Zmena názvu ulice a preukazy

niektoré názvy ulíc treba zmeniť (okrem Tisovej máme napr. aj Leninovu ulicu Relikty socializmu - ε epsilon).

Častý argument proti zmene názvu je, že “potom by som musel veľa behať po úradoch”, čo podľa mňa nie je (nemusí byť) pravda.

čo treba zmeniť (pls doplňte čo som zabudol) a či to ide automaticky/proaktívne.

  • sociálna poisťovňa, zdravotné, daňový úrad - zmenia interne, nemusím nič robiť (na kartičke nie je adresa)
  • obchodný register - zmenu zapíše sú automaticky (ako doplnenie RČ)
  • kataster - automaticky
  • techničák auta - vedia zmeniť automaticky (na kartičke techničáku je adresa?)
  • ŠPZ sa už meniť nemusí
  • občiansky preukaz - len mi príde SMS že “vyzdvihnite si nový občiansky” (či fotky a biometrika nie sú uložené?)
  • vodičák - adresa tam nie je
  • na pase nie je adresa
  • banky, poisťovne - príde im list od NBS že “zmeňte názov tejto ulice” a oni ho u seba zmenia
  • živnostenský úrad - vie zmeniť automaticky a iba poslať nový živnostenský list
  • rôzne vernostné karty - tie firmy asi nechcú otravovať svojich klientov zbytočne, tak to sami urobia automaticky
  • (kde je ešte zapísaný trvalý pobyt? vie to vlastne niekto?)
  • (a plus pošta ešte pár mesiacov/rokov bude doručovať aj na starý názov ulice)

neviem, či všetky automatické zmeny môžu byť aj podľa súčasnej legislatívy (napr či môže podľa súčasnej legislatívy štát zmeniť živnostenský list sám od seba. ale ak zmení voľnú živnosť na viazanú, tak by asi mal zmazať tú pôvodnú voľnú živnosť, či?).

ale celkovo tých manuálnych úkonov, čo musí urobiť človek sám je vcelku málo - dva-tri. a tie by išli urobiť nejak výjazdovo - príde dodávka na danú ulicu a pozapisujú na mieste, aby nemuseli ľudia chodiť na klientské centrá.

Keď obec menila adresy (pridávala orientačné čísla k uliciam) tak dodávateľ elektriny automaticky posielal list už s novou adresou nový názov ulice súpisné/orientačné, aj keď na dome ešte nemali tabuľku s orientačným číslom ani si neboli vymeniť občiansky preukaz.
Takže kto chce, vie zmeny adries preberať z registra adries

Mobilné pracovisko dokladov, ktoré jazdí za bezvládnymi ľudmi by mohli používať aj pri takýchto hromadných zmenách. Rozložili by si fotostánok v kultúrnom dome a kto chce príde si tam vybaviť občiansky. Nový OP by doniesol kuriér, alebo by si vyzdvihli na obecnom úrade.
Neviem prečo toto obce nedohodnú s ministerstvom, ale posielajú všetkých ľudí z obce aby cestovali do okresného mesta si vybaviť nový OP.