Elektronická faktúra pod záštitou Slovensko.Digital

Občianske združenie Slovensko.Digital spojilo softvérové spoločnosti, ktoré vyvíjajú účtovné, ekonomické a ERP systémy a pomohli tak vytvoriť na Slovensku jednotný elektronický formát faktúry s názvom ISDOC. Pod záštitou občianskeho združenia sa spojili spoločnosti Kros, SuperFaktúra, Stormware, HOUR, SAP, Seyfor, Softpoint, Asseco, PSW, 26 Houses, HT Solution.

ISDOC alebo d okument informačného systému je formát elektronickej fakturácie, ktorý vychádza z medzinárodného štandardu UBL 2.0. Daňovo-odvodová skupina Slovensko.Digital tento formát transponovala po vzore Českej republiky. ISDOC sa v Českej republike úspešne využíva už niekoľko rokov a stal sa dôležitým prvkom pre zefektívnenie obchodných procesov medzi podnikmi (B2B). Implementácia ISDOC na Slovensku je významným posunom v digitalizácii a zjednodušeniu administratívnych procesov pre podniky a organizácie.

Téma zlepšiť, optimalizovať a súčasne zjednodušiť oblasť fakturácie bola iniciovaná zo strany Slovensko.Digital už v roku 2018, kedy sa súčasne otvorila téma eFaktúry. Nakoľko v oblasti eFaktúry stále prebiehajú rôzne rokovania tak na úrovni vlastníka procesu na Slovensku, ako aj diskusie na úrovni EÚ, rozhodli sme sa pomôcť slovenským podnikateľom a priniesť formát, ktorý dlhé roky využívajú v Českej republike. Transponovanie formátu pre potreby Slovenska bol komplexný proces a som veľmi rád, že softvérové domy, ktoré sa v rámci daňovo-odvodovej skupiny zapojili, prispeli k jeho plnohodnotnému a hlavne funkčnému nasadeniu, ” hovorí výkonný riaditeľ Peter Steinhübl zo Slovensko.Digital.

Pri posielaní papierovej faktúry je potrebné ju vytlačiť, odoslať poštou a po doručení prepísať údaje do ekonomického softvéru – v tom lepšom prípade sa využívajú softvérové riešenia, ktoré vedia dáta vyťažiť na základe skenovania.

Spôsob, ktorý prináša Slovensko.Digital úplne odstraňuje dodatočné náklady a predovšetkým minimalizuje vznik chýb, čo znižuje počet nesprávnych faktúr a reklamácií. Automatizovaná výmena faktúr odstraňuje potrebu manuálnej správy papierových dokumentov, čím urýchľuje obchodné procesy. Prechod na digitálnu fakturáciu tiež znižuje spotrebu papiera a prispieva k ochrane životného prostredia. Formát ISDOC umožňuje elektronickú výmenu faktúr medzi rôznymi informačnými systémami bez potreby tlače dokumentov. Zahŕňa štruktúrovanú dátovú prílohu vo formáte ISDOC, ktorá je súčasťou PDF faktúry a zaručuje rovnaký formát bez ohľadu na softvér, v ktorom bola faktúra vytvorená.

Dnes je formát ISDOC zapracovaný v týchto softvérových riešeniach: POHODA, mPOHODA, Money S3, Money S4, Money S5, iDoklad, Money ERP, Vema Ekos, HELIOS iNuvio, HELIOS Nephrite, PUBLIC, SPIN, SuperFaktúra, Omega, alfa, Kros fakturácia, Onix, Abra gen.

Do konca roka bude k dispozícii aj v produktoch : SAP ERP, Oberon, Humanet, Amulet, Dialog 3000Skylla, QI, KARAT, eso/es.

2 Likes

Tak to je velke, dakujeme.

1 Like

Tu môžeme rozobrať nejaké otvorené otázky (napr. z FB) a ísť aj trochu do detailu.

Prečo proprietárny český formát založený na štandarde ktorý nikdy faktúru neobsahoval a je 16 rokov starý. Nehovoriac o tom že všetky tie firmy už ISDOC aj tak mali implementovaný.

Prečo ste nešli už teraz do toho že by ste to implementovali ako aspoň UBL 2.1 čo je štandart tkorý sa pravdepodobne použije aj v e-faktúre. Ale hlavne je medzinárodný a obsahuje všetko bez toho aby bolo nutné spraviť naň nadstavbu?

Pravda je taká, že sme naprv čakali, že štátna efaktúra príde s nejakým štandardizovaným formátom. Neprišla, projekt sa X-krát odložil (čo je aj dobre, ale z iných dôvodov).

Čakali sme na EÚ, či príde s nejakým celoeurópskym formátom, neprišla a zatiaľ nevyzerá, že by to bolo v dohľadne.

