Bankové účty platiteľov DPH zavesia na web daniarov. Kto neverí dodávateľovi,

Podnikatelia budú musieť archivovať údaje, či v čase platby bol bankový účet dodávateľa zverejnený na stránke finančnej správy, keďže databáza bude aktualizovaná iba k aktuálnemu dátumu, nepočíta sa s denným archívom zoznamu účtov. Ak bude treba historicky dokázať, že nejaký bankový účet bol zverejnený v čase platby, takéto dôkazy si bude musieť odberateľ zakladať.

Toto je ale taka mega somarina, aku som uz davno nevidel. To so fakt zvedavy ci to budu aspon zverejnovat podpisane, lebo si uplne predsatvujem tu kontrolu ako ukazujem tetke z danoveho “ano toto CSV som si stiahol z webu FS a urcite som nic nemenil”.

3 Likes

Nuz ak toto nie je novinarska kacica, tak potom s panom bohom kam to smerujeme? To akoze stat nebude mat archiv a kazdy podnikatel bude mat svoj aby dokazoval nieco DU? Toto triezvy clovek nemohol vymysliet …

Toto je len dymová clona. To že nejaké číslo účtu bude niekde zavesené, nič neznamené. Maximálne Ti niekto pošle omylom peniaze naň. :slight_smile:
Asi to má zakryť skutočnosť, že bude nový Index spoľahlivosti, … zase zadaný napriamo pod utajenou zmluvou firme Lynx. Tak ako to robil Fero za Brhelovho vedenia, tak to pokračuje aj teraz.

3 Likes

Urobis si printscreen a vytlacis a zalozis ku kazdej fakture, idealne aj s fotkou novin z daneho dna + printscreen v pdf si podpises kvalifikovanym elektronickum podpisom, aby si mal viac dokazov, pri tom ako danovy urad rozhoduje pri DPH nikdy nevies co vsetko budes potrebovat.

@janhargas nechcem trollovat ale toto ste na MIRRI videli?

To este nie je vsetko.

Finančná správa z takto oznámených účtov vytvorí zoznam, ktorý by platitelia mali využívať pri úhrade faktúry za dodanie tovaru alebo služby v tuzemsku. Ak po 1. januári 2022 totiž uhradia protihodnotu na iný, ako oznámený účet svojho dodávateľa, ktorý bol zverejnený v tomto zozname, vystavujú sa tak riziku, že v prípade, že dodávateľ z plnenia nezaplatí daň, budú za dodávateľa ručiť a daňový úrad im uloží povinnosť túto daň zaplatiť.

Toto je vcelku v pohode opatrenie. Dnes je to tak ze ked tvoj dodavatel neodvedie DPH tak nielen ze nemas narok na nadmerny odpocet (ak ti vznikne) ale chcu od teba tu dan zaplatit namiesto toho dodavatela. Cize pri 100 000 eurovom zaklade zaplatis dalsich 40 000 eur.

A toto opatrenie tomu zabráni?

toto pisu v tom clanku, tak predpokladam ze ano.

“ Ďalším dôležitým dopadom oznamovania bankových účtov bude aj novelizované ručenie za odvedenie DPH. Ak odberateľ zaplatí dodávateľovi na jeho účet oznámený finančnej správe, nebude musieť ručiť za DPH v prípade, ak ju dodávateľ neodvedie.”

Predpokladal by som aj ja. Ale v návrhu novely zákona o správe daní (daňový poriadok) nič také nie je. To znamená, že pribúda povinnosť, ale nič to pre daňový subjekt neznamená z pohľadu “ručenia” za odvedenie DPH Vaším partnerom.
Takže nie, nie je to koncepčný krok, je to zase len ukážka nekoncepčného riadenia celej finančnej správy.

btw: Koľko sa narozprával pán Žežulka, že nemá inú možnosť ako zadávať napriamo existujúúcim dodávateľom, pretože zákon sú prijímané s krátkou lehotou do nadobudnutia účinnosti a potom nemá ako inak zabezpečiť zmeny v informačných systémoch.
A ajhľa, predložená novela (v auguste 2021) predpokladá zmeny v indexe daňovej spoľahlivosti od 1.1.2022. A navrhli si ten dátum sami! :smiley:
Nech mi nikto nehovorí, že nie je cieľom súťažiť o riešenia ale prihrať zákazku firme Lynx. … hlavne rýchlo a zbesilo … a veľa!

