Administrácia plošného testovania

Pozrel som inštruktážne video ako má prebiehať testovanie, niektorým veciam nerozumiem.

++ bezkontaktná vizuálna identifikácia podľa OP (v česku pri odbere chytali do ruky OP a potom ho vrátili)
– prečo ručne zapisuje údaje z OP do papiera? Ak ten papier má na niečo slúžiť, potom to niekto bude ručne prepisovať do PC.
Stačilo by keby opísal rodné číslo + priezvisko (potvrdené, že je občan prítomný) do aplikácie/web stránky a tam mu zobrazilo ostatné údaje a len odsúhlasí.
OCR čítačky dokladov sú drahé, ale netbook/tablet s klávesnicou + net snáď má armáda/obecný úrad

Na výstupe, mohla byť tlačiareň kde by tlačili výsledok testu, ak chceli ušetriť tlačiareň tak OP len na vizuálnu identifikáciu, ale údaje by opisoval s obrazovky.

Keď vidím dlhé rady, prečo nieje možnosť objednať si miesto a termín testu cez web? Zadám potrebné údaje + aj telefónne číslo ktoré tiež chcú a vyberiem si vhodný časový slot ktorý je ešte neobsadený, tak aby to zvládali a nerobili sa zbytočné nekonečné rady.
Kto nemá net, tak by bolo bezplatné číslo na call centrum, kde si zarezervuje miesto a termín testovania. Napríklad hodinu-dve pred termínom odberu by prišla SMS pripomienka s časom kedy mám prísť.

(Tento systém objednávania návštevy na daný termín/čas sme mali pre zákazníkov v máji, aby sa nám nerobili zbytočne dlhé rady pred budovou a obsluha si vedela pripraviť na daný termín zákazníkovu objednávku na rýchle vyzdvihnutie bez zdržiavania)

Bez možnosti objednávania, by bolo dobré mať online stream z odberových miest s malým rozlíšením (bez identifikácie tvárí), aby bolo vidno aký je dlhý rad a tak sa zariadim kedy tam idem.

1 Like

Podobne myslienky sa honia v hlavach asi viacerych z nas. Malo casu, stavili na istotu. Ano, dodatocna administrativna zataz a nevyuzite moznosti IT pre zefektivnenie procesu, ale kedze sa to silo horucou ihlou, nebol na to priestor ani odvaha. Za danych okolnosti podla mna aj mudre rozhodnutie.
Este inak, ak to nebude uplny pruser, asi si vsetci ludia, ktorym to padlo na hlavu organizacne zasluzia obdiv a budme naozaj velkorysi z pohladu IT.

Pri papierovej evidencii ak mi vyjde pozitívny test, tak môžem skúšať obchádzať ďalšie odberové miesta a testovať sa, či náhodou niekde nevyjde falošný negatívny.

Ešte k SMS, čo boli hlasy, že dostal výsledok PCR testu niekto kto ani nebol na teste a že asi bol preklep v čísle. V Česku SMS s výsledkom testu obsahuje iniciály mena a rok narodenia. Takže by hneď vedel príjemca, že to nie je on.

Blockquote Pri papierovej evidencii ak mi vyjde pozitívny test, tak môžem skúšať obchádzať ďalšie odberové miesta a testovať sa, či náhodou niekde nevyjde falošný negatívny.

Poviem pravdu, ze ani neviem zareagovat. Co je cielom hladania nedokonalosti? Ok, nejaky blbec to urobi. Odstoji si to. Mozno sa na to casom pride. A?
Poviem to ako rodeny frflos a patologicky negativista. Je rozhodnute. Myslime si o tom, co chceme. Zlozme na chvilu zbrane, nech to ma aspon nejaky zmysel a podporme tych ludi, ktorym to padlo na hlavu.

Na rozbehanie dobrovoľnej rezervácie je ešte týždeň čas. Keď sa chce, všetko sa dá. Neviem ako vy, ale ja nepreferujem postávať hodiny v rade a nemyslím, že sa to zlepší samé.

Myslim, ze som povedal vsetko. Nepreferujem. Zmieril som sa s tym. Stacila by aj jedna web kamera, ktoru tam mozno mozete umiestnit aj Vy.(dlzka rady)

1 Like

Ked prihliadneme na to ze pocet zdrav. pracovnikov, ktori odber vykonavaju je kriticky. Neni asi tato moznost realna.
Lebo ty sa sice objednas, ale tie pre desiatky ludi co tam cakaju a neobjednali sa (lebo napr. sa nevedeli objednat, alebo nevedeli kde sa to da) by to nebolo moc ferove riesenie.
Toto vsetko co sa deje sa vymyslalo v rychlosti, casovej tiesni a s obmedzenym personalnym zabezpecenim. Pocasie je zatial dobre drzme palce. Po tomto “1.” kole ked sa to zhodnoti tak sa mozu posudit aj pripadne rezervy, ale zatial sa zda ze az take velke nebudu.
Uz len zmena pocasia by to poriadne zneprijemnila.

1 Like

Podla mna to v danom casovom okne vymysleli a urobili najkjednoduchsie a najlepsie co mohli. Navyse si mylsim, ze spojenie s tym lock-downom je dobre… Moj pohlad cele dobre vymyslene aby to mohlo mat pozitivny vysledok. Len vojaci to mozu zorganizovat a vsetci “demokratiL” budu nespokojni. ale hra s ana vysledok. Z mojho pohladu pochvala, samozrjeme organizacne a manzersky dorbne nedostatky. AK bude vysledok, tak aj dve hodiny sa oplati cakat. Hodnoti budeme po mesiaci (napr. porovnanie s Ceskom, ktori tuto cestu zavrhli. Ja mam z toho dobry pocit (dufam, ze sa nemylim). Niekedyy menej je viac (IT by to zhorsilo), tento projekt nie je vobec o IT a uspesny mopze byt prave preto, ze IT z toho vynechali.

1 Like

Stačilo by v médiách pustiť info, že si má objednať termín odberu a v tej SMS čo dnes prišla, mať link na web stránku aj telefónne číslo na objednávanie.
Jednotlivé odberové miesta by si nastavovali koľko zvládnu odberov, napríklad v 15 minútových slotoch a len toľko dovolí objednať na ten termín. Nejaký normálny jednoduchý rezervačný systém, tak by sa nápor rozložil rovnomerne na každé odberové miesto a celý deň.

Metodika na odberovom mieste počas celoštátneho testovania na ochorenie COVID-19
https://www.youtube.com/watch?v=v9wd2CKKT4c

Nesuhlasim. Objednavanie moze seriozne fungovat, len ked sa bude vacsina objednavat elektronicky a kedze sa ma testovat plosne “vsetci” a formular na ibjednavanie by realne urcite nepouzila polovica obyvatelstva, tak je to omyl, bol by este vacsi chaos. MAximalne ak by sa denne dali 2-3 hodiny pre tych co sa objednaju elektronicky a vtedy by Ti co sa nebudu objednavat nemohli ist. Este jedna pripomienka, je tu dost takych, ktory maju zaujem “sabotovat” testovanie a urcite by sa nasli "dobrovolnici co by sa objednali a neprisli (ani vobec by neboli z toho obvodu, ved tak aj ludia chodia), aby to proste nedopadlo dopbre. Nie, rozhdoli sa dobre, informatici by to len skomplikovali a vysledko by bol horsi (tlieskam im pre ich rozumne rozhodnutie v prospech akcie), konecne vyhral rozum a niet nic lepsie (informatici nech sa zamyslia)

Len poznamka, Dnes bolo vidiet z reportazi, ze presuvali operativne lekarov, ze niekde chybali (zrejme pozitivne testy). Cize vstupny parameter o kapacite by minimalne tu nefungoval. Naozaj treba vediet prijat aj fakt, ze IT nemsi za urcitych okolnosti byt dobrou volbou, specialne ak nie je dost casu na zavedenie.(vid. eKarantena) A ak zostala kapacita na call centrum, tak je urcite lepsie ju vyuzit na trasovanie. V mensich obciach nasli riesenie caseniek aj bez IT - obecny rozhlas, kde vedeli reagovat aj operativne na zmenu situacie. Cize organizacne predist dlhemu cakaniu sa da aj inak, ako rezervacnym systemom. Naozaj to uz nechajme na tie teamy, nemaju lahku ulohu a vidiet, ze robia maximum.(toto nie je provladna agitacia).

1 Like

podla zverejnenych info budu vysledky testov prepisovat do nejakeho systemu nczi. ak nexcu nahadzovat len pozitivnych, ale vsetkych, ktori pridu na testy, tak ked pride 2x 3mil ludi to bude celkom potemkin. kto to bude robit? aka bude chybovost? kolko lacnych brigadnikov (prepisovacov) sa dostane k osobnym udajom?

1 Like

Jeden z dôvodov papierovej evidencie bol prezentovaný, aby sa zbytočne nečakalo, ak by nešiel net/pokazil sa PC.
Toto sa dá riešiť napríklad 3 úrovňami.

  1. mám PC + net, údaje vyhľadávam online cez register obyvateľstva, alebo evidenciu dokladov a tam potvrdím prítomnosť na testovaní. Ušetrí sa práca pri zbytočnom opisovaní adresy z dokladu + následné nahadzovanie do PC.

  2. mám PC bez netu, opisujem všetky údaje do lokálnej tabuľky, na konci dňa sa údaje zozbierajú. Ušetrím prácu následného prepisovania.

  3. zlyhali všetky možnosti, prepisujem do papiera, ako je to teraz.

Keď sa napríklad zavrhol rezervačný systém, stále je možnosť ako to vylepšiť.
Nepotrebujem webcam, ani pravidelne odosielať fotky z radov na FB.

Policajt/vojak ktorý dohliada vonku si napríklad od krokuje/zmeria priestor kde bude čakací rad, poznačí si značkami.
Po otvorení odberového miesta, v pravidelných intervaloch napríklad za 20 min odošle cez svoj smartfón s netom údaj o dĺžke radu.
To sa bude zobrazovať na somzodpovedny.sk - zoznam lokalít, následne môže aj starosta hlásiť v rozhlase aktuálny stav.

Alebo nebudem nič merať/odhadovať, priebežne značím si do zošítka výrazných ľudí po príchode do radu, pani 40r červená vetrovka príchod 9:15.
Keď sa už dostane na začiatok radu poznačím si čas, 9:50, takže doba čakania na vstup je 35 minút.
Cez svoj smartfón s netom odošle údaj o dobe čakania. To sa bude zobrazovať na somzodpovedny.sk - zoznam lokalít, následne môže aj starosta hlásiť v rozhlase pre tých čo nemajú net.

Teraz ja mám 3 možnosti, ktoré by som predtým nemal.

  1. rozhodnem sa, že teraz idem, pozriem si najbližšie odberové miesto a dopredu viem čo ma čaká, som na to pripravený a nebudem prekvapený na mieste.

  2. rozhodnem sa, že teraz idem, pozriem si všetky odberové miesta v okolí a vyberiem si to, ktoré mi najviac vyhovuje.

  3. pravidelne sledujem stav svojho najbližšieho miesta a vyberiem si najvhodnejší čas.

V marci keď pošty zvyčajne nedoručovali zásielky, len oznámenia a na pošte vpúšťali po jednom tak sa tvorili nekonečné rady. Išiel som ráno o 8:30, rad bol približne 200 metrový a za 15 min z pošty vyšli asi 3 ľudia. Vrátil som sa, nechcel som tam tak dlho čakať.
O 13:00 som telefonoval známej, ktorá býva pri pošte aby sa pozrela z blakóna aký je dlhý rad, vtedy bol tretinový oproti ránu. Tak som sa znovu vybral na poštu a za 30 min som bol vybavený.

páni, boli ste na vojne? viete v akom stave je dnes armáda?

