Vyuzitie existujuceho open source software v zdravotnictve

Dnes som narazil na clanok, kde popisuju existujuci OSS a jeho moznosti vyuzitia v zdravotnictve. Mate niekto blizsi pohlad, ci by bolo nieco uzitocne aj pre nas? :slight_smile: https://www.root.cz/clanky/open-source-projekty-v-medicine-pomahaji-hlavne-v-rozvojovych-zemich/

1 Like

Len to nie. Licencovať systémy od IBM je podľa mna lepšia cesta.

Pozeram, ze OS je tu nejake zaklinadlo. Vies rozviest preco nie?

OS je mantra, ktora sa sklonuje skoro vsade na tomto fore. Ale realne mne ako prijemcovi sluzieb VS tato snaha nepomoze. Pomoze mi riesenie ktore je hotove, supportovane, okamzite nasaditelne a cenovo prijatelne (ale toto kriterium je az druhorade, tieto veci su predrazene tak ci tak, hlavne nech to funguje).

OS nieje vseliek na vsetko, mam s koncovymi OS rieseniami (opat, z pohladu spotrebitela) zle osobne skusenosti a vyhybam sa tomu pri kazdej prilezitosti. Takze nejake vecne odborne argumenty nepodam, iba som vyjadril svoj nazor a naznak riesenia. Uz len pri pohlade na UX a popis tych OS odkazov co tu postol kolega ma napadlo ze je to “z blata do kaluze”.

Toto je obrovska iluzia.

A kto tvrdi, ze je? Opat opakujem - je rozdiel pouzivat OS alternativu a tlacit na to, aby systemy statu boli spristupnene ako OS.

Pozerat na vsetko cez pohlad obcana je sice spravna uvaha, ktora sa tu v OPISe extremene zanedbala. Avsak nie vsetky naklady do IT maju zmysel ako koncova sluzba obcanovi. Niekde proste treba system prekopat lebo by nas to vsetkych stalo vela penazi.

Ja suhlasim, ze vela OS systemov vznika na kolene a UX je zufale. Tak isto poznam kopec komercnych rieseni od enterprise vendorov, ktore su este zufalejsie s obrovskou cenovkou.

Hodil som to sem len ako jednu z moznosti. Kazdy by sme uz chceli mat zdravotnu dokumentaciu po ruke ale nic sa poriadne neriesi. Samozrejme je to komplexna tema, aj z hladiska bezpecnosti tychto udajov. Problem vidim v tom, ze dodavatelia sa nad takouto moznostou ani nezamyslia, pretoze si myslia, ze by na tom tolko nezarobili. Ked by sme to chceli brat z tohto hladiska, tak ten system musi niekto vediet aj supportovat, vyvijat moduly a rozsirovat ho, tak tu moze byt cesta. Co ak by to pouzivali aspon 2-3 krajiny? Najdu v Spanieslku chybu, opravi sa a benefitujeme z toho aj my a naopak. (utopia)

1 Like

Veľmi zaujímavý link, ale viac na akademické účely, než reálne použitie.
Na druhej strane, mnohé veci sú inšpiratívne a mali by sme ich prinajmenšom zvážiť. :slight_smile:

Osobne vnímam OSS ako nutný štandard. To, čo je k dispozícii zadarmo určuje nulovú úroveň. To znamená, že žiadne komerčné riešenie by nemalo ísť pod túto úroveň. Zároveň platí, že cena za komerčné riešenie je iba cenou za funkčnosti navyše, pretože úroveň nutného štandardu sme mohli mať aj zadarmo.

Bežný poskytovateľ v zdravotníctve však potrebuje stabilného support partnera, ktorý jednak bude v pohotovosti pri každej legislatívnej zmene a zároveň je istou mierou garancie použiteľnosti riešenia v našich podmienkach. Len tak si sadnúť a začať implementovať čokoľvek z tohto je lotériou s rizikom, že v 80-90% projektu narazím na niečo, čo mi zásadným spôsobom znemožní nielen pokračovať, ale i fungovať.
Na druhej strane, treba povedať aj to, že mnohé slovnské (a české) zdravotnícke softvéry sú postavené na zbytočne drahých technológiách, ktoré samé o sebe nie sú pridanou hodnotou pre poskytovateľa a už vôbec nie pre pacienta. Napríklad používanie komerčnej databázy tam, kde by úplne stačila niektorá z OSS databáz. Prípadne viazanie na konkrétnu platformu operačného systému a podobne. Priemernú nemocnicu trebárs takéto praktiky stoja tisícky euro ročne (de facto nemá na výber), ktoré idú nejakej zahraničnej firme, pričom pacient by za tie peniaze určite oveľa viac ocenil napríklad každý rok zrekonštruovanú jednu nadštandardnú izbu.

Napriek všetkým negatívam, mám skúsenosti s úspešným používaním OSS v zdravotníctve a viem, že sa to dá a dokáže prinášať benefitý. :wink: Ako všetko, aj toto má však svoje úskalia. Používam jednu metaforu (sorry za skrytú reklamu :D): aj taký Mercedes je možno najlepšie auto na svete, ale aj s ním sa predsa dá havarovať.
Tiež platí že čím lepší generál, tým menej vojska potrebuje. Čo poviete, platí, že čím lepší IT manažment, tým menej komerčných softvérov je potrebných? :wink:

Open source nemusi znamenat, ze je to zadarmo… Mozes mat open source softver a platit si podporu, vyvoj, aktualizacie. Priklad moze byt nejaka LTS distribucia Linuxu.

Vyhoda open source je v tom, ze do kodu vidi komunita, primarny ciel nie je, aby to bolo zadarmo. To by bol freeware.

1 Like