ZostanZdravy + NCZI contact tracing

Takto vyzerá dobre naplánová contact-tracing appka:

2 Likes

Absolútny súhlas, často títo dobrovoľníci napchali do dokumentov také “sračky”, že sa všetci divia odkiaľ to tam priletelo. A samozrejme, kežde to bolo zadarmo, tak zodpovednosť???

A k téme aplikácie: Aká je zodpovednosť za to, že niečo nebude fungovať, ked bude treba niečo upraviť…?? ktorých dobrovoľníkov bude potom štát naháňať? kto bude zodpovedný, keď uniknú dáta, alebo niekto aplikáciu proste vymaže alebo poškodí? kto bude sudcom, ked bude občan argumentovať, že predsa bol doma a aplikácia nefungovala, že ho neidentifikovala správne? kto to bude riešiť?
pretože občan sa spolieha na to, že aplikácia bude fungovať na 100% a ak nie, tak je mechanizmus, ktorý to dá dokopy. Rovnako úradníci sa potrebujú spoľahnúť na dôveryhodnú aplikáciu? kde sú výsledky testov, príručky používateľské, školenia …

Táto kritika je trochu mimo a trochu pravdivá.

Aká je zodpovednosť za to, že niečo nebude fungovať, ked bude treba niečo upraviť…??

Aplikácie (aj contact-tracing aj karanténa) bežia pod NCZI, ktoré bude mať teda zodpovednosť ich upravovať pokiaľ to bude treba, so spoluprácou Sygicu (a dobrovoľníkov) alebo bez nej.

kto bude zodpovedný, keď uniknú dáta, alebo niekto aplikáciu proste vymaže alebo poškodí?

Dáta sú v NCZI, takže NCZI. Aplikáciu má pod kontrolou NCZI, takže NCZI. Vymazať ju môže zas a znova len NCZI.

kto bude sudcom, ked bude občan argumentovať, že predsa bol doma a aplikácia nefungovala, že ho neidentifikovala správne? kto to bude riešiť?

Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Toto všetko je vyriešené, samozrejme že na false-positives sa musí myslieť.

pretože občan sa spolieha na to, že aplikácia bude fungovať na 100% a ak nie, tak je mechanizmus, ktorý to dá dokopy. Rovnako úradníci sa potrebujú spoľahnúť na dôveryhodnú aplikáciu?

Áno, false-positives môžu byť problém, záleží to veľmi na nastavení, keďže v tej karanténe ešte niesu ľudia, nedá sa povedať ako veľa false-positives bude a aké nastavenie je to správne. Rozhodne je toto však známa vec a určite sa na to nezabudlo.

kde sú výsledky testov, príručky používateľské, školenia …

Testy prebiehajú, príručky čoskoro, školenia sa tiež dejú.


A teraz k tej časti, ktorá je pravdivá.

Rozhodne si myslím, že vonkajšia komunikácia (respektíve jej absencia) je zlyhaním (a jeho dôsledkom je aj táto kritika, keďže otázky ktoré boli položené majú odpovede, avšak neboli nikde zverejnené). Tak sa aj stalo, že na jednom hraničnom priechode sa v pondelok ráno objavilo 70+ ľudí domáhajúcich sa smart karantény [1], keď aplikácia nebola ešte ani poriadne rozbehnutá. Rovnako sa stalo, a možno stále deje, že ľudia kontaktujú rôzne ministerstvá a úrady s otázkami ohľadom smart karantény a dostávajú buď protichodné odpovede, alebo žiadne odpovede, pretože úrad samotný nevie.

Kritika ku absencii testov, príručiek, školení, špecifikácie systému a ďalších materiálov je takisto pádna, avšak jednoducho vysvetliteľná. Aplikácia bola navrhnutá aj deploynutá extrémne rýchlo, z politických dôvodov hlavne, ale aj preto, že na ňu čaká naozaj veľa ľudí v zahraničí (prejdite si facebooky pre “inteligentná karanténa”, “ekaranténa”, “smart karanténa”, sú to tisícky ľudí). Od začiatku vývoja do ostrého spustenia pre ľudí sú to prakticky dva týždne. Ako spomínam vyššie, takúto aplikáciu spraviť na kolene za týždeň(či dva) a ešte aj dobre a splniť všetky požiadavky ktoré má mať, je proste mimo. Cieľom je spraviť MVP, ktorý ľuďom umožní vrátiť sa na Slovensko, a potom ho doľaďovať.

Disclaimer: Zapájam sa do zabezpečovania aplikácie eKaranténa, vyššie prezentované názory sú však len moje.

2 Likes

Toto je trosku nefer by som povedal. Ja mam uplne opacnu skusenost. Prave kralovsky zaplateni konzultanti do dokumentov vkladali uplne nezmysly. Mozno to nebude mat nic s cenou, ale skor s odbornostou a umyslami.

1 Like

Ano, kvalita v IT vobec nezavisi od ceny, su nanic projekty aj zadarmo aj predrazene. Cena ma byt realna a primerana. JA jeden aj druhy extrem je skodlivy. Ano ja za primeranu cenu moze byt nekvalita, ale prave preto musi byt na projekt aj normalna zmluva aby sa dal nekvlaita postihnut. Aj dumpovanie ceny (Alebo zadarmo) aj predrazene veci kazia podnikatelske prostredie a tym robia velke skody, aj ked sa niekomu moze zdat to ako dobre reisenie (aj poredrazene riesenie sa neikomu zda ako dobre, aj zadarmo sa niekomu zda ako dobre, ale nie je to tak).

Kedze “Trasfena hus zagagala”, tak si dovolim odbocku od hlavnej temy: Ako dobrovolnik, ktory obcas do nejakych dokumentov napcha “stracky”, viem potvrdit, ze cast vyroku “že sa všetci divia odkiaľ to tam prileteloje pravdiva: Je zial beznou sucastou work-flow pri priprave dokumentov, ze urad ci organizacia nepouziva poriadne riesenie na menezment dokumentov a teda ze dokumenty len tak “koluju po mailoch”, “na cas sa vytratia do nejakeho ponoru” a pod. Uz X-krat som pozoroval, ze po intenzivnych par mesacnych pripomienkovych kolach na viacerych PS dokument “zmizol” (ze napr. MetaIS Wiki prestala byt jeho “primarnou kopiou”) a ked sa po 6-12 mesiacoch objavil v nejakom MPK ci rovno zborniku, tak tam boli vacsie ci mensie zmeny o ktorych nebolo jasne “kto” a “preco” ich spravil.

Po spusteni MetaIS2 (https://wiki.vicepremier.gov.sk/) som dufal, zetakyto “worst practise” odzneje, ale zial nie. Niekedy to vnimam ako nedostocnu zrucnost, inokedy ako cielene vyhybanie sa dohladatelnosti, ale napr. toto povazujem za klucove:

(Toto demonstruje feature “zobraz, kto kedy co zmenil”, ten samostny zoznam priruciek je vybrany “nahodne” z uvodneho dahsboardu Wiki ako “najcestvejsia zmena”. A nemusi to byt Confluence, len nech to skratka poskytuje “history” a “diff”.)

V ostanym mesiacoch vsak zial opat vidim, ze sa PS odklanaju od Wiki a pouzivaju menej transparentne riesenia.

A teda prave preto, aby co najviac ludi vedelo o tom, co som kde prepasoval, vzdy urady upozornujem na to, aby boli vystupy verejne a v MetaIS Wiki (resp. niecom podobnom). Lebo “paper trail”.

Plus potom aj moja skusenost koleruje s touto:

Tot odbocka od temy vlakna. Koniec hlasenia.

ja som si napriklad predstavoval, ze to bude ten katalog, o ktorom vcera Remisova aj s Hargasom recnili … :slight_smile:

Ano, MetaIS mal uz davno mal byt “aj ten katalog”. :slight_smile: Ale “story” je celkovo rovnaka ako pratikularne s https://wiki.vicepremier.gov.sk/ : chybaju ludia, ktori by system plnili zmysluplnymi udajmi.

kolko ludi je na UPVII ? A ked ani toto nedokazali, tak ako pomoze im dvihnut plat ? :slight_smile: Keby to zadali externej firme, tak by za mesiac to mali aj s 3D grafmi :slight_smile:

To otazka, ktora sa tu (v SR) opakuje dokola aj mimo IT (t.j. pri lekaroch, uciteloch, vedcoch, atd.). Neviem na nu odpovedat, ale dam protiotazku: kto je za to zodpovedny?

UPPVII vznikol “nedavno”, v priamej reakcii na “smutne vysledky OPIS-u”. Zacali vcelku slubne, kedze tomu sefoval “dlhodoby digitalny lider”, mali v podstate “podporu” aj zo strany neziskoviek (chodime na tam na PS, pripomienkujeme, diskutujeme, …), dostali kopu pravomoci, penazi, kontrolu nad eurofondami … Nuz ale pan digitalny lider si potom odskocil na premierske kreslo, IT-cko nechal lekarovi. A na UPPVII teda su tusim stovky ludi, ale:

  • nadalej nevedia ziskat a udrzat “in house talent” (aj ked aspon predsa len prispeli k studii a strategii, ktora “in housing” odporuca a hlasi sa k tomu aj nove vedenie)
  • OPII je “zase” v meskani (obdobne ako bol OPIS): obstarka len zacinaju, pricom uz teraz vlastne X projektov nemoze ist podla povodnych harmonogramov, lebo by nestihli “fakturovat” pred dead-line, ergo zase bude “big bang” (tot vyraz, ktorym p. Janota opisal OPIS na nejakej ITAPA)
  • atd.

Cize IMHO (ako uz bolo povedane inde):

  1. ano treba zdvihnut platy ale aj …
  2. … ano, treba odist tych, ktori za tie platy nie su schopni odviest adekvatnu pracu

A naozaj krok 1 treba spravit ako prvy, kedze inak by sme vlastne museli celu SR rozpustit a zakladat nanovo (co je nerealne).

uprimne “big bang” zo vsetkym co to opakovane sposobi je dnes uz len najlepsia moznost ale nie najpravdepodobnejsia. OPIS sa realne implementoval tri roky a z toho jeden navyse neplanovane. A teraz je stav daleko horsi, cast VO zhavaruje a tie su definitivne “usetrene”, kedze uz nebude cas ich zopakovat. A tie co dobehnu, budu mat vyznamne kratsi cas na realizaciu co povedie podobne ako pri OPISE k redukcii realneho scopu.
Povedzme ze rok sa da vyhovarat na staru vladu ale potom to uz nebude uplne pouzitelne. A tych ludi jednoducho nie je dost, znovu sa objavi preplacanie zdrojov a nizsia kvalita.

2 Likes

ja neviem … ale keby som na komerčnom projekte ako dodávateľ neaktualizoval denne projektovú wiki, tak sa
a) za dva mesiace stratim
b) kolegovia a partneri ma budu otravovať aj po nociach a v kuchynke na mna budu nadavat
c) pri hodnoteni v pripade odmien mi pojdu dole KPI od projektaka a timu a pocitim to na odmenach …

Co z toho je tazke aplikovat na statnom urade ?

1 Like

https://covidsafe.cs.washington.edu/

1 Like

Pekna otazka. Podla mna nic tzke na tom nie je, ale realita na UPPVII naznacuje, ze pre nich je to otazka netrivialna. Ale anekdoticky: poznam ludi “z uradu”, ktori tu Wiki plnili na 1+, cize viem, ze sa da.

