Vyradenie vozidla z evidencie, ktoré bolo zaevidované v zahraničí

Zdravím,

riešim takúto vec - auto som prihlásil do evidencie v Nemecku (pri tom som nemeckým úradom odovzdal tabuľky s evidenčným číslom a technický preukaz). Neviem, či na tom záleží, ale k zmene majiteľa nedošlo.

Teraz ma zaujíma vyradenie auta z evidencie vozidiel na Slovensku, aby som mohol napr. ukončiť povinné poistenie. Na webe

sa pod šiestym bodom 6. Vyradenie vozidla z evidencie vozidiel, ktoré bolo zaevidované v zahraničí píše:

Ak vlastník vozidla alebo držiteľ vozidla, ktoré previedol na osobu s pobytom alebo sídlom v zmluvnom štáte Európskeho hospodárskeho priestoru, žiada o vyradenie takého vozidla z evidencie, orgán Policajného zboru vyradí také vozidlo z evidencie až po získaní informácie príslušného orgánu štátu, ktorý vozidlo eviduje. Orgán Policajného zboru vyradí vozidlo z evidencie aj bez žiadosti držiteľa vozidla alebo vlastníka vozidla, ak prijal informáciu zo štátu, ktorý vozidlo eviduje.

Povedal som si, že nebudem čakať, kým polícii príde informácia z Nemecka, ale podám žiadosť o vyradenie vozidla z evidencie elektronicky, keďže som v zahraničí a mám ten elektronický preukaz, však.

Zistenie - na webe Ústredného portálu verejnej správy resp. portal.minv.sk som po kliknutí na “Žiadosť o vyradenie vozidla z evidencie” presmerovaný na “Žiadosť o dočasné vyradenie vozidla z evidencie”, čo je niečo iné.

Napísal som na callcentrum Min. vnútra - odpoveď:

Ak bolo vozidlo zaevidované v cudzine, tak elektronicky sa to nedá vyradiť. Môžete poslať naskenovaný nový TP na PPZ, následne je možné vozidlo vyradiť, poplatok je5 €.

Otázka je, kam to zaslať, pretože vo Všeobecnej agende nevidím možnosť vybrať adresáta Prezídium Policajného zboru, iba krajské a okresné riaditeľstvá Policajného zboru.

Zaslal som teda cez Všeobecnú agendu správu na okresné riaditeľstvo podľa trvalého pobytu (a vďaka slovensko.digital sa mi podarilo pod Linuxom zaručene podpísať správu aj naskenovaný nemecký technický preukaz) a dostal som prekvapujúcu odpoveď, že

Na základe Vašej žiadosti o vyradenie vozidla z evidencie Vám oznamujeme, že nie je možné vyradiť vozidlo z evidencie na základe e-mailovej komunikácie. Je potrebné prísť na dopravný inšpektorát osobe. Ak to nie je možné, je potrebné splnomocniť osobu, ktorá je povinná predložiť overené splnomocnenie, na ktorom bude overený podpis držiteľa a vlastníka uvedeného vozidla.

Aká e-mailová komunikácia??? Využil som predsa elektronickú schránku a zaručený elektronický podpis :slight_smile:

Máte s tým niekto skúsenosti?

  • Ako sa dozviem, že slovenská polícia vyradila moje vozidlo z evidencie na základe zahraničných úradov? Ak mám aktivovanú elektronickú schránku, napíšu mi prednostne tam a nie na adresu trvalého pobytu? (som v zahraničí)
  • Ako a kde môžem o vyradenie požiadať sám, aby som čím skôr získal potvrdenie pre poisťovňu, aby som mohol ukončiť povinné poistenie, ak sa to cez ich elektronický formulár údajne nedá?

Vďaka.
Alek

Portal je len komunikacny kanal. El. podpisane dokumenty (neplati o standardnych formularoch, na ktore by mali byt pripraveny) maju problem akceptovat ako statne organizacie, tak aj sukromne firmy. Posleme fakturu podpisanu elektronickym podpisom (v principe je jedno akym elektornickym kanalom), co myslite kolko slovenskych (suktromnych fifiirem) akceptuje taku takturu (urcite dnes menej ako polovica). Nuz kym nebude sukromny sektor to akceptovat, tak tazko to budeme chciet po statnom sektore (ten v pirncipe ma robit to co mu prikazuje zakon, takze ak sa to da do zakona, tak potom to budu musiet akcpetovat, akl nie, tak dokonca by ani nemali)

Pre tých, ktorí potrebujú na diaľku odhlásiť auto z evidencie, ak bolo zaregistrované v zahraničí:
nakoniec stačilo poslať žiadosť e-mailom na ode.ppz@minv.sk, v prílohe naskenovaný technický preukaz zo zahraničia a priložiť potvrdenie o zaplatení eKolku 5 € za vyradenie vozidla z evidencie. Naspäť e-mailom zaslali naskenované potvrdenie o vyradení z evidencie (s tým sa potom dá zrušiť povinné poistenie). Takže zatiaľ žiadne elektronické schránky :slight_smile:

1 Like

Socialna poistovne tiey pocas “pandemie”, ci OCR, ci dochodky, komunikovala mailom … nechapme na co ma svoj vlastny portal, na co je slovensko.sk … nakoniec sa ukaze, ze standardne veci lepsie vybavite emailom, ani ziaden zaruceny el. podpis nie je potrebny (inak nech sa niekto ide poyriet napr. do Danska a Svedska, kolko sa kommunikuje, co sa komunikuje a ako (zaruceny el.podpis je tam kde je moznost nieco ukradnut, aj tam sa najdu vagabundi, ale co sa d aukradnut napr. danovym priznanim ci nejakou ziadostou …

1 Like

Uradnik, ktory je iste dobrym odbornikom v oblasti evidencie vozidiel, a nema znalosti IT ti asi chcel iba povedat ze tam treba prist osobne a neda sa tato zmena urobit elektronicky.
Ak mas aktivnu schranku musia pouzit pre komunikaciu tuto schranku.

Inak ja by som sa opytal tam kde ti poradili ze za poplatok 5E sa to da ze ako to vlastne mysleli s tym co ti napisali ich miestne prislusni kolegovia.