Žiadosť o materské pre otca (alebo inú osobu)

Sodoma gomora.

1 Like

Treba sa mu podakovat ze to spisal a ten clanok treba sirit. Ina zivotna situacia, podobna skusenost pri komunikacii Socialna poistovna a Urad prace. Zo socialnej poistovne nas poslali na urad prace aby sme im doniesli papierove potvrdenie, pretoze oni si ho vypytat elektronicky nemozu. V roku 2019!

By ma zaujimali dovody:

  • preco dokumenty cisluju pri tlaci tlaciva a nie az po prijati vyplnenych na podatelni…
  • preco to nejde zmenit…

:thinking:

Cirou nahodou, nema niekto nejaku cerstvejsiu skusenost s tymto? Rad by som to vsetko vybavil elektronicky, tak by som chcel vediet, ci plati ten postup z clanku, alebo uz sa nieco aj pohlo vpred. Diky. :slight_smile:

Pohraval som sa s myslienkou ziadat elektronicky, ale vzdal som to z 2 dovodov:

  1. Nepotrebujem dalsi mesiac+ obtelefonovavat socku (vid clanok vyssie z DennikaN)
  2. Uplne to stroskotalo na tom, ze v mojom pripade musi tlacivo potvrdit zamestnavatel. Dal som otazku na HR, ci vedia dat el. podpis na zaslane PDF - ze nie, treba oldschool papier. A to robim v prepytujem IT firme.

Takze postovy maraton (lebo COVID):

  1. Mail na socku (obycajny na pobocku), nech poslu tlacivo
    Bez odpovede, ale tlacivo do tyzdna prislo vratane prazdnej dohody o prevzati dietata do starostlivosti.
  2. Poslane postou do prace (lebo HO)
  3. Doslo postou z prace
  4. Poslane postou do SP

Pozastavenie rodicaku manzelke na UPSVaR ziadane elektronicky, tam uz ciastocne stredovek skoncil, uvidime ci potvrdenie poslu elektronicky.

Nie je mi jasne, ci potvrdenie o pozastaveni rodicaku treba potom socke, alebo si to uz automaticky zistuju sami bez dotahovania. Niekde v prdeli som cital, ze uz si ziadaju priamo, ale nemozem to najst.

Co ma ale v ROKU 2021 naramne bavi, je PREDTLACENE cislo ziadosti, kvoli comu je potrebny ten uplne zbytocny prvy krok a v podstate aj druhy, minimalne do prace by som to vedel poslat vyplnene mailom na peciatkovanie… Toto je iny stredovek. Cloveku, co to vymyslel, by som dal dozivotny trest, aby akukolvek ziadost, co v zivote podava, musel ist naprv osobne vyzdvihnut prazdnu s cislom a az nasledne mohol podat.

Hadam to v socke neeviduju stale len v skrini v suterene, ale maju aspon nejaky IS z roku 1986, ktory by zvladol tu narocnu operaciu - vygenerovat cislo az doslej ziadosti.

Fun fact na zaver. Kolonky na ziadosti su krasne miniaturne, treba ostre pero, kratku adresu a nacvicit tesnopis :smiley:

UPDATE: Uz som nasiel tu info ohladom rodicovskeho prispevku:

https://www.socpoist.sk/ext_dok-12022019-letak-otec-a-materske---najcastejsie-otazky/67167c

“Matka dieťaťa môže predložiť potvrdenie z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny o nepoberaní
rodičovského príspevku. V prípade, ak ho nepredloží, Sociálna poisťovňa si ho vyžiada
priamo z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.”

Takze neposielam socke, uvidime.

4 Likes

Ja este pridam moju cerstvu skusenost…stale mame rok 2021, no “zial” co sa tyka COVIDu, je uz cele Slovensko zelene, takze tlacivo mi Soc. poistovna odmietla poslat postou/mailom. Vraj jedina moznost je prist si po tlacivo OSOBNE na pobocku, kedze postou ju posielali len v case zlej pandemickej situacie. Dalsi komentar to uz asi nepotrebuje…

1 Like

Dali sme podnet na Ústredie Sociálnej poisťovne - cez lepsiesluzby.sk https://lepsiesluzby.sk/jira/browse/SDM-256

3.12.2021 Podavame scan ziadosti o materske manzelky. Elektronicky sme podpisali len poslednu cast, teda podpis ziadatela. Dame vediet cas vybavenia.

Ja uz sa zaroven tesim ked o ~1,5 roka budem podavat ziadost ja. Som celkom odhodlany vyziskat elektronicky vsetky podpisy zucastnenych.

edit: added “manzelky

1 Like

Jun 2022 - tlacivo stale nie je dostupne online a oficialne stale treba ist na Socialku po neho alebo poslu postou. Tiez ak clovek ide osobne treba ist na pobocku, kde vybavuju materske, lebo ostatne nemaju tlacivo k dispozicii. Taktiez odo mna pytali obciansky nato, aby mi vydali prazdny harok papiera s cislom. Ked som sa pytal na dovod, preco stale nie je online, tak mi bolo povedane: “Toto je specialne tlacivo, ktore vyplna gynekolog, ale kedze otcovia k nemu nechodia, tak to musia riesit takto.”

Cize za 5 rokov sa situacia vobec nezmenila…

Dnes som bol pre žiadosť o materské. Pani mi dala do ruky žiadosť, ktorú najdete na stránke:
Žiadosť iného poistenca o materské

Vyzerá to tak, že už nie je potrebné tlačivo s jedinečným číslom

1 Like

Tak máme 06/2023 dnes som to skúsil cez portál slovensko.sk všeobecný podaním na Sociálnu poisťovňu Žiadosť iného poistenca o materské, poučený týmto vláknom s textom

Dobrý deň,

v súlade so Zákonom č. 305/2013 Zákon o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov a Zákonom č. 461/2003 Z. z. o socialnom poistení Vás týtmo oficiálne žiadam o materské pre iného poistenica.

V prílohe Vám zasielam originál žiadosti, vyhlásenie poistenica, podpísané ako fyzicky zamestnávateľom aj zamestnancom tak aj mojim zaručeným elektronickým podpisom (ZERP).

V prílohe tiež zasielam kópiu žiadosti o odňatie rodičovského príspevku, ktory bol zaslaný prísušlnému Úradu práce sociálnych vecí a rodiny.

Žiadam Vás o potvrdenie prijatia a zaevidovania tejto žiadosti odpoveďou do mojej osobnej elektronickej schránky. Rovnako tak žiadam o informovanie o schválení žiadosti o materské odpoveďou do mojej osobnej elektronickej schránky.

S pozdravom,

Tak som zvedavý kedy a aká príde odpoveď :crossed_fingers: :crossed_fingers: :crossed_fingers: