Zápis rodných čísiel do ORSR

Do 30.9.2021 je potrebné do Obchodného registra SR pri zapísať rodné číslo štatutárnych zástupcov.
Musí sa to urobiť elektronicky a povinný je poplatok 33€.

Rozumiem tomu správne, že jedenkrát a dosť je v tomto prípade neuplatnené?
Otázka 2: Je to v súlade s statnou legislatívou?

Nepomylil si si rok? Ma to byt az 2022 a MS SR slubilo ze to nakoniec urobi tak aby sa poplatok neplatil a vyuziju sa dostupne data. Ci?

Zákon je platný.
Novela o ktorej hovorila pani ministerka stále nebola schválená.
Môžem síce porušiť zákon a veriť sľubu z telky ale neviem či takto má fungovať štát. :slight_smile:

ano a platny zakon o obchodnom registri hovori
(10) Fyzické osoby oprávnené konať v mene zapísanej právnickej osoby, ktorá nemá v obchodnom registri zapísané všetky identifikačné údaje o spoločníkoch, štatutárnych orgánoch alebo členoch štatutárnych orgánov, vedúcich organizačných zložiek podnikov, prokuristoch, členoch dozorného orgánu, likvidátoroch, správcoch na výkon nútenej správy a ich zástupcoch, vedúcich podnikov alebo organizačných zložiek podnikov zahraničných právnických osôb podľa predpisov účinných do 30. septembra 2020, sú povinné zosúladiť zápis týchto zapísaných údajov v obchodnom registri s týmto zákonom spolu s podaním najbližšieho návrhu na zápis zmeny zapísaných údajov po 30. septembri 2021, najneskôr však do 30. septembra 2022.

A keby bolo zle, tak by som oprasil paragraf 17. odstavec 5 a)

Ak zákon ukladá povinnosť predložiť orgánu verejnej moci na účely konania o právach, právom chránených záujmoch alebo povinnostiach osôb dokumenty, údaje alebo preukázať skutočnosti, orgán verejnej moci je oprávnený také dokumenty, údaje alebo preukázanie skutočností požadovať od účastníkov konania, len ak
a) na tento účel nemožno použiť hodnotu referenčného údaja a nie sú známe orgánu verejnej moci z jeho činnosti,
305/2013 Z.z. - Zákon o elektronickej podobe výkonu... - SLOV-LEX

Co pri firmach, kde to je jednoduche (napr. uz zapisovali RC pri konecnych uzivateloch vyhod) urcite plati.

A dalej

Ministerstvo investícií uloží pokutu:
od 1 000 eur do 25 000 eur orgánu verejnej moci, ktorý požaduje od účastníkov konania dokumenty, údaje alebo preukázanie skutočnosti v rozpore s § 17 ods. 5,

305/2013 Z.z. - Zákon o elektronickej podobe výkonu... - SLOV-LEX

4 Likes

Inak stale plati, ze toto sa aktivne riesi, cize klud obcania.

3 Likes
3 Likes

No hura. Zial bez toho halo na zaciatku (Kolikova, Sulik a spol.) a dozoru SK Digital by sme to nemali. Takze super vysledok.

2 Likes

Uplne to nedotiahli.

Zda sa, ze tu sme si to uplne neustrazili do konca. Co si clovek sam nespravi tak ako keby nemal. Toto inak bude mat este zaujimave (neziaduce) efekty.

  1. Z toho co som pochopil po diskusii s MSSR to robia nasledovne “poslu do RFO meno, priezvisko, adresu” a ked im to vrati 1 osobu, tak to zapisu automatom. To je cele O_O. V povodnych navrhoch bolo aj vyuzitie udajov z konecnych uzivatelov vyhod, ktore by prave mohli riesit “potencialne to moze byt menovec”. Uvaha by mohla byt nasledovna: Ak v KUV nie su zapisani dvaja ludia “menovci”, tak to menovec nie je a teda spolocnik a konatel su ti isti. Mozno je tam nejaky hnusny protipriklad, ale od zaciatku som bol ja viac nakloneny ist aj smerom k “false positives” a dat moznost opravy ako hnat ludi robit podania. Osobne si myslim, ze tu moze ist o porusenie zakona o egovernmente - kedze tieto udaje su zname MSSR z jeho cinnosti a nemoze ich ziadat.
  2. Navod sice spravili, aj novu sluzbu na slovensko.sk, ale diabol je v detailoch, prave zmenovy formular, ktory treba prilozit sa vypisuje dost naprd lebo je to taky ten klasicky “vseobjimajuci” papierovy preklopeny do elektronickeho sveta. Na toto chystame na navody.digital appku, nech si ludia nemusia platit 90eur za zapis kadejakym pravnikom.
  3. V kontexte problemu 31.12.2022 - ekspiracia certifikatov na eid - zatial to vyzera tak, ze sa robi panika, ze po zmene OP musia spolocnici/konatelia zapisovat znova KUV (kedze tam sa doklad hlasi). Osobne si myslim, ze toto je uz totalna haluz - RFO ma referencny udaj cislo OP a teda si to odtial musia vytiahnut (RC aj vsetko maju)
  4. Bonus - @Kusyova upozornila, ze ked si zmeni niekto OP, tak si musi zmenit aj mandatny certifikat lebo je tam cislo OP kdesi napisane. Glg!

Idem pisat MSSR, ze ako to vidia.

2 Likes

ak to robia ze poslu do RFO meno, priezvisko, adresu a zapisu to automatom ak im vyhodi jednu osobu, tak im to nejak nefunguje

a ten navod je ako pises, bez toho doleziteho, navod k tomu formularu, ktory nie je komplikovane vyplnit, skor tym aky je obrovsky je to dost zmatocne, kym sa zorientujes kde sa vlastne aktualne nachadzas

Tuto museli spravit sourdruzi z MSSR chybu, pretoze viem 100% ze na adrese, uvedenej v ORSR je moje meno iba jeden krat. Dokoca by som sa aj stavil, ze na celom Slovensku je moje meno+priezvisko jeden krat, takze aj bez adresy musia byt schopny ma sprarovat a najst moje RC.

Toto je aj moj pripad napriek tomu som raz zeleny raz cerveny niekde asi bude chyba.

@jsuchal riesenim je presne oprava nespravnych udajov dotiahnutych z registrov, kde moze byt MS SR proaktivne napomocne tym, ktory chybu zistia. Uradnici sa vybrali presne opacnou cestou. Tento rok je asi zakliati pokial ide o nedotiahnute veci v eGov.

1 Like

A vieš či to presne tak je zapísané aj v rfo?

Ak mam sparovaneho konatela a nemam sparovaneho spolocnika, tak myslim, ze to muselo ist sparovat, len to by muel byt pri tom nejaky datovy analytik, aby pozrel, ake data kde maju a co s tym spravit. Ak fak zalezi aj na medzerah, tak je to o vyhovorkach a nie ako to vyriesit.
Keby to bolo 5000, tak beiem, ze to je uz o jednotlivcoch, ale 100k je systemova chyba.
A inak, ked to uz pozaduju, preco neposlali predvyplneny formular, podobne ako robi FS s DZMV, ktory bud poslem ako prisiel, alebo ho opravim podla skutocnosti ak sa zmenila. To nie je atomova veda.

Do RFO museli posielat aj dátum narodenia, preto je rozdiel. Pri konatelovi sa historicky tento údaj zapisoval do ORSR pri podaniach (ale nezverejnuje sa). Pri spolocnikoch nie.

Co mna na tomto hromadnom trapase zaujima viac je, ze kto dal do predmetu tej notifikacie poucenie o hroziacom vymaze z ORSR. Taka sankcia v tomto pripade nie je (konsolidacia udajov o konateloch a spolocnikoch nebola predmetom §768s, na ktory sprava poukazuje).

V pondelok som dopytoval ministerstvo, v piatok uz aj cez tlacove, kedze sa toho chytili noviny, ale zatial bez odpovede.

Pritom ten faktor hrozby vymazom z tohto celeho robi taku panikarsku temu.

2 Likes

Vlastna skusenost s podanim ziadosti - pred mesiacom (konkretne 6.7.) som na OR podaval ziadost “vlastnorucne” za 2 firmy - prva presla za jeden den, druha dodnes nic (posledna sprava je pridelenie uradnika).

PS: Je mozne niekde podla cisla spisu na sude zistit preco to stoji, resp. pourgovat? Maju na vybavenie nejaky limit?

Mna by zaujimalo, ako experti na MS SR a sudoch dokazu overit konatelov, ale uz nie spolocnikov. Cize firma, ktora ma dvoch konatelov s totoznymi adresami ako spolocnikov, je na polovicu overena a na polovicu nie. Cista neschopnost Kolikovej a jej podriadenych byrokratov. (navyse ta unikatnost osoba/adresa je tam zjavna)

Je to velmi jednoduche a napisem to teda este raz.

Spolocnikom sa historicky do registra (elektronickeho) nezapisovali RC ani ziadny identifikacny udaj. Konatelom ano. Cize tato spartakiada je presne o tom, aby sa to stotoznilo tak isto ako konatelia roky dozadu a tak isto ako konecni uzivatelia vyhod par rokov dozadu. To je cele.