Vicepremiérka Remišová na ITAPA 2020: Našou misiou je transparentné a funkčné štátne IT bez korupcie

Ak som to spravne pochopil, tak TERAZ sa uz ide na to.

Pekny prejav, ale voci prejavom som skepticky.

Vyzývam všetkých Vás – IT odborníkov – či už ide o architektov, analytikov, projektových manažérov alebo o ľudí so skúsenosťami s líniovým riadením nielen v IT spoločnostiach, pridajte sa! Verím, že našu ponuku zvážite.
A to platí aj pre dodávateľov a firmy. Boli by sme radi, aby ste sa zapojili, informovali, využívali možnosti prípravných trhových konzultácií a zapájali sa do tendrov. Ministerstvo je otvorené, kooperatívne, náš prístup je kolaboratívny.

Ja som konzultant a toto veru nie je moja skusenost. Ministerstvo vobec nie je otvorene, prave naopak. Nenecha si poradit a veri, ze vsetko vyriesi vlastnymi silami (alebo to obchadza tak, ze konzultantov vo velkom zamestnava na dohodu…)

Napriek tomu im drzim palce, aj ked cesta mozno nie je spravna, snaha sa neda upriet.

Tak neviem, uz teda bol restart alebo este len bude?
ak bude trvat este par rokov upratanie aby nas cakali svetle zajtrajsky, tak zrejme plati B. A neda sa povedat ze by to znelo optimisticky, to uz bude dalsia vlada a dalsi restart.

Ved dali restart, zacalo to bootovat, pustili sa vselijake checkdisky a teraz tam svieti login screen.

1 Like

Ako pozitívum je potrebne vnímať kroky namierené na skvalitnenie projektov, existujúcich služieb vládneho portálu a znižovanie cien za jednotlivé plánované projekty. Ku skvalitneniu projektov došlo najmä vďaka zvýšeniu transparentnosti a zapojeniu verejnosti pri príprave projektov. Všetky projekty totiž musia prejsť verejnou prezentáciou, čo už viedlo k zníženiu plánovaných nákladov, ako aj zlepšeniu ich kvality. Navyše Úrad podpredsedu vlády dôsledne vyžaduje reformné zámery a nákladové analýzy ku každému projektu nad 10 miliónov eur.

Negatívum je pomalšie tempo prác v pracovných skupinách a v príprave Akčného plánu, od ktorého sa očakávajú konkrétne kroky digitalizácie v budúcnosti. Samotné vytvorenie úradu a jeho personálne obsadenie bolo náročné a znamenalo výzvu, ktorú však podľa jeho slov Slovensko zvládlo dobre.

Minuly restart :slight_smile:

1 Like

Ale tak pozrime sa na obsah :
Forma je fajn, takto by mal vyzerat prejav ministerky.

To co je podla mna problem je obsah, je vzdialeny od reality a zrejme chybaju ludia co by vedeniu dali vediet ako je to naozaj.

  1. Vyznamna cast sa venuje rastu uradnikov na MIRRI, tomu sa ale venovalo aj minule vedenie. Opakovanie ze v minulosti sa nic neurobilo a vsetko bolo zle, to je v skutocnosti problem. Prinasa to uplnu diskontinuitu, je normalne povedat ze priority sa zmenia ale nie negovat vsetko z minulosti. Je to zla politicka kultura. A toto sa bohuzal opakuje velakrat. Napriklad rozpocty IT v rezortoch schvaloval uz UPVII, to nie je zmena. A taketo bonmoty su dobre pre novinarov ale nie pre ludi co sleduju vyvoj. Znie to potom tak ze netusia co robia a objavuju koleso. A nadsene to vydavaju za zmenu.
    A to iste plati pre vzorove zmluvy, koordinaciu medzi rezortmi ( inak vsetci s napatim cakame ako to zvladnu voci MV, problem nebol v tom ze by UPVII nechcelo riesit koordinaciu ale ze MV bolo prilis silne na to aby sa nechalo nimi riadit. A ked mal problem podpredseda vlady vladnucej strany, tak uvidime ako to zvladne ministerka z inej strany. Drzim palce. )

  2. Navrat k elektronickym sluzbam.
    Toto znie pekne ale zase to velmi nesedi s realitou. Ostava par sluzieb, ktore sa neurobili v OPISE ( a ano socialna poistovna je asi najvyznamnejsia ). Ale to je dnes minoritna parketa, problemy aj pripravene projekty si uplne inde. Aj orchestracia je len cast toho co sa deje. MIRRI tak ani za 8 mesiacov nechape co vlastne riadi. To je dost frustrujuce poznanie.

  3. 5 principov okrem sposobenych realnych problemov nie je navod na riesenie. Rovnako oznamenie ze teraz uz je vsetko v poriadku a ze rezorty si mozu implementovat projekty a je to na nich, to je obdoba “postupu do vopred pripravenych pozicii”. A bud sa nikto neodvazil ministerke povedat ze je to pruser alebo to vie a mlzi.

  4. Korupcia. To jej myslim verime. A drzime palce. Len to je tiez maraton a nie beh na 100 m.

2 Likes

Ved ten prejav je jasny, vyzyva aby si sa tam zamestnali alebo urobil s nimi dohodu (to je ta pomoc), nie externych platit nechce, lebo podla jej predstav su to vsetko “oje…vaci” a ten nazor tak skoro asi nezmeni.

Ministersky prejav su hesla, strategia a mohli by byt aj meratlene ciele, chyba vsak to co ma byt podtym a to je cesta a realne pohlady ako to dosiahnut. Nuz naprikald za SK eGov chyba take prezentacia napr. ako poskytol Dzurilla od nasho najblizsieho zapadneho suseda alebo to niekto videl ci pocul?