Administrácia plošného testovania

Zalezi co tym sledujeme. Ak chceme vyradit zo spolocenskeho styku co najviac pozitivnych osob (vratane podozreni pozitivity), potom robime celkom spravnu vec. To ze test je nepresny nevadi, lebo ak z tych vccerajsich 2500 ludi bude iba 1000 urcite pozitivnych tak je to vynikajuce opatrenie na odlahcenie systemu za 14 dni.
Jediny problem je ze aj negativny test moze znamenat pozitivitu, ale ked ludi spravne poucime ze pozor ten test nebol urceny pre vasu istotu ale pre odstavenie podozrivych pozitivnych, tak sa nic nedeje a o tyzden sa mozu zase skusit otestovat a vyradit dalsi.
Teda ak nam ide o to zasiahnut tak robime dobre.
Ak nam postacia na analyzu pocty osob tiez robime dobru robotu. Ale ak potrebujeme vediet presne ako sa nakazeny vola, kde byva, s kym sa stretol tak urcite je to nedostatocne. Ale teraz asi v prvom rade ide o to vyradenie pozitivnych(vratane podozrivych) zo spolocenskeho styku.

Test je nepresny, ale zachyti tych infekcnych a tych je potrebne izolovat a ostatni mozu fungovat pri dodrziavani bezpecnostnych opatreni. Tu vobec nejde o to ci negatiivny test znamena pozitivitu (si pozitivny a slabo infekcny tak pracuj, si pozitivny a silne infekcny, tak hybaj do karenteny)

No zvažujem či sa do niečoho takého pustiť a skúsiť to urobiť, až tak nie som zbehlý určite sú tu šikovnejší ľudia.
Princíp fungovania:

  1. prídem do radu, otvorím si web stránku … (žiadne apky ktoré treba inštalovať) tam si vyberiem okres, mesto a odberné miesto
  2. zatlačím tlačítko štart/postavil som sa do radu
  3. do prehliadača sa uloží náhodný reťazec - cookie a do DB zapíše číslo odberného miesta + čas príchodu
  4. som druhý v rade tesne pred vstupom, otvorím si znovu tú stránku, podľa cookie už vie že som to ja a dám tlačítko vstupujem dnu, do DB sa papíše čas vstupu.

Z tých údajov vyhodnocuje a zobrazuje web stránka, dĺžku čakania, prípadne trendy/históriu či stúpa alebo klesá.

Zpriemerujem posledné vstupy, odhodím extrémy, ak sa niekto len “hral” a zobrazujem ich pri každom odbernom mieste.

Aby sa niekto nehral z domu a nerobil falošné výsledky, stránka bude vyžadovať povoliť GPS. Ešte som to takto nerobil. Dá sa cez web prehliadač dostať priamo GPS súradnice mobilu, alebo to posiela len nejaký odhad lokality?

Aby to vôbec fungovalo, tak sa musia o tom ľudia dozvedieť aby bolo dostatok vstupov.

Pustil by sa do toho niekto, alebo je to hlúpy nápad, alebo čo poradíte?

Napad dobry tak na tak na studentsku diplomovku, hackathon, ale realitu ktoru je potrebne efektivne riesit urcite nie. AK neikto chce realne pomoct, stacii WEB kamera, kde si pozriem aka je rada a podla toho sa rozhodnem ci idem teraz alebo neskor

citam, citam a bavim sa. podla mna skutocny problem je inde, nie v rezervacii ci pozyvani ludi. toto je giganticky logisticky problem, treba desattisice ludi pridelit, rovnako material a pocas akcie presuvat podla aktualnych problemov. a vojaci su v tom snad dobri, robia to uz stovky rokov na papieri ale dnes to bez it v takomto kratkom case je zazrak.

Ano, potencialny stopper je niekde inde, v celej logistike a urobit to mozu len vojaci a Ti maju na to svoje postupy (samosprava by to nemala sancu zvladnut), ale si si isty, ze interne pouzivaju len papier a ceruzku (ja nie a ani Ty do kuchyne nevidis)

neviem, mam len iste predstavy o armade:) a snad sa mylim. inak cely problem objednavania sa da napriklad riesit takym polomanualnym it sposobom, na stranke kde je zoznam testovacich stanovist kazdu polhodinu niekto rucne aktualizuje cakaciu dobu, a tu zisi tak ze mu ju niekto nahlasi z daneho miesta. A mozno niekto najde este jednoduchsi sposob( web kamery to ale nie su, )

za najväčší problém toho aktuálneho riešenia cez papieriky považujem to, že nezískame dáta o skladbe populácie voči výsledkom testu: aby vznikol záznam miesto, čas, rč, výsledok testu, a možno aj typ testu a šarža. myslím si že najväčším prínosom tohoto testovania sú práve tieto dáta, aby sme vedeli spraviť prehľady podľa veku, miesta bydliska, atď, ktoré by vedci určite ocenili. keď sme si už dali toľko námahy, tak toto by malo byť najmenej.

tak hádam sa to bude dať s tých evidencií spracovať dodatočne aj keď som skeptický tu.

