Value for Money v informatizácii

Ok, tak ako by si charakterizoval Azure, alebo Google Cloud, alebo AWS ? Ja myslim, ze atribut PRIVATNY im sedi na 100%. Ci chce povedat ze Trubanov cloud je lepsi/lacnejsi/bezpecnejsi nez Azure ?
A ver, ze to nebude Honolulu. Oni maju tie regiony slusne pokryte, a mozes si vybrat kde budes mat data, alebo beziace sluzby.
BTW: americka vladna administrativa pouziva na sluzby vladneho cloudu prenajom AWS …

no ved ja hovorím to isté, privátny cloud (t.j. ako vlastný, nie nakupovaný ako služba od tretích strán) no ved aj naša vláda má služby vládneho cloudu, železa je tam navozeného za koľko milionov?? ved bola predsa analýza cloudu, kde bolo jasne povedané, ako to je riešené v rámci napr. Europy a tam boli popísané aj tie dôvody, prečo sme riešili privátny cloud a nie verejný…

ja nespochybňujem rozhodnutie, ale niekto pred pár rokmi povedal, že treba budovať privátny cloud, akože ked už sme nakúpili tolko železa, tak teraz zase povieme, že teraz bude verejný??

A zase, ak si niekto na meste BB objedná AZURE, tak ako že samospráva nemusí postupovať v zmysle zákona o ISVS, kde je napísané že majú povinné osoby využívať primárne centrálne riešenia vybudované štátom??

Povinné osoby sú (§3) povinné:
prednostne používať integrovanú infraštruktúru určenú na prevádzku informačných systémov verejnej správy, ak to technické možnosti umožňujú,

  • infraštruktúrou technologicko-komunikačné prostredie zabezpečujúce najmä implementáciu a prevádzkovanie informačných systémov verejnej správy, poskytovanie a rozvoj elektronických služieb verejnej správy,
  • integrovanou infraštruktúrou koordinovane budovaná a prevádzkovaná infraštruktúra zabezpečujúca prevádzku informačných systémov verejnej správy v centralizovanej architektúre,

Nie som z MS.
Ale schvalne. Ak niekto je spokojny so Sharepointovymi aplikaciami a roky je zvykuty na takyto approach, tak jednoducho mu to bude blizsie ako cokolvek ine. Aj nove appky si bude objednavat v rovnakom šate.
Schválne vezmime si katalóg služieb Vládneho cloudu. A hľadajme v ňom položku Office365 Portal, alebo Sharepoint portal … Ak ju tam nenájdeš, ideš dalej a kúpiš ju tam, kde ju majú … Niekedy netreba hľadať konšpirácie za každú cenu…

2 Likes

Pretože dnes má vládny cloud len IaaS služby,
SHP je PaaS služba, preto tam nie sú. Ale pokiaľ si spomínam na materiál, čo si nechali schváliť MF vo vláde, tak tam PaaS služby boli plánované nakúpiť a poskytovať … rovnako ako SQL servre a pod…

A ešte jedna vec, hovoríte o AZURE a potom o Office365 portál, to sú dva oddelené svety … prosím, aby sme to nezamieňali.

Nevidím dôvod, prečo by úradník potreboval SHP na O365, on potrebuje si ukladať svoje dokumenty asi, predpokladám že tie čo má na podaniach, tie by mal mať v registratúre / spisovke a nie na webe niekde mimo Slovenska.

O365 je skôr kolaboračná platforma, načo je úradníkovi na meste BB takéto niečo?? :slight_smile:

PS: nechcel som sa dotknúť žiadneho úradníka na meste, ale nevidel som v rámci info o zmluve žiadnu migráciu nejakej platformy typu SHP a teda predpokladám, že nemali ani intranet…

A komunikáciu s občanmi chce robiť cez MS AZURE?? nie cez DCOM, v ktorom jej robia el.služby. A ako ešte chce komunikovať, predpokladám už len webstránku, t.j. vlastne kvôli webstránke si zobral AZURE?? to je trošku drahý webhosting … :wink:

Dobrý deň, pán Kurian, prosím minulý rok ste sľúbil teda trojzubec UHP - metodika, pravidlá a priebežné posudzovanie.

Prosím, ako sa postúpilo v prvom a druhom, nakoľko asi tretia vec bude môcť bežať ked bude metodika a zjednotené pravidlá…
Ďakujem za odpoveď.

Na MS licencie cca 30-50M€ kazde tri roky. Document Foundation (DF, “vyrobca” LibreOffice) minul v roku 2015 518k€ (vid Annual Report 2015 - The Document Foundation Blog, strana 10).

Napad teda je, ze zoberieme napr. 0.5% z nasho budgetu (povedzme 30*0.005/3 = 50k€) a dame ho DF na vylepsenia LibreOfice pre nasich uradnikov. Pre DF by to znamenalo moznost minut na vyvoj rocne o takmer 10% viac. Zrejme by v pohode vyslo aj na viac nez len “skin”.

IMHO nemoze, kedze nik nespravil analyzu (aj ked MF bolo byvalo slubilo ze spravi).

Ten ideologicky problem stoji vcelku vela konkretnych penazi. To ideologicke problemy nezvyknu.

"Mam citlive data na PC a teda z titutlu dorzania napr. GDPR mam chranit len to PC. To sa mi zda ale komplikovane.

A tak tie data teda nahram do Cloud-u v US serverovni a tvarim sa, ze sa ma GDPR netyka, ze to Microsoft, nie ja."

Chapem spravne?

Dobry den prajem,

  1. metodika - UPVII zapracuvava nase pripomienky k metodike posudzovania navrhov;
  2. zjednotenie pravidiel - vlada schvalila stresny dokument k velkym investicnym projektom - viac detailov najdete napr. tu - https://www.facebook.com/uhp.hodnotazapeniaze/posts/141787856389392
  3. IT projekty nad 10 m. posudzujeme podla nasich kriterii v zmysle uznesenia vlady - su zverejnene na nasej stranke - http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=11384.

Narychlo tolko, rad v pripade zaujmu doplnim.