EKS + ministerstvá + obchody na rýchlo

Zdravim Vas vsetkych.

Rad by som poznal Vas nazor na taketo “verejne obstaravanie sluzby / modulu”, kde je jasne ze to bude pre nejake ministerstvo. https://portal.eks.sk/SpravaKniznice/OpisneFormulareKniznice/KarantenaVerejnyDetailOpisnehoFormularaKniznice/109272 (pdf: http://grabberapp.com/6u0zm7)

Nie je toto priklad nasitej zakazky na jednu konkretnu firmu, ktora ma takyto modul uz samozrejme pripraveny a teraz ho uz len “transparentne” vysutazi?
Obrovsky popis sluzby a funkcii, ktore treba za nieco viac ako mesiac dodat. Ziadna firma takyto modul za mesiac nevyrobi, len niekto kto uz to ma davno hotove. A to nehovorim o bode:

"6. Dodaný modul musí byť plnohodnotne integrovaný na aktuálny IS obstarávateľa, musí využívať jeho systém riadenia práv a musí byť prispôsobený na plne automatizované volanie z modulov IS obstarávateľa bez potreby vytvárania ďalšej integračnej vrstvy alebo inej potrebnej súčinnosti.”

ktory jasne diskriminuje akeho kolvek ineho dodavatela ako samotneho vyrobcu systemu. Pretoze len vyrobca dokaze integrovat novu sluzbu bez potreby sucinnosti obstaravatela pripadne vyrobcu IS.

Bolo by fajn, keby sa aj seriozna mala ci stredna firma, ktora tu posobi uz 6 rokov mohla zucasnit nejakej vacsej zakazky :cry:

Som si isty, ze sa bavime o zakazke cez 100 tisic €, mozno aj viac.
Nebolo by dobre, aby takyto “custom” softver musel stat (ministerstva) obstaravat v predstihu?
Podla mna to musia mat do 15.12.2016 kupene lebo od 1.1.2017 uz stat musi komunikovat elektronicky s pravnickymi osobami. Samozrejme uradnici nic nepodnikli a nechali si to na poslednu chvilu. V tom lepsom pripade to proste uradnici podcenili :frowning: . V tom horsom to nechali na poslednu chvilku, pretoze niekto to uz rok/dva vyvyjal a teraz to bude mat do 15.12.2016 hotove :rage:.
Posledne dni samozrejme taketo podobne opisne formulare pribudaju a budu z toho najskor dalsie obchody na rychlo, aby sa to do konca roka stihlo.

Toto je typický prípad nesprávneho používania EKS. Ten má byť najma na TOVARy a STANDARDNE sluzby, kosenie trávy, ostraha, dodávka energie. Je jasná, že keď obstaráva niekto špeciálny sw, kde je potrebná neštandardná integrácia, tak nemá šancu sa nikto zúčastniť.
V prípade ak nejaký SW má interagovať s iným, mali by posktynúť informácie, napr. popis rozhrania.

Aktuálne robím investigatívu a mapujem jeden ukazkový prípad na MInisterstve vnútra. Potom ho zverejním (asi ako pár blogov), kde praktiky machinujúcich úradníkov ukážem na konrétnych dokumentoch, textoch, úkonoch, ktoré vykonali. :wink:

3 Likes

Tu je dalsia skusenost. Pripomienkoval som prvy opisny formular, druhy opisny formular a vzdy to stiahli a dali nanovo s malou zmenou aby to bolo este viac nasite. Teraz tu mame uz tredi OF https://portal.eks.sk/SpravaKniznice/OpisneFormulareKniznice/KarantenaVerejnyDetailOpisnehoFormularaKniznice/111349 http://grabberapp.com/jwupgw a vidim, ze niekto ma podobny nazor ako ja. Taktiez pripomienkuje pekne k veci. Ze sa takyto SW nemoze obstaravat ako takto narychlo a cez EKS.

A dnes tu mame dalsi pekny obchod narychlo cez EKS kde sa rozhadzuju 100tisice €. https://portal.eks.sk/SpravaZakaziek/Zakazky/Detail/85173
Aj napriek pripomienkovaniu obstaravaju velmi specificky SW (nie standardnu sluzbu ci tovar) cez EKS. V hre je 204 tisic €. Dodanie rychlo do 20.12. aby sa stihol datum 1.1.2017 kedy maju urady komunikovat s podnikatelmi elektronicky cez ten slavny novy OP.
Co s tym mozem spravit? Podat namietku na UVO, cakat mesiace (od 20.10. mi neboli schopny odpovedat na email) a skladat kauciu 2000€, na to nemam :frowning:

Námietkou na ÚVO by si ďaleko nezašiel (pri EKS sú vylúčené revízne postupy - § 170 ods. 8 písm. a)), skús radšej podnet na začatie konania o preskúmanie úkonov kontrolovaného po uzavretí zmluvy – podnet na výkon kontroly podľa § 169 ods. 3 písm. b) zákona č. 343/2015 Z. z. - zákon o VO, v ktorom spochybníš naplnenie podmienky pre použitie EKS, nakoľko sa nejedná o bežne dostupné tovary -> nie sú naplnené pojmové a definičné znaky bežnej dostupnosti.
ÚVO by malo rozhodnúť do 30 dní (od doručenia dokumentácie k VO). Podnet na začatie kontroly nevyžaduje zloženie kaucie :wink:

1 Like

Dakujem za tip. Urcite si to dohliadnem a podam podnet.

Netreba sa veľmi nádejať. Ja som 19.10.2016 podal presne takýto podnet a k dnešnému dňu nič. Žiadna reakcia.

Inak nie je toto mozno aj automatizovatelna uloha na nejaky outlier detection? Podnet-na-UVO-as-a-service :slight_smile:

Už len samotnou analýzou dát z EKS sa dá zistiť strašne veľa podnetov. Myslím, že podobne boli využité tieto dáta aj v prípade stravných lístkov a kartelu ich vydavateľov. Údaje o obchodoch, ponukách atď. sú verejne dostupné v csv formáte napr. tu. EKS zoznam zakaziek 2016-10.

Ak by boli dáta aj z priebehu aukcií dostupné v štrukturovanej podobe (teraz len pdf), dala by sa urobiť aj analýza “netypickej” aukcie (napr. netypické ne/znižovanie cien, abnormálne správanie určitého účastníka aukcie a pod.)

2 Likes

Toto by nemuselo byť úplne márne. Stačilo by to co je v pdf štruktúrované? Alebo ešte niečo viac? Môžeme skúsiť vyžiadať.

Je to strukturovane pdf, dallo by sa to vybrat. tu je vzor Záznam z aukcie na EKS
Veľmi dobre sú rozpracované algoritmy a vrozce správania účastníkov aukcie v prácach z USA. Tam majú s aukciami stáročné skúsenosti a samozrejme skúmali aká je vhodná stratégia, či nie sú nejakí účastníci dohodnutí a pod. … veľmi pekná téma. :slight_smile:

ÚVO rozhoduje do 30 dní odo dňa doručenia dokumentácie od verejného obstarávateľa, takže by som nehádzala flintu do žita… každým podnetom má povinnosť sa zaoberať, takže výsledok určite prijde, akurát je niekde v procese, keďže sa tie lehoty počítajú nie od podania podnetu ale od doručenia dokumentácie (čo môže a zvyčajne aj trvá dlhšiu dobu…).
Z môjho pohľadu je však horšie, že ÚVO stačí napr. nasledovná argumentácia, aby podnet zamietli:
"Verejný obstarávateľ v odpovedi uvádza, že vykonal test bežnej dostupnosti za účelom preverenia, či sa v danom prípade jedná o predmet zákazky bežne dostupný na trhu. Po konzultácii so zadávateľmi požiadavky na obstaranie predmetu zákazky a po vyplnení testu bežnej dostupnosti verejný obstarávateľ dospel k záveru, že predmet zákazky je v danom čase bežne dostupný na trhu.
V liste verejný obstarávateľ uviedol, že požadovaný predmet zákazky je vyrábaný
bez akýchkoľvek úprav, bez akýchkoľvek špecifických a jedinečných požiadaviek od verejného
obstarávateľa a v danej podobe je bežne dostupný na trhu pre ľubovoľného zákazníka."

Do nejakého ďalšieho overovania ÚVO potom nejde a ak ho obstarávateľ presvedčí, že sa jedná o “štandardný” modul, ktorý sa bežne dodáva aj iným klientom, tak úrad nebude považovať za dôvodné vykonať kontrolu :smirk:

1 Like

Ďakujem za objasnenie. … budem ešte trpezlivý. :slight_smile:
Inak, majú na webovom sídle aj zoznam konaní s uvedením stavu, ale nefunguje im odkaz na stránke. Upozornil som ich na to a myslím, že to opravia. Teoreticky v tom zozname nájdem “moje” konanie.

Predpokladám, že to zamietnu a nebudú MV SR “trápiť”. Potom aspoň bude o čom písať blogy :wink: … jeden mám už rozpísaný, čakám len ako sa k tomu postaví UVO. Možno to bude skôr pre topic Ako presne funguje korupcia v statnom IT?