Na ISDOC (a áno zvažovalo sa aj UBL) sa zhodli technici a ľudia z horeuvedených sw domov ako najpragmatickejšie riešenie v tejto situácii.

Nehovoriac o tom že všetky tie firmy už ISDOC aj tak mali implementovaný.

Toto je polovičná pravda. Ten formát faktúry v ISDOC bol medzi sw natoľko rozdielne implementovaný, že vlastne dostatočne dobrá interoperabilita nefungovala. V podstate celá pointa tohto celého je, aby sme sa konečne zhodli na niečom všetci a začalo to fungovať. Keďže väčšina fakturačných sw funguje na SK a CZ trhu, je logické, že sa vyberal formát, ktorý bude najmenej nákladné a zložité zaimplementovať.


Ak to zhrniem pod čiarou: Áno, všetci by sme boli radi keby existoval celoeurópsky otvorený formát a len si implementujeme a celé to funguje. Ale toto ani dnes nie je ani UBL. Proste je to príliš voľné (naschvál) a sú tu všelijaké lokálne špecifiká, ktoré treba zohľadniť.

Čo podľa mňa chýba je ešte nejaký technický detail, kde si hocikto, kto toto chce zaimplementovať nájde “špecku” a možno nejaké príklady.

Ďalšie nápady vítame.

2 Likes

Dobrý deň, zaregistroval som sa iba kvoli tomuto tak poďme na to vecne.

ISDOC 6.0.2 je to čo ste implementovali?
Ak áno tak akú to má spojitosť s UBL 2.0 podľa toho úvodného textu? Pretože tie štandardy sú iné.

Alebo ste vyrobili nový štandard ISDOC 7.0 alebo ISDOC SK a tento štandard používa UBL 2.0 ako základ XML a potom ho vkladá do PDF rovnako ako xfactur alebo zugferd? A iba to voláte ISDOC lebo je to známy názov?

Kde nájdem XSD schému ak je iná? pretože aj na stránke isdoc.org je iba jedna dokumentácia.
P.S.: chýba tam kódovanie v a v safari mi to robí nečitatelný bordel. Ja viem že s tým asi nič nemáte ale možno viete komu napísať.

ISDOC je cesky otvoreny narodny standard, ktory vychadza z UBL 2.0. Toto nutne neznamena, ze su nejako extra kompatibilne/interoperabilne. Ak si clovek pozrie ISDOC invoice a UBL invoice musi vsak vidiet, ze nazvoslovie je extremne podobne.

Ok chápem asi ako Lada niva vychádza z konštrukcie Lamborgini huricán. (obe majú 4 kolesá, motor a volant)

Znova prosím o jasnú odpoveď Áno alebo Nie je to štandard ISDOC 6.0.2?

Pýtam sa to preto aby sme do našej fakturačnej aplikácie vedeli túto verziu zaimplementovať ak je to iné alebo či sa môžeme chváliť že aj my už máme slovenský ISDOC len ho aktivujeme aj pre slovenské firmy.

Odpoved na zvysne otazky dostanete.


PS. Naozaj by sa to nedalo bez tych podpichovacich poznamok? Este vcera ste na FB tvrdili, ze sme len prelozili tagy do slovenciny alebo ze ISDOC nikdy nic s fakturaciou nemal alebo ze je to dokonca proprietarny format. Skuste trosku brzdit.

  1. na FB som tvrdil že slovo “transponovanie” (čo ani nieje správne slovo) ale snaží sa znamenať že ste tam naozaj niečo zmenili a preložené tagy bol jeden z príkladov čo sa mohlo stať.
  2. Nepovedal som že ISDOC nemal nič s faktúrou ale že UBL 2.0 nemal plnohodnotne implementovaný Invoice pretože podľa wiki bol Invoice certifikovaný až s príchodom 2.1
  3. isdoc.cz → Ministerstvo vnitra je držitelem licence k formátu ISDOC a její ochranné známky. (ČR - poznámka redaktora)

Ano.

No spravit to mozete, ale nemyslim si, ze to bude hned fungovat. Je to komplikovanejsie prave pre slovenske specifika (vselijake zaukruhlovania atd) a to, ze kazda firma to mala spravene mierne inak/nekompletne. Tie firmy si vymienali napriec sebou importy/exporty a skusali co robia inak a co chyba. Toto sa napriklad neudialo ani v CZ. Chapem, ze cisto IT pohlad moze vyzerat tak, ze “ved mame specku standard a je to”, ale tie firmy sa tomu nevenuju “odvcera” a naozaj s tym bolo dost roboty.


image

Bez komentara.

Prepacte, ale vymyslite si nejaky uplny nezmysel, ktory nie je pravda (“prelozili tagy do slovenciny”) a potom to dalej rozvijate? Na co je toto dobre?

