Členovia AKVS

Možno, že je to opačne. Možno sa platí za to aby mala firma človeka v AKVS. :wink:

1 Like

Čo sa týka platov máme tu viacero možností:

  • osobný plat, veľmi dobrá vec, keď chcete zaplatiť niekoho na koho nie sú tabuľky, resp. vykonáva nezaškatuľkovateľnú činnosť, viac napovie google.
  • zákon o štátne službe, platové triedy 9, 10, 11 (štátny radca, hlavný štátny radca, generálny štátny radca), tu si pozrime popis posledného:

Kvalifikačné predpoklady: vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa alebo vysokoškolské
vzdelanie tretieho stupňa a osobitný kvalifikačný predpoklad, ak je ustanovený osobitným
predpisom.
Tvorba stratégie a štátnej politiky na úrovni ministerstva, ostatného ústredného orgánu
štátnej správy, orgánu alebo úradu, ktorý vykonáva štátne záležitosti na celoštátnej úrovni,
alebo iného orgánu štátnej správy s celoštátnou pôsobnosťou.
Tvorba strategických zámerov a pozičných dokumentov a ich presadzovanie v
komisiách alebo vo výboroch zriadených orgánmi a inštitúciami Európskej únie alebo
medzinárodnými organizáciami na úrovni ministerstva, ostatného ústredného orgánu štátnej
správy alebo na úrovni iného orgánu štátnej správy s celoštátnou pôsobnosťou.
Koncepčná činnosť a tvorba zásadných opatrení s medzinárodným dosahom na úrovni
ministerstva, ostatného ústredného orgánu štátnej správy, orgánu alebo úradu, ktorý vykonáva
štátne záležitosti na celoštátnej úrovni, alebo iného orgánu štátnej správy s celoštátnou
pôsobnosťou.
Koncepčná činnosť súvisiaca s rozhodovacím procesom Európskej únie na úrovni
ministerstva alebo ostatného ústredného orgánu štátnej správy.
Koordinovanie celoštátneho a medzištátneho systému s najširšími vonkajšími a
vnútornými väzbami na ďalšie zložité a rozsiahle systémy rôznych odborov a smerov s
dôsledkami za rozhodnutia s celoštátnym a medzinárodným dosahom na úrovni ministerstva,
ostatného ústredného orgánu štátnej správy, orgánu alebo úradu, ktorý vykonáva štátne
záležitosti na celoštátnej úrovni.
Koordinovanie celoštátneho a medzištátneho systému a určovanie zásad čerpania
prostriedkov Európskych spoločenstiev na úrovni ministerstva, ostatného ústredného orgánu
štátnej správy, orgánu alebo úradu, ktorý vykonáva štátne záležitosti na celoštátnej úrovni.
Koncepčná, koordinačná a kontrolná činnosť na úrovni ministerstva, ostatného
ústredného orgánu štátnej správy, orgánu alebo úradu, ktorý vykonáva štátne záležitosti na
celoštátnej úrovni.
čo ak sa nemýlim by na top ľudí sedelo. K tomu osobné ohodnotenie (tuším do výšky 100%) plus príplatok za riadenie.

  • všelijaké OP technická pomoc

Samozrejme nie je to také jednoduché, rozdať na MFSR 40 osobných platov (k tým povedzme 40 až 50 čo sú tam) a vedieť kto to má by znamenalo, že každý kto má pocit, že je nenahraditeľný by si OP vypýtal (to treba zažiť aby sa to dalo ako tak pochopiť).

Koho by to zaujímalo (nie som na toto guru) tak čítať od §83 tu: https://lt.justice.gov.sk/Attachment/e_vlastnymat_doc.pdf?instEID=45&attEID=10590&docEID=1913&matEID=84&langEID=1&tStamp=20090521094508030
Neviem či je to posledná verzia ale prekotné zmeny naozaj nečakám.

edit: takže ak štát chce dokáže zaplatiť kvalitných ľudí aj na full time v štátnej službe
edit2: a ak by niekoho zaujímala suma tak sa pri T11 bavíme povedzme o 3000+ hrubého, ako som povedal, keď sa chce tak sa to dá

3 Likes

Čítam ze tu bola otázka na mna, zodpoviem heslovite na viaceré body

  • základne heslo, ktoré sa členom Akvs opakuje často - a sám som ho počul viackrát - práca v Akvs je pocta, a nikto tam nikoho nedrzi, kto ma s tym problém resp. Nepracuje tak môže okamžite odísť
  • konflikt záujmov - už sa stal príklad ked kvôli konfliktu dostal člen Akvs Stopku
  • alokacie - nejedna sa o full tíme - t.j sú prípady ked je alokácia viacero mesiacov pre niektorých členov len 20% - podľa potreby t.j je na jednotlivcoch ako si ďalej vyplnia FTE
  • čo sa týka kompetencii tak tu si tiež nemyslím ze je problém - “guľatú pečiatku” majú VŽDY iba pracovníci MF t.j rozhodnutia výkonu verejnej moci robia iba oni
  • v BA je to preto ze Mf je v BA a zopár členov dochádza - nevidím v tom diskrimináciu - osobne pracujem v podobnej groupe pre NATO a v lepšom prípade sú meetingy v Bruseli

Richard, toto nemyslíš vážne. Práve v tom, že sa pod “gulatú pečiatku” podsúvajú neguľaté rozhodnutia, je pes zakopaný. Však Lucia alebo Janko nemôžu byť rovnocennými partnermi 20tich expertov, napriek tomu, že sú to super ľudia. V realite sa spoľahnú (a asi aj musia) na Vaše rozhodnutia.