čo sa týka toho prevedenia, tak je podľa v celku dobré. len by som papieriky zmenil na nálepky s čiarovým kódom. jeden by sa lepil do zoznamu k FO, druhý na listinu výsledkov, tretí na certifikát (a prípadne štvrtý na test, ak by sme tie testy hneď nevyhadzovali, ale chceli by sme niečo s nimi). takto aj spätne by sa dalo. toto by následne spracovanie urýchlilo podstatne.

1 Like

Nesuhlas, testovanei sa robi kvoli znizeniu reprodukcneho cisla virusu a zasadnemu zlepseniu situacie (data su druhorady benefit a bdue post aj tak), ciarovy kod sa musi jednoznacne priradovat, co urobia bud predtym (to znizi pocet ludi ktori sa budu testovat a hlavny ciel je ich otestovat co najviac) alebo to budu robit na mieste (a potom teda nic neusteris)

[quote=“anton-somora, post:28, topic:7169, full:true”]
len by som papieriky zmenil na nálepky s čiarovým kódom[/quote]
Pri čiarových kódoch by prišlo menej ľudí na testy (obavy z čipovania).
Poznal som učiteľku ZUŠ, ktorá preškrtávala čiarové kódy aby neutralizovala negatívnu energiu :slight_smile: potom skener to ťažšie prečítal.
Tak som jej vysvetľoval, že je to len obyčajný papier a čo je na ňom nakreslené/vytlačené to nezmení nič.

a okrem toho je to dalsia komplikacia, moze sa pokazit scener, nevies to lahko skalovat ( nestaci pridelit cloveka navyse). Je tam zjavne plno prilezitosti na optimalizaciu ale chapem preco ju nerobia

ja som snad niekto tvrdil ze sa to robi kvoli datam?

a co som asi tak mal usetrit? chcel som len podporit jednoznacnost a pripadne nasledny prevod papiera do digitalnej podoby, tj. mat moznost aj toho co si nazval druhorady benefit bez dalsich nakladov. mozno sa nakoniec z toho druhoradeho benefitu stane aj prvorady :slight_smile:

jasne ze je, ale som presvedceny ze minimalna vzhladom na sledne zisky. skener tam nepotrebujes len rolku s nalepkami a kodmi. ak vedia vytlacit certifkaty tak nevedia vytlacit nalepky?
nasledne vies spravit aplikaciu pre evidenciu, velmi velmi jednoduchu, kludne aj lokalnu, ktorou tie data spracujes s tych papierov ovela presnejsie a rychlejsie.

ale v zasade je to jedno, na tie data sme uz abdikovali

:rofl: vsak covid neexistuje aj tak, takze vlastne by sa nic nestalo

Prvym a hlavnym prinosom je ze v podstate od momentu otestovania sa pozitivna osoba posadi do karanteny a obmedzi sa s nou styk. A na to asi bol postaveny doraz. Dalej do podrobnosti sa asi moc neslo kedze uz takto je to celkom na hraniniach moznosti.

ano nato bol postaveny doraz, a ako zufalo kricia do medii vedci, je otazne ci to bude fungovat, ale data s celoplosneho testovania by ocenili vsetci tak preco nie aj tento aspekt tam zahrnut?

1 Like

Myslim ze ak tam bude priestor to vylepsit, tak sa vedci este tento tyzden ozvu. Ano bola by skoda ak by to cele prebehlo, splnilo - akoze aj urcite splni svoj hlavny ucel. A potom by sme po case si povedali, no vyborne to dopadlo, ale keby tak sme teraz mali podrobnejsie data na vyskum…

1 Like

Ak budu ludia zodpovedni (co je otazne), tak to bude urcite fungovat, virus sa inak neprenasa, len infekcnymi a ich pohybom a pobytom medzi dalsimi osobami. To znamean, ze ked obmedzime pohyb infekcnych (a tych test vacsinou zachyti) a posadime doma, tych co test odmietli (opat ci to dodrzia a a tazko sa to kontroluje, len hrozba vysokej pokuty funguje a niektorim ju msiuia aj udelit, ano demokrati sa mozu rozculovat, ale v pripade pandemie su dolezitejsie ine veci (preto Cina a nedmokraticke krajiny v boji virusom maju jednoduchsiu situaciu)b

ja o tomto polemiku nebudem viest, to nech vedú iní, chcel len poukázať nato, že robiť testovanie za 200 mil. a urobiť to tak, že ani poriadne dáta z toho nebudeme mať sa mi zdá premrhaná príležitosť (či už to bude fungovať alebo nie). podľa mňa stačí pripustiť, že tie údaje sú veľmi cenné a urobiť zmysluplné kroky k tomu aby sme ich mali. stačí aj následne spracovanie, len nech sa pri tom procese na to prihliada. to je všetko.

Urcite sa data paralelne a postbudu spracuvavat a budu mat zmysel z hladiska vyvoja (urcite by to mohlo byt lepsie, ale toto je naozaj dtuhorady ciel). K cene, ro bi sa to najlacnejsie ako moze (PCR test samotna sa da miesto 4 je to 70e, vsetko okolo aj s vybavenim a pracou odhadom 300-500e a vyssie na 1 , pri milione testov je to 400m eur …