vaše návrhy sú totálne scifi. Armáda má predraženú techniku bez reálneho využitia na spracovanie podobných akcií, nemá kapacity vytvoriť si akúkoľvek aplikáciu… Ja som sa pozeral na tlačovku vlády, ked oznamovali zákaz pohybu a testovanie. Viete čo som si všimol? že každý s ministrov sa snažil niečo reálne k veci pomôcť a pani ministerka informovanosti aký príspevok dala?? rečnila prázdne reči… jej ministerstvo, ktoré by malo súkať inovatívne veci na aktuálne témy je uplne mrtve…

preboha,naozaj sa nič neplánuje dopredu? ved testovanie sa deje už dnes, objednávanie, všetko… prečo sa nevyužilo toto, čo už funguje cez klasické labáky a z dnešních pár odberových miesto to rozšíriť na stovky??
ved ako budú vyzerať dáta, jedna časť bude v tom, čo sa robilo doteraz a ostatné dáta z tohto mimoriadneho budú na papieroch?? kto ich kedy nahrá do systému, ako potom využijeme údaje… prečo hned ľudia nemohli doplniť aj nejakú anamnézu, kde boli, čo robili a pod, aby aspoň nejaké dáta pre analýzu…

Celé je to divné a naozaj ak nie sú výsledkom tohto testovani analytické dáta, budeme vedieť jedno číslo (asi aj nie celkom presné - pretože tieto testy majú presnosť možno 50%) o pozitívne testovaných, ale čo dalej? znamená to, že v skutočnosti kedže bude oveľa viacej skutočne chorých ako sa dnes uvádza, znamená to že sa nám zlepší % chorobnosti voči smrtnosti… teda nie je ten vírus taký nebezpečný ako sa uvádza?

toto vidím ako zlyhanie celého plánu, že nie je jasné aký bude krok 2 - čo potom

prinosom by bolo, aby umoznili ludom priniest vlastny registracny formular vygenerovany somzodpovedny.sk (formular by mal qr kod s id ziadosti, vytlacene udaje, ktore by pracovnik pri vstupe overil s op, na formular by napisal pridelene cislo testu a pripadne by tam este na pracovnik na vystupe zapisal aj vysledok testu a zakladal by to do evidencie (na 2 kopky, pozit a negat)). detto nechapem, preco trvaju na vydavani certifikatu na mieste. ved pre certifikat si mozem prist inokedy k nejakemu okienku vonku, oznamit vysledok mi mozu cez sms. naco mam byt 15-30min v miestnosti kde mozu byt pozitivni ludia? takto si to predstavuje 80% mojich znamych, zvysni nech si cakaju na certifikat na mieste. ti co nebudu mat vytlaceny formular, tak nech mu pracovnik na vstupe vypise takuto kartu testovania.

K ochrane osobnych udajov sa celkom svizne vyjadril Urad na ochranu osobnych udajov Vyjadrenie úradu k plánovanému plošnému testovaniu obyvateľstva na Covid 19 | Úrad na ochranu osobných údajov Slovenskej republiky - len nie som presvedceny, ze by jeho nazor niekto zodpovedny bral vazne

3 Likes

Troska treba rozmyslat, svetky vylepsenia maju muchy (hlavne v takom kratkom obdobi) a boli by len komplikaciou a vysledok by bol horsi. DOlezity je vysledok co sa chce dosiahnut, ziaden IS nevylepsi vysledok len ho pomoze zhorsit, bez pocitaca je to urcite najlepsie

s tymto sa nestotoznujem.

NAstastie to nezalezi od Teba, budes hodnotit po mesiaci. kazdy pocitac na mieste takej akcie je len prekazkou, navyse infekcnym zariadenim (ked prides na infekcne oddelenie so svojim notebookom, tak ho tam musis nechat a ide sa hygienicky do “srotu”) aj keby nie, tak by len komplikoval veci, zdrzoval a pravdepodobnost uspech takej akcie je takmer nula.

No vidis, zvladli ste to aj bez IT, kolko invencie (na odlahcenie):slight_smile: Naozaj to uz nechcem rozvijat, ked uz vymyslas taky sofistikovany system, nebolo by jednoduchsie, len spocitat cakajucich ludi a dat to niekde na stranku obce(hocikam)? To moze aj dobrovolnik alebo ludia cakajuci v rade.