Daňové priznanie k dani z nehnuteľností

https://www.facebook.com/notes/ľubomír-mäkký/ako-som-podával-elektronicky-daňové-priznanie-k-dani-z-nehnuteľností/1855878151323571

2 Likes

Co na toto povedat?
Snad iba to, ze projekt ESBS nebol realizovany cez OPIS ale OPBK a vrcholom tohto konania je, ze este aj zaplatenie dane za nehnutelnost je koncova sluzba, ktoru musi iniciovat obcan…a snivat o tom, ze to cele zbehne na pozadi a cloveku staci iba vklad do katastra, je asi sci-fi 22.storocia…

Zaujímavý názor. Chcel by som ešte požiadať o jednu dôležitú vec. Pracujem pre Združenie DEUS a realizujeme riešenie elektronizácie služieb samosprávy (IS DCOM) a podanie priznania DzN je jednou z nich. Avšak samospráva je cca 2 830 obcí a miest na Slovensku. Z nich drvivú väčšinu pokrývame naším riešením. Nie však riešenie pre Bratislavu. Naše riešenie síce nie je také, že by sme nemali ďalšie námety na jeho rozvoj do budúcna, ale tu uvádzané problémy v podstate nemáme. Preto by som Vás chcel požiadať, ak by sa to dalo, upozorniť dôraznejšie aj na to kto je dodávateľom uvedeného riešenia. Občas sa mi stane, že musím zodpovedať otázky, ktoré vyvolali práve riešenia tretích strán. A vzhľadom na počet našich klientov mám dosť roboty s otázkami našich užívateľov, ktorí sa učia nový systém. ďakujem za pomoc :slight_smile:

1 Like

O uvedenom sa už vie a pokiaľ viem sú úvahy ako to uviesť do praxe. Avšak urobiť na to systém nie je problém, ten je v tom, že sa musí zmeniť legislatíva a na to sa bude čakať (pravdepodobne). Teda ak štát vie, že som kúpil pozemok, byt, stavbu, atď… (zapísal som to na katastri) tak má sám posunúť túto informáciu na samosprávu a tá by mala vystaviť daňové rozhodnutie. (ostatné situácie podobne) Ale buďme realisti, chvíľku si ešte počkáme (určite skôr ako 22 storočie, :slight_smile: )

A ked chcete vediet dalsie hluposti na uvedenom tlacive tak si ho otvorte a uvidite ze to po Vas chce rodne cislo, ktore samozrejme system vie a hned dalsia kolonka je datum narodenia, nechapem naco, avsak ceresnickou na tejto torte je poziadavka na vyplnenie telefonneho cisla, a je to povinny udaj!!! teda ak im nechcete dat telefonne cislo, tak priznanie DzN neurobite. ALebo inak, vlastnenie telefonu je nutne aby ste vyuzili tuto sluzbu a ten kto ho nema ma smolu a tato sluzba je pre neho nedostupna. Je teda diskriminovany vlastnenim telefonu, Nie som pravnik, ale myslim si ze diskriminacia obcana na zaklade vlastnenia nejakeho majetku alebo technickeho zariadenia asi bude v rozpore s Ustavou SR.

Som realista.
Kataster obciam údaje posiela.
Obce ich spracúvajú, minimálne pri kontrole priznaní k dani z nehnuteľnosti.
Legislatívne má obec možnosť vytvoriť službu, ktorou notifikuje používateľov (napr. tých čo si to zapnú) o predpokladanej daňovej povinnosti na základe dostupných údajov.
A pribaliť k tomu vyplnený formulár k dani z nehnuteľnosti.
Používateľ sám rozhodne či to len pošle, alebo vyplní vlastnými údajmi.

1 Like

NIe celkom, ten proces je taky ze obce si musia vyziadat tie udaje. CIze kataster to proaktivne sam neposiela. Co znamena ze si obcan ma nieco zapnut? (notifikacie na UPVS?) to nie je pravne relevantny ukon, a vyber dani nie je bezna sluzba, ktoru moze obec poskytovat sama od seba sposobom aky chce. Mohli by nastat situacie ktore nie su pre obec ziadane. Situacia s pozemkami na katastri je mimoriadne komplikovana. Preto musi mat obec v tomto plnu podporu zo zakona. Ale zvysok ako pisete je OK, a je to ako som napisal, nie jeproblem to urobit po technickej stranke

V čom je problém vyžiadať si ich skôr? Napr. 2.1.

Normálne občan dá vedieť že niečo chce, v komunikácii s obcou, tak ako v iných situáciách. Takéto “vopred” poslanie predvyplneného priznania zo strany obce nie je žiadny právny úkon, zodpovednosť sa nemení - zostáva na daňovníkovi. Tým sú riešené aj chyby údajov katastra.
Ale ak chceme byť formalisti, napr. môže byť na to vytvorená elektronická služba, v rámci osobnej internetovej zóny podľa §98b.2.e z.582/2004.

Plná podpora je, dokonca vo viacerých zákonoch. Čo presne takejto službe podľa Vás bráni?
Ja mám skôr dojem že problém je na strane vôle…

1 Like

90% povinnych polí na elektronickych formularoch samospravy je zbytocnych a nad ramec skutocnej potreby pre zacatie konania…a tyka sa to nielen ESBS?ktory robil lomtec, ale aj formularov DCOMu, ktore robil DEUS…dovod bol jednoduchy - formulare robili uradnici, ktori len preniesli papier na monitor…
O tom, ze oznamovanie o vzniku danovej povinnosti ma byt automatizovane (g2g) a obec uz len posle vymer (nieco take ako danove rozhodnutie neexistuje), mozeme zatial len snivat, pretoze to by sme tam uz uradnika vobec nepotrebovali…
Ale ked tam uz aj je ten vstup od obcana, tak na to, aby obec zacala konanie jej v elektronickom svete stacia max 4 udaje, ktore poskytne eID…
Toto nie je problem legislativy…ale problem vôle a ochoty ju zmenit a prisposobit novym moznostiam…

Pridám tu ešte, asi najskôr pre pobavenie, náš pokus v tejto téme z r.2014 - bod II.13 (predposledná strana): hr.pripomienka-kn-gk2.rtf.pdf (60.9 KB)

na zaciatok by mozno stacilo to co pise @Lubor uplna jednoducha notifikacia obcana ze mu vznikla povinnost a obec (DCOM) mu pripravil predvyplnene danove priznanie. Na to netreba ziadnu upravu legislativy. Ale tu treba aj zmenu myslenia a nastavenia, lebo upominacie konanie a sudne rozhodnutia to sa da zasielat ale urobit nieco co ma naozaj pre obcana zmysel tam uz je to problem.

Ako tá služba vyzerá v DCOMe?
Teraz som to skúšal, ale

myslim, ze zo svojej sucasnej pozicie budem mat prave na toto dosah…
takze snad v dohladnej dobe :slight_smile:

Vychádzate z milného predpokaldu, že ľudia sa správajú tak ako to príde Vám prirodzené. Neviem aké máte skúsenosti zo samosprávy a z práce s ľuďmi v obciach, ale čo nehovorí zákon to väčšinou neprijímajú, hoc je to tentokrát v ich prospech, navyše je veľmi vážny problém s komplikáciami z pozemkov a ich neskutočnými komplikáciami vo vlastníckych štruktúrach. Preto je nutné aby na to bola opora v zákone. Navyše pracovníci na obciach majú mnoho skúseností, ktoré im dávajú dosť dôvodov na to aby postupovali len v zmysle zákona. Samozrejme pokiaľ existuje záujem na strane obce, tak už dnes to môže obec pre občanov urobiť. Ako by ste riešili prípadnú zodpovednosť za chybovosť? tá sa následne môže úrenášať do rozhodnutí ďalších orgánov verejnej moci a v prípade sporu sa obec dostane do problémov o ktoré nestála. Opakujem, technicky to problém nie je, je to naozaj problém legislatívy a prípadných následných zodpovedností.

v DCOMe je možné nájsť službu viacerými spôsobmi :

  • cez UPVS a vyhľadávanie “najdi sluzbu” je potrebné zadať obec voči ktorej túto služnu chceme využívať (obec musí byť v DCOMe, ak nie je službu si buď zabezpečí iným dodávateľom alebo ju poskytne pomocou “verejnej agendy”) a tiež je potrebné zadať o akú službu máme záujem “nehnutelnost”, vyhladavac sam doplni zvysok. Sluzieb moze byť až 138, preto ju treba zadať.
  • cez DCOMe, buď cez zivotné situácie alebo moduly ale najlepšie je cez klasické vyhľadávanie a následne je potrebné ju vybrať a určiť obec voči ktorej budeme robiť toto podanie
  • nami preferovaný spôsob je, že občan pôjde na web obce, voči ktorej chce vykonať danú službu a volí možnosť “elektronické služby”

