Elektronická pečať vs. papierový svet

presne tak.
podľa mňa by elektronizáciu aj v komerčnom svete pohlo o míľové kroky keby bola umožnená komunikácia cez elektornické schánky B2B, tak ako v Čechách. Príde mi že jediný dôvod prečo to u nás nie je povolené je lobbing slovenskej pošty, alebo by im to vzalo spústu zákazok a tlačilo by sa menej známok a predávalo menej obálok.
Proste štandardná registrovaná zásielka, akurát dôkaz o doručení nedáva Slovenská pošta, alebo Kurierna služba ale UVPS …
A druhý bod, keby sa podania mohli dávať aj s AdES-QC (v čechách majú ľudia bežne certifikáty vo Window - kvalifikované a zo zákona im na podanie stačí AdES-QC … ). Toto aj v MPK vydupl NBÚ, že sa nebude akceptovať len AdES-QC od jednej autority, lebo je to uplne proti myšlienkam eIDAS … No ohraničili si to zase tým polrokom…
A čuduj sa svete dátové schránky v ČR prevádzkuje súkromná firma na objednávku štátu a nie je to nijako predražené - de facto sú všetci spokojní .

1 Like

B2B je OK (hoc tam je financovanie cez dane zjavne tiez), ja som hovoril najma o customer->gov. Ak ma byt ciel presvedcit, nemaju tam byt ziadne vymyslene poplatky nad ramec (podobne ako absurdne poplatky za navysovanie kapacity za smiesne tisicinky beznych diskov v notebookoch).

Od 1.3.2023 zdražuje na 0.90€

2022 celkem za rok 400 156 814,79 Kč = 16 830 991,16 €
přeneseno zpráv 129 639 741
takže jedna správa stála 0,13 €

Ak je 4 000 000 schránok, tak jedna schránka 4,20€ na rok.

Ved prave. A to to cele zas posle do prd…e.
Jeden krok dopredu a nasledne dva spat.

Inak viete, ze v Estonsku (ano, uz od roku 2003) dokazate s uradmi komunikovat zadarmo, podrzte sa, emailom. Lebo je jedno, aky sposob, ale zalezi na podpisoch. To len u nas musel niekto uliat miliardy a vymysliet taky nepodareny email.

2 Likes

Cislo je priblizne, niekde som nasiel v nejakom starsom clanku, ze by mal pocet schranok narast na 3.9 mil. Co mi aj zhruba sedelo s tym, ze CR ma cca.10-11mil. obyvatelov. Takze toto cislo treba brat s rezervou, ale pre orientacne pocty to snad staci.

Schranok predsa musi byt nasobne viac, kazda spolocnost ju ma samostatnu, toto vobec nema co korelovat s poctom obyvatelov.