O tom co to je transponovanie / transpozicia (je to spravne slovo) si mozete precitat napriklad tu Transpozícia - EUR-Lex

Cize ano, “transponovali” sme ISDOC standard do SK realii.

V mojom praktickom svete “proprietarny” znamena, ze ho nemozete pouzivat lebo

  1. nepoznate vnutorny format - uzavrety
  2. je limitovane pouzitie - platena sluzba alebo obmedzenie pouzivania licenciou.

Ani jedno pre isdoc pokial viem neplati.

Budeme radi ked sa prida co najviac firiem, ktore vytvaraju sw a radi im zodpovieme otazky a pripadne problemy, ktore sa nasli pri testovanii sw domov, ktore obsluhuju velku cast CZ/SK trhu.

Ďakujem

S týmto sme bojovai veľa aj my v minulosti veľa. Podarilo sa nám v podstate dostať k rovnakým hodnotám ako nám dávali testované účtovné SW. Tento problém vzniká aj pri importoch do účtovných SW ak používate ich XML súbory.


o asi 10 minút na to, som sa v tom threade ospravedlnil že som pozeral wiki iba pre biznis komunikáciu a nie štandard ako taký. Čo je to isté čo som napísal aj sem.

Ok tuna iba dám svoj myšlienkový pochod ak sa zmenilo niečo v štandarde očakával by som zmení patch alebo minor verzia. Takže štandard sa nezmenil a nebolo ho potrebné upraviť pre to aby fungoval na Slovensku. Bolo iba potrebné aby ho implementovali tí čo ho nemali a opravili tí čo ho mali zle/neúplný/starší.

Ani jedno neplatilo ani pre Elasticsearch, LLama 3, Unity, CentOs, … čo ale neznamená že sa to nemôže stať zmenou licenčných podmienok. PDF alebo docx je tiež proprietarny format a používame ho všetci.

Na čo narážam je čo sa stane ak ČR napríklad spustí e-faktúru a rozhodne sa použiť verziu 6.0.3+ kde budú musieť implementovať napríklad UUID alebo QR kód ktorý vydá nejaka API e-faktúry v ČR čo bude potom? My to máme tak s bločkami. Oni na nás nemusia brať ohlad že sme si osvojili ich štandard.

Bolo by super ak by ste mali príklady súborov (PDF), ktoré by sme mohli otestovať a vedeli by ste ich poslať napríklad na môj email mario@uctoplus.sk.

Budeme Vám vďační za tieto informácie.

Aj UBL 2.0 am invoice - Index of /ubl/os-UBL-2.0/xsd/maindoc/ - ISDOC vznikal v case ked UBL 2.1 neexistovalo, cize z neho nemohol vychadzat. UBL 2.0 obsahovalo Invoice. Cize tym mame tuto burku v serbli vyriesenu. Nechcel som od vas nic ine, len slusnejsie vystupovanie a vecnu diskusiu.

Myslienkovy pochod zaujimavy, ale iste chapete ze XSD schema povoli vselico ale biznis pravidla su este nieco ine. Cize technicky format moze ostat rovnaky, ale napriek tomu mozu byt nejake problemy.

Nemusia. Taktiez my mozeme sa hocikedy rozhodnut pre iny standard. Tento sa vybral lebo to bolo najpragmatickejsie riesenie v sucasnej situacii. Ked pride efaktura k nam, tak mozno sa situacia zmeni.

Zaradime si vas do poradovnika :slight_smile:

2 Likes

Dávam do pozornosti PTK JOSEPHINE - PTK-Informačný systém elektronickej fakturácie
Pojem ISDOC tam nevidím…

Je to úplne ok. Štát efakturu sľubuje už roky. Kým sa zobudí môže aj niečo iné fungovať.

Prosím, kde nájdem nejakú dokumentáciu k slovenskému formátu ISDOC?
Rád by som tento formát implementoval do firemného fakturačného SW.

Ozvite sa nam na kontakt@slovensko.digital - tam doriesime detaily toho co treba urobit, aby ste boli plnohodnotne interoperabilni z inymi sw.

Tiež by sme mali záujem časom pridať podporu ISDOC.
Bolo by fajn, keby potom k tým detailom vznikol nejaký dokument alebo samostatné vlákno (ak sú univerzálne uplatniteľné).

1 Like

Dobrý deň,
Písal som ohľadom tohoto na kontakt@slovensko.digital, ale zatiaľ bez odpovede. Preto som sa ozval tu.

1 Like

Dobry den,

tiez som vam pisal email minuly tyzden vo stvrtok ohladom tejto ISDOC implementacie, ale zatial bez odpovede. Napisal som dnes dalsi email, ale pre istotu pisem aj tu.

Vdaka.

dobrý deň, odpoveď som Vám zaslal mailom

dobrý deň - odpoveď zaslaná