Je jasné, že sú to tri spôsoby ako sa k službe dostať, na konci je však vždy tá istá služba teda formulár.
To čo vidím je priamo na DCOMe. neviem ale čo a ako ste hľadali.
Posielam scan obrazovky ako hladat sluzbu,(jedna z možností)


ked to odlklinem (vyhladavac) najde mi toto

hned prvy link je na podavanie priznania, samozrejme, ked na neho kliknem otvoria sa mi dalsie informácie súvisiace s podaním, podstatné je, že ak chcem pokračovať k samotnému podaniu musím v tomto momente definovať na ktorú obec, Ak som sa sem dostal z webu obce tak už to je prednastavené ak z UPVS alebo priamo cez DCOM tak ju musím vybrať. Následne je nutné prihlásenie do systému pomocou eID ( tu je prepojenie s UPVS) po identifikácii si vyberiem konkrétny formulár (pre DzN môže byť aj v inom jazyku, alebo to budem zadávať v zastúpení a pod.) Následne sa otvára formulár kde sa natihanu všetky dostupné údaje, V rvom rade komplet údaje o osobe, meno, bydlisko atd. Pokiaľ má obec už spracovnéú údajovú základňu z katastra dostane občan k dispozícii aj zoznam svojich parciel v danom katasri obce a len vyberá konkrétnu parcelu o ktorú sa jedná. Teda v podstatne nič nevypisuje len odklikne, po vyplnení prejde na podpis. ( zase integrácia s UPVS) a posiela, ak nepošle, podanie padne do rozpracovaných a je kedy koľvek k dispozícii, ak ho pošle a na obci ho spracujú, občan má možnosť vidieť aj priamo do spisu, kde je toto podanie spracovávané. Vidí kedy, kto a čo s ním robil.
Samorejme následne rozhodnutie z obce mu príde do jeho schránky na UPVS.

ukázal by som aj ďalšie kroky, po prihlásení do systému, ale som v zahraničí a nemám pri sebe čitačku :-), ak máte záujem, budúci týždeň som k dispozícii.

Neviem akú máte pozíciu, ale rád sa porozprávam o podnetoch čo sa týka samosprávy a reálneho života ľudí na obciah, teda na obecných úradoch. Nikto sa ich dopodiaľ nepýtal ako vlastne pracujú a s čím sa dennodenne stretávajú. Myslím, že by to veľmi pomohlo pri zavádzaní budúcich systémov (napr. stavebné konanie)

veľká pravda, čo ale neznamená, že legalita = legitimita, pretože v tomto prípade (daň) chce niečo štát (obec) od občana a ešte ho neúmerne zaťažuje (oznamovanie o vzniku daňovej povinnosti).

problém, za ktorý nemôže občan, ale bordel v štátnych evidenciách, takže nerozumiem prečo by mal byť práve on tým, kto si neporiadok v štátnych registroch odnesie zvýšeným administratívnym zaťažením zo strany správcu dane…ak chce obec daň a nie je si istá v údajoch o nehnuteľnosti, tak nech si stav preveruje u správcu evidencie[quote=“Rudo_Horvath, post:14, topic:3204”]
Preto je nutné aby na to bola opora v zákone
[/quote]

prepáčte, ale toto je klasické uvažovanie byrokrata…prečo by som mal mať v zákone, že orgány si majú poskytovať súčinnosť? veď to by malo byť automatické, preto lebo je to efektívne riadenie a nepotrebujem na to príkaz stanovený zákonom.
Ak je problém v tom, že kataster obci takéto údaje neoznamuje automaticky, okej, stanovme to do zákona o miestnych daniach (aj keď teoreticky by mohlo byť použité ust. § 17 ods. 5 písm. b) a ods. 6), kde sa uvedie, že kataster je povinný, ak sa zmení vlastník nehnuteľnosti, oznámiť to správcovi dane…

takže ak to môže urobiť jedna obec, znamená to vlastne, že to nie je problém legislatívy, ale ochoty na strane obce? Asi áno…

prosím vás o uvedenie tých dôvodov…

Určite nie zaťažovaním občana, ktorý spravil len to, že si kúpil nehnuteľnosť…[quote=“Rudo_Horvath, post:14, topic:3204”]
v prípade sporu sa obec dostane do problémov o ktoré nestála.
[/quote]

toto ma zaujíma snáď najviac…
aký je následok chybne vyrubenej dane (chybne = nesprávnej FO)?

Nie som si istý, že kataster naozaj vie dať hodnovernú a presnú informáciu kto a kedy zmenil nehnuteľnosť, Vedieť to vedia, ale či Vám dajú aj právne závezný zoznam zmien majiteľov… no nie som si istý.

Prosím vás, nemýľte si právnu záväznosť poskytnutých údajov pri vzťahu
orgán - občan a orgán - orgán…
to,že vy si nedôverujete navzájom, nie je chyba občana…