MIRRI Pracovná skupina K9.5 Lepšie služby

Moje osobne poznamky a uvahy zo stretnutia 16.11.2016

Zhrnutie:

Prve zasadnutie pracovnej skupiny. Pracovna skupina sa bude zaoberat nasledujucimi strategickymi prioritami NKIVS:
multikanalovy pristup,
integracia a orchestracia,
interakcia s verejnou spravou, zivotne situacie, navigacia v ramci zivotnych situacii.

Predstavil sa harmonogram stretnuti, milniky. Dolezite milniky su:
14.12.2016 - vznik 1. verzie a zaciatok pripomienkovania dokumentu k multikanalovemu principu
11.01.2017 - vznik 1. verzie a zaciatok pripomienkovania dokumentu k integracii a orchestracii
01.03.2017 - vznik 1. verzie a zaciatok pripomienkovania dokumentu k zivotnym situaciam

Veduci skupiny presiel uvodnu prezentaciu, v ktorej sa nacrtli jednotlive temy. Nizsie spisujem postrehy, co som zachytil.

Negativa, rizika:

  1. nesedi mi poradie v akom sa idu spracovat jednotlive temy - osobne by som zacinal zivotnymi situaciami a z toho by vypadavali poziadavky na zostavajuce priority a dokonca aj na konkretne projekt, projektove zamery.

  2. popisuje sa ToBe stav a iba na papieri, bez reflexie existujuceho stavu a existujuich skusenosti. Ako Jano S. poznamenal, chybaju kroky ako sa k ToBe stavu dostat. Toto je jeden z najklucovejsich prvkov a mal by byt zapracovany do rohodovania a definovani high level architektury.

  3. multikanalovost by som bral velmi light, aktualne nemame vyrieseny poriadne ani jeden kanal (ani osobny styk) a zrazu sa chce mat vsetko a vsade - ako Miso B. poznamenal adopcia takychto sluzieb je otazna, prepis nehnutelnosti a pod. clovek asi nebude chciet robit elektronicky a dokonca nie prostrednictvom mobilu a pod. Nie je potreba mat autosave formularu, t.j. nieco si rozpracujem na mobile a potom dokoncim na pocitaci

  4. multikanal - kanal mobilne zariadenia - padla otazka, ze ake odporucania dat pre budovanie tohto kanalu, ci nativne app, alebo responzivny dizajn webovych aplikacii, alebo nieco ine? Ake su trendy v zahranici? Kde sa vidi potencial? Co je uz za hranicou a vieme z inych segmentov, ze nefunguje alebo sa vobec neodporuca? K tejto otazke treba pristupovat velmi konstruktivne a agilne. Vraj uz v ramci aktualnych projektovych zamerov sa pocita s vyvojom mob. aplikacii. Mob. aplikacie su velmi specificka zalezitost, ktora musi vychadzat jednoznacne z potrieb pouzivatelov a proces vyvoja by mal byt extremne agilny. Osobne si myslim, ze nema byt cielom vyvinut kopec mob. aplikacii, ktore kopiruju napr. webove aplikacie. OpenAPI umozni sukromnemu sektoru taketo aplikacie budovat a keby sa to nechytilo a bola by potreba pouzivatelov, tak potom by sa malo ist do zvazovania, ci nativna mob. aplikacia alebo nejaky hybrid. Mob. aplikacie maju specificky sposob riadenia vyvoja a teda malo by sa to riesit v metodikach pre projektove riedenie. Plus obstaranie takejto sluzby/diela by malo byt samostatne.

  5. OpenAPI - osobne mam pocit, ze niektori clenovia si tento pojem zamienali s OpenData API. Potrebne klast doraz na vysvetlenie, ze nejde len o citanie udajov z API, ale aj o zapis a pod. V tejto suvislosti sa hovorilo o govtech firmach a o potrebe riadenia cyklu pre pristup k OpenAPI. OpenAPI je zatial vnimane v rovine “sandboxu”.

  6. mam pocit, ze sa velmi rychlo, bez analyzy existujuceho stavu, definuju uz vizie dalsich velkych projektov, ktore su duplicitne/do velkej miery rovnake s uz existujucimi IS VS alebo ich castami, napr. bol spominany centralny komponent pre notifikacie. Nemame uz niekde taketo nieco? UPVS? Nie je moznost, aby sa uz existujuce riesenie spristupnilo pre ine IS VS a takto bolo zakomponovane do navrhovanej architektury alebo malymi upravami taketo riesenie dosiahnut? Cielom by nemalo byt budovat nieco simultanne s existujucim stavom, ale do max. miery prepouzit/upravit uz existujuce riesenia. Moze pomoct zverejnenie kodu?

  7. navrhuje sa extremne centralne riesenie, cim sa zvysuje riziko single point of failure. Centralizacia sa tyka ci uz datovej roviny (napr. MyData) alebo aj technologickej, aplikacnej roviny. Opat teda hrozi riziko aj vendor lockinu.

  8. integracia a orchestracia sa nacrtla mierne. Toto si ani zatial neviem predstavit na zaklade aktualnych skusenosti. Ma toto vobec vyznam? Ma to riesit stat alebo ked bude OpenAPI, neporiesia sa tie najdolezitejsie veci mimo statu a lepsie v prospech obcanov? Bolo spominane aj nejake narodne integracne centrum, ak som to dobre zachytil. Zatial neviem co by to konkretne malo byt. Tema bude este predmetom debaty, cize urcite sa k nej este vratime.

Pozitiva:

  1. Viacero clenov si rychlo adoptovalo myslienku OpenAPI, napr. MV SR, ITAS.
2 Likes