Neobhajujem Lynx ( o ich “prinose” v eZdravie mam vlastny nazor ), ale v tomto pripade je potrebne sa aj zamysliet, ci je skutocne potrebne kazdu drobnu zmenu robit cez verejne obstaravanie.

To ci ide o drobnu zmenu v existujucom systeme alebo velku prerabku by mal posudit niekto kompetentny a najma nezavisly od dodavatelov.

Ak by mal niekto chut sa v tom vrtat, tak nech hlada ci v povodnej poziadavke na system nahodou nebolo “univerzalny, plne konfigurovatelny system” pricom dodane bolo “jednoucelovy system s hardkodovanymi pravidlami”, kde kazda zmena vyzaduje tisice hodin programatorskej prace.

je to za viac ako 4 milióny Euro (aspoň toľko si vyčlenili na nich) … v realite je to elementárny datamart, aké sa robia v bankách za 200 - 300 tisíc

2 Likes

Nie je kde si to skontrolovať … stále je to pod utajením … tak ako to Fero Imrecze nastavil. :wink:

2 Likes

To hadam nie. Suhlasim potom to je ukazka nekoncepcneho riadenia.

K povinnosti nahlasovania bankových účtov sme pripravili opäť jednoduchý návod.
Nájdete ho tu: Oznámenie bankových účtov platiteľov DPH | Návody.Digital
Ak viete o niekom, komu pomôže, neváhajte ho zazdieľať :slight_smile:

(upresnenie - nereagujem na navod zo slovensko.digital - ten som si pozrel az teraz)

Isiel som bez navodu a sice pracujem v IT uz dost dlho, tak ta cast s predvyplnenym formularom mi prisla dost komplikovana pre beznych ludi. Prva vec bola, ze som si precital ze mi ho poslu do schranky - automaticky som siel pozriet firemnu schranku na slovensko.sk. Potom som sa docital, ze to je v schranke FS. V tele spravy mohli napisat co vlastne treba spravit, resp. co to je - bezny clovek sa na tom sekne. Preco tu nemoze byt link “Otvorte predvyplneny formular”? Preco musim robit “postara” vramci jedneho portalu a stahovat XML aby som ho nacital v inej casti stranky? Je mi jasne, ze ked niekto s tym portalom pracuje bezne tak mu to pride samozrejme, ale pre mna co to otvori raz za rok to bol zbytocny boj.

Samozrejme po nacitani boli udaje neuplne aj ked ucty mame nahlasene a datumy odkedy pouzivame ucty boli uvedene ako 15.11.2021 co je predpokladam datum kedy generovali to XML. Takze aj tak som to musel vypisat cele znova.

1 Like

Nuz taketo nezmyselne zvysovanie adminstrativnej zataze (nejedna sa len o nahlasovanie, ale hlavne o
nasledne povinnosti s tym spojene prii faktiracii a kontrolach) to je fakt sila v dnesnej dobe “informatizaciie spolocnosti”. Pravom ziskany titul byrokratickeho nezmyslu roka.

2 Likes

Tak je to tu. Pisu, ze to ma byt od 1.1. pristupne. Dnes je 3.1. a ja to neviem najst, tak bud som dement, alebo sudruhovia z FS urobili niekde chybu.
https://www.financnasprava.sk/sk/pre-media/novinky/archiv-noviniek/detail-novinky/_zoznam-bank-uctov-ts

https://www.financnasprava.sk/sk/elektronicke-sluzby/verejne-sluzby/zoznamy

Tu to je.