl na team WIN/Android a team macOS/iOS, ktory by spravoval nativne aplikacie napisane vo SWIFTe a aplikoval by technologie separatne a vyuzival prednosti tej ktorej platformy #aManCanDream

Zopar open source projektov, ktore mozes poznat:

Android
Linux
MySQL
WordPress
Firefox
Apache

Prepacte prosim, ale skusim trochu rozsirit a poopravit tento pohlad. Povazujem to za vhodne, kedze toto pisete na fore dost casto.

Open Source = zverejnene zdrojaky. bodka. koniec. Nijakym sposobom sa to s nativnymi/nenativnymi platenymi/neplatenym sluzbami nevylucuje.

Java je open source, stoji za tym velka firma Oracle. .NET je opensource, stoji za nim Microsoft. Swift je opensource stoji za nim Apple. Android je open source stoji za nim google. Neznamena to z pohladu aplikacii vobec nic.

To, ze tie aplikacie su spravene naprd nema nic spolocne s tym ci to je opensource alebo nie. Je to chyba obstaravatela, dodavatela a toho co to akceptoval.

Takze prosim nemiesajme tu absolutne nesuvisiace pojmy a dojmy. Mozeme snivat o tom, ze stat spravi krasne nativne aplikacie alebo budem tlacit na to, aby boli pristupnene a zdokumentovane existujuce rozhrania a taketo aplikacie vzniknu okamzite na trhu same. Pokial je po nich taky dopyt ako sa tvarite.

8 Likes

Tuto povinnost treba rozdelit na povinnost PO plnit ju a povinnost statu zabezpecit jej realizaciu. Ta prva je podmienena splnenim druhej, co v preklade znamena, ze ak stat nariadil povinnost a nedokazal ju zabezpecit, tak sa plnit nemusi. Je to problem, ale nie az taky velky a navyse riesitelny, ale to by MV muselo mat poriadok vo svojich registroch. Ich iniciativa na register MNO prichadza dost neskoro kedze mame RPO…
Navyse tuto povinnost PO treba citat s par. 29 o elektronickom dorucovani, ktory v ods. 1 hovori ze sa dorucuje do AKTIVOVANEHO eDesku, co znamena, ze ak by nejaky OVM dorucoval do neaktivovaneho eDesku tak take dorucenie by bolo neplatne.
Este je tu vsak technicka ceresnicka:
Do eDesku FO mozu OVM dorucovat aj bez toho, aby bol eDesk na dorucovanie aktivovany :smiley:

Takze aby som to zhrnul, nepotrebujeme ziadnu novelu ucinnosti, pretoze je to “nedostatok” na strane vynucovatela primarnej povinnosti, ktory ked to bude technicky mozne oznami odkedy bude splnenie tejto povinnosti vynucovat.
Budem sa snazit cez nejakeho poslanca podat pozmenovak aby sa s terminom 1.8.2016 vobec nehybalo akurat by sa doplnil o dalsiu vetu v zmysle:
“Urad vlady oznami odkedy bude povinnost podla prvej vety vynucovat.”, alebo ju rozdelit a podmienit plnenie prvej splnenim druhej, len nech nerobia nic s datumami lebo to zvysuje pravnu neistotu a umoznuje zneuzitie.

1 Like

Budúci týžden musí byť zo zákona aktivovaná schránka všetkým právnickým osobam. Správca schránok nemá žiadnu inú možnosť, musí zapnúť schránky, bez ohľadu či PO vedia o tejto povinnosti alebo nevedia. To že počas troch rokov nevedeli úradníci na úrade vlády odkomunikovať elektronické schránky je ich vlastný problém, za ktorý nesú zodpovednosť.

To čo bežnou úradnou poštou trvá 30 a viac dni sa elektronickou poštou a doručovaním skráti o polovicu na 15 dni.

napriklad podla novo účinného civilneho sporového poriadku sa žalobný návrh doručuje 4x - žaloba, výjadrenie, vyjadrenie na vyjadrenie žalovaného a vyjadrenie na vyjadrenie žalobcu a až nasledne sa nariaduje pojednavanie. bežnou poštou takyto postup trva cca 4 mesiace, elektronicky to bude trvať iba dva mesiace. samozrejme ak ministerstvo spravodlivosti zabezpeci technicku stranku doručovania, co sa zatial nepodarilo z dovodu sabotovania zo strany niekorych úradníkov.

Sorry ale ak toto bola reakcia na mna, tak jej celkom nerozumiem…lebo je trosku mimo toho co hovorim ja…
A mylis sa, ak si myslis, ze musi nieco aktivovat…musi, ked to bude mat technicky aj organizacne pripravene…to po prve…po druhe neexistuje vynucovacia moznost voci neplneniu povinnosti statom…a ak stat stanovil na zaklade splnenia svojej povinnosti povinnost PO bez toho aby splnil tu svoju…tak PO nie su nijak povinne…navyse nie sme az tak blbi aby sme vynucovali splnenie povinnosti ku ktorej sme nezabezpecili infrastrukturu na jej splnenie…
Je to pochopitelne?

