Zahranicna fyzicka osoba_aky jednoznacny identifikator?

Vedel by niekto poradit alebo dat zaujimave napady ako by ste riesili (mozno niekto ju uz aj riesil) nasledovnu poziadavku:

Potrebujem do IS evidovat osoby a mat ich jednoznacne identifikovatalne a okrem ineho takymto sposobom aj teda zabezpecovat, ze dana osoba bude v IS evidovana iba jedenkrat. A pripadne identifikoat aj validovat (format, matematicke kontroly, a pod.), aby sa minimalizovala chybovost.

Slovenske osoby nie su problemom, nakolko maju rodne cislo a to zarucuje pomerne vysoke % jedinecnosti a na tomto identifikatore je mozne postavit potrebne kontrolu.

Problemom su osoby zo zahranicia = cely svet. V nasom IS mozu nastat 2 pripady:

  1. osoba, ktora je zo zahranicia a zdrzuje sa v SR, t.j. je tu aktiva, napr. chodi do skoly, zije, je zamestnana, je statutarny zastupca nejakeho subjektu a pod.

  2. osoba, ktore je zo zahranicia a v SR sa nezrdrzuje, nepodnika, a pod.

Cim by ste predmetnu osobu zo zahranicia jednozacne urcili v uvedenych pripadoch? Malo by ist o identifikator, ktory ja osobam jasny, je rozsireny a zabezpeci vysoke % jedinecnosti. Idealne, aby pokryval oba pripady.

Ja som premyslal nad cislom pasu…

Vopred dik za vase postrehy, napady.

Prosim urob to tak, aby system umoznoval spracovat dve osoby s rovnakym rodnym cislom. Vysoke % jedinecnosti je niekde okolo 95%, takze je sanca ze sa ti to stane. Urcite rodne cislo nie je dobry primarny kluc.

Jeden clovek moze mat viac pasov (max dva slovenske, plus zahranicne) takze ak by chcel mohol by vystupovat ako dve osoby (s rovnakymi nacionaliami). Na druhej strane, clovek nemusi mat pas.

dik za postrehy…vidis ty nejake lepsie jednoznacne identifikatory?

pre zahranicnych co su na slovensku je to cislo ich cudzineckeho preukazu, pre cudzincov co su z eu je ti ich narodny identifokator plus krajina

Len si zober, ze to je uz moznych cez 20 roznych typov identifikatora a validacie a pod.

A druha vec, ci to viem v nejakej rozumnej podobe zohnat zdokumentovane.

hladaj eidas

EU obcania s dobou pobytu pod 3 mesiace nebo ludia kteri nejdou na cudzineckou policiu (jediny pripad kdy potrebujes cudzinecky prukaz je len hypoteka kedy to vyzadujou banky (+zuno to vyzaduje pro otevreni bezneho uctu). Zdravotni pojistovny, danovy urad, zamestnavatel to nepotrebuje) ajked by mali cislo cudzineckeho prukazu nemaji. Zaroven u cisla cudzineckeho prukazu se jeho cislo meni po kazdem vydani, takze ak bys podle toho chtel overovat uzivatele, tak bys to musel umoznovat menit. To uz tam rovnou muzes pouzivat cislo OP v dane krajine (s nejakou predvolbou pro danou krajinu).

som v statnom projekte kde riesime stotoznovanie osob. jednak SK obcanov, o ktorych dostavame data, a velmi okrajovo v ramci spoluprace s inymi krajinami, identifikatory cudzincov.
Stotoznit SK obcanov je problem. Mozu mat vela identifikatorov - RC, ICO, DIC, soc. poistenie, cislo OP, cislo pasu. Zalezi na tom, ake data dostanes.

U nas to riesime na dvoch urovniach, a to automatickej, kde sa snazime v prvom kole stotoznit ludi podla ich DIC a RC (mame pristupy do prislusnych registrov), a v pripade kde nevieme toto, tak to ide na manualne stotoznovanie (pripady kde z nejakeho dovodu nemame identifikator, alebo system nevie co to je za cislo, alebo sa jedna o 1 RC, ktore pouziva viacero osob (hlavne starsie rocniky na toto trpeli), a pod.

