Výmena osvedčenia o evidencii - časť I - koniec platnosti

Chcel by som poprosiť o pomoc / radu. Nedávno som zistil, že čipový technický preukaz (Osvedčenie o evidencii - časť I) má platnosť obmedzenú na 10 rokov. Nikde na webe ministerstva ani na slovensko.sk v životných situáciách som nenašiel postup, ako riešiť výmenu z dôvodu vypršania platnosti - väčšinou sa píše o výmenách TP z dôvodu straty, odcudzenia alebo zmien údajov. V tomto prípade sa ale žiadne údaje nemenia, staré osvedčenie stále existuje, akurát končí jeho platnosť.

Keďže tieto osvedčenia (časť I a časť II) sú vydávané len od roku 2010, až teraz začína dochádzať ku tejto situácii, aj to len u vozidiel kde sa 10 rokov nezmenil majiteľ ani žiadne údaje. Časť II myslím časovo obmedzenú platnosť nemá.

Toto sa zdá byť taký banálny úkon, že by ho malo byť možné vybaviť elektronicky, odhadoval som že by sa mohla použiť tá istá žiadosť ako pri zmene údajov. Volal som na infolinku ministerstva, tam mi však povedali, že sa to dá riešiť iba osobne na polícii (poplatok za výmenu je štandardne 6 €).

Neriešil niekto už túto situáciu? Nedá sa to predsa len elektronicky, alebo sa to aspoň neplánuje umožniť elektronicky? Ďakujem!

1 Like

Všimol som si, že som zabudol napísať, ako výmena čipovej kartičky osvedčenia o evidencii vozidla dopadla. Bohužiaľ sa tento úkon dal vykonať len osobne. Koncom roka to riešil môj otec, a v marci 2021 som to riešil ja. Skúsil som to aj cez formulár minv - myslím že tam bola možnosť že údaje sú neplatné alebo niečo podobné, no vrátilo mi to chybu s tým, že úkon musím vybaviť osobne na polícii…

1 Like

Vďaka za info. Mám takú istú skúsenosť, pôjdeme to vybaviť osobne, lebo formulár minv nám hlási, že treba vymeniť aj papierový techničák (TP časť II). Dúfam, že nám to vybavia obratom a nebudeme do klientského centra chodiť kvôli tomu viackrát.

Ahojte,

dnes som bol riesit vymenu osvedcenia o evidencii cast I. (maly technicky preukaz s cipom) z dovodu uplynutia doby jeho platnosti.

Osobne som bol na dopravnom inspektorate (som majitel/drzitel predmetneho MV) bez rezervacie terminu.

Potreboval som len:

  • exspirovany maly technicky preukaz,
  • obciansky preukaz (ID),
  • 6 eurovy kolok, ktory som si zaplatil a vytlacil z kolkomatu priamo na dopravnom inspektorate.

Velky technicky preukaz ani pritomnost auta sa nevyzaduje.

Novy maly technicky preukaz zasielaju bud kurierom na adresu trvaleho bydliska (alebo sa da dohodnut aj na alternativnej adrese), alebo si ho mozete vyzdihnut osobne na dopravnom inspektorate. Informaciu, ze je novy maly technicky preukaz pripraveny na prevzatie zasielaju formou SMS na cislo, ktore im nadiktujete.

Cela procedura na dopravnom inspektorate trvala iba par minut, kedy bude novy maly technciky preukaz hotovy neviem, este ho samozrejme nemam :slight_smile:

1 Like

Citát zo zákona 145/1995 Z.z. o správnych poplatkoch:

Položka 68a

a) Vydanie osvedčenia o evidencii časti I orgánom Policajného zboru
vrátane vykonania zmien v týchto dokladoch a doručenia
osvedčenia o evidencii časti I na určenú adresu … 6 eur

b) …

Oslobodenie

Od poplatku podľa písmen a) a b) tejto položky sú oslobodené osoby, ktorým sa vydáva osvedčenie o evidencii časti I alebo osvedčenie o evidencii časti II ako náhrada pri zmene nezavinenej občanom, …

Zaujímalo by ma, na základe čoho tých 6 EUR vyberajú - za nový občiansky po uplynutí platnosti sa takisto neplatí.

