Vytlac PDF dokument s OP s cipom

Dobrý deň,

ako prosim podpisat PDF dokument s OP s cipom aby bolo vidiet aj po
vytlaceni, ze je dokument elektronicky podpisany?
Ked som podpisal dokument, bolo to vidiet v Adobe Reader ale po
vytlaceni, nebolo nic vidiet a ani sa nevytlacila ziadna priloha.

Ked druha strana nema ZEP, tak musim len papierovo?

Dakujem Vam za odpoved.

Ano. Elektronicky podpisany dokument je po (obycajnom) vytlaceni ekvivalent nepodpisaneho dokumentu.

Problem je transformacia podpisu do podoby citatelnej pre cloveka. Treba si uvedomit, ze elektronicky podpis nemaju citat ludia, ale stroje. Potom aj extrapolacia - ZEP podpisany dokument po vytlaceni je urceny pre ludi, nie pre stroje - prestava byt prekvapiva (stroj nepotrebuje tlaceny dokument, staci mu ten elektronicky).

Dakujem za info a je potom alternativa ako ja podpisem PDF a druha strana si ho vytlaci a podpise rukou? hlavne aby bol dokument platny - podpisany pravoplatne oboma stranami

Bezne sa mi stave, ze druha strana nema ZEP a mne je tym padom na nic.

trocha z legislatívy: https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1964/40/20160701#paragraf-40.odsek-4
Písomná forma je zachovaná, ak je právny úkon urobený telegraficky, ďalekopisom alebo elektronickými prostriedkami, ktoré umožňujú zachytenie obsahu právneho úkonu a určenie osoby, ktorá právny úkon urobila. Písomná forma je zachovaná vždy, ak právny úkon urobený elektronickými prostriedkami je podpísaný zaručeným elektronickým podpisom alebo zaručenou elektronickou pečaťou.

Takže ak sa vyžaduje podpis a ten bol vykonaný ZEPom, tak podľa mňa OK, aj keď druhá strana ho nemá. Dôležitý je prejav vôle, teda akt podpísania či už elektronicky, alebo písomne …

Velmi si vazim Vasu snahu pomoct.

Podpisal som PDF ZEPom ale druha strana vytlacila dokument ale tam realne nevidela nic podpisane, tak ho rucne podpisali a poslali spat postou.

Ked chodia fa napr. z hostingu, tam je to vidiet aj po vytlaceni a aj s uradou, preto sa tu informujem ako to vykonat/spracovat.

Dakujem.

Ak musia dokument podpisat dve strany, pricom jedna nema ZEP, tak by som postupoval nasledovne;

  1. vytlaceny dokument podpise strana co nema ZEP rucne pred notarom
  2. notar spravi zarucenu konverziu do elektronickej podoby
  3. strana ktora ma ZEP podpise konvertovany dokument
  4. notar spravi zarucenu konverziu dokumentu do listinnej podoby pre stranu bez ZEP

Komplikovane, ale zatial jedine riesenie, ktore mi napada.

1 Like

V podstate by stacilo keby si druha strana vytlacila dokument a poslala ho a ja ho len ZEPom podpisem.

Potom ale po vytlaceni tiez nebude vidiet moj podpis?

Dakujem vazne za vsetky podnety a odpovede.

Predpokladam, ze strana bez ZEPu bude preferovat papierovu formu, a strana so ZEPom zase elektronicku formu.

Takze podla mna nestaci, ak chcu mat obe strany overitelny podpis. Treba si uvedomit, ze dokument podpisany ZEPom prestava byt overitelny akonahle drzitel ZEPu zmeni bydlisko. (Stare certifikaty sa revokuju a vydavaju sa nove, lebo na obcianskom preukaze je bydlisko fyzicky vytlacene.) Preco si stat mysli, ze na jednoznacnu identifikaciu osoby treba aj adresu trvaleho bydliska, je mimo moj pochop.

1 Like

Dokument podpisany ZEP-om (resp. KEP-om) je overitelny aj po zmene trvaleho bydliska a revokacii certifikatu podpisovatela. Podpis vzdy overujes k urcitemu casu. Najjednoduchsie je, ak do podpisu vlozis casovu peciatku. Nasledne budes vediet (resp. bude to vediet aplikacia na overovanie), ze podpis existoval v case, ked bol certifikat platny.

1 Like

Ok, technicky overitelny je vzdy. Ale doveryhodne iba ak bola aj casova peciatka. Co predpokladam ze nie je standardnou sucastou ZEP podpisu, ale robi to az podatelna… (?) A aj potom len ak bol podpisany dokument pravidelne prepodpisovany, alebo ulozeny v doveryhodnom archive dokumentov.

Nemusi to robit podatelna, moze si ju tam vlozit aj podpisovatel.

Ano, ak potrebujem dlhodobu overitelnost, tak to treba nejak riesit - bud rucne alebo v dlhodobom ulozisku. Ale aj ak by to tak nebolo, to neznamena, ze je taka zmluva v pripade sporu na sude nepouzitelna. Ale da vam to vacsiu istotu.

Moze. Ale robia to tie tri podpisovace? Lebo na casovu peciatku je potrebne mat asi zmluvu s prislusnou autoritou…

Podporuje to Ardaco QSign aj Disig Desktop Signer. Na casove peciatky nepotrebuj s " zmluvu", jednoducho si to od nejakej certifikovanej autority objednas. Cena za kus je radovo v centoch, objednava sa ale balik. Napr. Disig - 200 CP = 30EUR s DPH. Pri vacsich mnozstvach ceny za kus klesaju.

Správny popis ti dal @mm6502, na zachovanie právnych účinkov podpisu je potrebná konverzia medzi formami listinou a elektronickou.

Technicky sa dá zabezpečiť prenositeľnosť medzi formami aj bez konverzie. Sú na to potrebné odobitné postupy.

Viditeľný PDF podpis vložíš do dokumentu v acrobate. Takze aj po vytlačení vidíš podstatné atribúty elektronického podpisu. NBÚ sa rozhýbalo a konečne už začalo pracovať aj na riešeniach podpisovania PDF dokumentov.

Odkial mas info? nieco konkretnejsie?

Kupna zmluva je tiez zmluva. :grinning:

Chcel som upozornit na to, ze koncovy pouzivatel, ktory potrebuje podpisat 3 podania za rok to nebude mat, pretoze:

  • podania casovu peciatku nepotrebuju
  • asi nie je autorita, ktora by to davala v radovo jednotkach zadarmo

zep.disig.sk poskytuju podpisovanie aj s časovými pečiatkami zadarmo