Zápis do zoznamu hospodárskych subjektov - ÚVO

Na zápis do zoznamu hospodárskych subjektov máme dve možnosti, a to osobne, alebo elektronicky. Osobne Vás to bude stáť 66 Eur, a elektronicky, iba polovicu. Povedal som si, že teda čo to ušetrím, a keďže si to viem podať elektronicky tak prečo nie. Pozrel som si čo všetko treba vyplniť, čo všetko vyžiadať od inštitúcií. Web UVO informuje, že nežiada niektoré potvrdenia o tom, že nemáte pozdĺžnosti, napr. zdravotné poisťovne, sociálna poisťovňa, daňový a colný úrad, taktiež výpis z registra trestov a obchodného (živnostenského) registra. Avšak po otvorení po stiahnutí a otvorení žiadosti sa dočítate na konci že toto všetko treba. ??? (dokument je podľa všetkého neaktuálny, resp. jeho záver). Tak som pre istotu zavolal a zistil čo treba:

  1. Vyplniť žiadosť
  2. Vyplniť čestné vyhlásenie
  3. Vyplniť prílohu s údajmi pre výpis z registra trestov
  4. Požiadať príslušný súd o zaslanie potvrdenia o tom že nie ste v likvidácii
  5. Požiadať príslušný súd o zaslanie potvrdenia o tom že nie ste v konkurze
  6. Zakúpiť kolok
  7. Podať žiadosť (v mojom prípade ideálne elektronicky)
    Pani v telefóne na ÚVO ma vyslovene upozornila, že všetky dokumenty musia byť v elektronickej forme, inak bude poplatok 66 Eur (pravdepodobne vedela, že sa to asi nedá, resp. že sa to neoplatí).
    1,2,3 splníte v podstate v priebehu pár minút - dokument Žiadosť zápis do zoznamu hospodárskych subjektov je dostupný na webe ÚVO aj s čestným vyhlásením a prílohou.
    4 a 5 sú žiadosti dostupné tiež na webe UVO - tak som ich vyplnil a zaslal prostredníctvom všeobecného podania na príslušný sú Košice.
  • behom týždňa mi prišla !poštou! zásielka, kde mi zaslali predpis na úhradu 5,50 za vystavenie potvrdení - tu už som tušil, prečo mi pani v telefóne povedala, že všetky dokumenty musia byť v elektronickej forme (podpísané vydávajúcou inštitúciou).
  • zaplatil som a čakal. po ďalšom cca týždni prišla zásielka, opäť poštou ktorá obsahovala obe potvrdenia.
  • takže aké sú možnosti - notár, alebo advokát, ktorý Vám zaručenou konverziou prevedú dokument do elektronickej podoby - a to už niečo stojí.
    4 a 5 som teda nechal advokátkou podpísať zaručenou konverziou
    6 je opäť gól - keby ste to chceli spraviť elektronicky, kúpiť zľavený kolok sa nedá!!! viete si zakúpiť jedine kolok v hodnote 33 Eur na pošte a ten následne naskenovať !!! (aj keď pani na ÚVO povie, že sa to dá elektronicky - nie, nedá sa).
  1. podanie žiadosti je už v podstate to najmenej podstatné - pretože to jediné je asi v poriadku, všetky prílohy nezabudnite podpísať - aj keď pochybujem, že sa na toto ešte niekto dá, pretože pokiaľ súd nezašle elektronicky potvrdenia - tak sami uznáte, že polovičný poplatok nie je zľava ani náhodou :frowning:
    Tak pekný večer všetkým…
1 Like

Mám podobnú skúsenosť s EKS, kde odomňa dlho žiadajú aby som poslal predloženie dokladov, ktoré štát má.

Písal som na UPV, aj na MVSR, že to asi je omyl niečo takéto žiadať, ak je over.si kde si to môže každý úradník získať sám.

Kedže odmietam hrať túto ich hru, stále nemôžem riešiť na EKS tender…

Práve riešim to isté. Veľa skúsenosti nemám. Ďakujem za príspevok, pomohol.

Čo-to sa už za ten rok možno zmenilo, no stále je to boj…
Stálo ma to len stratu pár rokov života kvôli nervom, no podarilo sa to podať. Uvidíme výsledok.

Tipy pre tých, čo sa s tým chystajú bojovať a nepatria medzi slovensko.sk digitálnych machrov … alebo “Keby som bola na začiatku, toto by som potrebovala vedieť”:

—Čo musí dodať žiadateľ (SK), ak žiadosť podáva elektronicky: 1. samotnú žiadosť, 2. čestné vyhlásenie, 3. údaje potrebné na to, aby si úrad vyžiadal výpisy z registra trestov (1. 2. 3. formulár dostupný na webe UVO, všetko v jednom), 3. e-kolok 33€ ( ID Kód služby 1674, zaškrtnúť e-podanie), 4. potvrdenia miestopríslušného súdu - jedno o konkurze a reštr. (e-kolok v sume 2,50 €, ID kód 1664) a druhé o likvidácii (e-kolok v sume 3 €, ID 1670) osobitne >>> ostatné si na základe protibyrokratického zákona vyžiadajú od úradov sami (vraj…čakám na výsledok).

  • žiadosti na súd som posielala cez e-schránku firmy (slovensko.sk); priamo do žiadosti opatrenej e-kolkom som jasne napísala, že žiadam o zaslanie elektronického potvrdenia do schránky na UPVS (pre istotu som argumentovala aj covid lockdownom a zákazom vychádzania podľa uznesenia vlády ale myslím, že by to šlo aj bez toho) :upside_down_face: - došli tak aj s elektronickým podpisom, konverzia odpadla
  • rovnako som žiadala vyslovene o e-potvrdenie do UPVS schránky aj od sociálnej poisťovne - došlo aj s elektronickým podpisom

— Samotná žiadosť o zápis do ZHS je ako online formulár dostupná na webe UVO, kam človeka prehodí aj zo slovensko.sk, keď vyhľadáte priamo službu Zápis do ZHS - tento online formulár je katastrofálny sám o sebe a po vygenerovaní PDF vyzerá totálne na prd, nečitateľne - text je neformátovaný plus som napríklad nedokázala neoznačiť žiadnu zdr. poisťovňu, keďže nemáme zamestnancov… a bez toho, aby ste si jednu vybrali vás nepustí ďalej - neodošlete…atď.
Po konzultácii na infolinke som sa dozvedela, že je OK ak to pošlem cez UPVS schránku ako Všeobecné podanie na UVO (nie konkrétne Žiadosť o zápis do ZHS! a vraj je to pre nich aj lepšie), kam som drsne nahrala krásne vkusne vyplnený formulár, ktorý som si stiahla https://www.uvo.gov.sk/zaujemcauchadzac/registre-o-hospodarskych-subjektoch-vedene-uradom/formulare-a-ziadosti-62b.html a ostatné prílohy. Tam je tá výhoda, že jednotlivé pdf dokumenty v prílohách (napríklad údaje pre výpis z registra pre viac osôb) priamo podpíšete a nemusíte ich preháňať cez kadejaké podpisuj, adobe r. či zep.disig_y či čo to :smiley: (ak sú napr. viacerí konatelia, podpisujú príslušné dokumenty v rozpracovanej správe každý za seba zo svojho konta).

Tieto informácie píšem s nádejou, že niekomu podobne slovensko.sk negramotnému pomôžu a ušetria mu čas a predovšetkým nervy (veľa nervov). Na oficiálnych stránkach je viacero návodov a postupov, no tie neodrážajú krutú realitu portálu a sú často zmätočné.

:blossom: pozdravujem všetkých
okrem pelleho---- pelle, ty digital.

Doplnenie: žiadosť o zápis som podala 25.2. tak, ako popisujem vyššie. 2.3.2021 mi prišlo potvrdenie o zapísaní do zoznamu hosp. subjektov (od 2.3.2021) :slight_smile:
Vo formulári som zaškrtla, že súhlasím s registráciou do Elektronického trhoviska - to sa zatiaľ nestalo. Počkám ešte deň a potom sa registrujem sama.

1 Like