Apple a Google stále posudzujú aplikáciu na smart karanténu

Rozumiem spravne, ze ohlasili, ze to bude v piatok a este to nemali schvalene na Apple a Google? Ved to moze trvat aj tyzdne…

1 Like

Špeciálne u Apple a ešte špeciálnejšie keď zbierajú toľko dát o používateľovi a ešte špeciálnejšie počas korona krízy. Big oof.
Kedy bude dostupné APKčko je moja otázka :slight_smile:

Ako si vysvetľujes že takéto neopodstatnené vyhlásenie vydali? Je tu nczi, upvii, poradca ex s.d, informatik v krízovom štábe … tona ľudí ktorá vie a rozumie veci. A premiér s minzdrav vyhlásia toto.

predpokladam ze to mali dohodnute, predsa len stat ma snad nejake paky aj na apple. Tak snad minister ZV si dal kavu s americkym velvyslancom a poziadal o laskavost :slight_smile: Mozno len cas zabudli prepocitat na UTC :slight_smile:

Snad ma projekt nejake projektove riadenie, nejakeho PM?

Tých informácií je dosť málo. Asi im už poslali z Apple nejaké vyjadrenie (asi majú problém vysvetliť ten nepretržitý beh na pozadí). Mne počas korony schválili novú jednoduchú aplikáciu na učenie básničiek - http://ranka.mobi/poem/ - za 24 hodín, takže robia rýchlo tak ako aj predtým. Podľa mňa mali mať aj náhradné riešenie webovou aplikáciou - tie dokážu získavať na mobile aj polohu aj urobiť fotku. V najhoršom by každému zavolali cez Skype (alebo inú službu) a policajti by videli s kým hovoria a či je doma.
Navyše je to s tou aplikáciou presne tak ako za vlády SMERu - štát považuje každého za podvodníka a preto chce čo najväčšiu kontrolu.

3 Likes

Je to zložitejšie ako sú verejné info. Ohlásený bol len plánovaný termín, ak sa appka dovtedy schváli, bohužiaľ keď to išlo cez rôzne uši a ústa na úrady/ministerstvá tak sa to niekde pretvorilo na isté spustenie o 15:00 v piatok, ale ani tlačová správa z UV to ale nedala úplne jasne.

Bol tam prísľub rýchleho review, appka “Covid19 ZostanZdravy” ktora spracovavala BLE aj GPS veci a dokonca ich posielala na server bola napr. schvalena na Google Play do 24h. Takže sa dalo očakávať, že táto appka ktorá síce rieši biometriky a GPS lokáciu, ale to všetko lokálne a server to neuvidí, bude podobne OK.

Náhradné riešenie mobilnou appkou je úplne mimo, už na toto momentálne musela byť zmena zákona, nieje šanca že by sa mohlo rozbehať niečo kde by vedel ten server získať polohu a urobiť fotku, pretože to zákon nedovoluje, a taký ktorý by to dovoloval by neprešiel.

Navyše, podobný web klient by bol veľmi triviálne spoofovateľný a zasahoval by poriadne do súkromia ľudí (odosielal polohu aj fotku človeka na server). Nejaký skype call je už úplne mimo takisto, pretože to je silný zásah do súkromia človeka, aby ukazoval/dokazoval niekomu náhodnému že je doma…

Štát rozhodne v tomto prípade nechce najväčšiu kontrolu, chce len dostatočnú kontrolu, ktorá sa nedá triviálne obchádzať, ale tiež ktorá rešpektuje súkromie používateľa (preto sú data iba lokálne a preto sme sa drbali s bezpečnostným dizajnom tak aby bola veľká časť útokov na appku vyriešená alebo aspoň dostatočne mitigovaná).

Pri takejto appke treba riešiť aj také veci ako zabrániť niekomu aby zobral zverejnené verzie appky, zmodifikoval ich tak, že nebudú overovať polohu ale vždy hlásiť iba že zariadenie je v karanténe a následne tieto modifikované appky rozšíril medzi ľudí. Takže je potrebný nejaký check app-legitimacy, ktorý sa nedá obísť rootnutím/jailbreakom, čo je poriadne ťažké. Môže byť argument, že predsa taký útočník by musel mať veľké technické zdroje, to áno, ale stačí aby bol jeden a aplikácia sa rozšíri už sama, mohol by ju dokonca predávať ak by ľuďom zaručovala beztrestné porušovanie karantény.