Pre správcu schránok platí špeciálne ustanovenie zákona:

(10) Správca modulu elektronických schránok aktivuje elektronickú schránku orgánu verejnej moci zriadenú podľa odseku 9 súčasne s jej zriadením. Správca modulu elektronických schránok aktivuje elektronickú schránku právnickej osoby a zapísanej organizačnej zložky zriadenú podľa odseku 9 1. augusta 2016. Ak právnická osoba a zapísaná organizačná zložka požiada správcu modulu elektronických schránok o aktiváciu elektronickej schránky pred 1. augustom 2016, správca modulu elektronických schránok tejto žiadosti vyhovie; ustanovenie § 13 ods. 3 sa použije primerane.

Správca musí aktivovať schránky 1. Augusta, ma to totiž zákonom explicitne dane. Nie je iným organom verejnej moci na ktorý sa vzťahujú prechodne ustanovenia. Správca je naviac zo svojej podstaty technicky a organizačne pripravený vykonávať moc elektronicky. Takze privítal by som, keby v rámci uhorkovej sezóny využili úradníci správcu elektronických schránok priestor na informačnú kampaň, kde štatutárov právnických osôb presmerujú na príslušné oddelenia Dokladov, kde si budú mocť aktivovať eID.

Teraz budú týždeň dobiehať to, čo zanedbávali pripadne vedome sabotovali.

Prechodne ustanovenie o OVM, ktoré nedisponujú technickými a organizačnými prostriedkami sa rozumejú napr. Veľmi malé obce ktoré nie sú zapojené do projektov elektronizácie. Ale všetky orgány ktoré majú zriadenú schránku sú povinné vykonávať verejnú moc elektronicky. OVM ma teda povinnosť skúmať či je schránka aktivovaná, ak je aktivovaná musí vykonať moc elektronicky.

1 Like

Všetko je to super a snahy komunity oceňujem, aké je tu opakovane ignorovaná otázka “použiteľnosti” a atraktivity el. služieb. Je krasne mat Open source systémy, verejne API a prehľad vo financovaní. Ale chyba tu človek, alebo zastupca, ktorý by technokratom nastavil zrkadlo a povedal, co je potrebné urobiť, aby elektronizácia bola reálne používaná širokou verejnosťou. Marketingom neprelomite absolútnu UX katastrofu do ktorej nas dostali úradníci a “Geek” komunita. Áno, budeme mat aktivované el. schránky a doručovanie, ale stále tu bude inherentný odpor verejnosti voči ich využívaniu, pretože UX je bieda.

Rad by som, aby sa začalo tlačiť aj na tento aspekt aj s pomocou tejto komunity, ktorá si určite našla svojich priaznivcov na správnych miestach. Bojím sa ale (podľa reakcii), že opäť narazím na odpor.

To je v poriadku, ze spravca ma tuto povinnost, ale chapes ju nechcem povedat nespravne ale nie dobre :slight_smile:
Musis pochopit co je Primarna povinnost a cim je podmienena…a samozrejme aj to ze zijeme v state kde organy nemusia plnit povinnost lebo neexistuje pre nich stanovena sankcia a ak by aj bola nie je urceny rezim, ktorym by sa vynucovala…
Takze este raz…ak stat mal vytvorit inftastrukturu na plnenie povinnosti pre PO a neurobil tak…tak ju ani nebude vynucovat az kym si nesplni svoju povinnost…chapeme sa?

Ak to bolo smerovane na mna ja sa nezastavam byrokratov ale snazim sa o spravny vyklad…
S tym zvyskom suhlasim a verejne sa hlasim do sluzby “tlmocnika” medzi technologmi, pravnikmi a uradnikmi…mam kopec napadov ako posunut veci dopredu, ako zapojit verejnost, uradnikov aj odbornikov chce to len viac robit a menej kecat…
Jednou z tych veci je tzv. Predbezne pripomienkovacie konanie…

A dalsia vec…samotna aktivacia nie je az taky problem…tym problemom je bordel v zdrojovych registroch minis. vnutra a nases nevie akej FO priradit opravnenie…nepotrebujeme nic menit ziadne terminy…staci dat vonku oznamenie o termine odkedy sa povinnost PO zacne vynucovat…lebo pokial to budeme stale posuvat tak je to o nicom lebo neexistuje sankcia a konkretny uradnik, ktory to sposobil a mozu to posuvat donekonecna…
Teda este raz …Ak je splnenie povinnosti PO podmiene splnenim povinnosti statu a ten si ju nesplnil, nemusi tu svoju plnit ani PO…
Mozem garantovat, ze nases neaktivuje eDesk ked nema jasne komu ho ma aktivovat…koniec koncov ak ste statutar nic vam nebrani aby ste si vybavil eID s BOKom aj ZEPom a uvidite ci tam mate uz aj opravnenie pre PO…

Lenže štát vytvoril infraštruktúru, dokončil ju a dokonca čerpal na túto infraštruktúru nemalé peniaze z európskych fondov. Skús nám napísať, ako bude Riadici organ zdôvodňovať európskej komisii, že správca schránky neaktivuje, keď mu zákon jasne prikazuje aktiváciu schránok. Alebo to zoberie vedúci na seba, ze na jeho pokyn sa sabotuje spustenie schránok.

Tvoj výklad žiaľ nemá oporu v zákone :slight_smile:

McFly: máš pravdu, za UX by si to mal niekto zliznut, ale treba nechať žiť aj iné rozšírené platformy medzi ktoré patri nielen Apple IOS ale aj Microsoft, android, linux pripadne iné opensource .

Čím viac si budú konkurovať, tým lepšie služby budú konečnému užívateľovi poskytované.

1 Like

este raz, Nehovor ani zo žartu, že štát niečo nevytvoril alebo že niečo nespustí, lebo nemá sankciu za nespustenie. Sankciou je spravidla odchod úradnikov, ktorí procesy sabotujú. :slight_smile:

ustredne organy statnej spravy, urad vlady, nases, ministerstva a ine organy, ktore maju zriadenu schranku sa nemozu vyhovarat na organizacne alebo technicke zazemie. vyhovarat sa mozu akurat dediny o sto a menej obyvateloch :slight_smile:

2 Likes

Prave toto “bagatelizovanie” UX je dôvod, prečo sme tam kde sme. UX je absolútny základ všetkého. A netýka sa to problematiky platforiem. Ide vyslovene o prístup. A technogeeks s úradníkmi toto nikdy v živote nepochopia. Ak by existovalo top riešenie pre OSX/iOS s využitím všetkých prednosti týchto platforiem a vyvolalo by to pozitívne reakcie vo verejnosti, pomohlo by to adopcii týchto riešení viac, ako keď sa dáva doraz na “multiplatformovosť” a rieši sa hlavne “aby to aspoň nejak fungovalo…”. Nie, je potenie vytvoriť referenciu, ostatní sa pridajú. A konkurencia v tomto prípade pretože toto nikdy nebude extrémne profitabilná segment, ktorý by motivoval developera, aby rapídne zlepšoval aplikácie a technológie v nich použité. Vzdy sa vytvorí iba nieco je spĺňa podmienku najmenšieho spoločného menovateľa a co je “good enough”. J potrebné tie milióny EUR investovať do top riešení.

Apple je tiež iba platforma, a môže dochádzať k jej zneužitiu. iOS a MAC riešenia majú svoje miesto ale na tej istej úrovni ako iné platformy. Čím viac platforiem bude, tým skôr si budú konkurovať, co ich bude posúvať ďalej napr aj k lepšiemu Ux.

Napr pre mna a kolegu je ux apple na desktope cista katastrofa. Aj som skusal s tym nieco robit ked to vsetci ospevuju ale nedal som to a ostal pri ms svete.
Chcem tym povedat ze univerzalne najlepsie ux riesenie pre vsetkych neexistuje. Na nieco bude vzdy niekto hromzit.

1 Like

Ano? Tak ich identifikuj a potrestaj :smiley:
Ked nemas sankcny mechanizmus, nemas ako…
Pleties hrusky s jablkami…co ma eu s plnenim zakonnej povinnosti? To je vztah, ktory je postaveny na zmluve…Organ EU v roli poskytovatela penazi moze vynucovat zakonnu povinnost rovnako ako obcan…cize bez zakonnej sankcie nijak…
Ja nesrandujem…len ty nevnimas viac rovin len tu jednu…cize zbytocna debata…

prilis malo skusenosti… :slight_smile: prvy na odstrel bude digitalny lider, lebo politicky nezvladol prechod na elektronicky vykon verejnej moci.

a to nie je moje zelanie, ale taka neuprosna je politika - House of cards.nepotrebujes mat ziadne sankcie v zakone, staci ak sa novinari zacnu pytat, preco si stat v pripade neaktivacie schranky nesplnil svoju povinnost. a do toho ti zacnu skakat opozicni poslanci, ktori chcu mat prirodzen ucast na verejej moci vyuziju vsetku prilezitost ktora sa im ponuka. naozaj nepotrebujes mat sankcie v zakone.

1 augusa nastane situacia, kedy pravnicke osoby zacnu poukazovat na ustanovenie zakona, podla ktoreho OVM musia s nimi komunikiat elektronicky. typickym prikladom je obchodny register, ktory bude musiet komunikovat elektronicky aj v pripadoh, kedy elektronicky nekomunikoval.

europka komia stihne pripomenut, z projekty finncovala a pozastavi fondy pkkil nebuu vykoan korekcie.

to iste sa tyka sudov, mnisterstiev…

len pripominam z CR zomleli datove schranky ministra Langera a uradnik Zajicka… u nas uz stihol z potapajucej sa lode vyskocit Bojnansky, cierneho petra prenechal inym

1 Like

Nemyslim si, ze mam po 8ich rokoch vo VS malo skusenosti :slight_smile:
To co si prejudikoval je stale len v rovine predpokladov, ktore tym ze to nemas AKO vynutit budu stale len v rovine predpokladov…nedokazem ti to takto vysvetlit…takze ak chces zastav sa na urade niekedy…mozme pokecat…