Ahoj Marian,

dakujem za upozornenie.

Po precitani uvedeneho zakona 145/1995 Z.z. si tiez myslim, ze prislusnicka ODI/OD PZ SR ziadala spravny poplatok neopravnene.

Poziadal som preto o stanovisko Ministerstvo vnutra SR. Ak nezabudnem, dam vediet, aku odpoved mi poslali, a ako som postupoval dalej (ci som poziadal “spravny organ” o vratenie poplatku).

Branislav

P.S. SMS o moznosti prevzatia si noveho maleho TP mi prisla v piatok 10.7.2022, t.j. od podania ziadosti to trvalo 2 pracovne dni.

Ahojte,

takze takuto som dostal odpoved na to platenie poplatku 6 eur:

Dobrý deň,

Pracovníčka postupovala správne pri výbere správneho poplatku vo výške 6 eur. Váš doklad po uplynutí doby platnosti sa stáva neplatným. Evidenčný úkon bol vykonaný a nový doklad vystavený. V tomto prípade sa nejedná o zmenu nezavinenú občanom, ale o vydanie nového dokladu. Dávame do pozornosti využitie elektronickej služby na výmenu dokladu osvedčenie o evidencii časť I, kde je poplatok polovičný.

S pozdravom

plk. Ing. Boris Križánek

vedúci odd. evidencie vozidiel | odbor dokladov a evidencií | Prezídium Policajného zboru

Snad to niekomu pomoze, ked si v buducnosti bude potrebovat vybavit novy maly technicak z dovodu uplynutia doby jeho platnosti.

P.S. Na novom malom technicaku uz nemam uvedenu dobu platnosti (prislusna polozka je bez datumu).

Dobrý deň, riešim presne rovnakú situáciu, chcem vymeniť malý techničák časť 1 a chcem to presne podľa vyjadrenia plk. Križáneka urobiť elektronicky. Žiaľ túto možnosť neviem najsť, pretože sa dostávam k chybe “Ľutujeme, ale nové elekronické osvedčenie nemôže byť vydané bez predchádzajúceho vydania nového papierového osvedčenia.”, ktorá je opisovaná v úvode.
Zdá sa, že sa bludný kruh uzavrel. Prišiel niekto na to, ako to urobiť elektronicky, bez návštevy oddelenia PZ?

Ahoj Jan,

skus poslat svoju otazku na callcentrum@minv.sk a daj potom vediet, ci si sa nieco nove dozvedel :slight_smile:

Neviem či sme na to prišli, ale keďže pri elektronickej žiadosti zjavne urobili zadavatelia z MinV chybu v zadaní programátorom a teraz to odmietajú priznať, zvolili sme elektronicky vydanie časti II.
Tam potom vypisuje “S výmenou papierového osvedčenia Vám bude zároveň automaticky vymenené aj plastové osvedčenie”.
Cena bola rovnaká ako by bola v klientskom centre t.j. 6€ iba za časť I.
Vysvetľujeme si to ako 50% zľava na 6+6 t.j. 3+3=6€.
Zaplatili sme kartou a teraz čakáme na kuriéra.

Vtip je v tom, že elektronicky treba požiadať o výmenu oboch častí, teda papierového TP aj čipovej kartičky. Vtedy to funguje. Polovičná cena platí, ale doklady sa vystavujú až dva. Takže za polovičnú cenu 6€ dostanem oba doklady nové aj keď ten papierový TP nemá dobu platnosti. Pri osobnom podaní dostávam za 6€ len čipovú kartičku, alebo za 12€ doklady oba. Na stránke ale na to samozrejme nikde neupozorňujú. Až pri osobnom podaní žiadosti mi to pán policajt vcelku neochotne vysvetlil.

Vyzera to skor na nejaky chaos v databaze - ak je papierovy TP relativne novy, funguje aj ziadost o vydanie samotnej plastovej karticky (ktora po novom uz tiez nema dobu platnosti)

Ale prave v pripadoch, ked plastova karticka stratila po 10 rokoch platnost, zrejme v databaze nemaju zaznamy ani o papierovom TP a sluzba nefunguje…