Zaručená konverzia vs. Obchodný a Živnostenský register (otázka najmä na advokátov)

Pravdu mas dnes uz ich je 13. Obcas sa treba pozriet aj do tohto zoznamu :upside_down_face:
Cize dnes tam je disig, narodna autorita a aj ICA. Tak nechapem v com je problem ze statni uradnici, sudcovia a hlavne ovm poskytujuce zarucenu konverziu tieto sluzby nevyuzivaju

Suhlas, ale adresat tvojho rozhorčenia je MSSR.

1 Like

Problem je v tom ze to sice zapisane je ale nie az tak funguje.

  • narodna autorita / NBU - je tam zapisana od februara, dodnes nefunguje, ani nevieme na akom softveri to ide robit
  • Disig tam sice je, ale nie je to sluzba zep.disig.sk, ale nejaky ich portal ktory si musis kupit ako sluzbu. Neviem ci to niekto pouziva, mozno niekto z Disigu co to tu cita to vie vysvetlit.
  • 1CA.cz ma kvlaifikovany statut len 6 z 20 formatov a napriklad ani dorucnku z NASESu by nevedela overit, lebo na ASiC-E ten kvalif. statut nema. Okrem toho ak ju chces pouzit, musis si naistnatlovat balik DLL kniznic (samozrejme iba do Windows), naimportovat do windows store nejake certifikaty a nasledne pozriet priklad v C# ako to pouzit… A ked sme to testovali, tak na casovu peciatku vydanu vlastnou autoritou 1.CA povedala ta sluzba ze neznama casova peciatk, nekvalifikovana, hoci je ich vlastna a je kvalifikovana.

Ak by ste nasadili overovac ktory je striktne podla eIDAS tak vacsina slovenskych podpisov }a to drviva) by skoncila ako NEPLATNA.

Do Podpisuj sme museli urobit miernu upravu kniznice DSS, vyrabanej v Bruseli, lebo nam CEP hovoril na niektore podpisy, ze su neplatne (aj ked boli urobene presne podla ETSI standardu) a nemali sme silu s tym bojovat a hlavne to nasim zakaznikom vysvetlovat.
Nepomohli urgencie do NASES, ani eskalacia na riaditelku sekcie.
Ani neodpovedala.

Zakaznik (u nas hlavne advokati) sa k tomu stavaju tak, ze aha … vas softver ma problem, kupim si teda konkurencny, ktory problem nema…

Zrejme mas namysli formaty diteku vsak uz ich asi nikto ako nove nevytvara (az na hlupe ponechanie zepf - mame dost velky chaos tak preco nie aj zepf…). To uz musime nejak prezit az sa uplne nahradia eIDAS formatmi. Zatial ich mozeme overovat sluzbou ktoru poskytuje CEP alebo web slovensko SK.

Base Profily by nemali mat problem. Co si spominam v ASiC bol nejaky problem so strukturou certificate2, ale to sa niekde vysvetlilo - v niektom dokumente vydanom myslim Ditecom z akeho dovodu sa u nas certificate2 nepouziva a ten argument sa mi zdal v celku spravny - len bohuzial uz si nepamatam o co islo…
Ale myslim si ze overovac na strane statu, kde treba overovat vsetky formaty by nemal mat problem ani s touto strukturou aj ked je nad ramec niecoho (nepamatam si coho - zeby base profilu? neviem)…

Nie, mal som na mysli konkretne PAdES, alebo ASiC-E s vnorenym XAdESom. Overenie ZEPov kvalifikovanou sluzbou je uplny nezmysel, to mi ani nenapadlo.

1 Like