Centrálny register zmlúv - zverejňovanie zmlúv zo samospráv

no … ja neviem ci to je mozne cez integracne scenare s nasesom (DIZ) ziskat pristup k fukciam HSM …

Ak si spravne spominam, tak myslim, ze toto nejde.

ked nemam integraciu…
pecatit dokument sa da v konstruktore spravy, ale zverejnovane
dokumenty nie

:open_mouth: v akom konštruktore správy ?

to je GUI slovensko.sk

… to mi aj došlo … len mám ja k tomu nejaký nehakerský prístup ?

Ty asi nie, pokial viem toto maju len niektore OVM. Proste sa prihlasis do sk.sk a kliknes pecatit a ono to podpise. Je to haluz lebo vlastne KEP vyrabas klikom.

pecat si zozenies, bud musis popytat zadara od NBU, alebo kupis… ked chces byt ok s fin. kontrolou, lebo si urad a treba hospodarne, ekonomicky, atd. narabat s financnymi prostriedkami, tak ziadas bezplatne …

NASES poziadas o inicializaciu, oni ti spravia request, poslu ti ho, don ti nahraju na NBU certifikat a potom to posles nazad do NASESu, oni to spojazdnia = inicializuju a hotovson…

ked si statutar, tak pecatenie vidis automaticky, ak nie si, tak ti to musi statutar udelit …

konstruktor je to, kde robis podanie/rozhodnutie,
naspodu je moznost podpisat, ked mas aj pecat, pribudne vedla toho tlacidlo zapecatit… ale pecat nie je k dispozicii ked vytvaras dokument na zverejnenie na CUET

OK, ale kedze to nie je v integracnom rozhrani, tak len dodavatel GUI schranok Ti to moze zabezpecit … alebo ak tie stranky spravne javaskriptovo heknes a das tu stranku do nejakeho riadeneho prostrdia s jadrom chromium … :slight_smile:

Kto povedal, že to nie je v integračnom rozhraní? Podľa mňa je to metóda DITEC_CEP_PODPISANIE_DOKUMENTOV (a DITEC_CEP_PODPISANIE_DOKUMENTOV2), ktorá by mala byť popísaná IM CEP.

Pardon, mea culpa. Rusi sa len moznost cez POSP.

image

Dnes mi prišla aj odpoveď z ministerstva vnútra, ohľadom zakomponovania zmlúv obcí do centrálneho registra. V odpovedi sa píše, že túto tému mala na starosti ministerka spravodlivosti. Ak tomu správne rozumiem, na vytvorenie povinného centrálneho registra bolo treba novelizovať zákon o slobodnom prístupe k informáciám. v odpovedi sa píše:

Materiál nebol dnešnému dňu predložený na rokovanie vlády SR vzhľadom na množstvo zásadných pripomienok uplatnených v priopomienkovom konaní.

(Dokument mi prišiel z ministerstva vnútra, je možné, že ministerstvo spravodlivosti má aktuálnejšie informácie)

v prílohe zasielam odpoveď na infožiadosť2019-02-01_Ministerstvo spravodlivosti.PDF (29.7 KB)

v zakone je uvedene
6) Povinne zverejňovaná zmluva, ktorej účastníkom je povinná osoba, sa zverejňuje v registri; to neplatí, ak ide o Národnú banku Slovenska a povinné osoby, ktorými sú obce, vyššie územné celky, povinné osoby, ktoré sú ich rozpočtovou organizáciou alebo príspevkovou organizáciou, a povinné osoby, v ktorých majú viac ako 50 % účasť.

Toto tam presadila samosprava, staci novelizacia ktora to vypusti zo zakona. Ale kedze to MS SR spojilo s celym zakonom, tak sa to nestalo. Tolko k povinnosti.

Ak su pochybnosti ci samosprava moze zverejnovat, tak na to staci teda nariadenie vlady a slo by to.
Tp ze sa to spojilo s velkou novelou zakona uspesne nevyriesilo ulohu.

Nariadenie vlády nie je záväzné pre samosprávu, len pre UOŠS, teda mala by to byť novela infozákona.
Ronako by tam mohli pribudnúť aj zmluvy pre verejnoprávne inštitúcie… poisťovne a pod.

pisal som o pochybnostiach ci mozu, nie ci musia. To ze musia zverejnovat plati, len to nemusia robit na crz. Ale tu boli pochybnosti co by mohli ak by chceli.
Ale pokial nechcu, tak maju dost sil aby zablokovali prijatie zakona, to sa preto robi na zaciatku volebneho obdobia, dnes uz nie je ochota ist do sporu so ZMOSom.

Otázka je, či už nie je načase zastaviť boj medzi vládou a ZMOS a nastaviť pravidlá, že ked dostávajú obce štátne peniaze, tak by mali aj transparentne pre občanov a na jednom mieste zverejňovať informáciu, na čo ich použili.

Viete, mne je jedno čo si kto hovorí, ale aký je dôvod aby to nevešali do CRZ? technický a kapacitný určite nie je, ak teda starosta obce tak, ako kričia pred voľbami, chce byť transparentný, tak predsa nie je problém tie zmluvy do CRZ zavesiť.

UVSR musí zabezpečiť, aby to systém zvládol a stíhal.

Toto je ale asi mylná predstava. Ak sa nemýlim, tak obce dostávajú štátne peniaze len na výkon prenesených kompetencií. Inak dostávajú podielové dane, čo nie sú štátne peniaze.

Tým ale nechcem povedať, že sa to nemôže centralizovať. Len pripomínam, že obce (a nie len oni) majú povinnosť zverejňovať aj faktúry a objednávky a na toto CRZ aktuálne nie je (zverejňuje len zmluvy).

A podielové dane nie sú štátne peniaze? sú to verejné zdroje, to nie sú ich peniaze, ale peniaze daňových poplatníkov, t.j. mali by sme vedieť o tom, ako a na čo ich minuli. Lebo sú to peniaze ktoré dávame na spravovanie vecí verejných samosprávou.

Ak majú vlastnú podnikateľskú činnosť, t.j. vytvorili si to na vlastnom majetku a vlastnou činnosťou, tak tu by som bral ohľad na to, či to musia zverejniť … lebo aj zisk aj dlžobu si riešia sami a motiváciou je, aby boli efektívny…

Je rozdiel štátne a verejné. Aj štát je platený z verejných zdrojov (napr. dane) a nie len zo štátnych.

1 Like

Súhlas. Tiež nikto v obci asi nechce, aby o obecných peniazoch rozhodovali v slovenskom parlamente. Obecné = verejné, ale obecné nerovná sa štátne.