Zákony pre všetkých - online platforma

Keďže v SR platí úzus “neznalosť zákona neospravedlňuje”, ako občan SR očakávam bezproblémový, priamy, okamžitý a bezplatný prístup k zákonom a legislatíve Slovenskej republiky na jednom mieste.

Predstavujem si online webovú platformu, na ktorej dokážem zaregistrovať emailovú adresu (iba emailovú adresu - bez potreby zadávania akýchkoľvek osobných údajov) a počas registrácie si môžem vybrať z možností, o doručovanie ktorých konkrétnych legislatívnych dokumentov mám záujem (tagovací systém; napr. skupiny: zákony, nariadenia, vyhlášky; podskupiny: občianske zákony, fyzické osoby, právnické osoby, podnikateľská legislatíva, trestné právo, orgány štátnej správy…).
Napríklad prostredníctvom stromovej ponuky s checkboxami si viem navoliť minimálne jednu kategóriu, viac kategórií, alebo všetky kategórie (hlavný checkbox).

Po vstúpení do platnosti nejakého zákona, ktorý bude spadať do mojej predvolenej preferencie mi potom na zadanú emailovú adresu príde email s dokumentom vo formáte pdf.

Každá zaregistrovaná emailová adresa obdrží automaticky po registrácii úvodný email so základnými informáciami o službe + Ústavu Slovenskej republiky v aktuálnom znení ako pdf dokument v prílohe.

Platforma:
Webový portál okrem možnosti registrácie emailu a výberu preferencií do budúcnosti, bude obsahovať už prijatú a platnú štátnu legislatívu (zákony, nariadenia, vyhlášky).
Prostredníctvom vyhľadávania kľúčových slov (názov, číslo zákona, tag (poľovníctvo, urbár, živnosť… a pod.) dokážem na platforme priamo vyhľadávať a vytlačiť si alebo stiahnuť si príslušný dokument vo formáte pdf.

Okrem toho môže portál slúžiť aj ľuďom so zdravotným postihnutím, teda okrem responzivity sa na portáli môžu nachádzať jednotlivé dokumenty v podobe mp3 súborov ako audionahrávky.
(V prípade každého dokumentu bude na stránke dostupný checksum dokumentu/nahrávky z dôvodu zabezpečenia ich integrity (napr. sha256)).

Email:
Po vstupe do platnosti prijatého zákona, novelizácie, nariadenia, vyhlášky (podľa nastavenia preferencií k emailu pri registrácii) bude na emailovú adresu doručený email z portálu, z no-reply statickej emailovej adresy, ktorý bude obsahovať príslušnú legislatívu ako prílohu v podobe pdf súboru.
V tele emailu bude okrem základných informácií o portále a o priloženom dokumente uvedený odkaz na možnosť overenia integrity priloženého súboru, zároveň bude email obsahovať odkaz na odhlásenie sa z odberu, resp. odkaz na úpravu preferencií pre doručovanie legislatívy.
Rovnako môže email obsahovať odkaz na audionahrávku daného dokumentu pre ľudí s postihnutím.

Ako užívateľ tak budem môcť kedykoľvek upraviť, legislatívu z akej oblasti chcem ďalej odoberať, resp. úplne sa odhlásiť z tejto služby, pokiaľ už o ňu naďalej nebudem mať záujem.

https://www.slov-lex.sk/
ma to vela nedostatkov, ale urcite je to lepsie ako predchodca jaspi…
kazdopadne to ma dost z tych funkcii, ktore pozadujes, ale priestor na zlepsenie tam urcite je, takze smelo do toho, na MS urcite ocenia kazdy napad…

1 Like

Po prihlásení máte možnosť si vybrať oblasti z ktorých budete dostávať emailové upozornenia



Prihlásiť sa môžte cez EID, prípadne sa registrovať samostatne

Mp3 mi nepríde ako udržateľné riešenie (prečo nepoužiť čítačku?), videli ste to tak niekde v zahraničí?

2 Likes

Ďakujem. Presne toto som myslel :slight_smile: Je to hotové, len som o tom nevedel. Super. Možno by to mohlo ministerstvo viac propagovať.

Ministerstvo má viac cool vecí, ktorým chýba možno iba trošku oprášiť, malinko zlepšiť UX a spropagovať, prípadne upraviť navigáciu tak, aby tie veci človek našiel. Myslím, že Slovensko.sk chcelo tento problém riešiť centrálne, ale moc to asi nevyšlo.