Web Výskumnej agentúry

Výskumná agentúra má nový web, ktorý vytvoril študent Juraj Macák v rámci súťaže návrhov, za čo získal odmenu vo forme notebooku v hodnote 2500 eur. Viac info na novom webe: http://www.vyskumnaagentura.sk/sk/aktuality-hlavne/27-seminare/116-nas-web-z-ruk-studenta

Slušná práca! Juraj, bolo by super, keby si prišiel na Platformu a popísal svoje skúsenosti s prácou na tomto webe.

Prosím všetkých o konštruktívne pripomienkovanie nového webu.

2 Likes

Obsah hlavnej stranky sa nezobrazuje pri sirke okna v rozmedzi 768 az 991px. Asi chyba s media query. Najnovsi Chrome/Mac.

1 Like

Mam pocit ze stranka je neskutocne pomala. Hosting, DB, aktualne pretazenie??

Zdravím všetkých,

moje meno je Patrik Hrkút a bol som garantom zo strany Žilinskej univerzity pre tento projekt. Na začiatku bola výzva výskumnej agentúry, ktorá chcela nový web za relatívne krátky čas (cca 2 mesiace). Obrátila sa preto na univerzity so súťažou. Súťaž sme zverejnili na stránkach Fakulty riadenia a informatiky a prihlásilo sa nám niekoľko študentov. Nakoniec poslal súťažné podklady jeden z nich a nakoniec súťaž vyhral. Spolupráca s agentúrou bola prekvapivo dobrá a naozaj po cca 3 mesiacoch sa podarilo spustiť nový web. Ak by ste mali ďalšie otázky, rád zodpoviem.

To, že sa pozrieme na nejaký web, nám nedáva vôbec žiadny obraz o tom, ako je daný web urobený. Nevieme, či sa jedná o statické stránky, o generátor statických stránok, o nejaký CMS systém. Nevieme či je CMS systém komerčný alebo OpenSource alebo nejaké riešenie len pre zákazníka.

Tiež nie sú jasné funkcie, ktoré CMS ponúka. Či je tam napríklad nejaký workflow pre schvaľovanie dokumentov, nejaké administrátorské rozhranie, atď.

Môžeme iba posúdiť grafiku webu a informačnú hodnotu, ktorú prináša. Ale to, či štát vybudoval stránku efektívne posúdiť nevieme. A tiež je otázne, či vôbec takáto stránka má existovať, pretože sa informácie duplikujú s informáciami na ITMS.

Prvy pohlad do zdrojaku napovie, ze ide o opensource Joomla.

Ako bolo napísané, ide o CMS Joomla, tým je dané, že ide o redakčný systém s administrátorskym rozhraním. Opravnenosť vzniku a prevádzky tohto webu mi neprínaleží hodnotiť. Myslím si však, že cena, za ktorú web vznikol je primeraná až podhodnotená, ak uvážite, že študent sa zaviazal rok vykonávať podporu k tomuto webu.

Ma to admina, je to postavene na Joomle, relativne citatelne, responzivne, multijazycne, designovo nudne a dost lacne. Podla mna za 2500e je to velmi lacny web, ak pocitam, ze je v tom rocny support a malo to byt do 2 mesiacov.

Na otazku “je ten web hodny tej ceny?” by som odpovedal “jednoznacne”.
Na otazku “mali by sa takto robit aj statne weby?” by som odpovedal “urcite nie”.


Nejake pripomienky (so snahou o konstruktivitu):

(1) Ten markup, otrasny a necitatelny a nesemanticky, v pohode na jednorazovku, ktoru bude niekto chytat raz za rok, ale nie na projekt, kde robi 20 ludi.

(2) Navigacia je dost zlozita. Napriklad pod menu “priklady dobrej praxe” by som necakal submenu s itemami ako “informacie pre media”, “informacne listky projektov” a “elektronicke buletiny”.

(3) Prihlasovanie do newslettru by sa dalo zjednodusit nejakym popupom, nevyzadovanim mena a priezviska alebo alignmentom tych dvoch fieldov vedla seba.

(4) Vela podstranok je prazdnych, nebolo by zlozite ich dat preco alebo disabnut, pokial sa nenaplnia obsahom alebo aspon na taky template ked nema text dat “Prepacte, ale tato podstranka nie je zatial naplnena administratorom” alebo podobne.

(5) Chyba uplne FB integracia. Sice su tam SHARE buttony, ale nebolo by odveci tam dorobit aj open graph obrazok pre sharovanie a nejaky text vseobecny (nemusi byt specificky per page).

(6) Dvojite loga EU, operacneho programu a republiky zavadzaju (samozrejme, pokial nie je niekde zazmluvnene alebo napisane, ze tak musia byt aj v hlavicke aj v paticke) inak by som ich nechal len dole a kept it more simple.


Pochvala:

  • cena jednoznacne
  • support na cely rok
  • mutlijazycne
  • responzivne
  • rss (via joomla)
  • cena
  • samotna joomla (bez ohladu na nesympatie k nej)
  • administracia
  • relativne jednotny design a zachovavanie sablony
  • cena

Použité technológie, dosť dobrá vec:

1 Like

Telefonoval som s gen. riaditelom vyskumnej agentury:

  • Povodne to chceli obstarat cez EKS, tak skusili oslovit firmy co su tam na predbeznu hodnotu zakazky. Dosli im ponuky okolo 70K. Povedali si ze nie.
  • IT support mal problem s garanciou, preto sa student musel zaviazat ze bude robit support aspon rok + tam musi byt odborny garant z univerzity – pedagog
  • Obstaravali cez EKS ten macbook. Student si mohol stanovit specifikaciu ultrabooku v hodnote 2500 eur.
  • Sutaz o logotyp Vyskumnej agentury bola zadana na VSVU v Bratislave, prihlasilo sa viacero studentov, vitaz dostal tablet v hodnote 300 eur. Nasledne spracoval vitaz ako autor logotypu aj Dizajn manual VA cez Dohodu o brigadnickej cinnosti studenta.
2 Likes