Zákon o základných identifikátoroch (náhrada rodného čísla)

Paradne dezinterpretacie. Taketo clanky asi nepomozu image platforme.

Uff, startitup uz pomaly dosahuje urovne hlavnych sprav. Doteraz som ich mal len za bulvar.

I am not a number, I am a free man ! (IRON MAIDEN) :smiley:

2 Likes

Ja som to počul, dokonca aj ten algoritmus nejaký som videl. Len to na mne nesedelo.
A to som ročník 1972. … tak neviem.

dovodov preco to nesedi moze byt mnoho, ak na matrike dosli cisla tak im z ustredia dali volne cisla. Ak teda ide o bohaty populacny den v danej matrike tak to nemusi sediet. Nebol to zamer, len sposob ako pridelovat v decentralizovanom systeme RC (a len spomeniem ze sa to tykalo celej CSSR, a ak sa niekedy narodilo viac ako 1000 deti za den, tak aj duplicity budu.
A kedze 1972 je prave cas husakovych deti tak sa to muselo diat pravidelne

§ 2 Rodné číslo
(1) Rodné číslo je trvalý identifikačný osobný údaj fyzickej osoby (ďalej len „osoba“), ktorý zabezpečuje jej jednoznačnosť v informačných systémoch.

§ 8 Zmena rodného čísla
(1) Zmenu rodného čísla vykoná ministerstvo, ak
a) rodné číslo nie je v súlade s § 2,
b) rovnaké rodné číslo majú pridelené dve alebo viaceré osoby.

Zakon z roku 1995. Robi toto MV?

a dalsie uvahy, dnes tu mame desiatky tisic “migrantov” ( ukrajina, srbsko, ludi z EU co sem prisli docasne alebo na trvalo ), ake cisla im dame ?
Ciste prakticky skor 12 miestne
a este k SIFO
priklady dalsich - vodicak, danove registracne cislo ( toto je napriklad cislo na ktore su napojene dalsie europske krajiny, tu je zmena daleko narocnejsia )
socialne poistenie - ak chceme zmenu tak sa krati cas, prepojenie systemov v EU to zabetonuje

Perlicka : V Cine je 18 miestne.

to je jednorazovy ukon, takze neviem ci to urobilo ale urcite to nerobi. Ale to je dolezite jedine v kontexte debaty o duplicitach. Ale to nie je dobry dovod na zmenu, duplicity sa daju odstranit s mensimi nakladmi.

V jednej diskusii pisala pani, ze jej RC zmenili uz niekolko krat. Cize by som povedal, ze to asi aj robia. Kedze MV argumentuje duplicitami, asi im treba pripomenut ake maju zakonne povinnosti.

do debaty ako MV zvlada argumentaciu a prezentaciu sa nejdem pustat. Suhlasim ze duplicita nie je vhodna motivacia na zmenu, ale otazka ktoru kladiem ci tie dalsie motivacie nestoja za diskusiu.

Kontrolna otazka: Precital si ako ma SIFO fungovat podla toho ako navrhuje MV? Lebo z toho co tu davas ako priklady sektorovych identifikatorov mi to tak velmi nepride.

opakujem posledny krat ze k zakonu nejdem diskutovat, je mrtvy. ale stiahol zo sebou celu myslienku bifa

Ok, cize jedine co riesime je vlastne to, ze RC obsahuje osobne udaje a tie sa daju zneuzit. Sice ked to spravis, porusis minimalne GDPR, lebo si nemal suhlas ani zakonny narok to pouzit na tento ucel, ale stale to povazujes za nejake velke riziko, ktore stoji za to, ze to treba vymenit za nieco bezvyznamove vo vsetkych systemoch, tak hej?

ano, to je hlavny dovod. hovorime o niecom co tu bude dalsich 50 rokov a odstranit z primarneho kluca zavislosti od obsahu je podla mna dolezite. ideme do obdobia ked tento udaj bude chodit po tolkych systemoch ktore dnes ani netusime co budu robit. cim skor tuto zmenu spravime tym lepsie

1 Like

primarny kluc/id nema nic s rc. rc vo vsetkych systemoch osetrujeme vlastnym id alebo id rfo. v zasade sa rc pouziva len ako dalsi attribut pre vyhladavanie podobne ako meno, pretoze duplicity atd. ze to niekto dal do uri UPVS to je ina vec aj je to blbost. podla mna je tu diskusiu treba rozdelit, identifikator pre is vieme zaviest aj bez zmeny rc, aj ked chapem motivacie ju mat spojenu :wink:

tak len spomeniem problem cudzincov co maju pre zmenu ine cislo s cudzineckej policie, problem v OR kde su konatelia zahranicne osoby atd, identifikator cudzincov ktori su nejakym sposobom sucastou procesov v egove,
tu sa mi fakt zda ze zavedenie niecoho ako BIFO pre id osoby je fajn, ak ide o niekoho noveho tak sa mu jednoducho prida nove BIFO a do centralneho registra sa poslu jeho dalsie zname udaje. Ale pri navrhu nemusis riesit kde vsade treba hladat, ides len do rfo.
( a primarny kluc v metapohlade egovu, nie ako realny primarny kluc ale udaj ktory zadas ako prvy ked sa ides bavit so statom, )

A OK zavedenie identifikatora sa da aj bez zmeny RC, ale k comu potom je RC ? RC je vyborne riesenie pre papierove kartoteky, ale nie pre pocitacovy vek. A vsetky systemy na svete co poznam pracuju s jednym cislom, vacsinou je to cislo socialneho poistenia (mimo eu, krajiny kde je nemecky vplvy zaviedli rodne cislo podobne ako bolo vymyslene v 44 v nemecku)

A BTW id rfo je de facto BIFO, ma vacsinu atributov ktore treba. Takze v skutocnosti z praxe potvrdzujes jeho uzitocnost.

