Dopytova vyzva Moderne technologie II - nedostatky

Boli sme upozorneni na problemy v ramci dopytovej vyzvy Moderne technologie II OPII-2021/7/17-DOP - Moderné technológie II - Vyhlásená výzva, ITMS2014+ Verejná časť

Doteraz identifikovane nedostatky:

  • IoT projekty su obstaravane ako stavebne prace = vyssi limit zo zakona o VO ako pri sluzbach
  • IoT projekty su nakupovane v celku ako jedna dodavka, aj ked prave v IoT projektoch je prave moznost rozdelovat zakazku na casti v zmysle dokumentov MIRRI a Koncepcie nakupu IKT
  • v projektoch a VO je vidiet rovnaky rukopis jednoho alebo skupiny dodavatelov, cize sa duplikuju projekty, schemy, problemy a pod.

Problemove projekty doteraz identifikovane:

Ak mate info alebo vidite dalsie systemove nedostatky tejto vyzvy dajte nam vediet:

3 Likes

Tolko sa tu hejtoval DEUS, ako to je nevyhodne pre samospravu a mame tu decentralizaciu a samosprava ma narok na samostatne projekty a zrazu maju mesta a obce “podobne” projekty (a myslim ze nielen v tejto IoT vyzve, ale som presvedceny ze vo vyzve na esluzby a data to bude velmi podobne).

2 Likes

jasne, ze to tak bude…aj decentralizaciu treba riadit

DEUS a DCOM by som ale tymto argumentom neobranoval

1 Like

Otvorim linku a najdem odkazy na desiatky dokumentov. To je zamer, aby to bolo takto neprehladne?
Na tomto treba popracovat, lebo v tolkej byrokracii sa strati kazdy.
Toto vsetko len pootvarat a pozriet, co je asi dnu zaberie tolko casu, ze to kazdy len odkyvne, ze ok.
Vseobecne stat miluje haldy zbytocnych dokumentov.
Najvtipnejsie je, ze ich casto ani nejde poslat elektronicky do schranky, ale treba ich tlacit a kopiu dorucit na CD.
Diky MIRRI. Diky UVO.

neobranujem DEUS ako organizaciu ani DCOM ako system, ale myslienku DEUSu ako organizacie a DCOM ako systemu zabezpecujucemu pre samospravu zakonne povinnosti na 5,5 milionovom Slovensku.
DEUS by mal zabezpecovat core system na vykon zakonnych kompetencii (vratame manazmentu udajov) a samosprava ak ma chut a peniaze (aj z fondov) nech si riesi odkaz pre starostu, parkovanie, participativny rozpocet, mapy, dopravne modely…

Ale tiez treba povedat ze co ja viem z obce tak sa DCOM skutocne pouziva, co sa o vela inych systemov povedat neda.

Ked sa musi, tak sa musi.

To je podobne ako s el. schrankami a s.r.o.: Malokto z s.r.o. ich chvali, ale musia ich mat.

Zial, aj to je sposob, ako dosiahnut “pouzivanie”.

Tak DCOM nie je povinny, nehovorim ze je to celoeuropsky uspech ale “nasa” teta s tym uz vie robit a nenadava na to.

Ale zaujimava vec, ktora ma suvis aj s tymito vyzvami. Ze maju problem s pocitacmi, ktore maju uz 7 rokov a potrebuju vymenit a ze pre nu su senzory a otvorene udaje uplne zbytocne ked potrebuje vymenit pocitac a nie su na to peniaze. Vraj maju nejake z MV SR (to je asi omyl, MV SR asi pocitace obciam nedavalo) a DEUS ale tie by potrebovali vymenit lebo su stare.

Povinnost/nepovinnost by som prirovnal k vymene .DOCX/.XLSX vramci komunikacie obcan-stat: nejak komunikovat musime (lebo zakon uklada povinnost) ale “situacia” zvycajne nuti pouzit proprietarne formaty (na Vyhlasku o standardoch sa v praxy bezne se… pardon, neberie velmi ohlad).

DCOM/DEUS (ako som uz X-krat rozoberal inde), podla feedbacku ktory mame (my = SOIT, zo samospravy a ucasti na roznych PS), je sice dobry napad, ale v realite su mnohi nespokojni (ale nevedia, co s tym, najtypickejsie male obce bez IT-ckara su vydane na milost-nemilost ZMOS-u a teda DEUS-u) a realne sa z toho vedia vyvliect (a realizovat si zakonom dane povinnosti po svojom, pre seba lepsie) iba velke mesta. Preto som teda napisal “ked sa musi, task sa musi”.

Tymto som ale teda dost vybocil od IoT a “sablonovitosti” (hlavna tema vlakna) takze sa skusim vratit: Urcita miera “neslobody” (resp. motivacie nerobit si kto chce co chce) je v pripade DCOM jasne vysvetlitelna tym, ze DCOM je projekt ZMOS-u a mnohe obce su clenom. T.j. nema zmysel, aby nieco podporovali a potom to nepouzivali. Ak ale vidno podobnu “masovost” az “sablonovitost” aj v IoT projektoch, ale tie nie su zastresene ZMOS-om, tak je to menej logicke a tym padom viac podozrive.

Suhlasim dokonca si myslim ze by tam mohol byt kartel ak plati toto nizsie.

Prave IoT je tema ktora by mohla byt decentralizovana a kde je velky priestor na zapojenie sa trhu.