Zaručená konverzia do elektronickej formy na pošte (IOMO)

TL;DR; Zarucena konverzia do elektronickej formy sa da spravit aj na poste. Ale nie su v tom este uplne zauceni.


Nedavno som potreboval spravit zarucenu konverziu perom podpisaneho papieroveho dokumentu do elektronickej formy. Tuto sluzbu poskytuju aj niektore posty, tak som to tam bol skusit.

Prvy pokus mi nevysiel – pani za prepazkou mi povedala, ze mi tam “chyba peciatka”, a ze bez toho nejde. Teda, ze to musi byt nejaky uradne overeny dokument od notara.

Napisal som teda na postu (sluzby zakaznikom) a odtial mi dosla takato odpoved:

dokument musi obsahovat minimalne jeden autorizacny prvok, za ktory sa povazuje:

  • vlastnorucny podpis
  • uradne overeny podpis
  • okruhla peciatka
  • okruhla peciatka so statnym znakom
  • vodotlac
  • peciatka

Moj dokument nebol uradne overeny, no mal 4 vlastnorucne podpisy, takze to mali spravit aj pri prvom pokuse.

O par dni neskor (2. pokus) sa mi venovala ina pani aj s kolegynou. Celkom sa na tom natrapili, skusali ma aj odbyt argumentom s peciatkou, ale prehovoril som ich a podarilo sa. Teta bola nakoniec rada, ze “sa to aspon naucila”.

BTW, vystupom je ASiC subor so scanom dokumentu (PDF) a osvedcovacou dolozkou (XML). Nahraju vam to na USB kluc(!). Za jednu stranu A4 ma to stalo 1,10 €.

2 Likes

este by ma zaujimalo ci to xml (dolozka) je ulozena v XMLDataContaineri, ako vyzaduje UPVII, podla vyhlasky o standardoch … :smiley: … ak ano je to pozitvivny posun … ak nie … hmmm nesplenny vyzadovany standard .

Je :slight_smile:

osvedcovacia_dolozka_SP-11-09-2018-001944.xml (6.2 KB)

Dobrý deň,

dnes som bol na pošte robiť zaručenú konverziu darovacej zmluvy z listinnej podoby do elektronickej. Darovacia zmluva sa skladá z 3 listov, 6 strán (5 neprázdnych -1., 2., 3., 4. a 6. str.), bezpečnostné prvky sa nachádzajú na 4. (vlastnoručné podpisy, úradne osvedčené podpisy, okrúhle pečiatky) a 6. strane (okrúhle pečiatky, zviazaná trikolóra a lepiaci štítok). Z pošty som nakoniec odišiel s 2 konverziami, pretože:
a) najprv pracovníčka pošty naskenovala 5 neprázdnych strán, nenaskenovala prázdnu 5. stranu. V osvedčovacej doložke je však uvedené, že bezpečnostné prvky, ktoré sú v listinnej forme na 6. strane sa v novovytvorenom elektronickom dokumente nachádzajú na 6. strane (pričom naskenovaných je len 5 strán). Toto som si všimol pri overení dokumentu na stránke https://zep.disig.sk/.
b) Tak som sa vrátil naspäť k okienku a požiadal som o ďalšiu konverziu, ale s naskenovaním všetkých 6 strán. Druhý pokus dopadol nasledovne. Lepiaci štítok a trikolóra, ktoré sa sa v pôvodnom listinnom dokumente nachádzajú na 6. strane sú v osvedčovacej doložke uvedené, že sa nachádzajú na 5. strane listinného dokumentu a na 5. strane novovzniknutého dokumentu. K tomu musím dodať, že pracovníčka mi natočila monitor a všetko mi ukazovala - pri trikolóre a lepiacom štítku nemala možnosť v systéme uviesť konkrétnu stranu iba umiestnenie na strane (hore, dolu, uprostred).

Chcel by som sa Vás teda opýtať či ste sa s niečím takým už stretli, a či je to podľa Vás akceptovateľné orgánom verejnej moci.

Ďakujem.

1 Like

Vyhláška 331/2018 upravuje ako má vyzerať osvedčovacia doložka vo svojej prílohe č.3

No z tej prílohy mi to vychádza, že systém na pošte nerobí dobre zaručenú konverziu. Alebo sa mýlim?

resp. generuje bludy do osvedčovacej doložky

na to Vám ak dovolíte neodpoviem. Ale je to agenda UPVII, aj vyhlášku vydali oni. Na infoziadost musia odpovedat do tyzdna.
Celkom by ma ta odpoved zaujimala…
Este ak máte evidencne cislo konverzie (take s 2 pomlckami) tak si konverziu mozete overit tu: http://ezzk.podpisuj.sk voci statnemu registru. Ale to neriesi Vas specificky problem s prazdnou stranou …

1 Like

Ja som videl už aj zaručenú konverziu od Slovenskej pošty z listinnej do listinnej podoby. Aj s osvedčovacou doložkou…:slight_smile:

Napísal som na poštu, UPVII a skúsim ti dnes do tretice.

Update: Dnes som bol na pošte a na tretí pokus to vyšlo :slight_smile: na tomto mieste musím poďakovať robert.kuchar za upozornenie na vyhlášku, pretože problém pravdepodobne spočival v tom, že v listinnej podobe sa pri bezpečnostných prvkoch do poradia nezarátavajú prázdne strany, a zároveň pracovníčka na pošte mi povedala, že nesmú skenovať prázdne strány. Taktiež musím uviesť, že musíte mať aj šťastie na dobre vyškolenú alebo ochotnú pracovníčku, ktorá vie čo robí alebo sa bude riadiť vašimi pokynmi :slight_smile: (nie je bezpečnostný prvok “lepiaci štítok” ako lepiaci štítok.

Teraz uvidíme, ako pochodím s elektronickým podaním na katastri :slight_smile:

1 Like

toto žiaľbohu nie je v takom formáte, ale len ako SP-22-05-2020-000900

Edit: No dal som tam dnes (23.05.2020) evidencne cisla z predchadzajucich zlych konverzii (SP-21-05-2020-001409 a SP-21-05-2020-001429) a vyhlada mi ich. Tak asi to nahranie centralnej evidencie trva dlhsie.

hmmm … od 1.12.2019 musia byt vsetky Zar. konverzie evidovane v statnom registri. A dostavaju centralne evidencne cislo. Ak ho neviete v tom registri najst, tak budto posta s Registrom nefunguje (čo ale legislatíva neumožňuje), alebo mate zle cislo… :slight_smile: vyberte si. Cielovy uradnik by si to v tom registri mal kontrolovat … oficialna stranka je http://ezzk.iomo.sk