2 Likes

@Rio_M o, s tym nič neurobíš … tu sú roky výchovy (úradníkov). 99% z nich primárne predpokladá že ich chceš oblbnúť … až keď dostatočne dokážeš že nie, až tak sa prepínajú do módu “služiť”. To je asi prvé čo ľudom, ktorí odchádzajú do zahraničia udrie do očí ako rozdiel. Ale nie je to len v štáte. V mojej banke ma osobná bankárka po rokoch už poznala ako svoje boty, aj moje deti … ale keď som chcel previesť nad 10k nielenže pýtala občianský, ale ešte aj musela zavolať kolegyňu a obidve skumali občianku, podpisy, fotky … akoby som tam 20 rokov ani nemal účet…

1 Like

ja by som to skor otocil, ze uradnici tu maju roky skusenosti s obcanmi, ktori ich chcu na niečom odrbať. klasicka prax este zo sociku - kto nekradne, okrada svoju rodinu.

A nie je to tak ? Stačí si čítať verejne diskusie, aj k tejto apke. Okamžite sa začalo riešiť ako to celé obabrať. A btw cela ta “blamage” so štátnou karantenou je tiež len dôsledok toho aké množstvo ľudí to malo proste na háku a nedokázali obsedieť doma.

1 Like

Toto vieme odkiaľ?

Appka je live na Google Play :ok_man:
https://play.google.com/store/apps/details?id=sk.nczi.ekarantena

Kto “vieme” ?

Že odkiaľ vieme, že ľudia by na to kašľali aj keby sa im dal na hraniciach dal podpísať papier a nijaká appka by neexistovala?

Na začiatku bola domáca karanténa, k zmene na štátnu došlo až potom (hovoríme o marci) Keď chceš vedieť konkrétne čísla - klasika - daj si info žiadosť.
Nezodpovedaná otázka tiež je prečo nedošlo k návratu k pôvodnému stavu keď sa začala situácia zlepšovať.

1 Like

Appka sama o sebe spracovanie osobných údajov zdá sa zmákla nadštandardne dobre, ale tá registrácia to celkom kazí.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10222029367426539&id=1331871955

@J08nY toto šlo asi mimo teba, že?

Je to celé dosť haló o ničom podľa mňa. Časť formulára má nadpis:
Osoby, s ktorými cestujete alebo budete v domácej izolácii
čo podľa mňa jasne definuje ktoré osoby tam majú byť vyplnené
a aký typ kontaktu sa tam očakáva.

Dropdown pochádza od hygienikov, používajú tieto kategórie na
manuálny contact-tracing a teda ich personál na RÚVZ pozná
a vie s nimi pracovať. Sú to veci na ktoré sa pýtajú infikovaných
o ich kontaktoch. Ten dropdown sa teda použil aby tam boli rovnaké
kategórie, neobmedzoval sa len na niektoré, pretože na to nebol
dôvod. Ak tam niekto dobrovoľne zadá “kontakt s výmenou telesných
tekutín” bude to ekvivalentné tomu keď to dobrovoľne povie hygienikovi
na telefóne pri contact-tracingu, nemyslím si, že formulár tieto informácie
nejako žiada od ľudí, je to len možnosť v časti formulára ktorý je jasne
venovaný osobám v domácnosti a v spoločnej doprave. Takisto
“kontakt s výmenou telesných tekutín” môže znamenať veľa vecí, napríklad
pili sme z jedného pohára.

Chápem výklad niektorých ľudí, ale je to pre mňa silné domýšlanie aby
človek z toho pochopil, že teraz musí zdieľať s kým má sex apod.

No ved to. Tu sa to pýtajú aj nie nakazených.

1 Like

Stat nema robit rozdiel medzi obcanmi. Ak si vymyslel inteligentnu karantenu, tak tomu kto do nej chcel ist mal dat na hranici Android device (zakazal by telefonovanie( s naintalovanou APP, zaregistrovat a dat zariadenie (niekolko tisic by postacovalo) a mohli ist, nediskutovalo by sa na com to funguje, nepotrebovsl by schvalovanie google ci apple. Bolo by menej rozruchu. A prvom rade by mohol viacej doverovat ludom, nahodne kontrolivat a mozno ju ani nepotreboval, teraz sa ludia budu zaoberat ako ^odrbat" inteligentnu karantenu a zistovat ci naozaj je inteligentna