Vytvorenie dizajn manuálu

V zahranici je bezna prax mat dizajn manual pre informacne systemy statu. Zaruci sa tym konzistenost vyzoru, pouzivatelia nie su zmateni a setria sa zdroje zdielanim znalosti napriec roznymi systemami.

Priklady:

5 Likes

Uplny suhlas, napriklad aj uz len to ze kazda stranka mesta, uradu, sluzby vyzera jak si niekdo mincou hodi

2 Likes

Nemyslim si, ze by v sucasnosti vyvijane informacne systemy dizajnove manualy ako take nemali vytvorene. Problem je ako pises, ze nie su konzistentne navzajom a casto krat boli vytvorene este v pociatocnych fazach megalomanskych projektov, u niektorych kludne pred 5-7 rokmi pricom odvtedy neboli aktualizovane.
A to dokonca (aspon v niektorych pripadoch) kvalitnymi dodavatelmi (vidim ich aj na uvodnej stranke slovensko.digital).

Skusim este raz. Na zapade sa ide cestou centralizacie a “reuse”. To, ze u nas ma kazdy IS iny dizajn manual (a tie by sa asi dali zratat na prstoch jednej ruky), ktory sa vobec dalej nevyvija a mozno ani nedodrziava je dalsi dovod preco to je u nas chaos.

V US maju na toto hotovy dokonca css/html framework, kde to clovek chyti a rovno pouziva komponenty, je tam “vyriesena” pristupnost atd atd. Toto riesit pre kazdy projekt je zbytocne mrhanie peniazmi a v konecnom dosledku to len matie.

5 Likes

Áno, nutne potrebujeme jedno ihrisko, lebo ihrisko vždy znamená jednotné, zrozumiteľné pravidlá, ktoré minimalizujú komunikačné a implementačné straty (hra s pozitívnym nenulovým súčtom)

Je to trochu popísané v metodike Min. Financií ale priamy dizajn manuál by bol lepší.

Môže vyvstať námietka, že je to priveľa práce napred, a nič sa vlastne netvorí, ale pri dlhotrvajúcich projektoch sa to veľmi opláca. Samozrejme sa postupuje najmä opačne: postupne abstrahovať overené riešenia až na drobné a túto knižnicu takto naplniť a potom dopĺňať, aktualizovať.

Takéto knižnice komponentov sa dajú napr. otestovať na každej úrovni na podporovaných prehliadačoch, čo znižuje možnosť nefunkčnosti na mnohých úrovniach.

Slúžia ako časti stavebnice, z ktorých sa dajú poskladať celé sytémy, ktoré naprieč celým spektrom fungujú rovnako. Ak aj niektorý prvok zlyhá, opraví sa raz a nastáva zlepšenie v celom systéme.

Takisto slúžia ako centrum vzdelávania pre nových členov tímu, atď.

Web sa hrozne rýchlo mení, preto aj takáto knižnica musí reflektovať tieto zmeny rýchlo. Bez úzkej spolupráce medzi všetkými tímami každého IT projektu to nepôjde,… no to by mohol byť problém.

Vyhnúť sa problémom by sa dalo vytvorením dedikovaného interného tímu tak ako v Government Digital Service, kde sa ľudia naozaj zanietene zaoberajú problémami ako napr. vyriešiť nefunkčnosť select elementu.

Volá sa to Pattern Libraries, fungujú na princípoch Atomic Design a existujú nástroje ako si spraviť vlastnú napr. patternlab.io.

Suhlasim s tym, ze by sa mal vytvorit dizajn manual, ktory by pouzivali vsetky statne weby a portaly. Zopar dovodov:

  • Ako uz bolo spomenute, konzistentnost a jednotne chovanie aplikacii
  • Vyriesenie “accessibility” na jednom mieste
  • Nizsie naklady pri vyvoji dalsich aplikacii

Zaklad by sa postavil na vseobecne pouzivanom dizajne (ako napr. Bootstrap) a expertny tim zlozeny z ludi z roznych oblasti UI, UX, IA, Accessibility a pod. by ho doladil a prisposobil potrebam nasho statu :smile:

Nemyslim si, ze je to jednoducha uloha, ale za tie preinvestovane peniaze tu uz daco take malo byt davno.

2 Likes

Dakujem za zaujimavy topic. Cize ak momentalne verejna instituacia chce zlepsit vyuzitelnost a sprehladnit existujuci web, napriklad domenovo orientovany portal (napr. https://www.enviroportal.sk/, alebo http://geoportal.gov.sk) tak aby splnal legislativne poziadavky (napriklad. vynos o standardoch ISVS) a zaroven umoznil uzivatelom/strojom rychle vyhladanie pozadovanej informacie a prehladnu navigaciu mal by pockat na vytvorenie dizajn manualu cez niektory z OPII projektov? Alebo je sanca, ze by sa aj pod touto platformou docasne pripravil subor odporucani, postupov, potrebnych pre dosiahnutie tohto stavu? Isto by aspon pomohol zoznam klucovnych krokov (analyza sucasnej struktury, uzivatelske a funkcne poziadavky, navrh cieloveho stavu…) a uspesnych implementacii pre inspiraciu a aj argumentaciu v Sk podmienkach. Vdaka, m.

Ten Design Manual ma viacero funkcii - nielen graficky dizajn. Su tam pravidla pre pristup k projektom, guidance ohladom business case, pravidla pre Open Data a pod. Cize bavime sa len o tej grafickej / UX casti alebo o rozsirenom “standarde” pre ISVS?

Toto je len o UX, ale nieco na sposob https://www.gov.uk/service-manual by sa isto hodilo aj pre SK. (Slovo dizajn ma u nas skor konotaciu s grafikou, preto sa mi to myli.)

hej viem - preto sa pytam. Mozno sa treba nejak vysporiadat s tym. UK Design Manual ma vela veci, ktore v SR riesi Vynos o standardoch. A vela veci, ktore by Vynos mal riesit ale neriesi (napr. UX). Cize mali by sme asi jasnejsie povedat, co navrhujeme vo vztahu k tomu, co tu uz mame.

V kontexte SK je (graficky) dizajn manual dolezitejsi ako v UK a US. Rezortizmus len na urovni UV, MF a MV je taky velky, ze ocakavat nieco ako alternativu gov.uk je teraz iluzia. Co by sa mohlo podarit je aspon ujednotit vzhlad. To, ze bude pouzivatel preskakovat medzi minv.sk a slovensko.sk a dalsimi webmi a velmi nepostrehne rozdiel by mohol byt quick win.

chapem - skor hovorim, ze skusme to naformulovat ako rozsirenie uz dnes platnych standardov namiesto vytvarania noveho manualu. To som chcel povedat. Suhlasim s tebou, ze to treba. Proste do slovenskeho standardu pre ISVS dat kapitolu, ktora povie, co je to “pouzivatelsky orientovana sluzba” a sucastou toho budu aj pravidla grafiky.

1 Like

V tom pripade by som skor siahol po verejnom alfa-testovaní. Su tu ludia co to robia profesionalne a ponukli statu bezplatnu pomoct. Dizajn manual/framework je beh na dlhsie trate.

1 Like

Mozete skusit poziadat o vstup do niektorych z pracovnych/expertnych skupin pre standardizaciu verejnej spravy. Vygooglil som zoznam vsetkych pracovnych skupin ISVS.

Ja som kedysi pred cca 2 rokmi bol na MF SR na stretnuti s PS3 - štandardy prístupnosti a funkčnosti webových stránok a viem, ze tam boli aj ludia z “odbornej verejnosti”, ktori mali velmi dobre uvahy a argumenty (min. pan Mamojka a Regec, mena ostatnych si nepamatam). Boli tam aj ludia z komercnych firiem (neviem presne, ktore to boli).

My sme tam vtedy argumentovali pre povolenie vyuzitia Javascriptu na projekte (len na okraj - kazdu oblast vyuzitia javascriptu sme museli popisat, zdovodnit a neviem co este). Bolo tam aj par ludi, ktori pripominali generator nahodnych slov (s tym, ze vo vete sem-tam zmienili javascript alebo pristupnost :smile:), ale tito ludia z PS3 z roznych verejnych organizacii nam boli dost napomocni, lebo argumentovali, ze mnoho modernych web aplikacii pouziva vo velkom rozsahu Javascript a napriek tomu su pristupne (len si to vyzaduje vacsie znalosti vyvojarov - ARIA, atd.) a pracnost je v takom pripade rovnaka alebo aj mensia ako v priprave pristupnej alternativnej “textovej” verzie aplikacie.

Mozno su tito ludia aj v iniciative slovensko.digital, kazdopadne minimalne charakterovo mi ta forma spoluprace s nimi prisla vcelku uzitocna. S panom Regecom som sa este potom 1-2 krat stretol a ta spolupraca mala vysoku pridanu hodnotu, pretoze zakaznil dal v oblasti pristupnosti plne na jeho/ich odporucania, rady, atd.

Ludia co su tu a dokonca aj nasi podporovatelia su priamo clenmi niektorych PS. Avsak zhodneme sa v tom, ze PS maju limitovane moznosti a riesia sa tam vacsinou “technikality”. A specialne PS, ktore by mohli nieco zasadne zmenit sa ucelovo nezvolavaju. Cize tadeto cesta velmi nevedie.

Ahojte,

Je to super napad - design guidelines su urcite potrebne. Podla mna tak ako ma aj google web starter kit tak by mohol existovat aj open SK GOV web starter kit (boilerplate and tooling for multi-device development for SK government).

Google web strarter kit:

Dakujem.

S pozdravom,
Damian Baran

1 Like

Toto je jedna z mala veci co by som ocakaval od EU - poskytnut jednotny manual pre “svojich” obcanov namiesto rozdavania penazi na 2400 obecnych webov z ktorych je kazdy iny a kazdy robi to iste.

Obcania by mali mat rovnaky pristup k sluzbam vsade, kde je to mozne.
To sa tyka dvojnasobne Slovenska. Vsetci sme si na papieri rovni ale ked idete nieco vybavovat na webe v napriklad v Bystrici alebo v nejakej obci tak si uvedomite ten rozdiel.

1 Like