eHealth

eHealth bude asi kapitola sama o sebe, tak tu to mozeme zacat zbierat.

1 Like

A ako vzdy niekto nie je zodpovedny za minute miliony, to bol len pilot za ne sa naucili a objednali / zakomponovali ine riesenie (ktore stalo stvrtinu penazi) … nuz zlate SK a este zlatsie zdravotnictvo

naplna sa suskanda z leta … neveril som ze si to niekto dovoli …

Ak z toho prepletenca nieco vyhodia, budu to musiet vyhodit asi vsetko. Tam su take hardcodovane (v tak bezpecnom prostredi to asi ani moc inak neslo urobit) vazby, ze si neviem predstavit vymenu jednej appky pri zachovani ostatnych.

1 Like

Predpokladám, že eVyšetrenie a údaje v ňom budú v proprietárnom formáte a nebude možné s nimi voľne nakladať…teda sa nič nezmenilo. Aký ma význam elektronizácia, ak to bude obmedzené len na Slovensko, ešte aj tu to bude v “pacifikovanej” forme.

http://www.dsl.sk/article.php?article=20542

Kto to vlastne robil? Ja si kedysi davno pamatam este Ness …

Staci is pozriet v registri zmluv kto ma IT zmluvy nad 3M s Narodnym cetrom zadravotnickych informacii, ich subodavatelov si uz domyslite (prefervoani su to stale ti isti)

A po vyhodení eReceptu bude ešte horšie. predpokladám že sa budú vyhadzovať aj ďalšie moduly. Plus humor bude po 1.1.2018 keďže NCZI nestíha distribuovať karty zdravotníkom

Aj Lynx na tom mal niečo

Tu nie je problém iba s dodávateľmi ale s celým konceptom eZdravia. Nie sú nikde zverejnené API rozhrania a čo sa v nich posiela a aké sú odpovede. Tie dostanú iba zaregistrované firmy. Neexistuje žiadny dátový model eZdravia, žiadna zverejnená koncepcia. A odborná verejnosť - lekári - tak Tí už vôbec nevedia čo je vlastne je obsahom zdravotnej karty v eZdraví. Ktoré údaje sú reprezentované dátami (diagnózy, lieky, výkony, alergie, laboratórne výsledky, rôzne merané údaje z rôznych prístrojov, DNA, atď), ktoré údaje sú textové (anamnézy), aké údaje sú binárne (RTG, Sonografia, CT, …).

Keď lekári zistia čo tam naozaj je, tak bude všetkým jasné, že vláda tie peniaze (a sumárne sa jedná od roku 2006 minimálne o stovky miliónov) minula úplne zbytočne. Dátová štruktúra je prakticky nulová a celá funkcionalita eZdravia je navrhnutá niekým kto nebol ani ITečkár a ani lekár. Čaká sa iba na vhodný okamžik ako z toho celého vycúvať. Napríklad sa vyhovoria na GDPR (ktorý viac menej celé eZdravie zakazuje), na spoločný eHealth EU (ktorý určite bude iný ako toto) alebo na masívny odpor lekárov.

Vláda ale ešte potrebuje minúť zopár mincí, takže nás určite čaká ešte minimálne upgrade hardware. Lieky bežia mimo eZdravia - takže tie nechajú a prehlásia to celé za úspech. Pre istotu nechali tie lieky tak, že fungujú aj bez tých kartičiek, takže je to OK aj keď to celé vypnú. A ešte tipujem, že vláda využije nejaký HYPE - napríklad blockchain a povie, že to celé prerobia na blockchain.

NCZI pokračuje netransparentne aj ďalej. Nikomu nepovedia čo sa pripravuje a ako v ďalších verziách. A už vôbec to nie je možné pripomienkovať.

3 Likes

Pre mna bola najlepsia indikacia toho, ze to je cele zle, ked som sa minuly rok pytal na centrale, akym sposobom bude mat pacient pristup k vlastnym zdravotnym udajom a ci teda budu ukladane v standardnych formatoch. Odpoved bola, ze k tomu pacient pristup mat nebude a zaznamy nebude moct exportovat v standardnych formatoch…takze cista cierna diera a uz na zaciatku sa vedelo ze sa to zrusi a bude zadavat a platit nanovo…

A už je to tu: https://www.zive.sk/clanok/129318/sef-ezdravia-system-nemyslel-na-lekarov-mame-aj-slabe-servery/ tak ako som písala včera. Pri tvorbe nebol ani lekár ani ITčkár. Ale ešte do toho nalejeme ďalšie peniaze a na tejto schôdze tie peniaze odsúhlasime https://www.zive.sk/clanok/129309/kvoli-ehealthu-chcu-mimoriadnu-schodzu-parlamentu/

A kto to robil banici? Podla mna ITckari to asi robili, akurat nemuseli rozumiet tomu co robia resp. co ich system ma podporit alebo sa to ani nesnazili pochopit (poznam doist lekarov co dostali eZdravie a maju jasny pohlad, ze nikto sa nepytal rozumnych lekarov co potrebuju, co im mozno zlepsit atd.), po spusteni eZdravia to co robili 10 minut robia minimalne 20 a nevidia pridanu hodnotu, tkaze nevidia dovod to chvlait, a to plati pre tych co sa s tym uz akoze naucili robit, to nehovorim o tych co nevedia)

1 Like

jaaaaaaaaj … kua toto bude pruuser … v podstate to kazdy kto nieco pre nczi robil vie. Od biznis modelu az po niektore dizajnove faily - zle, zle …

1 Like

tak ma napada slusna sabotaz - GDPR a eHealth :wink:

Ako je myslene, ze GDPR je sabotaz?

Doteraz sa vydavali recepty na papieri, 2 lieky na jeden recept.
Teraz po zavedeni elektronizacie, sa lieky stale vydavaju na papieri a jeden liek na jeden recept, lebo je tam velky bar code.
Som zvedavy, ci sa nieco zmeni po 1.1.2018, ako si ten papierik vymenia lekar s lekarnikom.

Aj eKolky su elektronizovane tak, ze je potrebne ten papierik s ciarovym kodom prilepit na formular aby sa to povazovalo za zaplatene. Proste papiera sa nevieme vzdat, skor sa z jedneho spravi niekolko s digitalnou informaciou na papieri (lebo hustota zaznamu na papieri je velka, teda efektivna).

Je to tak, elektronizacia u nas generuje nove papiere, neuveritelne …

To s tým receptom tak úplne nie je pravda. Ak má pacient elektr. občiansky tak mu v lekárni vydajú recept aj bez papierového receptu. Takže sa časom tie papierové recepty úplne odbúrajú a myslím, že to bude to jediné a hlavné čo bude fungovať. Na druhej strane to VÔBEC NIČ spoločné s eZdravie.

typicky pacient takyto obciansky nema

Tak dnes som bol u lekara aj v lekarni. O ziadnom eZdravi tam nevedia :slight_smile:
Reku ze vyskusam vybrat lieky na obciansky …
Ale ciarovy kod to na papierik vytlacilo…
btw. Milosrdni bratia