ÚPVII Pracovná skupina K9.7 Vládny cloud

Toto je paradicka https://docs.cloud.service.gov.uk/#technical-documentation-for-gov-uk-paas aj s planom https://www.cloud.service.gov.uk/roadmap.html

CF resp. Pivotal je favoritom aj u nas. Uvidime ale co prinesie VO.

Logicky aj logisticky za cinnostou K9.7 nasleduje cinnost tzv. PS8: ak K9.7 oznacila nieco co suvisi so standardizaciou ako prioritu, tak by sa to nieco malo neskor dostat na PS8, byt vypracovane a schvalene.

PS8 by mala mat v najblizsej dobe 1. stretnutie a hladam do nej zastupenie za komunitu, pod hlavickou SOIT. Idealny by bol niekto, kto chodil na K9.7 alebo ma z nej dobry prehlad.

O.i. sa v najblizsej dobe ocakava prerokuvanie kriterii certifikovania aplikacii pre GOV Cloud. A ucast niekoho z komunity by mala pomoct napr. predist potencionalnym rizikam typu:

• este pred schvalenim standardu sa certifikuje nejaka “fuj” aplikacia (volakedy boli velke trenice ohladom SharePoint, kedze sa velmi nema rad so standardami webovej pristupnosti)
  • do standardu certifikacie sa daju take previdla, ktore by diskvalifikovali napr. Free and Libre Open Source Software (FLOSS)
  • vymysli sa zbytocne komplikovana certifikacia, ktore znemozni obstaravanie malych projektov, cim sa zabetonuje sucasna prax mamutich drahych a takmer nic nerobiacich projektov

Najde sa tu dobrovolnik?

Referencie:

Komisia pre štandardy ISVS

Ahoj,

na K9.7 som chodil za SD, vies nejake podrobnosti o tom, v akom formate a v akej frekvencii sa bude pracovna skupina stretavat?

Dedukujuc z ostatneho zasadania KS ISVS (vid Komisia pre štandardy ISVS) tak stretnutia byvaju na cca 2 hodiny a ak je to “huste”, tak byva jedno kazdy tyzden. PS8 nebola oznacena ako “husta”, ale teda neviem teraz povedat kedy bude prve stretnutie a ako castu budu dalsie. Tipnem, ze prve bude do mesiaca a ze do konca roka mozno bude 3-5 stretnuti. To tip “od brucha”.

Výzva k verejnému pripomienkovaniu štúdie uskutočniteľnosti „Zavedenie služieb Platform as a Services“

Je tu updatovany katalog sluzieb vladneho cloudu (hlavne PaaS cast). VC katalog sluzieb 1.8 (1).docx (78.3 KB)

Pripomienkovatelna verzia tu:

Do kedy sa dá pripomienkovať?

Neviem ci bezi teraz nejake oficialne pripomienkovanie (@rho ?), toto skor som myslel ako pripomienkovanie bez ohladu na to.

Rozumiem tomu správne, že ak už existuje služba, napr. PaaS, tak sa teraz len “zaradí” do katalógu?
Alebo sa to plánuje “vybudovať” nanovo?

Príklad k plánovaným službám:

• Služba pre správu používateľov
  • Služby pre správu „secrets“ a poverení
  • Služba autorizácie
  • SSlužba jednotného prihlásenia

To už nie je potrebné plánovať, to už predsa máme:
https://www.nases.gov.sk/projekty/upvs-i-cast/technicke-riesenie-projektu/autentifikacia-pouzivatela-modul-iam-identity-access-management/index.html

To by malo byť už v stave služby “V prevádzke”.

Toto nie je na pripomienkovanie. Tento katalog vyplynul zo schvalenej SU PaaS. Resp. to mnozstvo OSS produktov je ciel, ktory vyplynie ''out-of-the-box" ked sa nasadi PaaS platforma ako napr. CF.

Nie je to vylucene, ale v tomto pripade je to napr. pre obcanov, ale nefunguje to pre ine skupiny pouzivatelov (PZS, vlastni zamestnanci uradu XY, … ). Takze je to dost specificka sluzba, ale ok. Zavisi na poskytovatelovi - NASES ci sa tak rozhodne, pretoze doposial aj inych pripadoch sme narazili - “nase SLA bolo stavane takto a nie inak”.
Ten IAM v katalogu ma byt pre ucely systemu, kde chcem mat vlastnu spravu pouzivatelov, pretoze su unikatni pre moj system.

Talend MDM Platform

Skoda, ze som to nevidel skor. ETL je aj v eDem/MOD pricom sa planuje aj rozvoj => nacim zladit.

Otazky:

1. Co znamena stlpcek “Viazanost”?
  2. Suzba “API integrácia” a aj nejaky produktovy/projektovy nazov? Inde sa spominaju kadejake Apache, NGinx, atd. tak by som si aj toto rad vedel lepsie predstavit.

Velmi vam pomoze tento pohlad, hlavne pri tych sluzbach ktore su “community” || “partner”. Tam robi hlavne 18F dost uzitocnej prace.