Celá AKVS je rovnaká zvrhlosť ako bola grilovacia komisia.

2 Likes

Chapem spravne, ze teda ti traja interni ludia nerobia nic obsahove, ale len riadenie expertov?

Ja neviem, pretože tam nie som (a asi by som tam nemohol byť aj keby som to chcel robiť ako česť). Len posudzujem na základe schopností, vdelania a skúseností dvoch z troch pracovníkov. Poznám ich a sú fakt dobrí pracovníci, snaživí, ochotní a aj hodne toho nabrali na sekcii z odbornej stránky. … ktovie, možno sa za 4 roky brutálne posunuli v architektúre IT systémov, prevádzke, big datach, integrácii, security atd.

Miloš - hoho, tak brzdi. Jednak Lucia nie je nejaký preposielac papiera, a bez urážky niekoho -nepoznám veľa architektiek vo VS a dokonca ani v komerčnej sfére čo navyše ovládajú togaf a archimate(v sk možno ani ďalšia nie je).
A žiadny pes v tom zakopaný nie je, a ak je tak bohužiaľ to sú tie “streamy” ktoré idu niekde na pozadí a obchádzajú všetko.

Robia aj obsahové, lebo sú napr práve garantmi za stranu MF.

1 Like

Ešte raz zopakujem, že sa nechcem nikoho dotknúť ani spochybňovať jeho schopnosti. A určite nerobím z tých ludí preposielačov papiera.
Ak je to tak, že sa dá nájsť za tabuľkové platy aj odborník, tak nerozumiem , prečo je tam 20 externých.

Tento postup tvorby eGov architektury je jednak nezákonný ale aj skompromitovaný. Zamestnanci farmafiriem nie sú (aspoň oficiálne) členmi kategorizačnej komisie liekov. Grilovacia komisia bola vyčítaná predchádzajúcej vláde a tak je to správne. Predsa ak potrebuje MF odborné konzultácie tak sú na to nástroje ako ich získať.

Sorry, ale rozprávkam o práci za česť pre slovenské MF so súčasným vedením neverím.

Aj chápem tých ľudí. Polovicu z nich poznám, z mnohými si tykám a sú to dobrí ľudia aj odborníci. Ale sú to nominanti komerčných firiem. Tiež som mal nanominovaného takého “pomocníka” pracujúceho zdarma (Marian Benko) a tie záujmy boli úplne jasné. (asi preto sme sa nemali radi :smiley: )

Lenže Akvs nie je žiadna komisia. Ma predovšetkým pomôct naštartovať architektonickú schopnosť VS. Ak si zachytil (možno) tak jedna z úloh Akvs je preškoľovat pracovníkov organizácii VS (čo sa aj deje), a v nejaký moment prestane Akvs existovať, nebude potrebné.
Tento model nie je vôbec zvrhlý - takto to napr funguje v Holandsku, napr Marc Langhorst (jeden z tvorcov Archimate) priamo konzultoval tie úvodné fázy naštartovania Akvs.

Jasné, že to môže niekde fungovať (nezištné prepojenie komerčného sveta s verejnou správou). … ale na Slovensku? Tu nie je Holandsko ani Nórsko.
… ale však čo Ti budem hovoriť, vieš kde žiješ.

Nechám už diskusiu tak, nech sa uzavrie do neutrálna … :wink:

Cesta spravedlivého ze všech stran lemována jest nespravedlností , sobectvím a tyranií lidské zloby. Požehnán buď ten kdo ve jménu lásky a dobré vůle vyvede slabé z údolí temnoty. Neb ten jest skutečným pastýřem a spasitelem zbloudilých dětí…
Ezechiel 25:17 … alias Pulp Fiction :slight_smile:

3 Likes

výbornééé … moja obľúbená časť! … si mi spravil náladu večer. :smile:

ja len par postrehov ako niekto kto s tym ma skusenost a aka je teda skutocnost:

  • osobny plat - nerealizovatelne…osobne nepoznam nikoho, kto ma/mal osobny plat (nepocitam pozicie ako je minister, statny tajomnik)
  • 3000+ pre T11 - toto si vyskladal velmi hypoteticky…nejaky ten rok robim v statnej sprave…mam T10 a som velmi vzdialeny takejto vyske platu…pri takej vyske by som aj zacal uvazovat, ze tam nakoniec zostanem
  • technicka pomoc - ano su vyclenene financne prostriedky z fondov EU, ktore sluzia aj na uhradu miezd, ale tu narazas na jeden problem ludi a tym je zavist…nikto nespravi to, ze bude velka diverzita platov v ramci jedneho ministerstva, t.j. ti co su plateni zo statneho rozpoctu a ti co su z fondov EU
  • media a opat zavist ludi - vies si predstavit, ze by boli platy 3000+ na utvare 20 ludich a co by sa potom u nas pisalo v mediach

edit: ano legislativa je a umoznuje vyskladat slusny plat, ale realne implementacia neexistuje
edit2: ludia v SR si zavidia a to posobi na vela oblasti
edit3: realne sa vies po niekolkych rokoch prace v statnej sprave, kde obetujes dost vecer, vikendov a pod. dostat na cca 2300,- EUR v hrubom, co nie je zly plat na SR pomery, ale s tymto nepritiahnes ziadnych profesionalov dlhodobo (najma z IT) a nezacnes teda budovat kvalitu

…no ja si myslim, ze okrem nastartovania a predtym zadefinovania, by potom mala aktivne vstupovat do implementacie tejto architektury…pripomienkovat, vyjadrovat sa k jednotlivym projektom - obsahova, technicka stranka, standardy a pod., zamedzovat duplicitam v projektoch, priritizovat projekty, definovat zavislosti a pod…

Ehm, ja ti neviem. Bizzdesign - World-class enterprise architecture software

October 14, 2013 - We are proud to announce that Marc Lankhorst (44) by October 2013 has been working at BiZZdesign. From his role as Managing Consultant and Service Line Manager Enterprise Architecture, Marc is responsible for the complete range of services, methods and software tools in the areas of enterprise architecture.

http://www.itapa.sk/5773-sk/cesnek/

V marci 2014 prestúpil do spoločnosti BiZZdesign kde ako enterprise architekt podporuje zákazníkov v CEE regióne poskytovaním workshopov a poradenstva v oblasti aplikácie enterprise architektúry, TOGAFu a ArchiMate, školení TOGAFu a ArchiMate na tréningoch a konzultácií v oblasti využitia BiZZdesign nástrojov na tvorbu enteprise architektúr.

Clovek s rovnakym menom v AKVS.

Bolo by nemile keby sa zistilo, ze z tej nezistnej pomoci sa vyklulo nejake pouzivanie nejakeho proprietarneho nastroja firmy kde obaja pracuju a robia skolenia.

2 Likes

Začnem od konca, buď do toho nasypeš peniaze a budeš mať kvalitu alebo nenasypeš a nebudeš mať kvalitu (nie je v tom nič osobné - nevzťahovať na žiadnu konkrétnu osobu), je to iba konštatovanie toho, že z komerčného sektora nepríde nikto ak motiváciou majú byť peniaze.
K osobnému platu, možno by si sa čudoval kto všetko má osobný plat.
Technická pomoc podobne ako hore.
Média a závisť. Tomu nerozumiem, je zle keď dáme človeku v štátnej službe osobný plat ale je dobre keď dáme komerčnej firme 2x toľko za toho istého človeka.
A ešte k T11 a 3000+. Keď sa chce tak sa to dá vyskladať, starí harcovníci na osobnom (ak sú čo k čomu) by vedeli uplatniť paletu príplatkov tak aby to bolo kóšer a aby zamestnanec spokojný. Ak je však cieľom nevytŕčať z davu a platová rovnosť tak potom sme niekde urobili chybu.
Ak to mám zhrnúť tak buď chceme v štátnej službe top ľudí z komerčného sektora (samozrejme neobmedzujem to iba na toto ale tu sú najvyššie platy) a chceme ich zaplatiť (aby nemali chúťky si kde tu urvať kus koláčika) plus chceme od nich špičkovú robotu alebo im chceme dať možnosť si popripravovať kšeftíky a tam sa “zahojiť”. Doteraz sme hovorili iba o peniazoch, pevne verím, že pre niekoho môžu byť projekty rozsahu “OPIS” veľkou výzvou, ktorú by si radi dali do CV. Bez nejakej podlinkovej informácie :slight_smile:

1 Like

suhlasim zo vsetkym, co pises…vidime to rovnako…ja som iba napisal, ake mam ja skusenosti a s cim som sa stretol

To je presne o tom “chcení” a ešte k osobným platom, neviem na ktorom ÚOŠS si ale ak by nejaký občan podal infožiadosť a nebodaj mu bolo odpovedané tak by si nevychádzal z údivu, kto všetko má OP.

urcite maju…to bola aj ta poznamka v zatvorke…myslel som skor uroven ludi, ktori realne pracuju, travia hodiny, veceri a vikendy v praci…takych je dost, ale urcite OP nemaju :)…