Zavedenie Pedestrian control do povinnej výbavy vozidiel

Vzhladom na udalosti posledných dni by bolo zrejme vhodné zaviesť do 3 rokov ako povinnú výbavu motorových vozidiel pedestrian centrol.
Testy adac-u

No, my informatici sa sice castokrat tvarime, ze vsetkemu rozumieme, ale toto je predsa len tema skor na ine forum. Ak niekto vie o nejakom dobrom, dajte namet.

Ale ked uz sa to tu zjavilo, ziada sa mi povedat zopar poznamok. Na prvy pohlad sa zda, ze ide o opatrenie zvysujuce bezpecnost, takze to treba co najrychlejsie zaviest. Mam dojem, ze pre nakladiaky sa to uz chysta zaviest povinne.
Na druhej strane, treba napr. ratat s tym, ze sa docasne zvysi pocet takych nehod, ked auto s AEB zabrzdi, ale ten za nim to uz nedobrzdi (hlavne v krajinach ako je nasa, kde pojem bezpecna vzdialenost je skor virtualny).
Alebo taky zaujimavy efekt, ze novy typ povinnej vybavy o nieco zvysi ceny novych aut, to znamena, ze cast ludi sa rozhodne kupit starsie (menej bezpecne pre nich aj pre okolie) auto namiesto noveho - spomali sa cyklus obnovy.
A podobne, rozhodne si taketo navrhy vyzaduju riadne analyzy, aby sa nestalo, ze ze v skutocnosti budu mat opacny efekt (viac nehod/zraneni).

No a v neposlednom rade, ked uz sme na tomto fore, ktore si tak cti koncept Value for Money. Ked ho tak vehementne chceme uplatnovat u statnych vydavkov, o to viac by sme ho mali chciet uplatnovat v takychto pripadoch - ked stat svojim nariadenim ma prinutit obcanov za nieco (v tomto pripade AEB) povinne zaplatit. Ked to obmedzime len na tu bezpecnost v doprave, co ak rovnake peniaze vynalozene inym sposobom zvacsia bezpecnost ovela viac? (napr. lepsie pneumatiky, hodinky ktore zavibruju ked sofer zaspava a pod.)

Presne, to mi napadlo ako prve, ze na Slovensku moje auto automaticky zastane pred chodcom, ale dodavka za mnou zramuje mna a ja nasledne chodca. Trolley problem ako vysity.

čo keby sme skúsili, aby od polovice roku 2017 mali všetky luxusne vozidlá a terénne vozidlá novo registrované na Slovensku povinne pedestrian centrol a postupne po pól roku znižovať kategóriu vozidiel až po lacnejšie kompaktne mestské vozidla.

Postupne, ako sa obmieňa vozový park, budú mať do pár rokov všetky vozidla kontrolu chodcov.

Aktívny radar vo vozidle sleduje aj ďalšie vozidla v smere jazdy, takže všetky vozidla by mali začať brzdiť pokial majú vo výbave aktívne brzdenie.

Okrem pedestrian control by malú byt križovatky vybavené aj ledkovym osvetlením, ktoré začne blikať, pokual je na prechode chodec.

Ktore vozidlo je vlastne luxusne ? Staci aby malo odvetravane sedadla, alebo musi mat aj elektricky nastavitelny volant a adaptivny tempomat ? Alebo treba este mat dlzku minimalne 5 metrov a cenu aspon 100.000 € ?

A terenne vozidlo je ked uz ma 4x4 pohon alebo este musi mat aj uzamykatelne diferencialy ? Pripadne ktore dalsie trakcne pomocky ho pasuju do kategorie “terenne auto” ?

Baví má to také stredoeurópske hľadanie dôvodov prečo sa niečo nedá. Je to zábavné. Preto u nás veci nefungujú a ani fungovať nebudú. Je to všetko v hlavách. :wink::+1:t2:

Nerozumiem. Ja som tu niekde pisal ze nieco sa neda ? Zaujimali ma iba detaily navrhu.

V zasade všetky nové autá strednej triedy a vyššie podporujú automatické brzdenie.
Vw, Mercedes, Volvo … technológia je dostupná

Dokonca kamióny …

Autonómna jazda

Pevne verim ze sa nedozijem dna, keď mi stat (pod zamienkou zlepsenia bezpecnosti cestnej premavky) bude predpisovat ake prvky volitelnej vybavy si povinne musim zakupit. Najma ked budu pre mna predstavovat bezpecnostne riziko.

Vlastne, co sa trapim. Luxusne auto (nech to znamena hocico) asi nikdy pouzivat nebudem a terenne uz tobuoz nie :). A kamion pravdepodobne tiez nie. Takze za mna ok :smile:

Vidím tu 3 aspekty, ktoré musíme zvážiť.

  1. Myslím si, že toto a podobné opatrenia sa musia zavádzať na úrovni EU, neviem či je to vôbec realizovateľné na národnej úrovni, obzvlášť na Slovensku. Predpokladám, že raz k tomu príde, podobne ako sa zaviedol eCall. Ak by sa to realizovalo na úrovni EÚ, tak dôjde k úsporám z rozsahu a to sa týka analýz, certifikácie a aj výroby.

  2. Problém autonómneho systému aktívneho riadenia. Na rozdiel od napr. ESP sa jedná o dosť brutálny zásah do riadenia. Tu vidím skutočný problém, či sme ochotný prelomiť túto hranicu. Pri kladnej odpovedi, predpokladám, že to nenechajú len tak na výrobcoch, ale dôjde k značným reguáciam zo strany HW aj SW. Skúste si predstaviť, že sa systém zblázni a na diaľnici zabrzdí auto.

Alternatíva je pasívny sytém, ktorý len upozorňuje(napomáha) vodičovi, ale tu predpokladám, že výsledný efekt bude nižší.

  1. Posledná vec je spomenutá analýza. Len tak od buka sa to zaviesť nedá a to vyžaduje nejaký čas. Stačí si pozrieť históriu eCall, ktorý bude povinný v nových autách až od 2018. Analýzy sa robili v rokoch 2009-2013 napr. https://www.gov.uk/government/publications/ecall-uk-cost-benefit-analysis
    História siaha do rokov 1999-2001 a technologicky je to v podstate primitívna vec GPS+GSM.
    Reálny horizont odhadujem tak na 5-10 rokov, že bude v povinných výbavách takýto systém.

Inak tomu fandím, osobne mám názor, že radšej zvyšovať cenu áut bezpečnostnými reguláciami tohto typu, ako emisnými normami na hrane možného.

Ešteže ti unikol pohľad chodca …

Určite, len treba povedať, že aj vw up! Ktorý je vyrábaný v bratislave vie spoľahlivo zabrzdiť pred prekážkou.
Vw up vyšiel z testu celkom obstojne:

Dokonca pri vw up sa dajú spojiť jeho schopnosti autonómne brzdiť s čisto elektrickým pohonom. Takze auto do mesta ako stvorené. A Volvo je tiež pecka :slight_smile:

A nebol by to Rasťo Chvála, ktorý by si neurobil srandicku z testu takéhoto vozidla:

Možno by to chcelo štatistiku koľko kolizií motorových vozidiel s chodcami a cyklistami konci smrtelne resp. s vážnymi následkami.

Ak sa zavedie povinnosť, cena tejto výbavy klesne na takú úroveň, že ochrana chodcov a cyklistov sa stane štandardom aj v lacných vozidlách.

Opäť je tu príležitosť pre softvérových inžinierov prichádzať s nápadmi ako zvýšiť bezpečnosť dopravy v mestách a na cestách mimo miest. Je tu priestor pre AI, IoT.

Prečo by pedestrian airbag nemohol byt povinnou výbavou?

Úprimne, šéf škody na Slovensku mal už pred dvomi týždňami ohlásiť, že všetky jeho vozidlá predávané na Slovensku budú povinne vybavené bezpečnostnými systémami, ktoré zmiernia nehodu pri kolizii s chodcami alebo cyklistami.

Štát by mohol aspoň financovať osvetu:

BESIPky boli súčasťou vysielania federálneho okruhu, to si mladší asi už nebudu pamätať.

Chodecky airbag by asi mohol byt sucast standardnej vybavy ked bude konstrukcne a funkcne realizovatelny, ale to sme uz dost odbocili od temy. Pri dnesnej urovni informacnej bezpecnosti elektronickych systemov v autach ma akekolvek prenasanie aktivneho rozhodovania (nielen) o brzdeni na elektroniku troska desi.

A besipky boli (aj) cukriky. Take kolieska. Mal som ich rad.

Prečo hneď paušálne povinnosti. Čo takto radšej zvýšiť sankciu v prípade nehody spôsobenej vozidlom bez chodeckého airbagu? Ak chceš, daj si airbag, ak nechceš, môžeš napr. jazdiť opatrnejšie/pomalšie.

1 Like