A to co sa mne zda este dolezite : BIFO by malo byt schopne podporit federaciu identity v EU, malo by mat dobry nahodny generator, mozno by mohlo obsahovat samopravne cislice. Ale minimalne velkost by mala byt znama cim skor.

hovorim, ze to netreba miesat, su tam dve roviny problemov: riesme data jednotlivych IS a ich konsolidaciu voci RFO a ich napojenie na RFO. Vyriesme evidenciu cudzincov v RFO. Ak toto budeme mat, tak mame “bifo”. nie je problem to potom nahradit rc.

Prosím čo sú tam tie “parádne dezinterpretácie”? Prečítal som si to, ale nejaké hrubé chyby tam nevidím, ale je možné že už som tak ponorený v téme, že niečo prehliadam.

1 Like

Vidím že tu začala búrlivá diskusia, to je fajn.

Zopár poznámok:

  • rodných čísel aj v dnešnom systéme je “voľných dosť” - nie sú dáta po dňoch, preto sumárne za rok: každý rok je k dispozícii ~663 tisíc RČ (= 365 * 9999 [čísel za lomkou každý deň] /11 [kontrola 0 mod 11] * 2 [iné RČ muž/žena]), z toho deti narodené v SR obsadia max. 60 tisíc
  • čiže na “cudzincov” zostáva mrte voľných čísel, ak si dobre pamätám, nových cudzincov ktorí majú niečo s verejnou správou v SR je ročne rádovo 10 tisíc
  • vyššie uvedená úvaha znamená, že aj ak by sa po roku 2053 pokračovalo s vydávaním RČ bezo zmeny, ešte 100 rokov ďalej novorodenci+cudzinci stále majú dosť nových RČ, viď. aj demografické predpovede, skrátka RČ 75XXYY/ZZZZ bude zmanenať, že človek sa narodil v 1975 alebo 2075
    .
  • aj v čase “husákových detí” sa rodilo za deň v priemere max. 275 detí (z ročných štatistík ŠÚ) deviácia +/-10% medzi mesiacmi (podľa štatistík ŠÚ narodení po mesiacoch za posledné roky), keďže dostupných rodných čísel na každý deň je 1818, dovolím si tvrdiť že v žiadnom dni nebolo nevyhnutné aby boli duplicity, naopak aj v 70.-tych rokoch je mrte voľných RČ
    .
  • rodné čísla doteraz vydané zostávajú v systémoch navždy (!), a to aj podľa navrhovaného zákona - ono skrátka čo sa raz do systému dostalo je extrémne nákladné a rizikové meniť - predstav si napr. návrh na vklad do katastra, na ktorom sú aj RČ, zostáva to v histórii navždy
  • z tohto pohľadu nechať dožiť dnes žijúcich ľudí so súčasným RČ mi pripadá celkom rozumné
    .
  • keď sa tu píše o Číne - jasné, téma jednotného ID človeka v EÚ je zaujímavá, v pohode nech je to formát (2 písmená krajina)(jej id), napr. SK7553201234, v dnešných systémoch snáď nie je kritické “koľko cifier” identifikátor má
  • keď riešime technický identifikátor pre G2G v SR, nech je to PČO (čiže ID z RFO) a hotovo
  • v skutočnosti jedna z dobrých (a neriešených) otázok je, že keď sa o fyzickej osobe zverejňujú údaje (podľa zákona), má alebo nemá sa uviesť jej identifikátor? a aký?
    .
  • už dnes každý cudzinec, ktorý má niečo s verejnou správou v SR má byť nahodený do RFO, akurát že sa to nerobí poriadne
  • cudzincom sa nedáva RČ, pokiaľ nemajú povolenie na pobyt (ak si správne pamätám) - a ani to nie je treba, stačí technický identifikátor pre G2G
    .
  • bol som mierne v šoku, že podľa MV stále je 34 tisíc (!) duplicitných RČ, neviem prečo to nevedia riešiť, rád sa dozviem o tom viac
  • subjektívne mám pocit, že toto je bezo zmeny minimálne posledných 15 rokov
  • aj tieto duplicitné RČ sú rukolapný príklad, prečo ak by boli vydané nové ID čísla, nedajú sa nimi staré RČ mechanicky nahradiť
3 Likes

hm, ten pocet “volnych” rc mi nesedi. mame tam 4 miesta a posledna je kontrolna cislica cize ich je na den 999, ak sa v jeden narodi viac ako 999 deti tak duplicita je tam vzdy.

a tiez poznamka, nezda sa mi podstatne ci rc ostane v is alebo nie, ovela podstatnejsie je ci sa bude pouzivat. ak nie tak riziko zneuzitia klesne na nieco blizke nule, dnes rodne cislo “lieta” medzi is.

a k cudzincom: mne slo o iny case, ako zapises cudzinca do mzdoveho systemu? ako zistis ci ma dieta a ma narok na danovy bonus a ci chodi do skoly? alebo tam navzdy ostane papier?