Zarucena konverzia vs Adobe Sign

Ahojte, dnes na poste neslo sprocesovat Zarucenu konverziu elektronickeho dokumentu podpisaneho v Adobe Sign (predtym EchoSign) do listinnej podoby.
Ake mate skusenosti s elektronickym podpisom a Adobe Sign vs. potrebne certifikaty na elektronicky podpis? Viete doporucit nieco kompatibilnejsie alebo nejaku zmenu nastaveni?
Velmi mi pomoze kazda rychla konstruktivna rada.

Mozno “long shot”, ale skusili ste pouzit na Vas elektronicky okument validator VeraPDF (vid Zaručená konverzia: Validácia vstupného dokumentu )? Zrejme Vam ten dokument neopravi, ale moze dat aspon “naznak”, ze kde by mohol byt problem.

Vtipna apka. Microsoft mi nechce dovolit ju spustit. Ale skusim na dalsom pocitaci diky. Aj ked nemyslim, ze v tomto je zrovna problem takze dalsie tipy su vitane.

Tazko povedat bolo by potrebne pozriet co je to za dokument.
Nevedeli overit podpis v dokumente?.
Akym certifikatom bol dokument podpisany?
Bol problem s overenim podpisu? alebo aky bol problem na com to “zhavarovalo”?

hned prvy krok zhavaroval, nacitalo kluc, klikla cez tu postacku apku na pdf dokument a nic, nevedelo nacitat.
Neviem ci mam cosi upravit v Adobe Sign aby to bolo OK a ani som v nastaveniach nic take nevidel.

Tak to bude problem bud tej aplikacie co tam maju. Ta by mala subor pri otvoreni bud spracovat ok, alebo zahlasit v com je problem.
Alebo ci ten klucik na ktorom je dokument nema nejaky problem. Niekedy sa stane ze mas na kluciku subor ale nejde ho skopirovat lebo je poskodeny. Vtedy by to pri otvarani mohlo zmzrznut.

Je vytvorený podpis vo formáte PAdES? Nie je to náhodou PKCS#7?
Skúste overiť online cez DSS alebo cez zep.disig.sk, kde Vám informáciu zobrazí. Na slovensko.sk aj na zep.disig.sk pri PKCS#7 vráti neplatný podpis.
Napríklad v Adobe Reader musí používateľ v nastaveniach aplikácie explicitne zvoliť, že chce vytvárať PAdES(CAdES) podpis.

1 Like

v tom adobe sign nie je moc co menit v nastaveniach. ohladom technickych specifikacii je tam len toto

100% ESIGN compliant. The best solution where signatures are required in specified locations and paper-like signature appearance is important.

https://acrobat.adobe.com/sk/en/sign/compliance/electronic-signature-legality.html

All accounts on the Adobe Sign EU1 instance in Europe have e-IDAS compliant Qualified Timestamps being applied by default.

signature sa uvadza ako
Intesi Group EU Qualified Electronic Seal CA G2

nestaci?

overte si ho v podpisuj.sk, alebo v zep.disig.sk
Ak nie je podpis kvalifikovaný v zmysle eIDAS a ne je PDF vo formáte PDF/A, tak vám Zarucená konverzia neprejde. Také sú zákonné nálezitosti. Ak viete taký dokument dat sem tak sa mozme pozriet.

vdaka za tip, aplikacia podpisuj mi ukazuje, ze sa jedna o PAdES_BASELINE_B

dobre a co teraz?
The EU recognizes three different eIDAS-compliant implementations of advanced electronic signatures through digital signatures: PAdES, XAdES and CAdES.[7]

zaroven na stranke posty sa pise, ze nejaky pades je podporovany

nemam vari spravny pades?

Vsimni si ze tam maju uvedeny v rozpore platnymi standardami iba format PDF/A-1a. Takze kto vie ak mas iny format tak aj to by mohol byt problem. @hanecak poradil dobre tu VeraPdf aplikaciu ktora ti overi sulad s PDF/A ak by si to inak nevedel zistit ale myslim ze aj adobe reader to ukazuje.
Ale stale mi nejde do hlavy ze po kliku na dokument to zamrzlo. Ak by bol nespravny format snad by to “zakricalo” ze je nepodpodrovany format.

No neviem čo je to za dokument. Väčšinou sa programy na zaručenú konverziu sustreduju na konvertovanie Elektronických Uradnych Dokumentov (EÚD). Konvertovanie sukromnych dokumentov sa nejako zvlast neriesi, aj ked zakon ho definuje tiez …
Pri EUD je ale dolezita jeho definicia. Co znamena ze okrem KEP (QES) musí obsahovať aj kvalifikovanu casovu peciatku (QTS) , teda overovac by mal ukázat PADES_BASELINE_T a ak obsahuje PDF, toto musí byt PDF/A. Cize ide o to, ze co to je za dokument… Mozno si https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2013/305/#paragraf-36 vysvetluju na poste ze MUSI mat casovu peciatku… Statne a obecne dokumenty ju mat musia (kedze su to EUD), ale sukromne ju mat nemusia na to, aby sa zachoval pravnny ucinok pôvodneho dokumentu…
Kazdopadne yb som čakal aspon oznámenie chyby, prečo to nie je možné skonvertovať.

OK super, vidim ze sa vyznas a davas mi rady ake sa nedaju dohladat.

posta ma reklamaciu tejto sluzby. vraj to postupili asi nejakemu externemu dodavatelovi sluzby.

Dokument je to prehlasenie ktore je potrebne predlozit v ramci verejneho obstaravania statnej institucii.
Je teda mozne, ze nejaky notar ma iny system cez ktory by zarucena konverzia presla?

ano neviem presny pocet vyrobcov sw. pre zar. kon (sme jednym z nich) , ale je ich asi okolo 5. Vratim sa este k tomu prehlaseniu . Ak ho podpises aj s asovou peciatkou tak si myslim ze to mozno prejde … :slight_smile: Ale na to uz potrebujes mat kupenu sluzbu. Resp. nemam vedomost zeby to niekde islo podpisat s kvalifikovanou casovou peciatkou zdarma.
A je tu ale uplne iny moment . Ak davas akykolvek dokument organu verejnej moci, podla platnych zakonov ti ho nemozu odmietnut len preto ze je elektronicky. Inakpovedane, nemozu vyzadovat iba papierovu podobu. L_2014257SK.01007301.xml


Je to Europske nariadenie a plati v celej EU nad lokalnymi zakonmi a aj predpismi obstaravania

ano super. takyto nazor som si spravil tiez a som rad, ze ho mam potvrdeny.

ano, adobe sign uz bez doplnkovej sluzby nespravi nic ine, kvalifikovanu casovu peciatku urcite nie.
vedel by si poradit nejaku porovnatelnu sluzbu? nejakych cca 15 euro mesacne aj s kvalifikovanou casovou peciatkou ako nahrada za adobe sign?

:smiley: jasnééé https://www.podpisuj.sk/order

1 Like

Musí byt kvalifikovaný na to aby zaručená konverzia prebehla

Pades vytvorený v Acrobat Readeri s kvalifikovaným certifikátom na eID by vytvoril elektronický podpis, ktorý by prešiel konverziou s účinkom vlstnoručného podpisu.

Zep.disig.sk - pades zadarmo aj s kvalifikovanou pečiatkou

Adobe sign nie je kvalifikovaná služba, aj keď vytvára jednoduché elektronické podpisy, ktoré však nie sú ekvivalentom vlastnoručného podpisu