Zaručená konverzia do listinnej formy -- stav autorizácie nie je možné zistiť

Potreboval by som poradiť so zaručenou konverziu podpísaného elektronického dokumentu.

Z Ministerstva Vnútra som si vyžiadal výpis v elektronickej forme. Poslali mi toto:

0086763_2018.xzep (238.6 KB)

Potrebujem si z toho spraviť zaručenú konverziu do papierovej formy (v banke elektronické podpisy zatiaľ neberú). Zašiel som na poštu a spravili mi zaručenú konverziu s Osvedčovacou doložkou, no bohužiaľ sa im nepodarilo overiť autorizáciu toho XZEPu:

Na tetu na pošte by som toto nezvalil, ten ich obslužný softvér jej nedal žiadne iné možnosti. Podľa zep.disig.sk je podpis platný overiteľný.
.

Neviem, či mi banka takýto dokument uzná (tá doložka podľa mňa neosvedčuje nič). Mám sa dožadovať riešenia na pošte alebo na MV?

obrat sa na MV, nech ti pošlú dokument v platnom eIDAS formáte / kontajneri…

3 Likes

Formát XAdES_ZEP (*.xzep, *.zepx), definovaný podľa legislatívy účinnej do 30. júna 2016, nesmú podľa stanoviska NBÚ orgány verejnej moci vyhotovovať po 1. júli 2016 pri komunikácii s občanom alebo právnickou osobou, teda mimo uzavretých systémov (čl. 2 ods. 2 nariadenia eIDAS).

Toto plati, nie?

Malo by. No v praxi sa to asi nie vzdy uplatnuje…:frowning:

NO ja by som to zvalil a to na celu postu. Prepanajana ako moze niekto vykonat zarucenu konverziu niecoho o com nema dokaz ze je to platne. Oni musia vediet spolahlivo overit aj vsetky stare doteraz pouzivane podpisy ved tu je potrebne vykonavat aj po dlhej dobe od podpisu povodneho elektronickeho dokumentu.
Druha vec je ze MV vydava podpisy veselo v starom formate ako keby sa ich zakony netykali. Ide len o to ako stat dokaze vynutit na ministerstve aby sa laskavo riadilo platnym zakonom.

a este mozno tretia moznost je ze posta disponuje prostriedkom na spolahlive zistenie platnosti starsich el. podpisov, ale podpis je v takom formate ktory nezodpoveda prislusnym poziadavkam na XZEP a potom je zase iba problem v nedodrziavani legislativy.

Problem je ze ludia budu potrebovat robit zarucenu konverziu do papierovej formy aj z dokumentov ktore uz maju z minulosti podpisane sstarsim typom podpisu. A aj tie musia byt schopni zkonvertovat.
Ale v prvom rade skor ako vyrobia overeny papierovy dokument musia mat 100% istotu ze podpis na konvertovanom dokumente je platny

Tak zase mna pracovnicka upozornila, ze ten podpis sa neda overit. Tu dolozku som si vypytal s tym, ze viem ze asi bude neplatna.

Nakoniec sa ukazalo ze problem vznikol na MV, nie na poste. Tu je vyjadrenie posty:

Potom beriem spat. Posta postupovala presne ako mala!
Problem je nakoniec v tom, co som vobec nepredpokladal a povazoval iba za teoreticku moznost - ze MV SR pouziva podpis ktory je nie len v nesulade s legislativou ale aj nie je uplny a aj certifikat podla toho co pisu je nejaky smrncnuty

1 Like

Zial ide o prakticky stav, ktory je, pokial ide o elektronicky podpis, vlastny nielen MVSR.

A tu sme sa nebavili o súbore s pred 3 rokov. Ale o čerstvom. Ak dáš podanie na Nbu že MV SR ti vydalo taký dokument tak Nbu je podľa 272/2016, pár. 13. povinný udeliť MV SR pokutu 5000 eur. A odporúčam to spraviť, inak sa tu nepohneme.

Efektívnejšie ako udelovanie pokút je nevydávať rozhodnutia v elektronickej podobe pokiaľ kompetentní fakticky nezosúladia autorizáziu podľa predpisov eIDAS a pokiaĺ sa nezosúladí vnútroštátna úprava s európskou.

:laughing: no ja hľadám riešenie ktoré je vykonateľné…

Veď práve to, že ide o najefektívnejšie riešenie. v momente ako začneš totiž pokutovať úrady, tieto prestnú aj tak vydávať rozhodnutia, tebo technicki im to zabezpečuje DItEC, úrad vlády, nases a pod

Tak sa to podarilo! Na MV som preposlal vyjadrenie posty a vypytal si vypis v ASiCe. Vcera mi v schranke pristala nova priloha:

CoderDojo_Slovensko.asice (158.7 KB)

Vcera na poste sa konverzia nezdarila (program povedal “skuste na druhy den, autorizaciu sa zatial nepodarilo finalne overit”), ale dnes to uz slo! Takze uz len stacilo navigovat pracovnicku posty kam kliknut a mam skonvertovany vypis aj s platnou dolozkou :slight_smile:

Toto je tak preto, lebo pokial viem, tak revokacne listy sa distribuuju raz za 24h, cize vcera este nebolo iste ci to niekto nepodpisal niecim, co sa stihlo zneplatnit.

1 Like

To ale nemyslíš celkom vážne. Ten priložený ASiC-E má byť akože výstup zo Zaručenej Konverzie ?
Kde je Osvedčovacia Doložka ? Musí byť v jednom kontajneri s konvertovaným dokumentom a musí byť tiež podpísaná. Okrem toho Doložka je štátny formulár, takže ešte to musí byť zabalené do XMLDataKontajnera. Toto čo vidím jednoznačne nie je platný výstup zo Zaručenej Konverzie. BTW: na to žiaden validátor neexistuje ? Žeby diera na trhu ?

Prikladám vyjadrenie UPVII z infožiadosti, kde som žiadal definíciu platného výstupu zo Zaručenej konverzie.

2 Likes

To nie je vystup z konverzie, to len MVSR podpisalo dokument vo forme podpisoveho kontajnera. Konverzia este len bude nasledovat, na poste.

Ten priložený súbor je originál, zaručená konverzia bola do listinnej formy. Tu je doložka:

1 Like

Vedel by si daj aj tu cast, kde je hodnota elektronickeho odtlacku (hash)?