Čo všetko je potreba podpisovať pri elektronickom podaní cez systém ES “všeobecná agenda” v r. 2022?!

Zdravím,
mam urgentné dotazy:

1/ PRÍPAD OBČAN.
Ćo všetko je potreba podpisovať pri elektronickom podaní cez systém ES “všeobecná agenda” v r. 2022 za použitia crt ACA SR uloženého na eID a či je aktuálne možne podpisovať podania zo strany občana aj inými crt ako ACA…?
Či je nevyhnuté podpisovať aj tzv. Sprievodný elektronický dokument (aj keď neobsahuje žiaden text, iba označenie premetu veci, číslo spis. značky konania) a či je nutne podpisovat vždy aj všetky jednotlive prílohy elektronických dokumentov alebo existuju vynimky kedy podpisovat netreba?
Ak základné/sprievodné telo ED spravy nie je podpísane ma sa dla podla sucasnej pravnej úpravy podanie za právne nedoručené, neúčinné? Ma zákonnu povinnost prísl. OVM vyzvat občana/PO/NGO bez zbytočného odkladu k oprave elektronického podania?

2/ PRÍPAD OVM/OVS.
Čo všetko je potreba podpisovať pri elektronickom podaní cez systém ES “všeobecná agenda” v r. 2022 zo strany odosielatela OVM/OVS SR ked doručuje občanovi, PO, NGO…? Ake vsetky druhy podpisových certifikátov môžu OVM/úradné osoby používať…?
Je nevyhnuté podpisovať aj tzv. základný/sprievodný elektronický dokument ES (aj keď neobsahuje žiaden text, iba označenie premetu veci, číslo spis. značky konania)?
Ak telo ED správy OVM nie je podpísane zo strany OVM/OVS ma sa podla sucasnej pravnej úpravy podanie za právne nedoručené, neúčinne, neplatné?

Dakujem za operatívnu odpoved!

Podla teorie interoperability :rofl: v EIDAS musi stacit podpisovy certifikat od lubovolnej uznavanej CA, ak je mozne jednoznacne identifikovat podpisujuceho. Neviem co v certifikate mate napisane, ale ak tam je rodne cislo + meno + adresa, tak by to malo stacit.

Vseobecne sa na toto odpoveda tazko, poznam pripady, ze vseobecna agenda naozaj sluzila len ako akasi “obalka” a samotne podanie bolo podpisane PDF ako priloha. Z pravidla plati, ze vsetko co musi byt podpisane vo fyzickom svete musi byt podpisane aj v el. svete. Podla toho sa riadim aj ja.

Na toto asi bude vediet najlepsie odpovedat @Kusyova

Ako sa dá priamo zistiť aké všetky informácie su uložené v crt? Ked otvorime kazdy cesky crt tak tam nejake osobne udaje nevidno, je tam napr. unikatne seriove cislo crt, infa o odtlackoch, o CA, apod… Inak mame z každeho vydaného českého crt protokol o vydani a z toho nie je zrejme ake všetky infá su v crt uložene.

K Vášmu názoru o “obalke” podania vseobecnej agendy by sa dali uviest tieto recentne infá… Podla písomného usmernenia, inštrukcií k eGovernmentu SR a podla prilehavej recentnej judikatury SR musi byt zo strany odosielatela tento základný ED zákonne podpísany - autenticky autorizovaný, inak sa ma podanie OVM ako celok za právne neúčinne tj. akoby nevzniklo.
Otazne je aký pravny nazor by mali na tuto slovenskú vec vyššie, dozorné medzinarodé, EÚ orgány…Riešil už niekto z vás presne túto právnu otázku v zahranicnom meritku…?

