Uverejnenie otvoreného listu pre Luciu Žitňanskú - skrátenie povinnej koncipientskej praxe

Dobrý deň,

obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc.

So skupinou advokátskych koncipientov sa chystáme kontaktovať novú ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú otvoreným listom, v ktorom ju chceme požiadať, o iniciovanie novely skracujúcej povinnú koncipientkú prax z 5 na pôvodné 3 roky.

Súčasná dĺžka koncipientskej praxe deformuje trh koncipientov, odrádza mnohých kvalitných právnikov stať sa advokátmi a v konečnom dôsledku znižuje úroveň právnických služieb na Slovensku, na čo najviac doplácajú samotní klienti.

Momentálne hľadáme pomoc pri konzultácii a následnom sprocesovaní vhodného spôsobu, ktorým by sme otvorený list mohli zverejniť na internete. Našou predstavou je jednoduchá webová stránka, ktorá by obsahovala nasledovné elementy:

  • text listu,
  • bočnú lištu na umiestnenie loga partnerských organizácií,
  • zoznam ľudí, ktorí list už podpísali,
  • možnosť list podpísať prostredníctvom formulára, kde záujemca zadá svoje meno, profesiu a momentálne pôsobenie.

Veríme, že otvorený list obnoví v kruhoch odbornej verejnosti diskusiu na túto tému a hlavne, že vytvorí verejný tlak na prijatie tejto zákonnej zmeny.

Budeme vďační za akúkoľvek pomoc.

Ďakujeme

3 Likes

Mam k dispozicii domenu peticia.sk, na ktorej obcas publikujem peticie. Cely proces je viacmenej manualny (mam zopar skriptov, ktore skopirujem, vytvorim db tabulku per peticiu, atd.). Zacali sme pracovat na jednoduchej aplikacii na vytvaranie a spravu peticii, ale uz to vyse roka stoji z dovodu nedostatku casu. Ak by mal niekto zaujem pokracovat vo vyvoji a dokoncit to, tak tu je repozitar https://bitbucket.org/bratiask/peticia.sk/overview (pouzity je PHP framework Nette).

Strucna specifikacia:

Peticia:

  • nadpis
  • podnadpis (nepovinny)
  • hlavny text
  • strucne textove zhrnutie (zobrazuje sa v zoznamoch a pri sharovani na socialnych sietach)
  • ilustracny obrazok (nepovinny)
  • nazov organizatora
  • je aktivna (daju sa pridavat podpisy)?
  • je publikovana (zobrazuje sa vo verejnom zozname + ma zobrazene tlacidla na sharovanie na socialnych sietach)?

Signatar:

  • meno
  • priezvisko
  • ulica
  • mesto
  • psc
  • povolanie
  • emailova adresa
  • rezim zobrazenie podpisu (zobrazit vsetko, skryt adresu, skryt vsetko)
  • IP adresa (ukladana automaticky)

Zakladne akcie:

  • peticie (zoznam peticii, zobrazenie, vytvorenie, zmazanie, zmena peticie, sharovanie peticie na socialnych sietach)
  • signatari (pridanie podpisu, overenie emailovej adresy, zmazanie podpisu (signatarom alebo spravcom peticie), export podpisov do Excelu)

Dalsie veci na zvazenie:

  • legal: pravidla pouzivania (napr. moznost zverejnit identifikacne udaje pri zneuzivani peticie (IP adresu, cas, a pod.)
  • overovanie podpisov recaptchou (za tie roky sme nezaznamenali pokusy o automatizovane pridavanie podpisov, skor vtipkarov, ktori tam pridavali nezmyselne podpisy)
  • zadanie adresy naviazat na register adries (polienko pod nohy vtipkarom - znizi pravdepodobnost zadavania nezmyselnych podpisov)
  • registracia signatara s moznostou podpisovat dalsie peticie na par klikov
  • registracia signatara s pouzitim FB
  • integracia s https://open.slovensko.sk/hromadneziadosti/Info
1 Like

Chalani ma telefonicky kontaktovali (nevedel som, ze tento thread existuje) a navrhol som im, ze im pomozem urobit web, tak sa tento tyzden mame stretnut. Po stretnuti sem dam vediet blizsie informacie.


Veci, ktore som zatial navrhol riesit:

Web (1) Popisat na webe laickej verejnosti problem, ktory vznika tym, ze v SR maju koncipienti zle podmienky. Cast z nich dokonca odchadza do zahranicia studovat (CZ) kde maju lepsie podmienky. Dalej popisat, preco bola zmena urobena a na jej mozne politicke pozadie a popisat, preco ju treba vratit spat na 3 roky z piatich.

Video (2) Natocit video, ktore by pomohlo sirit problem na socialnych sietach a v kratkom case (do dvoch minut) by vysvetlilo, kde je problem a ako v sucasnosti pracuju koncipienti ako sekratarky za minimalnu mdzu. Optimalne by bolo, keby vo videu bolo viac zainterestovanych ludi, alebo znama osobnost.

Podpora (3) Ziskat podporu odbornej verejnosti (!!), aby sa za iniciativu postavili aspon nejaky sudcovia, advokati a pripadne ucitelia, pretoze podpisy laickej verejnosti na skolsku resp. pravnicku problematiku by principialne nespravne a verejnost by nemala ovplyvnovat taketo veci bez odborneho odobrenia.


Ako som povedal, dam vediet as soon as mame po stretku a nejaky progress.

@filip
Urcite ta budem kontaktovat ohladom tej peticie v priebehu tyzdna.

Navrhujem rozdelit to na dve veci:

1.) peticny web (mozeme dalsej riesit v ramci s.d.)
2.) konkretna peticia pre L. Zitnansku (to bude podla mna lepsie riesit na inom fore ako s.d.)

Ako laicku verejnost ma celkom zaujima co je zle na tom podmienovat nieco 5rocnou praxou. V itsec oblasti su napr certifikacie experta vyzadujuce okrem zlozenia skusky tiez 5 rocnu prax, aby sa odfiltrovali neskuseni rychlokvaseni “experti” ktori sa len nabiflovali na skusku. Ale to je OT, ked vsak bude pointer na vysvetlenie potreby skratenia praxe v prospech veci, rad si o tom precitam.

Čau, rád by som sa k tejto iniciatíve pridal…