TOTO JE MIMO TEMY, ALE NEDA MI NEREAGOVAŤ:
prepáčte mi môj názor, ale tento úrad 7UP sa postupne stal “epilepsiou” v štátnom IT.

  • obrovská ambicióznosť byť prvým vo vesmíre
  • ješitnosť, že “my úradníci u podpredsedu” vieme všetko najlepšie
  • nerešpektovanie reálnych kapacít a výkonnosti úradníkov
  • prenášanie bezhlavých myšlienok zo sveta bez pochopenia kontextu
  • slabá reálna skúsenosť s dobrých projektov, spôsobu riadenia a organizácie

Príklady:

  • pozrite si všetky stratégie štátu, kde všade sa “berie do huby” informatika štátu a akým spôsobom to reálne vyzerá - pričom všetko mal koordinovať tento nový 7UP úrad (vid. odpočet vlády k tejto téme)
  • Samotná NKIVS2 je neskutočný dokument, ktorý pripomína rozprávku o psíčkovi a mačičke, ktorí piekli tortu (https://youtu.be/Fe0Wy4E0Wik)
  • reálna príprava nástrojov na podporu modernizácie štátu bola za posledné 4 roky skôr ukážkou, ako peniaze radšej nikomu nedať, všetko skomplikovať resp. len “našim”, ako poučením sa z chýb OPISu. Už keď začal úrad fungovať, bol v sklze minimálne 2roky, tento rok je reálne v sklze 4roky…
  • personál na úrade nabobtnal do neskutočných rozmerov, podľa mňa zo 40ľudí od Bojňanského + 20 z CKO na úrade vlády je dnes moloch podľa mňa cez 200ľudí + NASES dalších 150 odhadom + mraky externistov & dobrovoľníkov :smile: - a vníma niekto služby týchto inštitúcií že by sa zlepšili?

A prepojenie na tému COVID - ako vlastne reagoval na túto krízu? čo ponúkol do reality, keď bolo treba pomôcť priniesť riešenia pre potrebu nás občanov a štátu?

  • mal nástroje, peniaze, kompetencie, mal mať know-how …

No toto je zarážajúce, pretože NCZI je len zrejme prevádzkovateľ, správca a dáta sú zrejme UVZ, alebo?
A dáta sú v AZURE niekde v cloude vo svete, či?

toto je zaujímavý názor … bola vyvinutá extrémne rýchlo z politických dôvodov :frowning:

viete, možno si to zle pamätám, ale o ekaranténe sa hovorilo čo si ja spomínam už dosť dávno, dokonca ju spomínala ešte saková ak si dobre spomínam že by ju mali tlačiť oni ako MV…

druhou vecou je vytváranie aplikácií z “politických dôvodov” …

NCZI je poverený prevádzkou aplikácie. Dáta sú v systéme Moje eZdravie (už existujúci, aby sa nemusel vytvárať ďalší systém, sú tam aj dáta o COVID-19 testoch).

V Azure je minimum dát, sú anonymné. Appka má dva backendy, Azure a Moje eZdravie.

Od niečoho čo by som nazval “začiatkom vývoja” do deployu na 800+ ľuďoch to bolo menej ako dva týždne. Toto by som teda rozhodne nazval ako extrémne rýchlo. Viď môj príspevok vyššie:

Ak tu niekto zakladáte svoju kritiku aplikácie na tom, že je to predsa vo vývoji ešte od Sakovej, tak prosím prehodnoťte.

Toto má dve strany mince, myslel som to tak, že to bolo extrémne rýchlo lebo si premíer dovolil bachnúť do médii, že za týždeň to bude. Ale zároveň, čím skôr aplikácia bola dostupná, tým skôr sa mnoho ľudí mohlo dostať domov zo zahraničia.

toto bolo PR už 23.3. teda prosím dnes je 27.5. … nemyslím, že toto sú dva týždne :smile: