Bankové účty platiteľov DPH zavesia na web daniarov. Kto neverí dodávateľovi,

Ano, dik. Je to tu, pekne zasite:

https://www.financnasprava.sk/sk/elektronicke-sluzby/verejne-sluzby/zoznamy/detail/_3a11bae5-4c60-46fd-b57e-ae0700a98ee7

Po stlacenni export do pdf mi to stiahlo subor s nazvom zoznam.pdf.txt, ktory po premenovani na zoznam.pdf fungoval ako pdf. Neviem, kde sa vzala ta pripona .txt, ale teraz to uz ide normalne.

mas k tomu nejake blizsie info coho sa da chytit, napr. link na CRZ alebo vestnik VO?

dakujem

ja polozim taku zakladnu otazku, ktora mi zacina pri FS SR vyskakovat…FS SR zavadza nove nastroje na boj proti podvovom (eFaktura, bankove ucty DPH)…myslienku boja proti podvodom nespochybnujem a nevyznam sa v danovej domene moc, cize nejdem hodnotit detailne jednotlive opatrenia, ale teda moja otazka je taka sedliacka…do boja proti podvodom bolo uz preinvestovanych XY milionov EUR v minulosti, cize tieto riesenia z minulosti nefunguju? nefungovali ani predtym? co funguje a co nie?

otazky s tym spojene:

  • kde su nejake analyzy, ktore sa daju prestudovat?
  • co na to UHP z pohladu dopadu na vyber dani? pomoze to a je to hodne zataze, ktora je presunuta na podnikatelov?
  • co na to MIRRI uz len z IT hladiska? licencia na opendata? kvalita sluzby?
1 Like

To mas ako s ochranou banky, stale potrebujes zvysovat ochranu a podvodnici su stale sofistkovanejsi, teda zavedies nejaku povinnost/opatrenie (teraz nehodnotm tuto administrativnu “hlupost”) a pTi co chcu su podvadzat sa prisposobia a hladaju nove cesty, najdiu a opat pride opatrenie (horsie je ked uz pri prijimani opatrenia su diery a zname cesty). Proste je to kruh, aj heslo s musis menit. Ale ano ofcalne rozbory chybaju, akurat c maju byt verejne aby sa mohliii podvodnici lepsiie priipravit? alebo avby dostal feedback, ze radesj nak? Nie je to jednoducha otazka. Zname je len to, ze Slovensko patri v neodvadzani dani medzi popredne krajny v EU (podobne a byrokracii ci korupcii), smutne to rebricky

rozumiem, ze sa musis zdokonalovat a pod. a to ani nenapadam

len by ma naozaj zaujimali aspon zakladne odpovede na jednoduche otazky, lebo potom sme v “tajnom rezime”, do ktoreho nemoze nikto vidiet a chyba aspon zakladny racionalny pohlad to sluzby, ktore z takeho rezimu “lezu” von

  • licencia na data je chora
  • dnes je 3.1.2022 a otvorim www.drsr.sk a zoznam bankovych uctov ma neudrie do oci
  • mam uz feedbacky k API a nie pozitivne
  • atd.
1 Like

aka licencia na data ?

A bavime sa principe alebo o tom ze prva verzia nie je dobra a je potrebne to vylepsit alebo ze je to cele zle ?
Na prvy pohlad to dokaze pomoct s nejakym typom podvodov, to ake su caste nevieme ale snad to vedia na FS. A ked sa to rozbehne, tak to uctovne sw zvladnu bez toho aby zatazili podnikatelov.

Pre vsetky moznosti exportu (PDF, XLSX, CSV) web server nekorektne vracia:
Content-Type: text/plain

CSV subor je navyse v kodovani Windows-1250 :frowning_face:
To by som po 15 rokoch od vzniku https://www.utf-8.sk naozaj necakal.

2 Likes

Priama URL na sluzbu s GUI Detail - PFS

No vsak to je ten uplne “jednoduchy” a “kratky” link konciaci ae0700a98ee7 co som postol vyssie.

jj, odlozil som si to kvoli niecomu inemu

zbierame vsetky postrehy na technicke nedostatky, problemy, s ktorymi ste stretli pri pouziti:

zbierame aj kladne postrehy

vopred dik

K objednávaniu nového Indexu spoľahlivosti nie je na CRZ ani UVO nič, samozrejme. Všetko to bolo doteraz pod utajenými zmluvami a objednávkami.
Schovávajú to všelijako pod kadečo iné. Na FS SR je ustanovený projektový tím, riešia zadanie vyhodnocovacích algoritmov, samozrejme s LYNX-om, ktorý robil aj Index spoľahlivosli v prvej verzii.
len tých zmlúv, ktoré zverejnil novinár Turček je za vyše 20 miliónov. Najviac z Indexu je schované v dodatku č.11.
Podľa mojich informácií už dostal Lynx aj objednávku decembri 2021 za cca 900 tisíc Euro, práve na tento index, ktorý vyplýva z novely Daňového poriadku.

1 Like

cize kandidat na 211tku…dik

1 Like

Zodpovední predstavitelia sú kandidáti na odvolanie. Za flagrantné, opakované poručovanie povinností uvedených v zákone o slobodnom prístupe k informáciám. Je tam aj kopec iných objednávok a faktúr, ktoré nie sú zverejnené. Napríklad faktúry od Allexis, Lynx, Beset. Odtajnením zmlúv vznikla aj povinnosť zverejniť objednávky a faktúry aj z minulosti.
Aktuálne vedenie FS SR pokračuje v zatľkaní a nesprístupňovaní informácií … “dobré zvyky” zdedené od pána Imreczeho, Čecha, Witembergerovej a ostatných obvinených.

pridal by som:

  • je to ustavne? (tot to “robenie screenshotov” resp. teda “kontrolovat pred vykonanim platby” mozeme povazovat za to, ze ja mam dokazovat svoju nevinu, pricom v pravnom state to ma byt naopak: ma mi byt dokazana vina)

Zaroven by sa mi zdalo efektivnejsie zatlacit na banky, aby na zaklade zoznamu od FS blokli platby nevhodnym subjektom resp. aby na v pri pokuse o platbu (ci uz IB alebo na pobocke) upozornili, ze “pozor, naplatic, rozdvojte platbu a DPH poslite rovno FS”. Takto zo mna robia neefektivneho policajta a pripadne nechceneho komplica, kedze v popise cinnosti mojej s.r.o. nemam “boj proti financnej kriminalite”.

Aj mne sa zda, kedze tam dali CC-ND-NC. Lebo:

  • “none derivative” je IMHO pre umelecke diela, nie data - ak rozbalim ZIP, je to derivat? ak skonvertujem XML na CSV, jeto derivat? ak to skonvertujem do JSON a spravim nad tym REST API, bude toderivat? …?
  • “non commercial” zamedzi vyuzit tie data napr. dodavatelom ekon. SW ci bankam (v ich IB) - su to komercne subjekty poskytujuce komercne sluzby
    • use-case: ako vyssie, t.j. upozornit ma rovno pri zadavani platby, ze “pozor, pozor, …”

ref: Exporty z online ... - PFS

Plus to teda nie su Open Data, vid 78/2020 Z.z. - Vyhláška Úradu podpredsedu vlády Sl... - SLOV-LEX t.j. ide sa proti zakladnemu zmyslu publikovania nejakych suborov na internet.

Low-priority poznamka k pouzitiu ZIP: zle resp. nie velmi stastne, vid Chybně implementovaná komprese - Otevřená data

Funguje “etag” :slight_smile:

HTTP/1.1 304 Not Modified
Date: Thu, 06 Jan 2022 12:48:38 GMT
Server: Apache/2.4.37 (centos) OpenSSL/1.1.1g
ETag: "9b0e50-5d4e66971dd8f"

Reklama:

1 Like

V XML zverejnenom na https://report.financnasprava.sk/ds_dph_iban.zip je 888 IBAN-ov, ktoré sú zaregistrované na viac ako jedno IČ DPH. Rekordérom je SK9611000000002002005250, ktorý je registrovaný na 428 subjektov. Aj API vracia pre tieto IČ DPH ten istý IBAN.

CSV s duplicitnými IBAN-mi: iban;count(id);GROUP_CONCAT(ic_dph)SK9611000000002002005250;428;"SK1020010167, - Pastebin.com

3 Likes

Toto len ilustruje stav (nielen IT) Finančnej správy.
… je to na uterák.

Ešte jedno zistenie:
FS SR eviduje vyše 251 tisíc subjektov ako platiteľov DPH.
V zozname s účtami však viac ako 42 tisíc chýba. Účet maž musia, takže buď si nesplnili povinnosť alebo je to neporiadok vo zverejnených dátach alebo kombinácia.

2 Likes

Ten ucet mi je nejaky povedomy - ak sa nemylim tak ide o technicky ucet v Tatra Banke, na ktory sa realizuju uhrady za prostriedky cerpane z kreditnej VISA karty (zaplatil som z kreditky, banka mi tieto prostriedky pozicala, vratim jej to na tento ucet). To ze si moze hocikto zaregistrovat akykolvek ucet je celkom fun…

4 Likes

Napadlo mi, či znalosť účtu (a banky) nemôže pomôcť úspešnosti phishing útokom. :wink: