Centrálny register zmlúv - zverejňovanie zmlúv zo samospráv

:wink: viete je to zaujímave, ked sa hovorí o tom, aby obce zverejňovali na čo minuli peniaze, tak to nie, to sú “ich” peniaze a štát ani ľudia nemajú čo vedieť o tom, načo ich obec použila. a ked je obec v dlhoch, lebo všetko minula, tak zrazu “štát pomôž”…

zaujímavé myslenie. štát aj samospráva je z môjho pohľadu jeden balík, ide len o to, kto ho spravuje. Sú to verejné zdroje, ktoré som dal ako občan preto, aby som dostal adekvátne služby.

A preto chcem, aby ten kto tieto peniaze spravuje a minul, zverejnil ako s nimi nakladá a na čo ich minul.

ale obce majú povinnosť zverejňovať údaje na svojom webovom sídle a ak ho nemajú, potom v obchodnom vestníku … nech sa páči, tie informácie sú verejné …

nech je to na jednom mieste, ak to majú u seba, aká je dôveryhodnosť, že to nezmenia alebo ak sa zmení starosta, že celý web nezmizne navždy preč? :slight_smile:

1 Like

rovnako sa môžeme pýtať, aká je pravdepodobnosť, že na CRZ zverejnia všetko čo majú zverejniť, aká potom bude dôveryhodnosť údajov, prečo by jedny údaje (VZN, uznesenia, zápisnice zo zastupiteľstva) mali byť na webe obce a iné údaje zas niekde inde (troška neprehľadne podľa mňa a obe spolu súvisia, napr. o niektorých zmluvách rozhoduje zastupiteľstvo) atď atď atď …

Môžme sa dohodnúť, že navrhneme nejakú ideálnu situáciu (aká by na Slovenesku mohla byť) a potom nejakú praktickú, ktorá sa dá dosiahnuť :slight_smile:

Ideálna situácia (podľa mňa): štát vytvorí centrýlny register pre zmluvy, ale aj pre faktúry a objednávky miest a obcí. Mestá si tak nebudú musieť udržiavať vlastné systémy.

Praktická situácia: systém pre objednávky a faktúry ešte nie je naprogramovaný (resp. nevieme o ňom?). Z toho vyplýva, že by ani zmluvy nemali byť zjednotené v CRZ? Podľa mňa by mali byť. Je to síce právca naviac pre mestá, ale uľahčuje to verejnú kontrolu. Jednak CRZ ako tretia strana bude garantovať, či zmluva bola včas zverejnená, a jednak aktivisti budú môcť overovať zákazky miest a obcí na jednom mieste.

1 Like

Ten register už existuje a volá sa CRZ. Stačí pridať ďalších užívateľov, t. j. obce, mestá, VÚC, ale aj ich rozpočtové a príspevkové organizácie a obchodné spoločnosti. Rádovo pôjde o desiatky tisíc subjektov.

Ďalej zabezpečíme dovzdelávanie všetkých zodpovedných zamestnancov týchto subjektov, aby v CRZ vedeli pracovať, lebo doteraz v ňom nepracovali keďže nemuseli. Vytvoríme desaťtisíce nových kont, ale najprv budeme čakať, kým nám ich niekto nahlási (čo pri tom počte možno potrvá roky). Na konci zistíme, že predsa za včasnosť zverejnenia je zodpovedný subjekt (obec, mesto … rovnako ako v prípade vlastného webu) a pár desiatok aktivistov bude šťastných, že si môžu robiť analýzy.

V zásade nie som proti, ale zažil som vzburu na našom úrade, keď sme nabiehali na elektronické schránky … tak prečo meniť niečo, čo už funguje?

Aké zložité môže byť to dovzdelávanie? Veď ide len o používanie jedného formulára na upload zmlúv, Ide len o jeden web, kde sa treba vedieť prihlásiť. Ako zložito to funguje teraz pre organizácie v CRZ?
Ja si to predstavujem tak, že dnes si človek bežne zvykne na nové formuláre. Koľko ľudí je registrovaných na rôznych weboch, sociálnych sieťach, zľavových portáloch a pod. O čo zložitejšie je prihlasovanie na CRZ?

o tomto sme už diskutovali. v prípade povinnosti používania CRZ by sa táto zodpovednosť (za včasné zverejnenie) zmenila na zodpovednosť na včasné zaslanie na CRZ.

ale medzi faktúrami a zmluvami je rozdiel. Aspon legislatívny. Ak OVM (okrem obcí) nezverejní zmluvu na CRZ, tak je de jure neplatná. Zo zákona. Takže ten systém má aj celkom kriticky význam a nie je to len o dostupnosti informácii.

pri priemernom veku tetušiek na obecnom úrade cca 55+ dosť zložité … oni si na to časom zvyknú, o tom bez pochýb, ale nepochopia prečo najprv museli robiť A (zverejniť na webe) a potom B (zverejniť povedzme v CRZ) s rovnakým právnym účinkom aj dôsledkom …

rovnako ako včasnosť zverejnenia zmluvy na webe nebude nijako zaručená včasnosť zverejnenia (alebo teda zaslania) v CRZ

to isté platí aj pre obce. ak zmluva nie je zverejnená (na webovom sídle obce napríklad), je neplatná

Tu by som Vás poopravil, v skutočnosti informáciu o ľuďoch a obciach a menších inštitúciách má štát, sú na UPVS a sú to ľudia, ktorí aj dnes vstupujú napr. do el.schránky, CUET, prípadne eKolky… t.j. nie je treba nikde nič registrovať.

Teda totožnosť osoby voči subjektu je k dispozícii.

Rozdiel je dosť veľký, nakoľko o registrácii dostane subjekt potvrdenie a princíp 4 očí proste nedovolí zmenu bez toho, aby nezostala stopa to tejto zmene.
Lebo zmena ako taká nie je problém, skôr to, aby bola táto zmena dohladateľná a preukázateľná.

1 Like

Skúsim poopraviť ja Vás :slight_smile: … v skutočnosti z celkového počtu organizáciu zriadených alebo založených samosprávou (t.j. rozpočtové, príspevkové org. a obchodné spoločnosti) je len niekoľko percent orgánmi verejnej moci (iba školy s právnou subjektivitou). Ostatné do schránky (ak vôbec - ale časom určite) vstupujú iba a výlučne ako účastník konania (nie ako OVM) … čiže áno, registrovať treba :slight_smile:
Navyše aj pri OVM ten kto zverejňuje zmluvy, nemusí mať v agende aj registratúru (nevstupuje do schránky).

Aj obec môže vydať potvrdenie že zmluvu zverejnila. Bežne sa to tak deje na žiadosť druhej strany :slight_smile:

Nie, nesúhlasím, IAM UPVS by mal mať informáciu o všetkých právnických osobách v tomto štáte, t.j. aj ich štatutárov (samozrejme sú výnimky, neziskovky, OZ a pod., tu ale bude nový register budúci rok, takže beriem, že to IAM UPVS bude mať tiež). T.j. nemusíte sa nikde registrovať.

Stačí, ak by ste sa prihlásil do CRZ ako PO a zverejnite tam zmluvu. To je všetko, žiadna registrácia. Rozsah povinných osôb (ako subjekty verejnej správy by si držal CRZ, IAM UPVS by pre túto PO federoval štatutára alebo inú oprávnenú osobu (ak bude štatutárom určená). Subjekty verejnej správy evidenciu rieši štatistický úrad, to je proste jednoznačné
ŠUSR subjekty verejnej správy

zverejňovanie zmlúv totiž prosím neriešte OVM, to s tým nesúvisí. zverejňovanie zmlúv je povinnosť akejkoľvek PO, ktorú určí zákon a to bez ohľadu či je OVM alebo nie je.

chýba princíp 4 očí, t.j. ten čo si uzatvoril zmluvu si aj ukladá informácie aj ich mení a pod. Nehľadiac na to, že vytváranie 1000x úložísk zmlúv, faktúr a pod. je pre štát neefektívne, presne na to nadávajú obce v inom topicu (že nemajú peniaze na to, aby si robili zmeny systémov, prevádzku a pod…)

štatutár (starosta) to spravidla nerobí ani robiť nebude. No a osoba zodpovedná za registratúru nemusí byť (a často ani nie je) tá istá osoba čo má v popise práce zverejňovanie.

Ale to nevadí. Hovorili sme o registrácii. Ja som hovoril, že registráciu nie je potrebné, pretože CRZ vie zistiť ktorý subjekt je povinný a aj kto je kto a či má alebo nemá oprávnenie zastupovať daný subjekt.

Aj v súčasnosti štatutár nemusí chodiť do el.schránky, ale musí tam na www.slovensko.sk pridať oprávnenú osobu, kto tam môže chodiť. :wink:

Ak to funguje takto jednoducho, potom nechápem prečo štát vyžadoval registrovanie osôb a ich agend pri oversi.gov.sk, ktorý ani nie je povinný. Viď: Žiadosť o pripojenie do portálu oversi.gov.sk - Stop Byrokracii na Slovensku … vždy treba počítať s tou horšou možnosťou :slight_smile:

Pomaly každé ovm si tu buduje vlastný iam. To mal byť jeden z prvých centrálnych komponentov. Upvs iam sa použiť dá, ale role sa tam pridávajú ťažšie a nases sa tomu aj bráni. (Čo je pochopiteľné, lebo im to pridáva prácu.)

2 Likes

Tu to môže byť trochu iné, pretože rozsah oprávnení pre výpisy z ref.registrov je iný, ako povinnosť subjektov zverejňovať zmluvy. Teda UPPVII nemá vopred známe osoby, ktoré môžu zisťovať dáta s over.si, t.j. nemá zoznam subjektov, ktoré môžu pristupovať k over.si.

Ale zoznam osôb pre CRZ ak sa ustáli zoznam na všetky subjekty verejnej správy, tak to je existujúci zoznam. A IAM má informáciu o štatutárovi, t.j. bez problémov sa dá urobiť prístup pre nich do CRZ. A tento štatutár by si potom napr. vedel priraďovať ďalšie osoby…
Ak by sa neprihlásil priamo štatutár, tak jednoducho by sa prihlásil ktokoľvek, ale potom na jeho aktiváciu by bolo potrebné, aby doložil podpísaný el.podpisom alebo mand. certifikátom súhlas / splnomocnenie od štatutára, resp. . Aj to je v pohode…

V podstate ak poznáte proces registrácie do ITMS2014+, ten sa mne páči celkom fajn, tak ešte ho zjednodušiť aby sa nemuselo posielať tie dokumenty.