Pri zahranicnych osobach to moze byt este zaujimavejsie, pretoze rozne krajiny pouzivaju rozne identifikatory - niekde je to podobne ako u nas, ale vela krajin ma pre obcana len 1 primarny identifikator, a to je jeho cislo soc. poistenia. Na tvojom mieste by som ako jedn. identifikator cudzinca nepouzival ziadne cislo, ktore ma pridelene od organov SR, ale drzal sa cisla, ktore ma pridelene od krajiny kde sa narodil, a to primarne bud obdoba nasho RC, alebo ich cislo soc. poistenia. Cisla dokladov a preukazov ako identifikator nie su velmi dobry napad, lebo tie doklady sa neustale menia. Hladaj nieco co ma ten obcan pridelene raz a naveky.
Od zastupcov “standardnych” EU krajin viem, ze oni nemaju problem z databaz stotoznit 90% ludi vdaka cislu soc. poistenia, a to z 2 dovodov
a) 1 cislo pre 1 obcana
b) statne organy tam primarne pouzivaju 1 obrovsku databazu obcanov
U nas je to presne naopak a sme radi ked stotoznime 15-20%, bud kvoli tomu ze mame zly identifikator, alebo ked aj vieme co to cislo je (napr. cislo OP al. pasu), tak kvoli tomu ze nemame pristup do prislusnej databazy, sme out of game.

1 Like

Dobry vecer, poradim:

Nie, nepotrebujes. Spravte dizajn tak, aby umoznoval pouzivat nejake identifikatory, ale urcite nie jednoznacne. Nepredpokladajte, ze ked sa nieco vola “jedinecny identifikator”, “ICO”, alebo “UUID”, tak ze to bude jednoznacny identifikator. Vo vlastnej databaze si to uz potom zviazte internymi FK, ale o externych datach by som nepredpokladal absolutne nic.

Inspiracia ohladom mien

1 Like

data budeme dostavat manulane od pouzivatela, taky high level UC je nasledovny:

  1. pouzivatel zada indetifikator,
  2. na zaklade identifikatora sa kontroluje jedincnost vyskytu osoby u nas v IS,
  3. na zaklade identifikatora sa nacitavaju udaje o osobe z DB nasho IS alebo z externych IS,
  4. pouzivatel dokoncuje proces zaevidovania udajov o osobe

Nakolko mozu byt do nasho IS evidovane osoby z celeho sveta a chceme zabezpecit co najvacsi pocet vyskytu jedinecnych zaznamov, t.j. snazime sa mat osobu evidovanu iba raz, tak ten proces chceme rozdelit do viacerych krokov, kde si pouzivatel:

  1. kroku vyberie obcianstvo,
    2a. kroku ak je obcianstvo SR → zadava RC; pokusime sa nacitat z RFO jeho data
    2b. kroku, ak jeho obcianstvo nie je SR → vybera sa si z ciselnika typov identifikatorov (este nemame definovane hodnoty tohto ciselnika) a zada hodnotu identifikatora; pokusime sa nacitat z RFO zahranicnu osobu, ktora je v RFO evidovana
    3a. kroku su mu inicializovane hodnoty z DB nasho IS alebo RFO
    3b. ak nenajdeme taku osobu u nas v IS alebo v RFO, tak vyplna manualne formular

Na zaklade vyssieho uvedeneho, by som si chcel overit nasledujuce otazky:

1. Plati, ze ak ma osoba slovenske obcianstvo, tak ma aj RC a je v RFO? Alebo mozem mat obcana SR bez RC?
2. Su v RFO evidovane aj osoby, ktore nie su obcanmi SR?

pokial viem tak ANO

troska som sa stratil, co je vlastne “váš IS” ?

1 Like

myslel som tym nase riesenie…konkretne ide o ITMS2014+ www.itms2014+.sk …ako som pisal vyssie z procesov a moznych UC moze byt k nam evidovana osoba z celeho sveta a chceme do max. moznej miery zachovavat jedinecnost osob

su ale funguje to tak nepouzitelne pre vas, ak si dobre pamatam:

  • mas cudzinca, tak ho zapises do rfo a rfo ti vrati nejake id/ifo
  • povinne zapisovane udaje su meno, priezvisko, pohlavie a typ osoby, datum narodenia
  • cez toto ifo ho moze dostat hocikto, akurat ze ho vies cez vyhladavanie zistit len obmedzene, pretoze kazdy moze zapisat inak meno atd (meno, priezivsko atd…)
  • cize u cudzincov vznikaju duplicity v RFO by design a stotoznovanie nad tym neviem v akom je stave
1 Like

Cudzinci čo majú pobyt u nás - t.j. majú kartičku cudzineckú / občana EÚ majú pridelené rodné číslo, čiže u týchto by problém nebol. Horšie sú na tom všetci ostatní cudzinci.

