UPVII - Prípravná trhová konzultácia k vypracovaniu štúdie uskutočniteľnosti k projektu „Konsolidovaná analytická vrstva – využitie veľkých dát pre zlepšenie fungovania inštitúcií verejnej správy"

UPVII bude realizovat PTK, ide o konzultáciu s trhom pred vypracovaním štúdie uskutočniteľnosti.

PTK moze byt zaujimava ai pre firmy zaoberajuce sa spracovanim dat, bigdata a pod.

Viac info tu https://www.vicepremier.gov.sk/aktuality/urad/pripravna-trhova-konzultacia-k-vypracovaniu-studie-uskutocnitelnosti-k-projektu-konsolidovana-analyticka-vrstva-vyuzitie-velkych-dat-pre-zlepsenie-fungovania-institucii-verejnej-spravy-2/

Ak sa niekto chce zucastnit, tak je potrebne sa nahlasit do 10.5.2019 do 15:00 hod na emailovu adresu milan.andrejkovic@vicepremier.gov.sk

Uvodna prezentacia sa uskutocni dna 13.5.2019 o 10:00 hod v priestoroch UPVII.

1 Like

@milosm mozno pre teba zaujimave

Vďaka. asi tam zbehnem. :slight_smile:

1 Like

nepoznam ine subjekty v tejto brandzi tu na platforme

No tak nezbehnem, som v Prahe.
… ale Dátová kancelária verejnej správy to zvládne nejak skonzultovať aj bezo mňa. :wink:

vyzera to velmi zaujimavo, ale casovo sa tam nemam sancu dostat
ak tam niekto pojde, skuste to sem prosim trosku zhrnut, budem vam velmi povdacny :slight_smile:

Podklady sú na stránke: https://www.vicepremier.gov.sk/wp-content/uploads/2019/05/SU_KAV_PTK_Podklad.docx

Moje poznámky zo stretnutia:
Cieľovo orientovaný projekt
cieľ: Analytické využívanie dát v rámci verejnej správy
Využívanie existujúcich dát, ktoré máme
Strategický pohľad vďaka dátam
Chcú nechať analytickú prácu na OVMká (nepoužili tento výraz) a oni ich podporia nástrojmi a platformou
Vybudovanie a sprístupnnenie dát, dátových modelov, a nástrojov pre ich spracovanie
! Problém dostupnosť dát
Cieľ zmeniť spôsob fungovania vo verejnej správe. Tento projekt chce využiť dáta na zlepšenie rozhodovania OVM (nepoužili tento výraz).
Používateľom by mali byť analytické jednotky
Bude to implementované na 3 témach, bude to postupne

  • Urad vlády - strategické, ?
  • Ministerstvo školstva - strategické, štatistické, ?
  • Štatistický úrad - demografické, štatistické, ?

Podpora dátovej vedy (najdôležitejšie):

  • analytický sandbox
  • RCT

Transformácia využívania dát v krajine, toto je prvý projekt. Dopytovky pre analytické jednotky, aby si pripravili svoje use cases.
Dátová kancelária, by modelovali, spravovali DWH a robili by data governance
Support pre menšie OVM.
Dátová kancelária by prevádzkovala riešenie (hybridné riešenie - analytické jednotky majú doménovú znalosť, dátová kancelária koordinuje kontroluje a prevádzkuje)

Doplňujúce otázky:
Ako sú otvorené tie case studies ?

  • je to otvorené, prihlásili sa iba niektorí
  • ešte sa môžu prihlásiť ďalší
  • množina pilotných organizácií

Plán rozpracovania legislatívy a zmeny legislatívy ?

  • Nový zákon o údajoch, ktorý bude pripravený dátovou kanceláriou, bude to rozdelené na dve časti chcú ešte tento rok, pracovná skupina pre zákon o údajoch - základné problémy prístupu analytický jednotiek k prístupu a prácou s dátami

Kde nájdeme klasifikáciu dát?

  • informácia ku klasifikácii dát je v štúdii
    Pozn: štúdia nie je verejná, poslali linku v emaily, nedostanem sa tam :frowning: Ak tam niekto máte prístup pošlite mi prosím aktuálnu verziu, ďakujem.

Otázok bolo viac, nemám všetko zachytené. Taktiež boli otázky na dodávateľov, ku ktorým sa bolo a je možné dobrovoľne vyjadriť.
Ak som niečo poplietol tak ma prosím opravte.

1 Like

ako identifikovali poziadavky (funkcne, nefunckne) na tu analyticku vrstvu? lebo asi vela inspiracie sa da ziskat v sukromnej sfere - banky, poistovne, atd.

Pýtal som sa na niečo také, že či sa princípmi a metodikou inšpirovali niekde v zahraničí alebo niekde, lebo mám taký pocit, že napr. TOGAF hovorí o množstve example z princípov a postupov, ktoré by sa dali uplatniť pri takomto projekte. Podľa odpovede sa zrejme inšpirovali viacerými metodikami. (ale ku niektorým otázkam sme sa dostali už keď sme neboli v plnom počte, možno sa vyjadria priamo z UPVII, vyzerali, že chcú otvorene komunikovať a zdieľať informácie o tomto projekte).
Ak som správne pochopil tak práve analytické jednotky vďaka ich prípadom použitia a zrejme asi aj osobne pomáhali definovať niektoré požiadavky, keďže na tých vybraných prípadoch použitia sa bude infraštruktúra reálne testovať. Konkrétne o súkromnej sfére sme sa nejako nebavili.

Škoda, že nemám tú študiu, lebo ten dokument, čo sme dostali je okresaný o niektoré informácie, ktoré UPVII považovalo za príliš technické a nechceli dodávateľov ovplyvniť. Podľa môjho názoru napr. pri klasifikácii typu dát ide ešte o biznis, tak nám poslali tú linku na štúdiu.