Čo ďalej s komunitou? Dajte nám vedieť

“Žiadna komunita nedokáže dať komunite toľko lásky ako komunita komunite”

Slovensko.Digital (S.D) nie je len Jano Hargaš, Jano Suchal a Ľubor Illek. S.D. je predovšetkým široká komunita ľudí - Vás, ktorá sa už viac ako 2 roky snaží o lepšie IT služby štátu.

A keďže v S.D si myslíme, že toho spolu s komunitou môžeme v budúcnosti dosiahnuť oveľa viac, chceme sa na ňu tento rok intenzívne zamerať. Našim cieľom je zapájať komunitu do aktivít S.D, starať sa o ňu a postupne ju zväčšovať.

Nápadov máme veľa, ale chceli by sme vedieť aj Váš názor. Dajte nám vedieť a zahlasujte v tomto príspevku za tie aktivity S.D, ktorých by ste sa chceli zúčastniť. Tie o ktoré bude medzi Vami najväčší záujem, zrealizujeme.


Komunita pre Slovensko.Digital:

  1. Investigatíva: RedFlags:

Plakať nad rozliatym mliekom je neskoro, preto S.D hodnotí IT projekty štátnej správy už teraz.

Hlavným cieľom projektu RedFlags je prispieť k úspešnej a kvalitnej realizácii projektov informatizácie verejnej správy identifikovaním kritických miest a potenciálnych rizík.
V rámci projektu RedFlags sa S.D. do dnešného dňa podarilo vyhodnotiť 21 IT projektov štátnej správy. O výsledky hodnotenia projektov “RedFlags” sa pravidelne zaujímajú média (Denník N; Trend , a i.), odborná komunita, gestori projektov či veľkí hráči v oblasti IT .

So zapojením komunity by sme toho stihli viac. Dajte nám vedieť, či a na akých aktivitách v rámci RedFlags by ste sa chceli podieľať:

  • Chcem hodnotiť IT projekty (editor, odborník, prispievateľ do hodnotenia)
  • Zorganizujte (S.D.) pravidelné workshopy o progrese "RedFlags” (ako funguje hodnotenie; spoločné hodnotenie; prezentácia výsledkov a najčastejšie nedostatky)
  • Dajme pravidelný call o progrese "RedFlags” (ako funguje hodnotenie; spoločné hodnotenie; prezentácia výsledkov a najčastejšie nedostatky)

0 voters

2. Konštruktívna kritika a navrhovanie riešení
Kritizujeme ale zároveň navrhujeme aj riešenia.

Ako S.D sme súčasťou viacerých pracovných skupín (hlavne pri Úrade podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, ktoré nastavujú verejné politiky v oblasti štátneho IT (Lepšie dáta; Vládny cloud; Governance & Delivery; Nákup IKT; a i.). Rozmýšľame ako komunitu do tvorby verejných politík viac zapojiť okrem pripomienkovania na platforme.slovensko.digital.

Dajte nám vedieť, či a na akých aktivitách by ste sa chceli podieľať v rámci nastavovania verejných politík v štátnom IT:

  • Chcem byť členom pracovnej skupiny, mám expertízu.
  • Vypracujem case-studies ako to funguje v zahraničí
  • Zorganizujte (S.D.) workshop - čo riešite a čo je nové v pracovných skupinách
  • Dajme pravidelný call - čo riešite a čo je nové v pracovných skupinách

0 voters

3. Platformy, ekosystém a aplikácie
V S.D sa snažíme ukázať na konkrétnych príkladoch, že tlačiť na témy ako open data, open API, open source má zmysel. Aj preto sme rozbehli ekosystém.slovensko.digital (GovBox, Autoform, DataHub), či zjednodušili podávanie žiadostí o voľbu poštou 20 000 ľuďom zo zahraničia v rámci projektu volby.digital.

Dobrých príkladov nie je nikdy dosť. Dajte nám vedieť, či máte záujem pomôcť v tejto oblasti.

  • Pomôžem niečo zmysluplné naprogramovať, spraviť grafiku, copywriting, a i.
  • Pomôžem s čistením dát
  • Pomôžem s issues na GitHube
  • Pomôžem s ekosystémom S.D.

0 voters

3. Komunita komunite
Je veľa vecí, ktorým by si mohla komunita pomôcť navzájom. Na čom by ste sa vedeli/chceli podieľať?

  • Chcem rozbehnúť spoluprácu s nejakým úradom v súlade s víziami S.D (web: slovensko.digital)
  • Chcem vytvoriť jednoduché manuály pre občanov ako využívať e-government služby
  • Chcem byť ako Jano Suchal (láskavý bloger o slovenskom IT)
  • Chcem byť ambasádorom S.D v regiónoch Slovenska
  • Chcem byť mentorom počas hackathonov, stáží

0 voters

Slovensko.Digital pre komunitu:
V S.D rozmýšľame, čo vieme my spraviť pre komunitu- hlavne v tomto bode by sme potrebovali vedieť Vaše názory. Napíšte, čo by ste zo strany S.D privítali, o čo máte záujem, čím by S.D mohlo pomôcť Vám.

Zatiaľ nám napadlo týchto pár bodov, za ktoré viete zahlasovať:

  • Zorientujte ma v procesoch, legislatíve a integráciách v rámci štátu. Chcem rozbehnúť nový dátový/IT projekt.
  • Dajte mi vedieť, ak pribudne IT zákazka na ÚVO
  • Spravte PR/showroom našej open data aplikácii vo verejnom záujme
  • Spravte súťaž Open data aplikácia roka
  • Organizujte pravidelné komunitné stretnutia S.D.
  • Priestor na prezentáciu mnou/nami realizovaného dobrého IT riešenia
  • Robte jednoduché manuály ako používať e-government služby (pre laikov)

0 voters

Toto je prvý nástrel komunitného plánu. Zahlasujte, pripomienkujte, napíšte nám Vaše návrhy vo vlákne do 29.4. Následne vyhodnotíme a začneme realizovať.

Vďaka!
Ivet

6 Likes

Zdravim planuje sa este pred letom stretnutie v Kosiciach alebo inom meste Slovenska ?

Planuje sa v buducnosti IT konferencia ?

1 Like

Ahoj Peter, Slovensko. Digital sa urcite chysta na vychod, minimalne v mesiaci maj na tento 1. Sarissky hackathon, viac informacii tu https://www.facebook.com/events/1961831427466430/?ti=as Ak by si nam vsak chcel pomoct so stretavkou v Kosiciach, kde by sme prisli velmo radi, budeme vdacni za akukolvek pomoc :slight_smile:

1 Like

Je to spravne vyjadrenie 2 roky sa snazi, neznamena to vsak, ze IT sluzby statu sa za 2 roky aspon troska zlepsili. Su v minimalne takom istom prusere ako boli aj predtym, teda takmer nepouzitelne.

A co sme cakali? Ze mame carovny prutik a odrazu sa prestane kradnut a firmy co tu roky boli prisate na statne toky povedia, ze “chalani, gg. ideme to vsetko na vlastne naklady opravit a nove robit poriadne.” :smiley:

1 Like

Vy pisete, ze pracujete na tom aby stat poskytoval lepsie UT sluzby, je to Vas ciel. Ak nemate :carovny prutik", tak potom na co o tom pisete ako o Vasom cieli? Za dvsa roky ste uz mohli nejaku sluzbu, apson jednu dat dokopy a ukazat vzor (co tak zmena adresy/bydliska alebo zistenie ci subjekt ma nejaky dlho voci statnej alebo inej institucii a mnoho dalsich prospesnych), kde je napriklad zoznam potrebnych/pozadovanych sluzieb firmami, fyzickymi osobami, to ste mohli davno urobit a aspon jednu vzorovo implementovat, potm by vyznam SD mohol byt celkom iny ako je

Alebo preco neexistuje minimlane navrh sposobu ako obstaravat IT sluzby pretavene do navrhu zakona a metodiky? Obstaravanie je jednym so zakladnych problemov, preco je stav taky aky je. DObrym obstaravnemi s ada vyrazne potlacit korupcia, otvorit trh nielen pre “vyvolenych”, atd.

Nech sa paci tu su sluzby co poskytujeme https://ekosystem.slovensko.digital/, snazime sa robit sluzby, kde to aj bude mat pridanu hodnotu. A pokial neexistuje sposob, aby sme vedeli nejako rozumne poslat “podanie”, tak akekolvek vylepsovaky budu koncit tym, ze “toto teraz chytte, chodte na tuto hnusnu statnu stranku” co z mojho pohladu je nezmysel. Preto teraz tlacime na to, aby sa podania dali robit aj tretimi stranami.

Ano spravne. Myslim, ze @janhargas Vam rad porozprava ako sa k obstaravaniu postavili v pracovnej skupine governance.

Inak dakujeme za navrhy, mozno treba aj pridat ruku k dielu, nie sa po dvoch rokoch odrazu stazovat “ze to este neni”.

Nehovoril som predsa o tom ake sluzby SD sa chysta robit. Chcet pomoct IT sluzbam na Slovnekso, tak by mal byt zoznam zmysluppolnych IT sluzieb, ktore ma urobit SK v eGov…, ich zmylsel, prioritizacia, kto by mal byt za ne zodpovedny (sluzba moze a vacsinou je nadrezortna).

Neviem, ale kde najdem navrh sposobu obstaravania IT statnych sluzieb? Porozpravat sa mozme, ale ja by som rad videl navrh, ako a komu ho predlozit a ako ho presadit a urobit verejny tlak aby sa to tkato presadilo (samozrejme vediet to zdovodnit)

Ja nemam na nic cas, ale rad prispievam na SD, a preto by som rad pridal napad - ak bude SD ziskavat dostatok financii, tak by mohlo zamestnat cloveka (ludi) ktori by vykonavali napady z platformy…

…prvy kandidat na odbornu prezentaciu je podla mna MV SR a DXC…uspora viac ako 50% od povodne odhadovanej ceny…je sa co priucit…

1 Like

Dnes stretávka v Košiciach Peter https://www.facebook.com/events/416919622046954/

Ahoj do Kosic nepridem, mam studijne povinnosti ohladom IT Testingu az do 10. augusta 2018

Pekny den,
nie som informatik, ale nuteny uzivatel statnych sluzieb, ktore sa mi nepacia.
Najde sa tu prosim niekto, kto ma chape a kto sa ku mne pripoji?

1 Like

Takých ľudí je tu celá rada, s akými konkrétnymi službami máš problém?

poslanie občianskych iniciatív, a to je aj Slovensko.Digital, nie je nahradiť štát. Vyvíja tlak na štát, aby služby pre nás - a za naše peniaze - robil štát lepšie, alebo použil prostriedky na niečo, čo robiť vie / za predpokladu, že niečo také existuje.

Ak sa nám mália výsledky SD, je to asi preto, že jeho hlas nie je pre vládu dosť silný. Tak sa pridajme, aby politici videli že je nás dosť na dopad vo voľbách. To je jediné čo ich naozaj zaujíma.

Ale SD nie je bez účinku, ani nie bez vplyvu a už vôbec nie bezmocné. Vidíme, že ich rôzne vládne inštitúcie začinajú prizývať na porady. Pre istotu. Aby, ak náhodou začne SD mať vplyv, malo aj spoluvinu - veď ste boli pri tom…

Pokiaľ stíham sledovať, SD doteraz rú pascu šikovne obchádza. Tak nekritizujme, a ak nevieme pomôcť, tak aspoň držme palce.

1 Like

Taky maly “fiktívny príklad” pre istotu z inej oblasti, aby sme si uvedomili co sa dosahuje cinnostou SD. Takze dialnica BA-KE mala prvy termin este z cias bolsevika, existovat cca v roku 1987 a ona nie je ani dnes po 30 rokoch a nebude cez Slovensko este nejaku dobu. A teraz fikcia, ked navrhli a chceli dat urobi nejaky dialnicny usek, tak pride red flags od “nejakeho zdruzenia”, ze je to predrazene, ze preco prave dialnica ma ist tadial, ze neboli urobene a porovnane ine varianty, a ze je to potrebne rozdelit na mensie useky aby mohli stavat aj mensie firmy a bola lepsia sutaz. Takto “zdruzenie” zrusi niekolko usekov a vyhlasi, ze na stavbe dialnic “zdruzenie” usetrilo miliardy EUR a takto to niekto hlasa v mediach. Vysledkom je, ze potrebna a ba az nevyhnutna dialnica neexistuje ani po 30 rokoch a peniaze, ktore povodne mali ist na dialnice, isli na stavbu trebars do solarnych panelov, tam sa rozkradlo este viac a navyse dostaneme za to predrazenu energiu na com niekto zbohatne este dvojnasobne (lenze to “zdruzenie” uz nezaujima, pretoze solarnym panelom a energii nerozumie). Tak som si dovolil tuto paralelu a nech sa niekto zamysli nad vysledkom co dosahuje taketo “zdruzenie” resp. SD. Ano aj obcianske iniciativy je potrebne hodnotit resp. kritizovat, pretoze dolezity pre spolocnost je vysledok. Takze nesuhlasim, ze “nekritizujme”. A vysledok je, ze peniaze sa kradnu inde, biznis sa presmeruje, kde nikto do toho nevrta a dialnice nie su a IS dtto.

váš fiktívny príklad je vedľa z mnohých dôvodov, uvediem iba pár.

ako uvádzate, dialnica sa projektuje viac ako 30 rokov. Takže ak by sa podľa vášho príkladu pred 30 rokmi ozvala iniciatíva ktorá by poukázala na nedostatky v kontrahovaní, tak by sa možno zabránilo tomu ako /bol to Váhostav alebo Doprastav/ okradli desiatky subdodávateľov. A o koľo by to zdržalo stavbu ktorá trvá viac ako 30 rokov? Možno na začatku o rok. A za nasledujúcich 6 rokov by bola dialnica postavená. Suma sumárum urýchlenie o 23 rokov.

Rozkradnutie prostriedkov na diaľnice nie je dielom aktivistov ktorí by dosiahli presun peňazí na solárne panely. Práve naopak, je výsledkom nedostatočnej verejnej kontroly, ktorá umožnila prepojenie vládnych úradníkov s oligarchami.

ak je vhodné rozdeliť megalomanské IT projekty na menšie to ešte neznamená že by to bolo vhodné pri stavbe diaľnice. čo ak by stavební odborníci doporučili niečo iné, vhodné pre cestné stavby? A v tomto prípade ľudia za Red Flags sú naslovovzatí odborníci, bol som sa s nimi stretnúť a sám som sa o tom presvedčil. Inak by som si nedovolil sa o nich vyjadrovať.

To nebol priklad, ale fikcia, aby ste pochopili zmysel, co sa vsak nestalo. Dolezity je vysledok, informatizacia nepojde a “usetrene” peniaze pojdu do inej sfery kde sa “rozkradnu”. Tak toto sa uz naplna. Bol toto ciel, potom sa plni, iny zatial velmi nevidno