Zahraničný štatutár a prístup do schránok (eID)

Na slovensko.sk sa píše, že zahraničný štatutár slovenskej firmy… “nemá možnosť získať občiansky preukaz s čipom, keďže jeho vydanie je viazané na občianstvo SR (…) musí udeliť oprávnenie fyzickej osobe (občanovi SR, ktorý má občiansky preukaz s elektronickým čipom).”

Ak tomu správne rozumiem (ak sa mýlim, možno ma @Lubor alebo niekto iný opraví?): zahraničný štatutár, na to, aby mohol komunikovať s úradmi elektronicky, potrebuje… Vlastne nič nepotrebuje, lebo aj keď sa na hlavu postaví, tak s našimi úradmi sám elektronicky podľa zákona o eGovernmente komunikovať nemôže. Môže akurát poverí komunikáciou nejakého nášho domorodca, ktorému musí naplno dôverovať. Tak je?

Návrhy na zlepšenie: 1) Interoperabilita kariet v rámci EÚ. Ak má niekto estónsku elektronickú kartičku (či už ako občan Estónska alebo je to e-Estónčan, hint hint), mal by mať možnosť prihlásiť sa aj do slovenskej schránky. 2) Bolo by fajn zabezpečiť aj inú formu autentifikácie ako je plastová kartička s čítačkou.

1 Like

Komunikovať s úradmi samozrejme môže, aj elektronicky. Napr. spraviť podanie nie je nijako viazané na eID. Podľa nariadenie eIDAS musia všetky členské štáty uznávať kvalifikovaný elektronický podpis vydaný v inej čl. krajine (laicky povedané), teda musia fungovať aj u nás.

Keď sa cudzinec prvý krát dostane do kontaktu s nejakým slovenským úradom, tento úrad ho má povinnosť zapísať ho do Registra fyzických osôb. Čiže aj jeho identita a údaje sú takto dostupné iným úradom.

(Toto vyššie uvedené je teória, ehm, teda takto znejú požiadavky zákonov. Ak to niektorý úrad nerešpektuje, tak … ho minimálne ten cudzinec môže žalovať.)

To čo píšeš je “iba” o prístupe k elektronickej schránke v ÚPVS. A teda aj všetkým ďalším službám, kde funguje centrálna autentifikácia, ktorá je dnes jedine cez eID.

Čo s tým?
Samozrejme že otvoriť federáciu identít na IAM ÚPVS pre ďalšie zdroje identity/autentifikácie - komerčných aj štátnych. Imho zavedenie novej autentifikácie by nemalo byť drahé, infraštruktúra IAM ÚPVS s tým ráta (alebo teda mala rátať). Rovnako sú štandardizované úrovne autentifikácie - pre ilustráciu, eID je najvyšší level - 4, meno/heslo je level 1.

Pre čl. krajiny EÚ je prepojenie identifikačných mechanizmov opäť povinné z nariadenia eIDAS. Fčuľ beží také prechodné obdobie, kedy majú krajiny zadefinovať svoje vlastné dôveryhodné identifikačné schémy, ktoré všetci ostatní budú povinní akceptovať. Plus sa implementuje zodpovedajúce technické riešenie.

Za SR je koordinátor tejto veci NASES, množstvo informácií publikovaných o tomto projekte je, bohužiaľ, klasické:
https://www.nases.gov.sk/26728/cef.php
Ako pikoška, bol som svedkom jednej kurióznej výmeny názorov medzi bývalým GR sekcie informatizácie a zástupcom NASESu, z ktorej vyplývalo že ani MF nie je detailne informované čo/prečo/ako sa v tejto veci implementuje, dosť im to vadilo a zrejme mali problém sa k informáciám dostať.

Nepochybne sa aj teraz niečo pečie, možno taký @skdd by nám mohol povedať viac.

2 Likes

schránky (zahraničný aj náš bez pobytu) iba cez splnomocnenie/oprávnenie.

keby mohol tak povie, keďže nemôže tak nepovie.

@Lubor, dík za insight! A nech sa teraz pečie čokoľvek, dúfam, že sa upečie zdravo a chutne! :slight_smile:

By ma zaujímalo či takéto obmedzenie len na občanov danej krajiny je bežné aj inde, alebo sa to “podarilo” takto upiecť iba u nás. Vie niekto?

Chýba mi nejaký big picture koncept elektronizácie u nás, nejaký šikovný diagram, ktorý by mi to vysvetlil.

race condition…