Len pre trochu komparácie uvediem. Napr. česky system dátových schranok bol a asi stale aj je (od kedy pouzivame QCA tak IDDS nepouzivam) postavený na prihlaseni sa uzivatela jedným jediným heslom. Po prihlaseni odosiela uzivatel priamo spravy bez nutnosti nejakych autorizacii ci pouzivania pomocnych citaciek, eID, apod… Myslim že je IDDS funkcny aj na mobi zariadeniach. Nechapem teda vobec preco SR napr. “neokopirovalo” cesky alebo iny moderny model - system IDDS kt. fungofal skor než ES SR a vyvinula moloch, nieco co je uživatelsky neflexibilné a úzko špecializovane iba pre dorucovanie OVM.

riesite a kombinujete vela veci naraz (podpis - dorucenie) takze skusim dat vseobecnu odpoved:

to ci bude podanie cez VA adresatom akceptovane zavisi na jeho voli…dovodom je, ze komunikacia cez VA nie je legislativne upravena, ale zo strany uradov tolerovana a pokial viem, tak sa zatial ziadny z nich neodvazil podanie cez VA odmietnut…
ich problemom je, ze za podanim cez VA nemaju automat, ktory to zomelie a im to vyjde uz len ako uloha…
v praxi sa vyskytli pripady, ze stacilo odoslanie VA bez podpisu aj s podpisom prilohy a bez podpisu VA, ktora tak ako spominal jano je len obálka, ktora vsak zabezpecuje integritu vsetkych dokumentov v nej a poskytuje udaje o povodcovi resp. odosielatelovi…

nevidim vsak dovod, aby som ked uz mozem nepodpisal vsetko aj VA aj prilohy…

Len technicky dodatok: Samotne podpisanie vs agendy nijako nezabezpecuje integritu priloh a ani nezabezpecuje identitu odosielatela. Mozem mat furmular podpisany tebou, odoslem ho ja.

jasne, mas pravdu, ze prilohy mohli byt podpisane niekym inym…
ale, a to ma oprav ak sa mylim, mam za to, ze podpisanim VA zabalis dokumenty do obalky a tym je zabezpecena ich integrita …nie?

Neviem co je to VA? Ze by vseobecna agenda? Skôr by som poprosila o odpovede od garantov alebo tvorcov legislativy o eGovernmente SR, lebo to skor posobi, ze žial nemate aktualne presné znalosti o judikature ÚS SR, apod. v tejto problematike na výklad platnosti elektronického dorucovania. A ak sa pytate, či existuje OVM SR, kt by odmietol elek. podanie kde chyba podpísane telo zakladného dokumentu alebo prilohy, tak áno, samozrejme existuje :-D))

My cez ES SR odosielame aj prilohy kde je viac podpísanych osob (na jednom dokumente), tak pouzivame ceske markantne RYCHLEJSIE cetifikaty v jednej ES pretoze podpisujeme elek. dokumenty vsetkymi dotknutymi osobami ktorych sa podpisy tykaju. Je to hrozne casovo zdrzujuce a zodpovedne osoby ktore tento tragicky system vymysleli by mali potrestať a nie financne odmenit… Dtto nerozumných tvorcov prisl. nekvalitnej legislatívy.

Písete ze neexistuje špecialna pravna norma o elektronickych schránkach…? Nuz tak ale to je principiálna chyba, a že to ovcanom SR nevadi ma ani neprekvapuje…

OK mas viac moznosti

  1. podpises formular aj prilohy jednym podpisom (napr. rozhodnutie a dolozka) vtedy ako objekt spravy sktalk ide ASiCE subor obsahujuci xmldatakontajner s formularom a druhy ktory je zase kontajnerom pre dolozku pravoplatnosti
    V SKtalku je potom len jeden objekt ktorym je prave ten asic kontajner
  2. alebo podpises samostatny formular jednym podpisom a potom kazdu prilohu mozes podpisat zvlast

potom sktakl sprava obsahuje prvy objekt ten formular co je zase Asice kontajner a kazda priloha je dalsim objektom ak je podpisana tak ako asic /alebo padesm alebo aj nepodpisana

Taktiez formular spravy sa nepodpise ale moze sa nim posielat kopa priloh ktore mozu a nemusia byt podpisane.

Ta integrita je zabezpecena prave tymi kontajnermi asic ktorych moze byt jeden - vzdy ak je formular podpisany a pre kazdu podpisanu prilohu dalsi resp. pades ak ide o pdf prilohu a niekto ju podpisal

Len to sa musis obratit tam na nich bud na MIRRI alebo ten OVM ktory mas na mysli.
Urcite existuje vela OVM ktore odmietli podanie ktore nemalo nalezitosti. Kazdy uradnik ma v registraturnom poriadku alebo osobitnej smernici uvedene ako ma postupovat ked pride podanie, ktore je neuplne alebo z jeho obashu nevyplyva coho sa tyka a pod. Ale kazdy pripad je iny niekde je neuplne udaje inde nema vsetky nalezitosti a pod.
Pokial mozem zo svojej skusenosti uviest tak bezne byva, ze OVM vyzve odosielatela podania o doplnenie priloh, alebo odstranenie nedostatkov.

Tak zle to snami neni eGov zakon to riesi

Salve, si úradník? Konečne niekto kto píše cca k veci :slightly_smiling_face:. Nevies náhodou ako postupovať, keď adresát poda Navrh na neúčinnosť elek. doručenia a prísl OVS je už cca 5 mesiacov nečinný tj námietku vôbec nevybavil. Musí sa podať správna zaloba na nezákonnú nečinnosť alebo sa musi napadnut tiez aj právoplatnosť rozhodnutia kt právoplatnosť nemohlo nadobudnúť keď nebolo zákonné elek. doručené? Vyhodnocujúca tech. info správa hlasi “IsSigned: False” OVM. Dik za radu.

zhodou okolnosti som sa sa na tvorbe egov legislativy podielal, takze nieco by som o nej mohol vediet…

o judikatoch US, ktore sa tykali priamo povinnosti akceptovat podania cez vseobecnu agendu (VA) neviem, ale budem rad ak mi sem hodite link alebo dokument.

neviem ci som to ja zle napisal, ale ja som sa nikde nepytal ci existuje taky OVM alebo nie…ja som napisal, ze moze nastat aj situacia, kedy OVM podanie neakceptuje pricom o takom pripade neviem …vdaka vam uz viem…

skusim este raz aby to bolo pochopitelnejsie:
to ze je cez va neakceptovane podanie nejakym ovm som sa snazil vysvetlit neexistujucim pravnym institutom vseobecnej agendy, coho nasledkom vznikaju v aplikacnej praxi rozdiely ako napr ten, ci ovm ktory je adresatom akceptuje aj nepodpisane prilohy cez va alebo nepodpisanu va a podpisane prilohy…a to ci je odosielatelom iny ovm fo alebo po je uplne jedno…

ale mozno ma vyvediete z omylu a ukazete mi to recentne priliehave pisomne (ine ako pisomne usmernenie som este nevidel, resp nepocul kedze alternativou pisomnej formy je len forma ustna) usmernenie a judikaty ktore priamo upravuju postup pri podaniach cez vseobecnu agendu…

v prvom prispevku ste dali vseobecne otazky…z tohto vyplyva ze mate problem s konkretnym ovm tak to rieste priamo s nim… .myslim ze ak vsetci podpisu dokument u notara a notar dokument skonvertuje alebo svojim kep alebo mandatnym cert ak ho maju a takto autorizovane prilohy podate cez va a podanie podpise a odosle osoba opravnena konat tak vam to nikdy ziadny ovm neodmietne…

neviem kde ste si toto precitali ale v mojom prispevku urcite nie…ja tvrdim, ze neexistuje legislativna uprava vseobecnej agendy a podani cez nu…pravna norma eschranok samozrejme existuje ale so vseobecnou agendou nema nic spolocne…nech vas nemyli ze v schranke vidite button vytvorit spravu a hodi vas to do formulara va…

na to existuje jednoduche slovo - prislusnej

ziadny dozorny medzinarodny eu organ na to nemoze mat na to nazor kedze je to cisto vec sr

a co takto skusit zavolat tomuto ovm a zistit ci take nieco eviduje? myslim ze to by dost pomohlo vasej veci…
zaujimalo by ma vsak co bolo namietane a kym, mozno z toho pochopime preco ovm 5mesiacov nereagoval …

OMG, no comment :speak_no_evil:

Pozri si §33 v zákone o eGovernmente
305/2013 Z.z. - Zákon o elektronickej podobe výkonu… - SLOV-LEX

A hlavne ako ti Anton tu vyssie radi volaj tomu OVM hned ako zacnes mat dojem ze sa tvoje podanie nevybavuje - za opytanie v akom je to stave nic nedas, a zistis tak ze nieco nie je v poriadku. Aby si nepresvihol nejaku lehotu.

Tak to sa prosim obratte na legislativne oddelenie MIRRI alebo garanta pravnej upravy a ziadajte pravne zavazne stanovisko. Toto je komunitne forum, kde si radime navzajom a sem-tam sem zavita aj uradnik.

Bolo nám písomne zdelené ze právny garand leg. eGov je MIRRI :slightly_smiling_face:

OMG to je fakticka rada :), §33 eGov vie precitat kazdy. Ja som sa pytala ako postupovat ked je skorumpovaný prvostupnovy OVM SR umyselne! dlhodbo nezákonne necinny vo vybavovani podanej elektronickej namietky v zakonnej lehote! Ci napr. v tejto veci nie je vecne príslusne MIRRI alebo iny dohladovy, kontrolný, alebo nadriadený OVM SR…?! Hmotnepravne zodpovedni uradnici samozrejme nereaguju telefonicky ani elektronicky. Ine nez porukurator nas zatial nenapada a samozrejme prísl. žaloba proti prísl. škodcovi OVM SR.

hehehe … ja ked mam taky problem, hladam advokata …Ako Jano hore pisal toto je komunitne primarne technicke forum, ktore sa zial casto dotyka legislativy, ale pravne rady tu nehladaj. Za tie si advokati nechaju zaplatit…

Tak možno si aspoň sk ovčan vďaka príspevku uvedomí ze tu je ďalšia legislatívna diera :clap::sweat_smile: a usetri prachy za zbytočného adv.

mohli by ste prosim konkretizovat dorucenie akeho EÚD (konanie podla akeho zakona) ste namietali a aky to bol OVM?
ak to nechcete riesit verejne, tak kludne do spravy…zaujima ma to, takze by som to chcel vediet…
dakujem

Zákonodarca pamätal aj na situácie, keď si z objektívnych príčin bez vlastného pričinenia nemôžete elektronické úradné rozhodnutia prevziať a oboznámiť sa s ich obsahom. Na tento účel bol v § 33 ods. 1 zákona o e-Governmente ustanovený inštitút neúčinnosti elektronického doručenia . Ako postupovať pri návrhu na neúčinnosť doručenia nájdete v sekcii Návody, v časti určenej pre fyzické alebo právnické osoby.

O aky nezákonny OVM SR ide je fakticky uplne nadbytocne písat :).
Môžem sa Vas v záujme osvety širokej verejnosti ako vladneho uradnika s pravnym vzdelaním spytat, preco v tomto superpredpise o eGov explicitne nie je zakotvene dôležite ustanovenie o tom v akej lehote MUSI OVM rozhodnut o elektronicky podanom navrhu na neucinnost (cez priamy formular ES) a ako najefektivnejsie postupovat v pripade úmyselnej necinnosti OVM, prietahom konania, hmm…? Pretoze nie kazdy ucastnik SR konaní dostatočne pozna svoje prava a suvisejuce pravne normy…

A tiež môžete ako participátor na zák. o eGov širokej verejnosti zdeliť, či je OVM SR JEDNOZNACNE VŽDY POVINNÝ správne podpísať vo všeobecnej agende hlavný elektronický dokument ES. Zdôraznujem, že nemienim prílohy elektronickej spravy.:slight_smile: