Centrálne úložisko digitálneho obsahu (MŠ SR) - 19m - Atos a AGEMSOFT

Rokovacie konanie bez zverejnenia

Obstarávateľ: Ministerstvo školstva SR
URL oznámenia: http://www2.uvo.gov.sk/evestnik/-/vestnik/323985

Predmet zákazky: Predmetom zákazky je zabezpečenie poskytovania služieb potrebných pre prevádzku a vývoj aplikácií v nasledovnom rozsahu:
- upgrade technologickej platformy (vrátane doplnenia nových funkcionalít),
- technologický a formátový upgrade existujúceho digitálneho edukačného obsahu podľa zmluvy o službách a licenčnej zmluvy č. 0839/2012 zo dňa 11.12.2012,
- služby systémovo aplikačnej podpory prevádzky,
- služby Help-desku,
- služby znalostného rozvoja,
- služby na podporu implementácie, konsolidácie a aktualizácie DEO

Cena: 19m EUR

Zdôvodnenie postupu: Zákazka zadaná postupom priameho rokovacieho konania podľa § 58 písm. b) zákona č. 25/2006 Z.z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. (inými slovami - autorské práva)

Obstarávanie na bezmála 20m EUR(!) cez RKBZ (!) je naozaj, ale naozaj velmi nestastne. Hlavne ak si k tomu pridame dalsich 60m EUR, ktore idu velmi zvlastnym nakupom na EDUNET a spojime si to zo stavom nasho skolstva, kde ucitelia musia strajkovat za normalne mzdy…

Viťaz “súťaže”: združenie spoločností Atos a AGEMSOFT
Ponuka: http://www2.uvo.gov.sk/profily/-/profil/zdokument/603/155783/4
Zmluva: 1030/2015 | Centrálny register zmlúv

Z ponuky vyberáme:

Alebo:

1 Like

@janhargas tomuto sa hovorí, že čistý “tunel”… Dá sa s tým vôbec niečo urobiť ?

Tak na úvod sa dá pýtať prečo sa takto nakupuje a kto nesie zodpovednosť.
Tak napríklad členovia komisie boli:

Ing. Martin Janáček
Mgr. Martin Horňák
Ing. Mário Torok
Ing. Vladimír Fecko
JUDr. Simona Stahovcová
Ing. Marián Galan
JUDr. Martina Hlavajová

na úvod stačí Google search a začnú sa vynárať zaujímavé info…

1 Like

@MIJU co s tym? bud sa k tomu treba postavit aktivne, co znamena bud revolucia alebo emigracia. alebo pasivne - rezignacia, ignoracia, a potom oficialne premenovanie demokracie na kleptokraciu.

@pixall to že som tu znamená, že to chcem aktívne zmeniť. A na začiatok bude asi dobré skúsiť posunúť nejakým novinárom tieto info nech sa oni začnú pýtať otázky čo napísal @janhargas a hneď to bude mať inú váhu :smile:

1 Like

Skor by som povedal, ze by pomohlo, ak by sa tu niekto orientoval v tej spleti projektov, ktore na MŠ bežia.
Napr. vzťah medzi EDU centrom, EDUNETom, DEO a Planetou vedomosti.

http://www.edu-centrum.sk/digitalny-edukacny-obsah/

Remišová k tomu má blog.

https://www.facebook.com/spravodajstvo.rtvs/videos/1631733760420773/ RTVS reportaz

Príbeh je jasný:

http://aktualne.atlas.sk/slovensko/skolstvo/ucitelia-strajkuju-ministerstvo-dava-zarobit-starym-znamym-bez-sutaze.html

Cele zdovodnenie postupu je v podstate postavene na zavadzani a malo by byt presetrene UVO. Ved pri konverzii obsahu do ineho formatu nemenim obsah a autorske prava na formaty suborov nemozu mat, A sluzby podpory uz vobec nemozu naviazat na autorske prava.

Na Šamaja a Fitoša nie je problém naraziť pri potulkách centrom mesta.

Suhlas. Konverzia formatov dig. Obsahu podla mna neporusuje autorske pravo. Su to v podstate data. To akoby podnik so SAPom, nemol zalohovat, obnovovat databazu, alebo ju pouzivat na datove analyzy. Sapu tym neporusis prava. A servisna zmluva , dodavka hw, alebo servisdesk tiez nema s autorskym pravom nic. Takze co, poda niekto ? Ak nie, tak sa celemu zdruzeniu bude dovod chichotat za chrbtom… Lebo hoci psi stekaju, karavana ide smelo dalej :slightly_smiling:

Zdruzenie este nie je zalozene :slightly_smiling: Medzicasom (kedze napadov je vzdy vela, ale ruk byva malo :slightly_smiling: ) - vedel by si mozno pripravit draft podnetu? Asi hovorime o podnete na NKU, resp. UVO.

Vo všeobecnosti konverzia formátu diela je “chránená autorským zákonom”, čiže autor musí na ňu dať súhlas - pretože to zjavne je spracovanie diela, viď. §19.4.a a §19.2 AZ.

Dalo by sa všelijako špekulovať - napr.
-ak by sme Flash objekty brali ako počítačový program a konverziu Flash->HTML5 nazvali “oprava chyby”, tak na to súhlas autora netreba podľa §89.2.a
-ak by na konverziu existoval automat, objekty by boli uložené ako Flash a iba by sa v okamihu zobrazenia objektu “prispôsobila” zobrazovaciemu médiu, dal by sa na to použiť §54.1.a
…ale to je všetko slabota. Najbližšie tomu čo potrebujeme je §89.3, ale ten dovoľuje skonvertovať iba na zisťovanie ako zabezpečiť interoperabilitu.

Chcelo by to pohľad právnika, čo na to @pkovac ?

Obavam sa ze asi nevedel. Fakt nie som pravnik. Skusim pomoct s niecim inym. A Lubor ma uz vyviedol aj z omylu o konverzii … Chcel som len naznacit, ze taketo vlakna (napriklad podozrenia) ktore tu vznikaju, by mali mat nejake svoje definovane workflow. Aby sme nesklzli k diskusii ala zive.sk. mal by byt nejaky krok rozhodnutia, kedy zdruzenie bud vlakno uzavrie (zakon nebol poruseny), alebo ho posunie napriklad aliancii FairPlay, ktora maskusenost s medializovanim (naprikald pripad kedy sice zakon poruseny nebol, ale zjavne je to v prikrom rozpore s moralkou), alebo sa to postupi pravnikovi a poda podnet na prokuraturu, UVO, NKU, alebo policiu. Sorry za provokacnu formu, ktoru som vecer zvolil, ale chcel som povedat vlastne iba abysme z toho nerobili diskusny klub, lebo vlaken je uz tolko, ze ani ich nestiham citat a hrozi ze sa v nich zdruzenie utopi.
Cize navrh na zavedenie zivotneho cyklu takejto temy je moj malicky prispevok. Ak zaujme, mozme ho konkretizovat (nemusi byt hned implementovany ako automaticka fukcionalita toho softu, da sa ovladat ja rucne, moderatorom).

4 Likes

Suhlas. Tento pripad je urcite zaujimavy (spolu s EDUNETom). Akurat ten dalsi krok je priprava toho podnetu. A tam uz potrebujeme byt argumentacne silni, aby sa to nevratilo naspat.

Ak chces pomoc, vedel by si napr. spravit kratky prehlad o zmluvach, ktore boli v suvislosti s Digitalnym skolstvom uavrete a ako na seba nadvazuju? Normalne cez CRZtko. Vztah medzi EDU centrom, EDUNETom, DEO a Planetou vedomosti. Vedel by si?

Alebo ak si skor technolog, pozri na EDUNET, ci ti taky styl obstaravania dava zmysel.

1 Like

Aby sme nerobili niektore veci dvojmo a niektore ani raz - V EDUNETe sa uz (chtiac nechtiac) pomerne dobre orientujem ja, v telekomunikacnej oblasti posobim zhruba 20 rokov a viem velmi dobre, o co v tomto projekte ide, aj po technickej aj po obchodnej stranke. Nejake rychle porovnania som robil vo vlakne tykajucom sa EDUNETu, a presnejsie porovnanie (analyzu) vratane navrhu optimalnejsieho riesenia aj s vycislenou usporou mam rozpracovanu a kazdym dnom sa snazim najst cas a vnutorne sily na jej doklepnutie a zverejnenie. Dufam ze to dorobim za par dni, najneskor buduci tyzden. Do projektov, ktore sa netykaju telco (dodavka softveru, multimedialnych tabul, atd) sa mi nechce pozerat, ak mate niekto vnutornu silu, pustte sa radsej do toho.

5 Likes

@pixall zasluzna práca a keďže je nás tu viac co telco problematike rozumieme keby si to čo máš niekde nazdielal mohol by som na to mrknut a prípadne ti s tým pomôcť to dorobit alebo aspoň hodiť k tomu názor ako to vidím ja…Zn.: Ve dvou se to lepe tahne