Digitalny prispevok pre ziakov - 350 eur na HW

Nasiel so vyzvu na 50mil. EUR kde sa maju rozdat 350 eurove prispevky na HW pre ziakov.
Z vyzvy:

  1. Právna forma oprávnených užívateľov 15 – na poskytnutie príspevku sú
    oprávnené nasledujúce subjekty:
  • fyzická osoba - žiak 16 ako člen domácnosti v hmotnej núdzi (príjem členov
    domácnosti nedosahuje sumy životného minima 17 ) alebo
    fyzická osoba - žiak 16 majúci vyjadrenie zariadenia poradenstva a prevencie o
    tom, že jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby vyplývajú výlučne z ich
    vývinu v sociálne znevýhodnenom prostredí (§ 2 písm. j), § 2 písm. p) zákona
    č. 245/2008 Z. z.) alebo
  • fyzická osoba - žiak 16 , ktorý je členom domácnosti neprekračujúcou 60 %
    medián príjmu (na základe potvrdenia o výške príjmu, resp. doklad
    o nevykonávaní zárobkovej činnosti (napr. potvrdenie o nezamestnanej osobe)
    alebo
  • fyzická osoba - žiak 16 1. ročníka strednej školy 18 pre školský rok 2022/2023.
    Príspevok sa poskytne oprávnenému užívateľovi iba raz bez ohľadu na skutočnosť,
    že ho je možné identifikovať vo viacerých kategóriách (napr. žiak 1. ročníka strednej
    školy a súčasne žiak ako člen domácnosti v hmotnej núdzi).
    Príspevok sa poskytne vo výške 350 EUR/žiak 19 na kúpu:
    a) IKT – najmä PC, notebook, tablet (vrátane príslušenstva – napr. myš, klávesnica,
    slúchadlá,…) a základného softvéru alebo
    b) vzdelávací softvér.
    Príspevok nie je oprávnený na kúpu dátových služieb (vrátane príslušenstva –
    napr. router).

Pise sa tam, ze to je pokracovanie EDUNETu. Vie o tom niekto nieco?

https://www.mirri.gov.sk/projekty/projekty-esif/operacny-program-integrovana-infrastruktura/prioritna-os-7-informacna-spolocnost/vyzvania-a-vyzvy/vyzvanie-opii-2022-7-63-np/

Vsetky taketo nezmyselne fondove vyzvy, dotacie, prispevky atd. nicia dlhodobo spolocnost, zvysuju neproduktivne zlozky statu (od roku 89 vsetky vlady deklaruju znizovanie administrativnej zataze, setrenie v statnej sprave a pritom za kazdej vlady sa pocet zamestancov drasticky zvysuje (proste vsetky vlady musia svojich niekde umiestnit a tvoria im nove miesta a stat sa zadlzuje a zadlzuje, az raz to musi buchnut a bude to tazke precitnutie. Miesto toho aby zvysili ludom platy a davali jasne socialne prispevky tym co to nutne potrebuju (na to ma byt 1 urad)

3 Likes

Hroza: HNonline.sk - Ubudne policajtov, pribudne úradníkov. Štát nevie dodržať „štíhlu líniu“ a utráca milióny od roku 1989 sa pocet statnych zamestnancov strojnasobil a stale sa vytvaraju nove opatrenam, ktore potrebuju uradnikov a to este v roku 89 nebola ziadna digitalizacia. Ako vidime nerozvazne rozhodnutia politikov (na Slovensku, ale aj v EU), nerozvladnute procesy a digitalizacia si vyberaju svoju dan. Nezodpovednou politikou to inde ako ku krachu statu to viest nemoze

1 Like

Tento nový počítač / program, ktorý musia obsluhovať piati inžinieri, Vám nahradí dvoch robotníkov.

Ak tak uradnikov, bavime sa o statnej sprave, to nie su robotnici

Tot ako clena SOIT ma zaujima, co sa mysli pod pojmom “zakladny softver”? V materialoch nevidim, takze zatial berme ze OS resp. cokolvek, bez coho ten HW ani len nenastartuje.

Ale nasiel som tam toto:

prijímateľ zabezpečí dodržanie technologickej neutrality

To ma opat zaujima, ale zial, nijako viac to nie je rozpisane.

Ale teda beriem to tak, ze ak by moje deti nahodou spadali medzi opravnene, tak im napr. PC s Linuxom kupit mozem.

Preco v tom vrtam, cim dufam aspon ciastocne odpoviem na:

Pripomenulo mi to debaty okolo Digitálny príspevok - Inštitút duševnej práce , vid napr. tu: SW vybavenie škôl - #2 by gla

  • jeden rozmer je, ze povedzme ja by som radsej nekupil povedzme MS Windows a MS Office (namiesto toho pouzil Linux a LibreOffice) a tym padom by som mohol kupit lepsie PC alebo viac HW (t.j. PC aj tablet)

  • iny rozmer je, ze povedzme strojar/stavbar potrebuje specificky CAD softver a opat, “zakladny softver” by si teda upravil tak, aby neminal na “kancelarske veci” ktore nepotrebuje

  • obdobne potom elektrotechnici mozno nebudu chciet “klasicke PC” ale mozno by si nakupili nejake mini PC ci “jednocipaky” (tu uz ale potom zrejme narazame na scope vyzvy, t.j. na to, ze ten “dig. prispevok” asi cielni na to “aby sa mali zaci cim pripojit na Zoom” a nie “aby doma mali nejake dig. zariadenie”)

t.j. TL;DR: Debata bola aj o tom, ze kto sa rozhoduje, co presne sa kupi? V zasade rodic/ziak by mali byt ti najpovolanejsie, v druhom rade potom ucitel/skola. Ak by sa rozhodovalo centralne, tak to by bol asi ten najhorsi model (spomenme si, co a ako nakupili pre dochodcov).

A teda EDUNET tu na platforme nema velmi dobru povest (=jedna z velkych/-csich kauz pocas pociatkov Slovensko.Digital). Dufajme teda, ze nasledovnik dopadne lepsie.

Je to inými slovami pilotné overenie digitálneho príspevku na 1. ročníku SŠ v mesiacoch 01.2023 - 06.2023. Digitálny príspevok súvisí s Programom informatizácie školstva do roku 2030 + Akčným plánom. Myšlienka je prevzatá z návrhu digitálneho príspevlu od Inštitútu duševnej práce, ale realizácia je odlišná.

Súvisiace vlákno:

V princípe súhlasím s myšlienkou digitálneho príspevku - podporou pre žiakov a učiteľov, rovnako aj pre každého zamestnanca hocijakého zamestnávateľa. Chcel by som jednoduché, univerzálne, spravodlivé a hospodárne riešenie. Obávam sa, že podpora bude diskriminačná a nespravodlivá (iba pre niektoré cieľové skupiny), zároveň nehospodárna a netransparentná (transfer štátnych peňazí do vyvolených súkromných firiem). Mám vážne pochybnosti, či výzva/projekt splní svoj cieľ.

Štandardy digitálneho vybavenia školy sú v Programe informatizácie školstva do roku 2030, str. 23. Márne som pripomienkoval, že štandardy sú už neaktuálne a nie sú platformovo (technologicky) neutrálne. V programe informatizácie sa spomína NKIVS, ale dodržaná nie je.

V návrhu digitálneho príspevku sa predpokladala podpora len pre niekoľko “štandardných” zostáv, ktoré budú požadovať školy. V tomto kontexte požiadavka “prijímateľ zabezpečí dodržanie technologickej neutrality” je zrejme len povinnou vsuvkou pre verejné obstarávanie, ktoré sa pri realizácii aj tak odignoruje.

1 Like

OK, bavime sa teda o https://www.minedu.sk/data/att/23246.pdf

Tam sa napr. uvadza pre ziaka a “Vstupná úroveň” nasledovne:

  • Office365 licencia A3 (alebo ekvivalent)
  • Tablet s externou klávesnicou, 1ks na 15 žiakov (ostáva škole)

Neviem presne, co sa mysli pod pojmom “alebo ekvivalent”, v dokumente chyba definicia. Mam teda za to, ze ak by teda (pri “technologickej neutralite”) skola NEkupila licenciu na Office365, tak za usetrene peniaze moze kupit lepsi (ale nie viac, lebo teda “1ks na 15 ziakov”) tablet. Cudne, lebo teda nie je jasne, ci musia vykazat Office365 ekvivalent. Ak ano, tak by napr., len kvoli papierovackam, museli vykazat, ze niekde maju nejaky LibreOffice (pripadne dokonca jeho on-line verziu) za cca 0€. Motivacia NEkupit Office365 tym padom vcelku mala, az ziadna. Tot k use-case “prispevok dostane skola”.

O use-case “prispevok dostane rodic” nieco vieme?

Je spustený projekt Digitálny žiak od Digitálnej koalície - digitálny príspevok:

Ako tak čítam naprieč platformou, tak strategické a koncepčné riešenia už nečakajme. Namiesto toho nakúpime tablety všetkým, potom im dáme peniaze na HW a potom zistíme, že to niekto musí aj zaplatiť.

Chce se mi…
image

2 Likes

A vouchery na audity a poradenstvo vseho druhu… netvrdím ze to nemôže v niektorom vzacnom prípade poslúžiť, ale také prípady budu asi fakt vzácne… skor sa dohodne X s Y, ze mu spraví "audit " a rozdelia sa…alebo tak dačo.

2 Likes

Nuz klesli sme hlboko a zda sa, ze neustale klesame, napady hodne potlesku, rozdavat nezmyslene peniaze, tablety, vouchery, atd. Vsetko to len ruinuje ekonomiku, Na nezmyselne napady asi mame patent na Slovensku. Bud sa kradne alebo plytva, mozme si vybrat

Ok, vynechajme z diskusie to, že je to predvolebná sprostosť za ťažké peniaze…
Pre koho je to určené:

  • žiaci, ktorí sú členmi domácnosti v hmotnej núdzi (príjem členov domácnosti nedosahuje sumy životného minima)
  • žiaci, ktorí majú vyjadrenie zariadenia poradenstva a prevencie o tom, že ich špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby vyplývajú z ich vývinu v sociálne znevýhodnenom prostredí
  • žiaci, ktorí sú členmi domácností, ktoré neprekračujú 60% mediánu príjmu (na základe potvrdenia o výške príjmu, resp. doklad o nevykonávaní zárobkovej činnosti, napr. potvrdenie o nezamestnanej osobe)
  • žiaci prvého ročníka stredných škôl (pre školský rok 2022/2023)

→ tu nerozumiem, prečo je to vymedzené ročníkom, či sa to bude aktualizovať každý rok a prečo takéto plošné riešenie

Ďalšia zaujímavá pasáž:

5. Na aké zariadenia sa digitálny príspevok vzťahuje?

Národný projekt rešpektuje individuálne a špecifické potreby jednotlivých žiakov, a práve z tohto dôvodu ho môžu zákonní zástupcovia použiť na zakúpenie digitálneho zariadenia, ktoré je pre ich dieťa najvhodnejšie.

Zariadenia, ktoré je možné zakúpiť s použitím príspevku, sú primárne určené na vzdelávanie, a preto musia spĺňať nasledujúce parametre:

  • displej s minimálnym rozlíšením 1366 x 768 pixelov
  • minimálne jeden fyzický port pre pripojenie periférií
  • fyzickú (hardware) slovenskú klávesnicu ako súčasť zariadenia alebo pripojiteľnú fyzickými portami zariadenia, alebo bezdrôtovo
  • funkcia ovládania kurzora, vstavané alebo pripojiteľné fyzickými portami zariadenia alebo bezdrôtovo (myš, dotykový displej, touchpad a pod.)
  • zabudovaná kamera, reproduktory a mikrofón
  • funkcionalita pripojenia na Wi-Fi
  • rozhranie pre možnosť pripojenia k mobilným dátovým službám – napríklad zabudovaný SIM slot alebo možnosť pripojenia modemu pre 4G sieť

V danom ponímaní sa jedná štandardne o zariadenia typu Notebook, All in one počítač alebo tablet s uhlopriečkou displeja nie menšou ako 25 centimetrov, pričom:

  • zariadenie musí mať nainštalovaný užívateľsky jednoduchý operačný systém – jeho najnovšiu verziu, prípadne verziu, ktorá umožňuje aktualizáciu na novšie verzie, je možné ďalej doinštalovať balík kancelárskeho programového vybavenia (software) lokalizovaného do slovenčiny a používaného v školskom prostredí na Slovensku, antivírusový software, a je tiež kompatibilné s prostredím a aplikáciami využívanými v školskom prostredí – najmä Edunet a pod.
  • zariadenie musí byť nové (vyrobené v roku 2022 a neskôr), má minimálne dvojročnú záruku a garantovanú plnú podporu výrobcu minimálne na tri roky (na hardware a aj software vybavenie)
  • zariadenie musí mať možnosť pripojenia k široko podporovanej online distribučnej platforme voľných a platených aplikácií (vrátane aplikácií ako viki.iedu.sk, Edupage a Slovensko.sk) a ich plnohodnotného používania

čiže tie obchody budú mať presne vyšpecifikované modely, ktoré sú vhodné na tento projekt? Lebo ak nie, tak z triedy 20 detí si 12 kúpi win ntb, 3 mac ntb, 2 android tablet, a zbytok mac tablet. Potom som zvedavý, ako na tom rozbehajú všetko, čo budú v škole potrebovať.

A hlavne čo som nepochopil: využitie tejto techniky. Lebo veľmi prezentujú digitálneho žiaka, ktorý bude schopný študovať digitálne. Ale kde to bude robiť? Doma? V škole? Aj aj? Lebo už v parametroch je napísané, že to môže byť aj All-in-one zariadenie. Dokonca parametre sa dajú našiť aj na desktop a ten do školy nosiť nikto nebude. A keby aj hej, tak zbytočne, lebo tie triedy s 2 zástrčkami v rohoch miestnosti asi nie sú pripravené na masívne používanie techniky.

Takže ako? V škole pekne pero, papier a doma sa budeme tváriť ako digitálny študenti?
Na druhú stranu sa teším, keď budeme mať takýchto “digitálnych študentov”. Aspoň povedia tvorcovi tej stránky, že 12px font na dlhé texty nie je úplne podľa best practices.

Tot tu su nejake specifikacie: Red Flags: Digitálne vybavenie škôl - #18 by martin.sechny

A ono sa v matrerialy sice spomina nejake to “inkluzivne vzdelavanie”, “otvoreny pristup k informaciam” ci “alebo ekvivalent”, ale teda strana 23 spomina toto:

Žiak : Office365 licencia A3 (alebo ekvivalent)

pricom nikde v dokumente nie je popisane, co je “ekvivalent” . T.j. kym asi takmer vsetci su si isty, ze sa da kupit nejaky Intel/AMD+Windows+Office, nik nevie garantovat, ze mozno kupit spominany Mac alebo (nespominany) Linux. Je MacOS “jednoduchý operačný systém”? Je takym systemom niektora distribucia Linux? Je LibreOffice “ekvivalent”? Je Google Docs “ekvivalent”? …

Alebo teda OK, povedzme ze je to fakt otvorene a deti budu mat mix rozneho HW a SW. Zvladne to skola? Ak nezvladne, mame kvoli tomu kapitulovat na principy volneho trhu a otvorenych standardov? …

Jedna smola, ze ja ten prispevok nedostanem, t.j. nemozem skusit “na drzovku”.

Ja sa snazim dopatrat k specifikaciam

V zmluvnych podmienkach https://digitalnyziak.sk/zmluvne-podmienky/ sa pise

Článok 6

Špecifikácia zariadenia
5. pripojenie na WiFi a rozhranie pre možnosť pripojenia k mobilným dátovým službám (teda napríklad zabudovaný SIM slot alebo možnosť pripojenia modemu pre 4G sieť);

ale na stranke v aktualitach Na ktoré zariadenie si môžete príspevok uplatniť? - Digitálny žiak uz spresnuju tablet:

– rozhranie pre možnosť pripojenia k mobilným dátovým službám – v prípade tabletu SIM slot ( integrovaný LTE Modem). Pri ostatných zariadeniach možnosť pripojenia LTE modemu pre 4G sieť.

Netusite, z coho im vyslo, ze tablet nemoze byt pripojeny externym LTE modemom ale musi mat ten modem integrovany?
Ma niekto zmluvu, kde by bolo striktnejsie specifikovane zariadenie, ktore sa moze kupit ako je specifikovane v zmluvnych podmienkach?

Z komunikacie s info na digitalny ziak:

  • Otazka:

    Ja sa snažím nájsť nejaký záväzný dokument, ktorý toto obmedzenie stanovuje. Za taký dokument považujem zmluvné podmienky alebo zmluvu a zatiaľ som sa k takému nedopracoval. Príde mi to ako obmedzenie nad rámec projektu. Externý LTE modem plne spĺňa podmienku nielen pre počítače ale aj tablety,

  • Odpoved:

    Zmluva s predajcom má Prílohu č. 1 kde je špecifikácia podmienok na predaj zariadenia… a tam je vyslovene uvedené pri tablete, že musí mať integrovaný LTE modem… pri notebookoch je požiadavka, aby mal porty, ktoré umožnia pripojiť externý LTE modem.

Takze sice ziak ma pravo zakupit si tablet s externym LTE modemom, ale zato sa zakazalo predajsom take zariadenie predavat.

@janhargas toto kto pretlacal politicky?
Lebo odborne na to nie je ziadny relevantny dovod. A taktiez nie je na to ani ekonomicky dovod, kedze pristup na internet cez interny LTE nie je jediny sposob, stacilo povolit, ze sucastou balika bude externy WiFi AP s LTE modemom.