Ako implementovať životné situácie?

Ahoj,

da, prihlasil som tak 2 auta. Ked to spojis s casenkou ktora sa tiez da
vypytat na DI elektronicky, tak je to podstatne pouzitelnejsi system ako
FIFO ktore tam je bezne.

r.

Bohvie ako to je uzivatelsky jednoduche, ale teoreticky (a ako sa pise nizsie aj prakticky), sa to da.
https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/main/zivotne-situacie/vozidla/vozidla-evidencia-ziadosti/vozidlo-novydrzitel-menu/vozidlo-novydrzitel-esluzba

V blogu sa snazil zmenit vlastnika, to sa robi napr. pri skonceni leasingu (drzitel sa nemeni, len vlastnik). Ked ten skuter kupil, mal ziadat o zmenu drzitela. Ta terminologia v zakone nie je bohuzial velmi pochopitelna.

No mal ziadat aj o zmenu drzitela (t.j. ten kto realne ovlada auto) aj vlastnika (t.j. ten komu to auto patri). Ako to je v sluzbach vyriesene neviem, ale coskoro to budem skusat aj ja, tak sa podelim so skusenostami :D.

1 Like

Velka poklona a gratulacia vsetkym co sa pomocou tejto iniciativy snazia uz dlhsi cas presadit moderne postupy do statnej/verejnej spravy!

Avsak navrhujem, aby sa snahy postupne presunuli aj k end-userom, teda od zabezpecenia open zdrojov a postupov, ku konencym rieseniam a implementaciam, ktore sluzia priamo uzivatelom. Pozrime sa na to ako zufalo funguje obchodny register, JKM, ZEP. Neexistuju aplikacie na iOS, macOS, Android, vsetko je user unfriendly. Ako chceme presvedcit verejnost a uzivatelov o tom ze toto je ta spravna cesta, ak prostriedky k jej uzivaniu su take zufale a otrasne (nehovorim iba o UI, ale najma o UX).

Rad by som teda videl, ak by sa temy presunuli od cisto technokratickych idei blizsie k spotrebitelskemu aspektu. Vdaka.

ak ti nieco chyba, mas nejaky navrh, napad, chop sa a kludne mozes zacat nejaku temu ;), myslim ze to vsetci uvitame

1 Like

Pekne pozdravujem, ja nie som informatik, ja som UŽÍVATEĽ = USER! Začala by som úplne od začiatku. Sú iba dve skupiny užívateľov štátnych služieb - OBČAN a PODNIKATEĽ, nazvala by som ich role.

Čo je toto?

  • Životné situácie - slovné spojenie Životné situácie je pre normálneho človeka takmer nepochopiteľné. Čo si pod životnou situáciou mám predstaviť? Zdá sa vám logické hľadať založenie obchodnej spoločnosti pod životnou situáciou. Opýtam sa takto: pre založenie sro alebo inej obchodnej spoločnosti je najvhodnejší názov Životná situácia? Životné situácie sa týkajú iba OBČANA, človeka, bytosti.

  • Založenie obchodnej spoločnosti by som skôr nazvala Životná aktivita. Životné aktivity sú činnosti, ktoré môžem a nemusím nikdy v živote vykonať :slight_smile: Životné aktivity môžu byť občianske alebo podnikateľské.

  • A potom je tu riadna kôpka Povinnosti voči štátnej správe :frowning: Tieto činnosti musím vykonať, inak mi hrozia rôzne sankcie. Musím ich vykonať či už ako občan alebo ako podnikateľ.

ROLE sú dve:

  1. OBČAN
  2. PODNIKATEĽ

ČINNOSTI sú tri:

  1. Životné situácie - len občan=človek
  2. Životné aktivity - občan alebo podnikanie
  3. Povinnosti voči štátnej správe - občan alebo podnikateľ

Pri tomto rozdelení je každá činnosť za občana alebo podnikateľa, ktorej zodpovedá nejaké tlačivo, formulár iba jeden krát!

Takéto užívateľské rozdelenie je rovnaké pre všetky weby štátnej správy.
Moja otázka:
Na ktorú činnosť by ste klikli, ak chcete založiť sro?

Činnosti sa dajú presne definovať, nastaviť procesy, vyhľadávanie, spracovanie, odkazy, atď. Dajú sa vybaviť z jedného miesta s použitím občianskeho preukazu užívateľsky čo najjednoduchšie. A mimochodom, tento systém sa dá vytvárať postupne, po menších celkoch, dokonca tak, že doterajšie vytvorené weby môžu zostať zachované.

Som presvedčená, že chaos, ktorý nastane po povinnosti pre právnické osoby komunikovať so štátnou správou elektronicky prispeje k takémuto riešeniu. Čím horšie to bude fungovať, tým lepšie pre nové riešenia :slight_smile:

Dnešný stav je taký, že ani občan ani podnikateľ (USER) si nedokáže všetky tie komponenty sám nainštalovať. Toto potrebuje zatiaľ iba raz a obyčajne hľadá informatika, ktorý mu pomôže. Potom ako zúfalec hľadá, čo má urobiť, aby si aspoň prečítal, čo mu štátna správa píše. Na to, aby vybavil nejakú žiadosť alebo tlačivo elektronicky si jednoducho netrúfne, netuší ani kde to má hľadať a čo má urobiť.

je potrebne najst riesenie aby clovek nemusel riesit tuto otazku (technicky a procesne uskutocnitelne).

zvlastne je, ze sice sa skonstatovalo ze je to zle, ale ani tu na fore neexistuje topic, ktory by sa venoval hladaniu jednoduchsieho riesenia pre eid (prihlasovanie, podpisovanie)… nieco predsa uz riesilo estonsko a finsko, aj ked mam taku predtuchu ze u nas sa asi nebude dat pouzit nic z toho

Tie pojmy nie su disjunktne co vzdy sposobuje problem pre pouzivatelov (“Kde mam kliknut, ked riesim vec X?”). Podla mna skor ako kategorizacia pomoze dobre vyhladavanie, kde clovek zada klucove slova a vrati mu to zoznam relevantnych sluzieb. Cize google styl a nie dmoz styl.

Sucasny stav napr. Vyhľadávanie - UPVS :frowning:

Zhoda I. - vyhľadávanie - ani na jednom webe štátnej spravy nefunguje vyhľadávanie. Neviem prečo a nechce sa mi to už rozberať. Riešiť tento problém som sa pokúšala na každom webe, ktorý používame a odpovede sú o tom, že to nemôžu ovplyvniť, že sa to nedá …bla, bla, bla…

Potrebovala by som JEDNO prihlasovacie miesto, kde sa prihlásim občianskym preukazom a odtiaľ vybavím všetko, slovensko.sk to nie je. Tak si snívam svoje scifi, že raz sa to podarí. Reparovať súčasné weby štátnej správy považujem za stratu času.

Vychádzam z toho, že viem, že som OBČAN, že som PODNIKATEĽ, to ľudia - užívatelia väčšinou vedia :slight_smile:

  1. Životné situácie sú jednoznačné a jasné, týkajú sa len OBČANOV
  2. Povinnosti voči štátnej správe sú tiež jednoznačné a jasné, týkajú sa aj OBČANOV aj PODNIKATEĽOV, ľudia vedia, napr. že majú povinnosť podať daňové priznanie :frowning:

čiže viem, kde mám kliknúť

  1. Životné aktivity - toť otázka, môžu byť občianske a podnikateľské, urobila som iba návrh.

Aká je predstava o tomto riešení?
Moja skúsenosť s užívateľmi a zadávaním kľúčových slov je totálny chaos z pohľadu lingvistiky, znalosti slovenského pravopisu a relevantnosť zobrazených výsledkov.

Webotvorcov slovensko.sk ani nenapadlo, že niekto môže niečo také hľadať ako “založenie sro”, je to tam, ako Registrácia právnickej osoby :frowning:

Súčasný stav napr. Vyhľadávanie - UPVS
zobrazí sa 189 výsledkov a môžem klikať, kým nájdem čo mám vlastne urobiť.
Toto je choré!

Týchto 12 životných situácii je o čom? Pritom by stačilo pridať jeden jediný chlievik :slight_smile: DOKLADY a potom odkazy Občiansky preukaz, Pas, Vodičský preukaz, Rodný list atď. Dá sa vytvoriť presný zoznam dokladov, ktoré sa týkajú OBČANA, bude si sro niekedy vybavovať Pas? :frowning: