Vyuzitie existujuceho open source software v zdravotnictve

Dnes som narazil na clanok, kde popisuju existujuci OSS a jeho moznosti vyuzitia v zdravotnictve. Mate niekto blizsi pohlad, ci by bolo nieco uzitocne aj pre nas? :slight_smile: https://www.root.cz/clanky/open-source-projekty-v-medicine-pomahaji-hlavne-v-rozvojovych-zemich/

1 Like

Len to nie. Licencova┼ą syst├ęmy od IBM je pod─ża mna lep┼íia cesta.

Pozeram, ze OS je tu nejake zaklinadlo. Vies rozviest preco nie?

OS je mantra, ktora sa sklonuje skoro vsade na tomto fore. Ale realne mne ako prijemcovi sluzieb VS tato snaha nepomoze. Pomoze mi riesenie ktore je hotove, supportovane, okamzite nasaditelne a cenovo prijatelne (ale toto kriterium je az druhorade, tieto veci su predrazene tak ci tak, hlavne nech to funguje).

OS nieje vseliek na vsetko, mam s koncovymi OS rieseniami (opat, z pohladu spotrebitela) zle osobne skusenosti a vyhybam sa tomu pri kazdej prilezitosti. Takze nejake vecne odborne argumenty nepodam, iba som vyjadril svoj nazor a naznak riesenia. Uz len pri pohlade na UX a popis tych OS odkazov co tu postol kolega ma napadlo ze je to ÔÇťz blata do kaluzeÔÇŁ.

Toto je obrovska iluzia.

A kto tvrdi, ze je? Opat opakujem - je rozdiel pouzivat OS alternativu a tlacit na to, aby systemy statu boli spristupnene ako OS.

Pozerat na vsetko cez pohlad obcana je sice spravna uvaha, ktora sa tu v OPISe extremene zanedbala. Avsak nie vsetky naklady do IT maju zmysel ako koncova sluzba obcanovi. Niekde proste treba system prekopat lebo by nas to vsetkych stalo vela penazi.

Ja suhlasim, ze vela OS systemov vznika na kolene a UX je zufale. Tak isto poznam kopec komercnych rieseni od enterprise vendorov, ktore su este zufalejsie s obrovskou cenovkou.

Hodil som to sem len ako jednu z moznosti. Kazdy by sme uz chceli mat zdravotnu dokumentaciu po ruke ale nic sa poriadne neriesi. Samozrejme je to komplexna tema, aj z hladiska bezpecnosti tychto udajov. Problem vidim v tom, ze dodavatelia sa nad takouto moznostou ani nezamyslia, pretoze si myslia, ze by na tom tolko nezarobili. Ked by sme to chceli brat z tohto hladiska, tak ten system musi niekto vediet aj supportovat, vyvijat moduly a rozsirovat ho, tak tu moze byt cesta. Co ak by to pouzivali aspon 2-3 krajiny? Najdu v Spanieslku chybu, opravi sa a benefitujeme z toho aj my a naopak. (utopia)

1 Like

Ve─żmi zauj├şmav├Ż link, ale viac na akademick├ę ├║─Źely, ne┼ż re├ílne pou┼żitie.
Na druhej strane, mnoh├ę veci s├║ in┼ípirat├şvne a mali by sme ich prinajmen┼íom zv├í┼żi┼ą. :slight_smile:

Osobne vn├şmam OSS ako nutn├Ż ┼ítandard. To, ─Źo je k dispoz├şcii zadarmo ur─Źuje nulov├║ ├║rove┼ł. To znamen├í, ┼że ┼żiadne komer─Źn├ę rie┼íenie by nemalo ├şs┼ą pod t├║to ├║rove┼ł. Z├írove┼ł plat├ş, ┼że cena za komer─Źn├ę rie┼íenie je iba cenou za funk─Źnosti navy┼íe, preto┼że ├║rove┼ł nutn├ęho ┼ítandardu sme mohli ma┼ą aj zadarmo.

Be┼żn├Ż poskytovate─ż v zdravotn├şctve v┼íak potrebuje stabiln├ęho support partnera, ktor├Ż jednak bude v pohotovosti pri ka┼żdej legislat├şvnej zmene a z├írove┼ł je istou mierou garancie pou┼żite─żnosti rie┼íenia v na┼íich podmienkach. Len tak si sadn├║┼ą a za─Źa┼ą implementova┼ą ─Źoko─żvek z tohto je lot├ęriou s rizikom, ┼że v 80-90% projektu naraz├şm na nie─Źo, ─Źo mi z├ísadn├Żm sp├┤sobom znemo┼żn├ş nielen pokra─Źova┼ą, ale i fungova┼ą.
Na druhej strane, treba poveda┼ą aj to, ┼że mnoh├ę slovnsk├ę (a ─Źesk├ę) zdravotn├şcke softv├ęry s├║ postaven├ę na zbyto─Źne drah├Żch technol├│gi├ích, ktor├ę sam├ę o sebe nie s├║ pridanou hodnotou pre poskytovate─ża a u┼ż v├┤bec nie pre pacienta. Napr├şklad pou┼ż├şvanie komer─Źnej datab├ízy tam, kde by ├║plne sta─Źila niektor├í z OSS datab├íz. Pr├şpadne viazanie na konkr├ętnu platformu opera─Źn├ęho syst├ęmu a podobne. Priemern├║ nemocnicu treb├írs tak├ęto praktiky stoja tis├şcky euro ro─Źne (de facto nem├í na v├Żber), ktor├ę id├║ nejakej zahrani─Źnej firme, pri─Źom pacient by za tie peniaze ur─Źite ove─ża viac ocenil napr├şklad ka┼żd├Ż rok zrekon┼ítruovan├║ jednu nad┼ítandardn├║ izbu.

Napriek v┼íetk├Żm negat├şvam, m├ím sk├║senosti s ├║spe┼ín├Żm pou┼ż├şvan├şm OSS v zdravotn├şctve a viem, ┼że sa to d├í a dok├í┼że prin├í┼ía┼ą benefit├Ż. :wink: Ako v┼íetko, aj toto m├í v┼íak svoje ├║skalia. Pou┼ż├şvam jednu metaforu (sorry za skryt├║ reklamu :D): aj tak├Ż Mercedes je mo┼żno najlep┼íie auto na svete, ale aj s n├şm sa predsa d├í havarova┼ą.
Tie┼ż plat├ş ┼że ─Ź├şm lep┼í├ş gener├íl, t├Żm menej vojska potrebuje. ─îo poviete, plat├ş, ┼że ─Ź├şm lep┼í├ş IT mana┼żment, t├Żm menej komer─Źn├Żch softv├ęrov je potrebn├Żch? :wink:

Open source nemusi znamenat, ze je to zadarmoÔÇŽ Mozes mat open source softver a platit si podporu, vyvoj, aktualizacie. Priklad moze byt nejaka LTS distribucia Linuxu.

Vyhoda open source je v tom, ze do kodu vidi komunita, primarny ciel nie je, aby to bolo zadarmo. To by bol freeware.

1 Like