Ako jedinečný identifikátor je možné použiť len dátum narodenia v spojení s menom a miestom narodenia - keďže tieto údaje sú v každom pase pokiaľ si dobre pamätám.

1 Like
  1. Nie neplati, pokiaľ sa jedná o občana SR, ktorý sa narodil v zahraničí - t.j. áno niekedy môže byť aj občan neevidovaný v systéme RFO.

A ešte ma napadjú také exotickejšie veci ako dieťa ktoré sa narodilo cudzinke a až následne bolo určené otcovstvo slovenského otca, tu tiež bude dieťa občan SR, ale nebude mať r.č. pokiaľ o to nepožiada.

1 Like

Postup ktory som odporucal pri registracii zdravotnikov:

Komory aj Zdravotné poisťovne sú povinné zapisovať cudzincov bez pobytu do RFO.
Podľa zákona č. 275/2006 Z.z. o ISVS sú povinnými osobami (správcami ISVS) aj

  • komory regulovaných profesií a komory (§ 3 písm. f)) a
  • zdravotné poisťovne (§ 3 písm. g)).

Vzhľadom na to, že komory aj zdravotné poisťovne sú správcami ISVS, vzťahuje sa na ne, podľa § 23c ods. 1 písm. a) zákona č. 253/1998 Z.z., povinnosť zapisovať do RFO cudzincov bez pobytu na území SR, v rozsahu údajov podľa § 23b ods. 2 .

Identifikátor fyzickej osoby z RFO vytvára správca ISVS, ktorý záznam o FO v RFO vytvoril.
Každá FO zapísaná do RFO má podľa § 23b ods. 1 písm. d) bod 16. priradený identifikátor FO, ktorý môže byť vytvorený z obdobného identifikátora krajiny pobytu, alebo číslo jeho eID, alebo číslo pasu v spojení s dátumom narodenia a tento identifikátor FO v RFO je potom referenčným údajom, ktorý sa referencuje a pozná ho aj dotknutá FO.

Ak registrator nie je povinny zapisovat cudzincov bez pobytu do RFO, tak moze v zmysle § 23b ods.1 písm. b) uzavriet s MV dohodu o poskytovani udajov.

2 Likes

Ano su…resp. mali by byt…
Tych ktorych vo svojej evidencii zapise prvy spravca isvs musia byt aj v RFO.
Tych ktorych vo svojej evidencii zapise osoba kt. nie je spravcom isvs, mozu byt v RFO…
Kazdopadne identifikator FO v RFO bude referencnym udajom a zalezi len na registratorovi udaju z coho sa IFO tejto osoby bude v RFO skladat…

Presne ako píše @anton.janos. Teda aspoň teoreticky.
Bolo by zaujímavé zistiť koľko “cudzincov bez pobytu na území SR” v RFO je teraz zapísaných.

Čiže v ISVS by mali podľa správnosti byť iba identity FO evidované v RFO, s príslušným identifikátorom ktorý RFO poskytne.
Proces identifikácie pri kontakte s FO by mal byť asi takýto:

  1. FO mi ukáže nejaké doklady obsahujúce nejaké údaje (meno, d.nar., bydlisko) a nejaké identifikátory (číslo dokladu, číslo osoby)
  2. podľa týchto údajov hľadám v mojej DB, viem ich jednoznačne priradiť identite čo mám zapísanú?
  3. ak áno, tak mám v DB aj identifikátor, koniec
  4. ak nie, volám funkciu RFO, vyhľadanie osoby podľa atribútov
  5. ak RFO vrátilo identifikátor, koniec
  6. ak RFO vrátilo že nepozná, volám RFO opäť, zápis osoby bez pobytu
  7. RFO vrátilo identifikátor, koniec

V skutočnosti krok 2 a 3 by sa ani nemali robiť, t.j. v IS by nemali byť držané žiadne info o FO nad rámec nevyhnutný na výkon príslušnej agendy. Vždy by sa malo ísť cez RFO.

Taktiež pôvodný plán pre RFO bol, že bude stotožňovať osoby, čiže ak má niekto 2 pasy, v RFO by mal mať iba jednu identitu.

Čiže by si vo svojom IS mal mať ošetrený prípad, ako sa dozvedieť (z RFO) že sa nejaké identity stotožnili a následne ich zlúčiť aj u seba.

:wink: to este nemate v ekosysteme ?

1 Like