Zákon o základných identifikátoroch (náhrada rodného čísla)

Z dnešného rokovania Rady vlády:

Najpr stručne výsledok: hlasovanie dopadlo podľa očakávania tak, že návrh bol prijatý, ale 7 alebo 8 členov Rady za neho nehlasovalo (t.j. boli proti alebo sa zdržali hlasovania, spolu hlasujúcich bolo 21). Všetky IT združenia majú pochybnosti, SISp, PPP a S.D nehlasovali za, jeden zástupca Itasu hlasoval za druhý nie (ten hlas za tipujem na lobing dodávateľov IS IFO). Viacerí žiadali vrátiť sa k odbornej diskusii, že veď nie je sa kam ponáhľať ak sú tam problémy. ÚPVII sa alibisticky tvária, že veď SIFO bude dobrovoľné a aj tak ho asi nikto nepoužije, tak o nič neide, ach to ťažké líderstvo informatizácie…

Ja som mal krátku prezentáciu: IFO-prezentacia Illek.pdf (ale bez môjho ľúbozvučného kometára to nie je ono)
V podstate na žiadny z mojich argumentov MV zmysluplne nereagovalo.

  • MV uviedlo že v súčasnosti je 34000 duplicitných RČ a 6500 “nesprávnych RČ” (tieto čísla sa posledných 15 rokov akoby vôbec nezmenili, prečo?)
  • tento systém - BIFO, SIFO - sa už pripravuje 15 rokov (to asi mal byť argument že musí to byť veľmi dobre pripravené, ale za mňa to hodnotím presne naopak: už 15 rokov sa to zrealizovať nepodarilo a doba sa medzičasom zmenila)
  • hlavný argument prečo treba zákon prijať je “lebo systém už je implementovaný” (zbohom hodnota za peniaze, riadenie štátu a zastupiteľská demokracia, btw. ja si stále myslím že obstarať HW a SW pre systém na ktorého prevádzku nemá úrad zákonné zmocnenie je protiústavné)
  • ak tomu správne rozumiem, IS IFO je jediný projekt na ktorého ukončenie sa čaká s celým uzavretím OPISu (za mňa: projekt zrušiť, 100% korekcia = cca.9M Eur alebo aj menej, lebo už tam asi nejaká korekcia je, to sa vráti takmer okamžite na ušetrených zdrojoch)
  • ako zmysel SIFO bola zopakovaná klasika “zvýšenie ochrany fyzických osôb, riziko združenia údajov”, žiadne nové argumenty
  • MV oficiálne deklaruje, že “návrh sa predkladá bez vplyvov na rozpočet” ( :joy: že im toto niekto žerie)
  • analýza nákladov sa robiť nebude, presnejšie: k tejto veci MV nepovedalo za celý čas ani slovo
  • pri SIFO priznalo MV že je to vlastne bezpečnostne ekvivalentné šifrovaniu databázy
5 Likes