Zákon o údajoch

ÚPVII začalo pripravovať nový “Zákon o údajoch”. Je k tomu založená pracovná skupina, ktorá sa má stretávať raz týždenne. Riadi si to dátová kancelária.

Už existuje určitý draft, bola k tomu prvá prezentácia: 1stretnutie_24072019.pptx (8.9 MB) (reálne obsah na str.5-8)

Plán je postupovať nasledovne:

  1. “Malá verzia zákona”, ktorá by mala byť schválená vládou do 31.12.2019 (aj to však považujem za … veľkú ambíciu)
  2. Potom legislatívny zámer “veľkého zákona”
  3. Potom celý veľký zákon

Čiže teraz sa rieši tá “malá verzia”. Tá sa má týkať iba údajov spracúvaných verejnou správou a zrejme primárne osobných údajov. Pri témach čo sa majú riešiť sa spomínalo My Data a spracovanie údajov analytickými jednotkami. Nie je mi však jasné, či na toto treba nový zákon. Nový nápad je definícia “spracúvania údajov vo verejnom záujme”, sám som zvedavý čo to má byť.

Draft zákona je tu: Zákon o údajoch - Google Docs
(hocikto tu môžete dávať komentáre, tento dokument sa priebežne mení)

Ja si od začiatku tejto aktivity myslím, že “riešiť legislatívu” je fajn, ale nemali by sme teraz začať písaním paragrafov. Najskôr si povedzme témy na riešenie, čo vlastne chceme dosiahnuť, a potom zanalyzujme ich stav v už existujúcej legislatíve, keďže predpisov už je mrte aj teraz. Až na základe toho uvidíme či treba nový zákon, novelu, alebo možno aj nič…