Autogram - Nový, lepší a krajší podpisovač

Na narodeninách Slovensko.Digital vo štvrtok sme oficiálne vypustili Autogram. Nový, lepší a krajší podpisovač. Vie podpisovať dokumenty a overovať podpisy tak, že to zvládne aj bežný človek. Užívajte.

A je to celé zadarmo a open source. Pretože tak to má byť.

10 Likes

https://zive.aktuality.sk/clanok/ThyAoCg/na-e-podpis-uz-netreba-softver-od-statu-skdigital-ponuka-bezplatnu-alternativu/

1 Like

Čo Safari extension? 90% ľudí s macOS nepoužíva iný prehliadač ako Safari.

U nas na platforme su tie statistiky pre mac trosku ine, ale rozumiem. browser extension do apple to trosku komplikovanejsi.

image

Jasne. Veď ani ja niesom úplne bežná vzorka užívateľa, tu extension si automaticky kompilujem cez skript pravidelne, ale bolo by fajn, mat ofiko Safari extension, poprípade to skúsiť hodiť na ofiko store s notarozaciou :wink: To by ste v podstate predbehli aj oficiálnu appku, ktorá sa doteraz tvári ako hack odboku…

1 Like

Včera sme vypustili verziu v2.1.2, ktorá prináša zaujímavé novinky:

  • časové pečiatky
  • hromadný podpis s eID
  • lepšia funkčnosť s elektronickými pečaťami a mandátnymi certifikátmi
  • pre zaujímavosť aj podpis s druhým certifikátom na eID
3 Likes

Dodam, ze casove peciatky od autorit, ktore tam su predvolene su uplne zadarmo a zaroven kvalifikovane. V spojeni s KEP teda ako osvedceny podpis.

Je vsak potrebne nastavit overovanie napriklad voci trustlistom z belgicka alebo spanielska (podla toho ktoru si vyberiete).

1 Like

Ahojte, AUTOGRAMU prajem veľa zdaru. Treba ale opraviť toto:

  1. Po inštalácii (na linuxe) je default nastavenie podpisovania bez časovej pečiatky. Default na Slovensku je “Zaručený podpis s časovou pečiatkou” - iba ten nahrádza plne osvedčený podpis pre úradnú moc.

  2. V linuxe mi následné okná vyskakujú na spodok, nie na vrch. Takže podpisovacie okno musím hľadať.

  3. Interface je brutál rýchly a jednoduchý, napriek tomu počas podpisovania by som uvítal, aby som mal možnosť preveriť alebo zmeniť akým typom podpisu to bude. Je nepraktické ísť pred každým podpisovaním do nastavení a najprv meniť default podpis.

Inak hodnotím veľmi pozitívne, chodí to bleskovo a ak sa vychytajú drobotiny, bude to ozaj super.

Ďakujem za tento počin.

1 Like

Houston …?
Mám problém s ASICE pri zápise do OR. Nie je v poriadku XML štruktúra pri podpise cez AUTOGRAM.
Mám dva podpísané XML … jeden cez AUTOGRAM (ten mi OR neprijme) a druhý cez QES Portál (ten mi OR prijme).

Problém je v XML štruktúre po podpise, pri autograme tam chýba najmä “uroven /XMLDataContainer/XMLData”.

Oba podpísané dokumenty však majú aj tak po podpise inú štruktúru.

Ak sa mi ozvete niekto, kto riešite vývoj AUTOGRAM, poskytnem kľudne oba podpísané XML na rozbor.

No ono je to trosku komplikovanejsie (vid debata tu Osvedceny podpis - content timestamp · Issue #356 · slovensko-digital/autogram · GitHub), ale v principe si to mozes nastavit raz a mas to vzdy s casovou peciatkou.

Myslis na slovensko.sk, ked pouzivas integraciu s extension?

Trosku mi to nesedi s tou tvojou prvou odrazkou, preco si nenastavis podpis+CP a neriesis? V kazdom pripade UX tohto ma zopar zasekov, tiez sme najprv zvazovali, ze pri vybere certifikatu si budes vyberat aj ako to chces podpisat (vl. podpis, osvedceny podpis, osvedceny pre urad).

Toto je znamy problem, ukazalo sa, ze formulare ORSR maju nejaku tu dekadu ci dve a funguju inak ako by sa patrilo. Fix by mal byt tu, ale hladame dobrovolnikov co to end-to-end overia. Hlasis sa? Release v2.1.4 · slovensko-digital/autogram · GitHub cc @celuchmarek

Inak tipujem, ze si podpisoval ten formular a nedal sa zobrazit vsak (videl si len taky cerveny velky warning)?

Diky za feedback povymyslame s tym nieco este.

1 Like

Nie, priamo holá apka. Otvorím, vložím dokument, kliknem podpísať - to ešte otvorí navrchu náhľad dokumentu a potom výber certifikátu a následne zadávanie BOK a PIN už otvára okná pod aktívnym oknom.

1 Like

Ano, môžem nastaviť, ale je pár prípadov, kedy treba ASICE prepínať raz tak raz onak. Žiadna tragédia, ako môžem nastaviť raz, ale aj tak by dáke malé “ledky” mohli signalizovať jak to bude.

Ano, môžem skúsiť overiť, daj vedieť čo mám pre to spraviť - kľudne do majlu alebo call. Vyzerá, že v2.1.4 už generuje čo potrebujem. Skúsim to podať do OR, či to požuje.

btw mi práve aktuálna verzia Autogramu zdochla, na Ubuntu 22.04 sa mi už nespustí.

"$ autogram 
Exception in Application start method
Exception in thread "main" java.lang.RuntimeException: Exception in Application start method
	at javafx.graphics/com.sun.javafx.application.LauncherImpl.launchApplication1(Unknown Source)
	at javafx.graphics/com.sun.javafx.application.LauncherImpl.lambda$launchApplication$2(Unknown Source)
	at java.base/java.lang.Thread.run(Unknown Source)
Caused by: java.util.NoSuchElementException: No value present
	at java.base/java.util.Optional.get(Unknown Source)
	at digital.slovensko.autogram.core.UserSettings.setSignatureType(UserSettings.java:85)
	at digital.slovensko.autogram.core.UserSettings.load(UserSettings.java:36)
	at digital.slovensko.autogram.ui.gui.GUIApp.start(GUIApp.java:23)
	at javafx.graphics/com.sun.javafx.application.LauncherImpl.lambda$launchApplication1$9(Unknown Source)
	at javafx.graphics/com.sun.javafx.application.PlatformImpl.lambda$runAndWait$12(Unknown Source)
	at javafx.graphics/com.sun.javafx.application.PlatformImpl.lambda$runLater$10(Unknown Source)
	at java.base/java.security.AccessController.doPrivileged(Unknown Source)
	at javafx.graphics/com.sun.javafx.application.PlatformImpl.lambda$runLater$11(Unknown Source)
	at javafx.graphics/com.sun.glass.ui.InvokeLaterDispatcher$Future.run(Unknown Source)
	at javafx.graphics/com.sun.glass.ui.gtk.GtkApplication._runLoop(Native Method)
	at javafx.graphics/com.sun.glass.ui.gtk.GtkApplication.lambda$runLoop$11(Unknown Source)
	... 1 more
"

Veru nedal. Trochu tie Warningy sú také strašidelné :wink:
Warning, že nie je karta v čítačke je tiež taký zbytočne červený, stačila by výzva zasuňte kartu.
A ten náhľad dokumentov, nuž warning je taký, že som to vyhodnotil, že to program nevie…neskúmal som ďalej, rozhodla červená farba.

Skúsil som práve Autogram v2.1.4 a tam sa formulár už zobraziť vedel hneď. Nič červené ma neodplašilo :wink:

Toto je tiež už známy problém vo verzii v2.1.2 - pri nastavení podpisu CAdES ASiC-E sa Autogram už ďalší krát nevie spustiť. Od verzie v2.1.3 (a teda aj v2.1.4) by to už malo byť ok.

Chceli by sme čím skôr vypustiť novú latest verziu, len čakáme, kedy niekto reálne otestuje ORSR. Spomínaný end2end test spočíva v tom, že človek podpíše nejaký ORSR formulár a aj ho reálne odošle a vráti sa mu odpoveď z ORSR, že všetko prebehlo ok :slight_smile:

1 Like

OK, dnes niečo podávam do OR, takže podpíšem v2.1.4. a podám. Dám vedieť či prejde.

1 Like

POTVRDENÉ: Podpísal som FUPS.xml cez v2.1.4 a Obchodný register mi práve poslal potvrdenie o vykonaní zápisu.
Ak ešte niečo treba, kľudne ma kontaktuj.

Pri release novej verzie by ste chalani ešte mohli zohľadniť to, že v Ubuntu 22.04 (neviem ako inde) sa mi nové okná “výber certifikátu na podpis” a okno “zadanie podpisového PIN” otvárajú pod aktívnym náhľadovým oknom a nie nad ním. To by asi stálo ešte za zapracovanie pre nový release.

Inak ďakujem za zaujímavý produkt, ak by som mal ešte ako pomôcť, kľuden ma kontaktujte.

4 Likes

Diky za otestovanie, dame este nejake interne testovanie a spravime release.

1 Like

Teraz mám pre teba odpoveď:

  1. V nastaveniach je popis “Typ podpisu pre PDF” - lenže zmena typu sa týka aj XML a iných.
  2. V nastaveniach som dal typ ASIC-E, lebo pre XML mi tak trebalo, ale následne som potreboval podpísať PDF a nechcel som ho baliť do ASICE kontajnera, chcel som len PAdES … došiel som na to až keď som popodpisoval.

Myslím teda, že dáke buttony na výber typu podpisu počas podpisových krokov by bol užitočný.

Hm. Toto nie je pravda. To nastavenie sa týka iba PDF súborov. Ostatné nepodpísané súbory sa podpisujú do XAdES ASiC-E.

1 Like