V ČR sa dá eID občianka použiť aj na Androide a iOS

Zase sme zaspali pritom iOS a android zariadení je viac ako PC

Bezdratova citacka :frowning:

Nuž u nás s čítačkou či bez nej, aj tak to nebude

Ditec preferuje Windows :wink: všetci sú vazali ditecu, musíme používať ich xml formuláre ich aplikáciu na podpisovanie a pod

Budúcnosť je ditec

Len pre upresnenie:

  • XML formulare nemusite pouzivat, XML je otvoreny format a mozete pouzivat na vyplnanie uplne lubovolnu vec.
  • ich aplikaciu na podpisovanie naozaj pouzivat nemusite. existuju minimalne dalsie dve slovenske aplikacie co podpisovat vedia.
  • mobilne eid NASES riesi a podla ich planov ma byt v Q1 2019. https://www.slovensko.sk/sk/inovacie-slovensko-sk/slovensko-sk-mobile-ID
1 Like

Njn, u nás sú vždy pozadu. Už roky som hovoril a rozširoval kde sa dalo, aby sme tieto veci riešili mobile first. A nemyslím žiadne treťotriedneho mobile web apps, ale plnohodnotne natívne appky. To mobileID bude traga (čo som pochopil zo scoping stretnutí)…

Po 1000x nie. Je to drahe a zbytocne. Ak advokati maju velke nutkanie pracovat so schrankou na mobile v nativnych apkach, nech si laskavo zaplatia firmu co im to vyvinie, ja sa odmietam skladat na toto pravnikom, aby som si pozrel tie 2 spravy rocne, co mam v schranke.

1 Like

V ČR to ide, hneď s nasadením do produkcie majú aplikáciu pre iOS a pre android na prihlasovanie a podpisovanie. iOS a android zariadení je viac ako PC.

:man_facepalming: Este by mi mohol niekto ukazat ako sa presadili tie bezdrotove citacky v komercii predtym ako to nakupime kazdemu obcanovi.

Su k tomu zdrojaky? Tot aby sa dalo zreplikovat napr. https://github.com/open-eid/linux-installer/issues/13#issuecomment-377179969 ?

Pozri, stačí začať vydávať NFC qscd eID karty a nepotrebuješ Bluetooth čítačku.

https://safenet.gemalto.com/resources/Infographics/Data_Protection/Gemalto_Smart_Cards___eIDAS_Compliance_-_Infographic/

EID priložíš k mobilu/ tabletu. nepotrebuješ čítačku

Ja som používal eID na Windows tablete s microusb čítačkou ACS. Faktom je, spustenie eID do Androidu a iOS prinesie ďaleko viac príležitosti na životne situácie ako preferovanie vymierajúcej windows platformy.

Zoberme si napr. Kuriéra, ktorý by mohol tovar doručovať proti elektronickému podpisu na eID cez android tablet na ktorom sa zobrazí doručenka v PDF ktorú autorizuje občan svojim eID.

Pri úkonoch na tablete sa dajú krásne kombinovať e-podpisy s biometrickymi podpismi cez stylus

  1. Drahé? Neviem ako si k tomu došiel. Máš niekde štúdie? Jednoduchá iOS/Android app bude podľa môjho názoru omnoho bezpečnejšia a z dlhodobého hľadiska menej náročná na udržiavanie ako webapp. Okrem toho, natívna aplikácia (ak to nebude nejaký wrapper) bude rýchlejšie implementovať funkcionality tej ktorej platformy, viď. FaceID, TouchID, HealthKit, CareKit, SecureEnclave a pod.

  2. Zbytočné? Možno pre tvoje usecases, ale z môjho pohľadu, ak chceme budovať a posilňovať obČiansku spoločnosť a participáciu ľudí na veciach verejných, mali by sme im komunikáciu s OVM a tieto ojedinelé interakcie robiť čo najviac “convenient”. A mne osobne teda príde príjemnešie si spustiť natívnu app na iPhone/iPade a Androide, ako sa trápiť s nejakým responzívnym webom…Tu nejde len o advokátov. My všetci sa skladáme na veci, ktoré osobne nikdy nevyužijeme, ale je potrebné mať trošku inkluzivnejší pohľad, berieš to veľmi defenzívne :smiley:

Zaujimave. Ja som uz vyhradne Linux snad 10 rokov. Neviem o tom, ze by som preferoval Windows. Navyse na eID nie je nic windows-only. Su to zname standardy a kniznice co funguje vsade rovnako.

Zaujimave, ze som toto vo svojom zivote este nikdy nepotreboval a zda sa ze to nikomu ani nechyba. Poculi ste niekde o o tom, ze by Amazon riesil nejake dorucenky v PDF a autorizaciu cez eID?

Odporucam ti tento tvoj nazor skorigovat s nejakou firmou co vyraba webapps a mobilne aplikacie :slight_smile: Je to totiz presne naopak.

A mne pride zase uplne uletena predstava, ze si kvoli pridavku na dieta budem stahovat, instalovat nejaku podivnu nativnu aplikaciu, aby som tomu venoval 15 minut na malom displeji, kde sa ma ta aplikacia bude pytat to co stat o mna uz davno vie a potom ju zmazem. Pride mi to uplne kompletne mimo a nerozumiem preco tuto istu debatku mame kazdeho pol roka.

Neviem odkial prameni averzia voci responzivnym webom. Pre drvivu vacsinu usecasov je to uplne ok. Su ovela jednoduchsie na vyvoj aj udrzbu. Netreba robit X verzii pre rozne OS.

3 Likes

Aj zmluvy sme podpisali s Ditecom, ked sme si preberali eID.

@romanh mal by si dementovať, lebo nemáš pravdu. Pozri si tú zmluvu. Ditec nevlastní žiadnu ACA a teda nemôže vydávať certifikáty do eID.

Na zmluve je Disig (nie Ditec), zrejme preto ten omyl a ide o “zmluvu na vydanie certifikatov pre elektronicky podpis”.